През 2017 г. износът на машини и оборудване отбелязва ръст от 12% на годишна база и възлиза на над 3,8 млрд. евро. Това съобщи заместник-министърът на икономиката Александър Манолев по време на откриването на международното изложение „MachTech & InnoTech Expo" - единственият специализиран форум за машини и технологии в металообработката, който се провежда в страната ни.
„Машиностроенето създава работа на над 600 хил. души, като се очаква секторът да нарасне през следващите години поради постоянно развиващите се интелигентни технологии", подчерта зам.-министър Манолев. По думите му важен индикатор за конкурентостта на българската продукция на световния пазар е фактът, че отчитаме постоянно увеличение на износа на такива стоки. „Устойчиво расте и делът на тези стоки в общия ни експорт, като за миналата година те са формирали близо 15% от националния износ", посочи той.
„Всичко това показва не само, че сме конкурентноспособни, но и че все по-голям дял в икономиката ни заемат сектори с висока добавена стойност", каза още Александър Манолев. Той изрази и надежда, че повече хора ще посетят изложението през следващите дни, за да се запознаят на място с постиженията на българските компании и поздрави предприятията за успехите, които постигат.
В рамките на изложението, зам.-министър Манолев връчи и годишните награди на ИКЕМ - „Кубратов меч", за принос в сферата на електрическата мобилност в България за 2017 г. в категория „Образование и наука".
Международната изложба за машиностроене и металообработка Mach Tech & InnoTech Expo се провежда в периода 26 - 29.03 в Интер Експо Център, гр. Cофия. Това е 8-то му поредно издание, като участие взимат над 120 компании и се очакват над 4000 посетители. Освен представители от България, участие във форума ще вземат и изложители от Австрия, Румъния, Унгария, Полша, Турция, Швеция и Китай.
По време на изложението компаниите в бранша ще представят и ще се запознават с новостите в металообработката, лазерните технологии, машинното проектиране, индустриалната автоматизация, електроника и проектиране. В рамките на експото за първи път ще се проведе и специализиран форум на едни най-добрите компании в сферата на индустриалното принтиране - „Sofia Industrial 3D printing forum". В неговите рамки ще бъдат презентирани едни от най-успешните примери на приложение на 3D принтирането с индустриални цели.
Годишните награди „Кубратов меч" на Националната браншова организация за електрическа мобилност ИКЕМ:
В категория „Наука и образование", за участници в образователния модел на ИКЕМ, допринесли за създаването на кадри за нуждите на електрическата мобилност в България, и за научен принос в сферата на електрическата мобилност отличените са:
За разкриване на план-прием по новата специалност „Електрически превозни средства":
- Професионална гимназия „Велизар Пеев" - гр. Своге, с директор Станчо Атанасов;
- Професионална гимназия по транспорт и енергетика „Хенри Форд" - гр. София, с директор Таньо Стойчев;
- Професионална гимназия по механизация на селското стопанство "Пейо К. Яворов" - гр. Гоце Делчев, с директор Ангел Живков;
За принос във висшето образование в сферата на електрическата мобилност и за осъществяването на квалификационни обучителни курсове на преподаватели и специалисти по електромобили:
- Висше транспортно училище "Тодор Каблешков" - гр. София;
- Европейски политехнически университет - гр. Перник;
- Русенски университет „Ангел Кънчев" - гр. Русе
За принос в професионалното образование и обучение в сферата на електрическата мобилност:
- Център за професионално обучение при Българската стопанска камара, с директор Даниела Симидчиева;
За научен принос към електрическата мобилност:
- Проф. Д-р Росен Иванов - за международно признание за постиженията му от Руската и Украинската транспортни академии;
- Доц. Д-р Инж. Огнян Манолов - за принос в реализацията на образователен модел за подготовка на кадри и връзката му с висшето и професионалното образование в сферата на електрическата мобилност;
- д-р инж. Стефан Апостолов - за принос в реализацията на образователен модел за подготовка на кадри и връзката му с висшето и професионалното образование в сферата на електрическата мобилност.
В категория „Екипен проект за 2017 г.", за осъществяването на успешен модел за внедряване на електробуси в България и мултиплицирането му в Австрия и Италия призът отива при „Чериът Моторс" АД - София.
„Райд Шеър България" АД плучи отличието в категория „Български продукт 2017", за въвеждане на услугата „споделена мобилност" СПАРК, създаваща възможност за намаляване на трафика и устойчиво придвижване с електрически превозни средства.
АК Магнит АД - София е отличената компания в категория „Бизнес постижения през 2017 г.", за цялостен модел на производство на зелена енергия, инсталиране на зарядна станция и нейното потребление за транспортните нужди на компанията.
Голямата награда „Кубратов меч" за цялостен принос в сферата на електрическата мобилност в България, за разработка на цяла гама зарядни станции за електрически превозни средства, включително на зарядна станция за бърз заряд - 44 киловата, и развойна дейност в тази област, беше връчена на „Елпром ЕМЗ" - гр. Шабла, с управител Димитър Арнаудов.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |