Снимка: Архив infostock.bg
Властта се загрижи за фирмите вместо за хората с увреждания. Социалното министерство за пореден път показа, че идея няма как да реши проблемите на хората с увреждания. Последните му предложения са толкова неадекватни, че успяха да обединят срещу себе си всички спорещи организации и те се заканиха да отговорят с "брутален протест". Вместо да се концентрира върху адекватното определяне на необходимите средства за всеки болен - което е и поводът за няколкомесечните демонстрации, социалното министерство предлага данъчни облекчения за фирмите и кооперациите, в които работят хора с увреждания. Така, вместо да се затворят вратичките, през които изтичат парите за хората с увреждания, се отварят нови пробойни. Представителите на майките на деца с увреждания напуснаха възмутено заседанието на работната група, която обсъждаше предложенията.
В неофициално разпространените откъси от проекта (в clinica.bg) се вижда, че социалният министър не разглежда по същество определянето на личната подкрепа на хората с увреждания. Законопроектът в значителна степен копира текстовете на сегашния закон за интеграция на хората с увреждания, като запазва рестрикциите и задълженията на фирмите, които наемат такива хора и искат да ползват публично финансиране. Но са предвидени сериозни облекчения за специализираните предприятия, трудово-лечебни бази и кооперации, членуващи в национално представителните организации на и за хората с увреждания. На тях ще се преотстъпват 50% от дължимите осигурителни вноски за служителите с увреждания. Предвидени са и данъчни облекчения както за фирмите, така и за хората с увреждания, но какви ще са те, ще се дописва в данъчните закони. Тези предприятия се освобождават от плащането на първите три дни от болничния на човек с увреждане, който е за сметка на работодателя (от четвъртия ден нататък плаща НОИ) - нещо, което не се позволява на други фирми. Те няма да плащат данък сгради и такса смет, освобождават се и от местни данъци при придобиване на имущество. Ако са регистрирани по ДДС, ще им се преотстъпва данък и по тази линия, като тези средства трябва да се инвестират в услуги за служителите с увреждания.
От тези облекчения могат да се възползват организации, в които относителният дял на хората с трайни увреждания е над 20%, когато става дума за незрящи и слабовиждащи, над 30%, когато са за хора с увреден слух, и над 50% при сдруженията на хора с други увреждания (тук критерият е леко завишен спрямо сегашното условие да са поне 30%).
Всички тези облекчения идват на фона на подновените искания на работодателските организации да се върви в обратна посока и да се премахне съществуващата прекалена защита за хора с увреждания срещу уволнение, която на практика се явява пречка за наемането им.
4 г. след затварянето на КТБ в Банковия надзор е открит конфликт на интереси. Нели Кордовска - заместник-председател на фонда за гарантиране на влоговете, а по времето на фалита на КТБ ръководител на управление Банков надзор в БНБ, е била в конфликт на интереси, установи цели 4 г. по-късно антикорупционната комисия (КПКОНПИ). Сигналът е още от февруари 2015 г., като същата година не е взето решение поради липса на кворум. На 31 май 2018 г. обаче решение е взето и за разлика от други актове на новия орган, то не беше огласено със специално прессъобщение.
В последните работни минути на 19 юни 2014 г., точно преди КТБ да бъде поставена под специален надзор по предложение и на Кордовска, тя е изтеглила на каса от банката 64 195 евро, е установила комисията. Вътрешната информация, която шефката на Банковия надзор е имала, я е поставила в привилегировано положение спрямо останалите вложители на КТБ.
От комисията приемат, че към 19 юни 2014 г. Кордовска е разполагала с пълна и точна информация за състоянието на КТБ. От 18 юни в банката на Цветан Василев е действала назначена от нея надзорна инспекция. Кордовска е имала достъп до счетоводната и информационната система на банката. Следователно в края на деня на 19 юни, когато е извършено тегленето, е била наясно, че КТБ е неплатежоспособна. Знаела е, че на следващия ден БНБ ще заседава за поставянето й под специален надзор. Тази служебна тайна не е била достъпна за останалите вложители в КТБ, включително и за тези, които са изтеглили депозитите си след 12 юни. Така Кордовска е избегнала неблагоприятните последици от специалния надзор на КТБ и отнемането на лиценза й. Останалите вложители не са имали достъп до парите си следващите 5 месеца, освен това лихвите им са намалени.
От решението се разбира, че комисията за конфликт на интереси е поканила Кордовска на изслушване на 19 март 2015 г. Тя се е явила с адвокат и се е защитила. Адвокатът й потвърждава, че на 19 юни 2014 г. тя е изтеглила депозита си от КТБ, но твърди: "От 12 до 20 юни 2014 г. цяла България се беше изредила да си тегли депозитите от КТБ, включително е известен и фактът, че това теглене на депозити продължи и на 20 юни до момента, в който ръководството на КТБ пусна искане до Централната банка за налагане на процедурата по специален надзор". Адвокатът обещава до 7 дни да представи удостоверение, че клиентката му не е била единствената, изтеглила влога си, но не го прави. В решението на комисията се разказва как шефът на БНБ Иван Искров и Кордовска на 20 юни 2014 г. внасят в УС на БНБ докладна записка, че от 12 юни има засилено теглене на средства от сметки на клиенти на КТБ. Същия ден изпълнителните директори на КТБ са уведомили БНБ, че наличните средства на банката в най-близко време няма да бъдат достатъчни за изпълнение на задълженията й. В 12.06 ч. от КТБ уведомяват БНБ, че от 11.45 ч. банката е преустановила разплащанията и всички други банкови операции.
Още 130 млн. лв. за пътните строители. До 2023 г. Агенция "Пътна инфраструктура" ще плати най-малко 131.2 млн. лв. без ДДС за превантивно, текущо и зимно поддържане, както и за ремонтно-възстановителни работи при аварийни ситуации на магистралите "Тракия", "Хемус" и "Марица". Обявената за целта обществена поръчка идва месец след като АПИ пусна търговете за поддръжка на главните пътища, чийто общ бюджет надхвърля 474 млн. лв. Така излиза, че в следващите 5 години избраните пътностроителни фирми ще получат от държавата над 600 млн. лв. Средствата обаче представляват долната граница на плащанията, тъй като въпросните договори за поддръжка са своеобразни празни чекове, които могат да се дописват неограничено с допълнителни суми за извънредни ремонти - практика, която действа и досега. За това е от голямо значение кои точно фирми ще бъдат наети.
Къде отиват парите
Обществената поръчка е разделена на пет позиции - по две за "Тракия" и "Хемус" и една за "Марица". Участъка от "Хемус" откъм София е с прогнозна стойност 35 млн. лв. без ДДС. За варненската отсечка на този аутобан предвидените средства 18.7 млн. лв. без ДДС.
"Тракия" е разделена на две - при връзката за Стара Загора. Бюджетът на трасето от София дотам е 49.3 млн. лв. без ДДС, като в заданието не е включен новоремонтираният тази година участък след Пловдив. За останалата част от магистралата до Бургас са заложени едва 11.8 млн. лв., като мотивът е, че са в сравнително добро състояние и по-рядко има необходимост от снегопочистване.
За поддръжката на 115 км от магистрала "Марица" и пътните връзки към нея са предвидени 16.4 млн. лв. без ДДС.
Ограничен избор
Макар обществената поръчка да е отворена за всички кандидати, вероятните изпълнители се броят на пръсти. Причина е изискването през последните 5 години те да са изпълнили дейности с предмет и обем, идентични или сходни с този на поръчката. Има се предвид текущо, превантивно и зимно поддържане на автомагистрали с дължина не по-малко от 90 километра.
От 2015 г. държавното дружество "Автомагистрали" например се грижи за магистрала "Хемус" в частта й откъм София, за "Тракия" от София до Стара Загора и за първите 21 км от "Марица". "Черно море" АД има ангажимент към участъка от "Хемус" между Варна и Шумен. ДЗЗД "Магистрали 2014", в което влизат "ПСТ груп", "Понсстройинженеринг", "Екоресурс - Р" и "Зебра", пък е наето за отсечката на "Тракия" от Стара Загора до Бургас. А обединението "АБ - Марица", в което влизат хасковската АБ и "Бургас Пътстрой", поддържа останалата част от аутобана към турската граница.
Освен тези фирми с пътна поддръжка на главните шосета в страната се занимават още предимно "Агромах", "Хидрострой", "Трейс груп холд", Пи Ес Ай, "Пътстройинженринг" и "Понсстройинженеринг".
Срещата Тръмп - Путин: САЩ искат по-добри връзки с Русия. "Да се разбираш с Русия е нещо добро, не лошо." С тези думи американският президент Доналд Тръмп започна срещата с руския си колега Владимир Путин в Хелзинки. Държавният глава на САЩ заяви, че двете страни имат чудесни възможности заедно, след като са изпитвали трудности в миналото, и в крайна сметка ще се радват на "изключителни отношения". Той обвини за напрежението между Вашингтон и Москва предишните администрации в Белия дом. И нарече днешните разговори "директен, открит и дълбоко продуктивен диалог". Отговорът на Путин беше: "Сега е време да говорим подробно за двустранните си отношения и различните проблемни области в света. Има много такива".
Връзките между двете страни са силно обтегнати след руското анексиране на Крим през 2014 г. и заради обвиненията за намеса на Москва в американските президентски избори през 2016 г. Сега всичко, свързано със събитието в Хелзинки, беше следено изключително внимателно - като се започне от умишленото закъснение на двамата лидери, прераснало в това кой ще накара другия да го чака повече, и се стигне до начина, по който се ръкуваха.
Преди срещата Тръмп за пореден път ескалира напрежението, като обяви, че възприема ЕС като враг в търговията, а Путин - като конкурент. Същевременно западните дипломати коментираха, че разговорите с руския президент са "истински тест" за ангажиментите на Вашингтон към НАТО.
"Много добро начало"
Тръмп определи срещата, на която той и Путин бяха придружавани само от своите преводачи, като "едно много добро начало". Тя се случва след напрегнато посещение в Европа, по време на което американският президент остро критикува съюзниците си относно търговията и военните разходи. Разговорите в Хелзинки са спорни, тъй като в момента САЩ провеждат мащабно разследване на предполагаемата руска намеса в президентските избори през 2016 г. В петък бяха повдигнати обвинения срещу 12 руснаци за тяхната вероятно роля в хакването на демократически политически фигури в месеците преди вота. Това е причината мнозина да се питат редно ли е Тръмп да участва в днешната среща.
Американският президент е засегнал темата по време на разговорите с Путин. "Разследването е трагедия за страната ни, то ни разделя. Не е имало никакво тайно споразумение с Москва", посочи Тръмп. На пресконференция след срещата той беше попитан дали вярва на собствените си разузнавателни агенции или на руския държавен глава, когато става въпрос за обвиненията в намеса на Москва в изборите. "Путин казва, че не е Русия. Не виждам никаква причина защо да бъде тя", отговори президентът на САЩ.
Путин призна, че е искал Тръмп да спечели американските президентски избори: "Да, така е, защото той искаше да нормализира отношенията с Русия". И допълни: "Изпратете ни официална молба относно 12-те обвинени руснаци и тогава ще разпитаме тези хора, за които се смята, че имат отношение към някакво престъпление. Нашите органи на реда са в състояние да направят това".
Според CNN причините американският президент да държи на среща "на четири очи" зад затворени врати с Путин са три - първо, искал е насаме да го прецени по-добре; второ, не е искал подробности от техния разговор да изтекат в медиите; трето, не е искал сътрудници, подкрепящи по-твърда линия срещу Москва, да му влияят. Последното тревожи съветниците от Белия дом, които и без това са нервни относно риска да се направят прекалено големи отстъпки на Путин по време на разговорите, пише ВВС.
Бум на детски труд по морето. Бум на ученици, които искат да работят на морето, вместо да почиват през лятната ваканции, отчете инспекцията по труда.
С 20% повече разрешителни са издадени на деца под 18 г. през първите шест месеца на годината в сравнение със същия период на 2017 г.
Така легално на работа вече са се хванали 3733 тийнеджъри. 74 от издадените разрешителни пък са за деца под 16 г.
С началото на лятната ваканция пристигат по около 100 молби на ден в дирекциите с морски курорти.
Тийнейджърите се хващат на работа, за да изкарат джобни пари и да помагнат на семейните бюджети. Основно стават бармани, сервитьори или хотелски рецепционисти по морето.
"60 ученици от 10-и и 11-и клас, или около 30% от двата випуска, бяха подали заявление да приключат по-рано учебната година, като им се оформят годишните оценки.
Причината е желанието им да започнат сезонна работа, предимно по морето", обясни Диян Стаматов, директор на столичното 119-о СУ "Акад. Михаил Арнаудов".
Учениците имат право да отсъстват 10 дни по семейни причини според Закона за предучилищното и училищното образование. Според Стаматов тази година имало масово молби.
Интересът далеч не е само в столицата - 45 тийнейджъри са пожелали да работят през лятото в Монтана, намерили си места за сервитьори и продавачи на сладолед.
За да започнат работа децата, са нужни 7 документа. Два от тях се осигуряват от търсещите работа - медицинско свидетелство (иска се за всички) и план на учебните занятия (нужен е за учениците под 16 г.).
Нов данък Градушка удря масовите застраховки. Нов данък „Градушка" ще вдигне цените на най-масовите застраховки, предупреждават от бранша. Повод за това е законопроект, който предвижда процент от имуществените полици, да отива във фонд за борба с градушките в цялата страна, информира БТВ.
Ракетната система за борба с градушките в момента покрива едва 1/3 от територията на страната. Целта е да се осигури превенция на 100%. Това ще струва 28 млн. лв. годишно. Част от парите ще са от бюджета.
Друга от задължителна вноска от земеделските стопани, а останалото от застраховките. От бранша предупреждават, че това ще е за сметка на всички, които застраховат имуществото си - дори за кражба.
Според земеделското министерство, ако превенцията обхване цялата страна, това ще спести от разходите на застрахователите за щети от градушка.
Застрахователите не са убедени в това и предлагат задължителни полици за производителите, които получават субсидии.
Световното вдигна оборота на Бг кръчмите с 25 на сто. Завършилото в неделя световно първенство по футбол в Русия е вдигнало оборота на кръчмите у нас с около една четвърт, научи „Монитор".
Основният дял на немалкия ръст се пада на масовите заведения бирариите и малките квартални кръчми, които винаги имат по-голяма клиентела. Според дългогодишен управител на заведения по време на подобни спортни прояви в по-скъпите заведения, които са основно за хранене, оборотът не се увеличава. Там клиентите предпочитат спокойствието. По думите му, масовите кръчми, където се събират и повече млади хора, спечелиха от световното, в рамките на поне десетина процента, пресметна той. Друг негов колега от столична бирария сподели, че мондиалът в Русия е увеличил хората, които са посетили заведенията, с 20-30%.
Собственик на друго подобно заведение в периферен квартал на София каза, че най-често клиентите, дошли заради мачовете в заведението, са си поръчвали бира, картофки, дробчета, сърчица. „Някои изкарваха по време на целия мач на една бира, други изпиваха по 6-7. Всичко си зависи от човека", уточни той. В една от пицариите в столицата управителят каза, че по време на мач средно на човек се поръчвали по 2-3 бири. По думите му, по-голяма клиентела е имало по време на мачовете с най-известните отбори, смятани за основни претенденти за световната титла, и най вече за по-интересните двубои - четвъртфиналите и тези за определяне на финалистите, и, разбира се, за последния двубой в неделя, определил шампиона.
Още по темата:
Икономическият печат на 16 юли 2018 година
Икономическият печат на 13 юли 2018 година
Икономическият печат на 12 юли 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |