Снимка: Архив infostock.bg
Властта превърна битката с чумата в агротероризъм. Пълната липса на комуникация между институции и граждани доведе до поредния абсурд, вдигнал на бунт села в Източна България. Заради риск от разпространение на чума по овцете и козите Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) проведе мащабно клане на животни в този район. Около 4000 овце и кози са избити. Седем общини са под карантина, след като пробите, взети от животни в първите огнища, били положителни и се потвърдили от анализите на независима френска лаборатория, обясниха от БАБХ. Според официалната версия чумата е „пристигнала" от Турция, където имало 700 огнища.
Критици на действията на БАБХ нарекоха операцията „агротероризъм" заради бруталността на мерките. Стотици фермери от засегнатите села в Ямболско и Бургаско, които твърдят, че животните им са здрави, излязоха на протести. Дни наред те молеха властта да не избива здрави животни, но институциите мълчаливо ги пренебрегваха, а през уикенда МВР прати полицаи да „укротяват" протестиращите и плачещи хора. Едва след като фермерите започнаха да блокират пътища и обявиха, че ще пренесат протеста си в центъра на София, премиерът Бойко Борисов нареди на ресорния министър Румен Порожанов спешно да отиде в засегнатите села и лично да следи събитията.
БАБХ свика неделна пресконференция, за да се оправдае, че си върши работата. И дори обвини някои фермери, че подклаждат заразата, като товарят животните в багажници и се опитват да ги продадат в други райони и извън страната. „Не съм съгласен, че не сме информирали хората, но явно не е било достатъчно. Ако министърът ми поиска оставката, ще я подам веднага", обяви шефът на БАБХ Дамян Илиев.
БСП се опита да отбележи червена точка и лично лидерката на социалистите Корнелия Нинова се нареди сред протестиращите. Вчера тя пристигна в Шарково, където по-рано през деня жителите на селото посрещнаха полицаите и ветеринарите с жива верига. Блокада имаше и в още няколко села -Болярово, Воден, Крайново, Странджа и др. „Поисках официално документите, на база на които се избиват животни. Беше ми връчена заповед RD11-1245. В нея пише, че решението за изпълнение на комисията е от 4.07.2018 г., а протоколът за лабораторните резултати е от 9.07.2018 г.", каза лидерът на БСП. Тя съобщи, че вече е уведомила главния прокурор Сотир Цацаров за това „несъответствие", а в писмена жалба до прокуратурата щяла да настоява за анулиране на заповедта за избиване на животните.
Директорът на БАБХ Дамян Илиев отрече да има разминаване в датите. Той обясни, че заболяването било изключително ново за ЕС и всяко животно реагирало на него по различен начин. „Въпросите защо животните са болни, а не умират, не са състоятелни. Невинаги трябва да се търси смъртност", обясни той. Заболяването се пренасяло с тесен контакт при животни, но можело да дойде и от мигранти, обясни Илиев.
16% от решенията на КЗК падат в съда. Около 16% от решенията на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) биват отменяни от съда, показва годишният отчет на антимонополния орган.
Обществените поръчки за строителство са най-често обжалваните в КЗК. На второ място се нареждат поръчките за доставка на храни, а на трето - за охрана. В годишния отчет на антимонополната комисия са откроени и част от тенденциите. Масовото обжалване на строителни търгове не е новост, но за първи път на жалбите се поставя такъв акцент. Спирането на големите процедури често пъти се оказва проблем за големите инфраструктурни проекти. В един от последните случаи неизвестната до този момент компания за автомобили, мотори и мотопеди "Р и Д Ауто-Строй" блокира с жалба изграждането на контролно-пропускателния пункт "Рудозем-Ксанти", чиято стойност е 17.4 млн. лв. Тези дни пък КЗК отхвърли искането на новоизлюпената компания "Рос БГ" за спиране на процедурата за изграждане на системи за сигнализация и телекомуникации по жп линията Пловдив - Бургас. Обществената поръчка е на стойност 195.4 млн. лв. без ДДС.
КЗК е наложила над 12.5 млн. лв. глоби - по Закона за обществените поръчки и за нарушения на Закона за защита на конкуренцията. Санкционирани са били и фирми, отказали предоставянето на информация, или такива, които са си спестили част от исканите документи. Приходите от събраните санкции и глоби са над 2.6 млн. лв. в периода 2016-2017 година. Това е с около 35% повече в сравнение с предходния период - 2014 -2015 г., когато са били събрани около 1.9 млн. лв. Причината е, че преди две години КЗК подписа рамков договор за сътрудничество с частен съдебен изпълнител, на когото е възложено принудителното изпълнение на ликвидните и изискуемите публични и частни вземания на комисията.
КЗК разреши рекордната за офис пазара сделка за "Мегапарк". Инвестиционният фонд Lion's Head, който е с основен акционер фондът от ЮАР Old Mutual, получи разрешение от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за придобиването на бизнес сградата "Мегапарк" на "Цариградско шосе", съобщиха от регулатора. С оценката си от почти 100 млн. евро сделката е най-голямата в офис сегмента след кризата и беше договорена в началото на май тази година. В края на същия месец купувачът Lion's Head поиска разрешение от КЗК за придобиването. А преди това купи от партньора си - българската група AG Capital, и офис сградата "Полиграфия".
Новият собственик и новата му сграда
Новосъздадената компания е съвместен проект между най-големия институционален инвеститор от ЮАР - Old Mutual Group, и българският холдинг с фокус недвижими имоти - AG Capital. В портфолиото на Lion's Head Investments вече има пет офис сгради - две в София и три в Букурещ, с обща площ 235 хил. кв.м и оценка 310 млн. евро. Първият общ актив е софийският "Полиграфия офис център", следван от "Мегапарк", както и три офис сгради в Румъния. Според консултант в областта на недвижимите имоти при двете сделки за българските активи доходността е била между 7.75% (за "Полиграфия") и 8% (за "Мегапарк"). Приходите от наеми за 2017 г. на офис комплекса до The Mall се вдигат до 15.4 млн. лв.
Със своите 75 хил. квадрата сградата на "Цариградско шосе" до The Mall представлява почти ⅓ от пакета. Заради по-ниската доходност в Румъния това означава, че приблизително малко под 100 млн. евро се падат на тази сграда. Това превръща и в най-голяма сделка за офис сграда в страна за периода след кризата.
Капиталът на софийското дружество "Лайънс Хед инвестмънтс" е почти 234 млн. лв. от май тази година. Вижда се апорт, в който "Полиграфия офис център" е оценен на 53.8 млн. лв., като от стойността е изваден банковият дълг към Уникредит Булбанк за почти 50 млн. лв. Тази пролет има увеличение на капитала с парична вноска от 180 млн. лв., която до 2 година ще бъде изцяло внесена от Old Mutual. Числото съвпада с оценката на "Мегапарк".
Какво казва регулаторът
Логично регулаторът открива, че притежаването на две офис сгради в София не е монопол и не уврежда конкуренцията.
ЕС: Правете реформи, докато икономиката расте. Стабилността на финансовия сектор, управлението на държавните дружества, по-голям контрол при събираемостта на данъчните приходи - това е основният фокус на препоръките, отправени към България от Съвета на ЕС. Те идват с приключването на цикъла на европейския семестър за тази година. Докладът отбелязва, че сега е моментът за реформи, тъй като икономическата перспектива е положителна.
Препоръките не са изненада. От една страна - защото от години се повтарят и последно присъстваха в началото на годината в доклада за макроикономическите дисбаланси на България. От друга - голяма част от тях се припокриват с поетите ангажименти от страната покрай кандидатурата й по пътя към еврозоната. Според ЕС събираемостта на данъците може да се подобри, нужни са още мерки за намаляване на лошите кредити и подобряване на процедурите по несъстоятелност, а неефективното управление на държавните предприятия ги превръща в риск за бюджета. Изводите са част от доклада на съвета, публикуван в петък.
По-ефективни публични разходи, по-малко необслужвани кредити
Според съвета България трябва да обърне внимание на събирането на данъците и ефикасността на държавните разходи. Макар че данъчните приходи нарастват с годишни темпове от около 10%, експертите считат, че това се дължи на подобряващата се икономическа среда, а не на реално увеличение на събираемостта от страна на администрацията. Под въпрос е поставена и ефикасността на разходите на държавата, която експертите оценяват като "много ниска" в някои сектори.
Положително се оценяват стъпките във финансовия сектор, но се посочва, че предстои да се направи още много. Така например обемът на необслужваните кредити намалява, но все още е голям. Фактор тук е и тромавата уредба на несъстоятелността, която "забавя намаляването на задлъжнялостта на частния сектор и преструктурирането на необслужваните заеми".
Допълнително прегледът на финансовия сектор мина отдавна, а някои последващи мерки все още предстоят. Като например намаляване на рисковете, свързани с експозициите към свързани лица. Нужна е и "адекватна оценка на активите", пише в доклада. Реформата на правната уредба на процедурата по несъстоятелност също трябва да се включи скоро в дневния ред.
Не е изненада, че се обръща внимание на държавните дружества и управлението им, което продължава да е "предизвикателство и не отговаря на международните стандарти". Държавните предприятия показват слаби резултати спрямо отчитаните в частния сектор или други държави от региона, се посочва в доклада. Проблемът с това е, че фирмите имат значителни просрочени задължения, което представлява риск за публичните финанси.
Гърция поскъпва, няма места в хотелите и за догодина. Свободни места за почивка в Гърция няма до края на октомври. Ако искаш да резервираш стая, хотелиерите учтиво отказват. Предлагат за следващата година. Често и за тогава няма. У съседите вече бележат рекорд с 32 млн. на море.
Чужденците откриха дори малките острови, непознати досега.
Цените в Гърция растат. За 20 евро на нощ легло не се намира дори в стая под наем. Двойната е най-малко по 50 евро за нощ, и то без закуска.
ЕК обещала пари, ако България удържи чумата по кози и овце. Стараем се да ограничим заболяването от чума във възможно най-малък регион, за да не бъде засегната цялата страна. Това заяви шефът на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) Дамян Илиев на извънреден брифинг в неделя.
БАБХ е компетентният орган, който дава гаранции на страните, търгуващи с България, затова действията ни трябва да са по правилата на Световната здравна организация, обясни той. Те са одобрени от 180 държави и описват всички действия при откриване на заболяване. Илиев подчерта, че отговорността на България е много по-голяма от тази на другите страни, защото сме гранична държава.
"Не мислете, че ние тук сме садисти, които искат да убиват животни. Аз имам 2 кучета и 2 коня, бил съм 20 г. ветеринарен лекар", заяви Илиев. Въпреки клиповете в социалните мрежи той и заместникът му Георги Чобанов твърдяха, че други хора освен ветеринари не извършвали евтаназирането на животните.
Илиев заяви още, че ако министър Румен Порожанов му поиска оставката, е готов веднага да си я подаде.
Шефът на БАБХ смята, че ще бъде опасно, ако си позволим карантина, а не евтаназия, защото стопаните не спазвали правилата и вирусът можело да бъде пренесен=
От изявленията му стана ясно, че досега са умъртвени над 1400 животни, а близо 400 в село Шарково още не са заради живите вериги и протестите на хората.
"Не може мерки, които не се приемат лесно, да се разтръбяват предварително, това води до криене и продаване на болни животни", обясни Илиев. Само в неделя имало 3-4 случая на хванати в багажници животни. И намекна, че има своя хипотеза за начина на заразяването, но още нямало доказателства.
Било много вероятно контрабанден внос на животни да е донесъл заболяването.
Според Илиев стопаните не пречели на ветеринарните власти да си свършат работата. На въпрос кой тогава пречи, Илиев отговори: "Имаше хора, дошли да защитават фермери да не им бъдат убити животните по простата причина, че те губят възможност да се прехранват. Всичко това е вярно, че са страшни икономически загуби, но в същото време зад нас стоят 1,3 млн. животни в цялата страна, които искаме да опазим. Ако си свършим работата както трябва в Странджанско, Европа ще компенсира загубите ни. Днес пристигат експерти, които да установят спазени ли са всички изисквания. Министърът (Румен Порожанов - б.р.) гарантира, че ще даде повече от позволеното по евроизискванията".
Губим 30 години заради обжалвания. Над 30 години общо е закъснението при изпълнението на публични обекти у нас заради обжалване на търговете, изчисляват експерти от строителния бранш. В момента 80% от търговете се оспорват, а спъването на поръчките се превръща в проблем за възложители, изпълнители и цялата страна. Затова от Камарата на строителите предлагат промени в Закона за обществените поръчки. "Решение, което ние предлагаме на всички институции при срещите ни с тях е въвеждането на предквалификация на изпълнителите за големите обекти", заяви за "Труд" председателят на Управителния съвет на Камарата на строителите в България инж. Илиян Терзиев. Това ще съкрати сроковете, ще елиминира основанията за обжалвания и ще гарантира, че като изпълнители ще влязат сериозни фирми с капацитет да реализират обектите, обясни експертът.
От организацията работят заедно с представители на държавата и местните власти и за промени на други нормативни текстове, които да подобрят строително-инвестиционния процес. Камарата на строителите подкрепя идеята за предварителен финансов анализ на бъдещи инфраструктурни проекти на стойност над 50 млн. евро. Ако този анализ покаже, че концесията е икономически изгоден и добър модел, то обектът да се отдава за стопанисване вместо на търг с обществена поръчка, предвижда новата стратегия за концесиите.
"Публично-частното партньорство при строителство на автомагистрали и съоръженията към тях е добър и работещ модел в редица европейски страни", каза инж. Терзиев. Това е практика във Франция, където държавата предоставя на концесия строителството на тунели и част от пътната мрежа. Логично е тези концесии да са за по-дълъг период, тъй като се контролира размера на таксите за преминаване през тях.
Водата по-евтина за бедните. Б едните ще получават определени количества вода на по-ниска цена. Това предвижда обсъжданият в момента нов специализиран закон за ВиК сектора, в който ще бъдат разписани и правилата за осигуряване на услугата за социално слабите потребители, научи „Монитор".
Според председателя на Българската асоциация по водите (БАВ) Иван Иванов, отдавна се говори за необходимостта от този нормативен документ. „В него трябва да се заложат всички идеи, целящи да бъдат защитени всички хора, които не могат да плащат по-високата цена. Различни са механизмите за да се направи това. Единият е да се задържат цените на нивото на социалната поносимост, но в такъв случай няма да могат да се събират достатъчно средства за инвестиции. Другият е да се осигуряват социални помощи. Третият е солидарният, като в цената за всички да има процент, който да се отделя именно за инвестиции. Тези суми да се събират в държавен фонд и от там да се разпределят за влагане във ВиК проекти", обясни Иванов. По думите му време е дебатите по проблема да се възобновят и новият закон да стане един от приоритетите на правителството.
39 дни отдих за учениците. 3 9 почивни дни ще имат учениците за следващата учебна 2018-2019 година. Към тях спадат 28 ваканционни дни (есенна, коледна, междусрочна и пролетна ваканция), 8 дни за официални празници (Денят на независимостта, Ден на народните будители, Освобождението на България, Великден, Ден на труда и Денят на храбростта, 2 неучебни дни за държавни зрелостни изпити, както и за Денят на славянската писменост и култура). Това предвижда новият график за учебното време, представен от МОН.
Още преди да са започнали, на учениците им предстои почивка, тъй като 15 септември е събота и учебната година ще стартира на 17-и. Следващият почивен ден е 24 септември (понеделник), който е почивен заради 22 септември (събота), и така се получават последователи неучебни дни. Октомври ще мине само в учене, но след това ноември започва с 6 дни почивка.В нея влизат Денят на народните будители, който е официално неучебен, а след него е и първата ваканция - есенната, която е от 2 до 6 ноември включително.
След това е така чаканата от учениците коледна ваканцията. И тази година тя ще е в рамките на 11 дни, но ще започне и свърши ден по-рано спрямо миналогодишната. Коледната ваканцията е от 22 декември до 1 януари. Така всички празнуващи Нова година из курортите в страната и чужбина ще трябва да се върнат максимално най-бързо от почивките си. За да не се стига до това, от Синдикат „Образование" предлагат на министерството коледната ваканция да бъде удължена до края на седмица. „Това ще е в интерес на децата, така много семейства биха организирали повече дни с децата си", обясниха те.
С края на първия срок идва и международната ваканция, която тази година от 2 февруари (събота) до 5 февруари (вторник). Март месец също започва с допълнителен ден почивка заради 3 март. Тази година националният празник се пада неделя, затова и 4-ти ще бъде неучебен. Така се събират отново 3 последователни дни за почивка.
Април и май месец са изпълнени с неучебни дни. От 30 март (събота) до 7 април (неделя), или общо 9 дни, е пролетната ваканция на учениците. В края на месеца е и Великден, покрай който има още 4 почивни дни - от 26-и до 29-и. Учениците ще се върнат само за ден на училище - 30 април, тъй като 1 май ( Ден на труда) отново е официално неучебен и неработен ден. След още два дни учене им предстоят 3 дни почивка - 4, 5, 6 май (от събота до понеделник). На 21 и 23 пък са държавните зрелостни изпити, които е обявени за неучебни. Почивните дни май се допълват от 24 май - петък, който обаче е присъствен за учениците.
Според проекта от следващата учебна година държавните зрелостни изпити на 12 клас и националното външно оценяване на седми пък ще се провеждат по различно време съответно на 21 и 23 май за големите и 18 и 20 юни за малките. Това обаче не означава, че за учениците от 8-и до 11-и клас ще има допълнителна почивка преди края на учебната година. В новия график е заложено по време на външното оценяване на седми клас всяко училище да решава как ще се организира денят за останалите випуски от 8-и до 11-и клас. „Обсъждахме, че всеки директор ще реши с какво да се занимават учениците - дейности по интереси или за преодоляване на образователния дефицит. Не е решено, сигурно ще има препоръка от МОН", обясни Юлиян Петров от Синдикат „Образование". Това означава, че едни ученици ще имат спорни занимания или ще изучават културните забележителности, докато други наваксват материала по математика и български език.
Още по темата:
Икономическият печат на 13 юли 2018 година
Икономическият печат на 12 юли 2018 година
Икономичесикят печат на 11 юли 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |