През летище София отново мина непроверен самолет. Абсурден пропуск на летище София и граничната полиция за пореден път повдигна въпроса как се контролира кой влиза и излиза от България и доколко хвалбите на властта, че сме готови за Шенген отдавна, са истина. По ирония на съдбата точно в деня, когато вътрешният министър Валентин Радев отчете "100% успех по приоритета ни за сигурност на европейските граждани" по време на европредседателството, стана ясно, че частен самолет е бил пропуснат през летището без никаква проверка.
Новината бе съобщена най-напред от лидера на АБВ Румен Петков, а по-късно беше потвърдена от главния секретар на МВР Младен Маринов и шефа на граничната полиция Светлан Кичиков. Двамата обаче отрекоха МВР да има вина и обясниха, че отговорността трябвало да се понесе от летище София, чийто наземен контрол изобщо не е уведомил полицията за полета. От аерогарата също признаха за пропуска с обяснението, че става дума за грешка на рамп-агента, който е обслужвал полета. "Предварителните данни сочат за човешка грешка, свързана с обслужването на полета от наземния оператор „Летище София". До изясняване на обстоятелствата по случая рамп-агентът е с отнет служебен пропуск и е отстранен от изпълняване на служебните задължения", заявиха от там.
Машината е излетяла от летище Драгановци в Габрово на 13 юли с крайна цел гръцкия остров Скиатос. Пистата в Драгановци, както и самолетът са собственост на бизнесмена Мирослав Хинков -изобретател, собственик на фирмите "Мехатроника" и "ЛС тюбс". Пред "Сега" той разказа, че на борда са пътували петима души - той, съпругата му, двете му дъщери и приятелят на едната от тях. Кацнали в София, защото отивали на почивка в Гърция, а за да летят до чужбина, трябвало да тръгнат от международно летище, каквото е софийското. След приземяването той отишъл до града, където имал работа. Останалите пътници го чакали на летището.
"Аз помолих рамп-агента, който ни посрещна, да ме преведе през проверката и да изляза в града да си свърша работата, а другите останаха. Свърших си аз работата, посрещнаха ме, минах през съответните проверки и отидох при останалите пътници. Мислех си, че и те са минали всичко, което трябва, и помолихме да ни закарат до самолета. Тръгнахме и излетяхме", разказа Хинков. Той и семейството му разбрали, че проверките са пропуснати едва когато кацнали в Гърция. Тогава му се обадили от граничната полиция. Петимата дали документите си на гръцките гранични власти, които ги заснели и ги пратили в България.
"Просто стечение на обстоятелствата, един човек отговаря за няколко самолета. Пише документи, плащаме такси, доста задължения има. И аз пропуснах да ги питам минали ли са. Но ние сме подали документи, списък на пътниците имаше подаден, той го има рамп-агентът, тъй че всъщност граничната полиция, когато ми се обадиха, бяха разбрали кои сме и всичко беше ясно - кой е пътувал, как е пътувал, къде е пътувал. За мен стана един формален проблем", заяви Хинков.
Депутатите засекретиха акциза на бездимните цигари. Политическата буря, заформила се около предложението да бъде изравнен акцизът върху обикновените и нагреваемите цигари, уплаши депутатите от парламентарната комисия за борба с контрабандата и сивата икономика. Вчера те закриха за медиите и гражданите заседанието, на което обсъдиха на първо четене законопроекта, внесен от ГЕРБ и „Обединени патриоти", с който се иска драстично увеличение на данъка върху бързо добилите популярност бездимни цигари.
Парламентарният правилник позволява на депутатите да правят това по свое усмотрение, но в случая никой не посочи логична причина дискусията да се проведе при закрити врати. Не стана ясно и кой го е предложил, но е очевидно, че липсата на публичност облагодетелства вносителите, т.е. управляващите.
След тайната сбирка шефът на комисията Емил Димитров - Ревизоро (ОП) обяви пред БНР, че окончателният размер на акциза ще бъде уточнен преди законопроектът да бъде разгледан на второ четене. По думите му засега остава вариантът, според който налогът ще скочи от сегашните 26% на 40% от ставката за обикновените цигари. Това е числото, което посочи миналата седмица председателят на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова (ГЕРБ), която движи законопроекта.
Промените в акциза влизат за обсъждане в пленарна зала още днес. Проектът предизвика поредния остър сблъсък в редиците на управляващите, тъй като срещу него се обявиха депутатите от ВМРО с аргумента, че е лобистки. Разгневен от обвинението, премиерът Бойко Борисов първоначално нареди той да бъде оттеглен. Впоследствие обаче управляващите се събраха и постигнаха следния компромис - предложението да бъде одобрено, но увеличението на акциза да стане поетапно.
КЗК започна проверка на новите такси на КФН. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) започна производство, което проверява дали с новите такси Комисията за финансов надзор (КФН) не затваря пазара на застрахователно посредничество за нововлизащи и малки брокери, от което да се облагодетелстват големите. Повод за това е жалба до антимонополния орган от частно лице (Цветан Петров), което защитава тезата, че вдигането на таксата от 1500 на 5 хил. лв. (с 233%) и необходимостта от еднократното й заплащане ще извадят от бизнеса по-малките застрахователни брокери.
Ако сметне оплакването за основателно, антимонополният орган би могъл да отправи препоръки към Народното събрание, което да поиска от КФН да преразгледа тарифата и да съобрази цените с оборотите на брокерите, както го прави за застрахователните агенти например. Актуализирането на тарифата на КФН е част от генералната промяна в модела, по който се издържа регулаторът: от бюджетна субсидия той вече се финансира от собствени приходи, идващи от оказваните услуги, без събраното от глоби. Целта е с това да се осигурят независимост на институцията и генерирането на достатъчен ресурс за повишаване на експертния й капацитет.
Гласът на недоволните
Жалбата в КЗК е първата официална срещу новата тарифа на финансовия регулатор, която е в сила от началото на тази година и засегна всички участници в небанковия финансов сектор, но най-много пенсионните фондове и застрахователните компании, за които някои услуги поскъпнаха с 400%. Тя идва от сектор, в който според регистъра на КФН към момента работят 356 компании, а годишно през тях преминава премиен приход от около 1 млрд. лв. Застрахователните брокери са и сред компактните групи присъстващи в "черния списък" на КФН на неплатилите такси в срок - 47 компании към 13 юли, с общо задължение от 109 хил. лв. Според новите правила те е трябвало да бъдат внесени до 31 януари и закъснението ги заплашва с лишаване от административни услуги, като неподновяване на разрешението за дейност например. Отделно дългът може да бъде предаден за събиране през частен съдебен изпълнител (ЧСИ).
Дори и без този приход регулаторът вече е събрал повече от половината необходими за издръжката му средства, които за тази година са планирани на 20 млн. лв. Основната част от тях идват от пенсионните фондове и застрахователите, които разсрочват таксите на вноски, следващата от които е дължима до 31 юли. Макар и в техните гилдии съпротива срещу вдигането на таксите да не липсва, двете индустрии се обединиха около мнението, че новият модел на самоиздръжка е за предпочитане, ако качеството на работа в КФН действително се подобри. В противен случай рискуват проверки като стрес тестовете, през които преминаха в две последователни години, да се превърнат в регулярна форма на контрол, което носи съществени разходи за компаниите.
Започва изграждането на системата, която ще свърже хотелите с НАП, МВР и НСИ. След голямо забавяне най-накрая ще започне изграждането на единна онлайн система, която да свърже местата за настаняване с НАП, МВР, НСИ и общините.
Договорът за изграждане на Единна система за туристическа информация (ЕСТИ) беше подписан от министъра на туризма Николина Ангелкова. Изпълнител на поръчката е "Технологика", като на финалната права изборът е направен между шест кандидати. Цената за изграждане на системата е 1.1 млн. лв. По думите на Ангелкова системата ще гарантира защитата на личните данни.
Изсветляване на бизнеса
Идеята за изграждане на единна система за туристическа информация датира от повече от пет години. Целта да се постигне изсветляване на туристическия сектор по отношение на декларираните приходи пред НАП с цел финансов контрол. Това важи и за общините по линия на реализираните нощувки и събираните от тях туристически такси.
Ползи ще има и за статистиката и по-адекватната информация за движенията в сектора в реално време. А МВР ще има онлайн защитен достъп до личната информация на лицата по линия на сигурността, като ще може да се проследява настаняването на лица от трети страни.
Дългата история на една малка поръчка
Идеята за създаване на обща система е стара - още от времето на предишното управление на ГЕРБ. Тогава министър на туризма беше Ангелкова и тя твърдеше, че системата трябва да заработи от 2016 г. Беше обявена и обществена поръчка, но тя беше прекратена след обжалване. По време на управлението на служебния кабинет "Герджиков" не беше обявена нова. А вече по време на второто си управление Ангелкова съобщи, че има ново забавяне на процеса заради процедури по съгласуване с новосъздадената агенция за електронно управление.
Настоящата поръчка за изграждане на общата система беше обявена през ноември миналата година, като имаше проблеми с липсата на осигурено финансиране за нея.
Поне 115 овце в Странджа са укрити от ветеринарите. "Oще около 115 животни трябва да бъдат евтаназирани в c. Шарково", заяви във вторник шефът на Областната дирекцияпо безопасност на храните в Ямбол Николай Георгиев.
"Екипите от Шарково и Крайново са били изтеглени. В Шарково е останал един обект, който не е довършен заради протести и барикади. Животните са били изкарвани от доброволци и са подплашвани към гората." Това заяви Ивайла Давидова от главна дирекция "Верификация на официалния контрол" към Българска агенция за безопасност на храните (БАБХ).
Изтеглена е и мобилната техника за дезинфекциране на входа на Шарково заради посегателства, посочи Георгиев и допълни: "оттеглих хората си, за да не пострадат".
"Най-вероятно вирусът е пренесен чрез нелегално транспортирано животно от Турция", посочи Давидова. Тя добави, че това не е прецедент, тъй като при религиозни празници имало случаи на незаконна търговия.
Към момента 4000 животни са били подложени на евтаназия, като налични огнища има в Ямболска и Бургаска област.
"Болестта е особено опасна, силно заразна и подходяща за биологично оръжие. Изисква се високо ниво на биосигурност и не включва поставяне под карантина", заяви Михаил Бащавелов, който е шеф на Областна дирекция по безопасност на храните - Благоевград, и председател на Съюза на ветеринарните лекари в България.
Порожанов: Има депутати на мястото на заразата, може да я разнесат.
Депутати стоят на мястото на заразата, може да я разнесат, заяви земеделският министър Румен Порожанов след Консултативния съвет с животновъдни браншови асоциации във вторник.
Порожанов обясни, че докато е бил в Шарково, е разговарял със станалата известна баба Дора. "Не искам да кажа, че се е съгласила, примири се", каза той.
Министърът допълни, че мерките, които са взети, са абсолютно адекватни, бързи и своевременни.
Порожанов обясни, че докато е бил в Шарково, е разговарял със станалата известна баба Дора. "Не искам да кажа, че се е съгласила, примири се", каза той.
Министърът допълни, че мерките, които са взети, са абсолютно адекватни, бързи и своевременни.
Обезщетенията, които се изплащат, според нас покриват стойността на животните, каза още Порожанов. И добави, че имало хора, които искали да получават по 300 евро за животно, което не било възможно.
За ден трима стопани получили 110 868 лв. заради избити животни Средствата са за 501 животни под селекционен контрол, които са били умъртвени заради чума. Стопанствата са в селата Воден и Кости.
След него се включиха животновъди, които подкрепиха думите му, цитирайки обяви за продажба на овце и кози, с цени, стартиращи от 100 лв.
Създадохме оперативен щаб за дарение на животни за пострадалите колеги към Странджанския край, каза заместник-председателят на Асоциация „Обединени български животновъди" Юлия Коюмджийска.
Във фонда вече имало 150 животни от Перник и Кюстендил, като се очаква броят им да нараства.
Днес кандидатстваме за банковия съюз. Днес България ще кандидатства за членство в банковия съюз на ЕС, научи "Труд". Първо на заседанието на Министерски съвет министърът на финансите Владислав Горанов трябва да бъде упълномощен да подаде апликационата форма. Веднага след ц заседанието официално ще бъдат подадени документите за нашата кандидатура. Това е един от ангажиментите, които бяха поети от министъра на финансите и управителя на БНБ Димитър Радев пред министрите на финансите от еврозоната, когато в края на миналата седмица на заседание на Еврогрупата беше подкрепено желанието ни за едновременно влизане в банковия съюз и "чакалнята за еврото" (валутния механизъм ERM II).
Банковият съюз на ЕС се състои от три основни елемента - единен правилник, единен надзорен механизъм и единен механизъм за преструктуриране на банки с проблеми. Единният правилник обхваща набор от законодателни текстове, които се прилагат към всички банки и всички финансови продукти в ЕС. Заложените в него правила включват капиталови изисквания към банките, системи за гарантиране на влоговете и правила за управление на обявените в несъстоятелност банки.
Единният надзорен механизъм е наднационалният орган на ЕС за банков надзор, при който част от отговорността за надзора върху банките се прехвърля на Европейската централна банка. ЕЦБ осъществява пряк надзор над "важните" банки от еврозоната, т.е. за големите, системно значими банки. Под пряк надзор са банки, чиито активи са над 30 млрд. евро или са поне 20% от БВП на държавата, в която са регистрирани. В момента в еврозоната има 120 такива банки, които съставляват 85% от общите банкови активи. В България нито една банка не отговаря на тези условия като самостоятелна финансова институция. Но банките, над които ЕЦБ осъществява пряк надзор, са представени в България със свои дъщерни дружества. ЕЦБ наблюдава извършания от националните надзорни органи контрол над по-малките банки. Тя може да реши да извършва пряк надзор над която и да е банка в държавите от Единния надзорен механизъм.
Строят аквапарк в София догодина. Детски, бебешки и подземен минерални басейни, както и аквапарк ще включва новото разширение от 25 декара на парк „Възраждане" в София, съобщи столичният кмет Йорданка Фандъкова. Вече има идеен проект, а зоната трябва да е готова до края на 2019 г.
Върху 6,6 дка се изгражда аквапарк и басейни с минерална вода, а с 18,2 дка се разширява паркът. Аквапаркът ще разполага с 5 открити басейна, като акценти са трите водни пързалки, детския и бебешкия басейн. Пързалките ще са високи 8 м. за хора с ръст над 130 см. Зоната е предвидена главно за деца.
Пързалки които не са водни, пък ще тръгват от покрива на 3-етажна сграда, вътре в която ще има СПА център, закусвалня и съблекални. Там ще има и подземен басейн с размери 25 на 15 м и 6 коридора. Той ще може да се използва и за тренировки на плувци.
„От десетилетия насам за първи път се изгражда ново парково пространство в София", подчерта по повод създадения през 2016 г. парк „Възраждане" председателят на Столичния общински съвет Елен Герджиков. С разширението от 25 дка. пространството става 80 дка.
Предвиждат се 5 нови площадки и 40 шезлонга за отдих в тревните площи. Ще бъдат засадени 9800 храсти, 5000 цветя и 420 широколистни и иглолистни дървета, като се запазват и съществуващите дървета. Ще бъдат построени 130 пейки и 2 чешми за минерална вода. Тя помага при опорно-двигателни и гастрални проблеми и ще я има и в басейните.
На 26 юли Столичният общински съвет ще гласува дали да разреши на общинското дружество „Софийски имоти" да инвестира в разширението на парка до 9,5 млн. лв„ 4 млн. лв. от които са заем. Съоръженията ще са общински.
Свалят на 7000 лева прага за разплащания кеш. Таванът на плащанията в брой ще бъде свален от настоящите 10 бона на 5000 или поне на 7000 лева.
Това стана ясно от изказване на премиера Бойко Борисов след връчването на наградите „Икономика на светло" на Асоциацията на индустриалния капитал в България. Борисов обяви, че с финансовия министър Владислав Горанов е успял да привлече подкрепата на вицето и съпредседател на ОП Валери Симеонов за намаляване на разплащанията в брой.
Тази седмица ще видите, обещали сме под 6% ще падне контрабандата на цигари, от 34%., каза още Борисов.
"Само за 1 г. нови 10% изсветляване на икономиката, борбата с корупцията и то по критерии на Асоциацията на индустриалния капитал в България. По време на мандатите на БСП сивата икономика става огромна, а щом дойде правителството на ГЕРБ икономиката изсветлява", допълни премиерът.
Борисов посочи, че за 2 месеца и половина при управлението на служебното правителство се е отчело 120 млн. лв. по-малко събрани пари от контрабанда.
"Боят по контрабандата не само няма да го изпуснем, виждате издиханието им с жълти новини. Нарича се акция "пречупване" на старите ченгета. Няма да им се дадем този път", обеща премиерът.
Летен грип напълни лекарските кабинети по морето. Летен грип напълни лекарските кабинети по морето. Той се проявява освен с висока температура и втрисания и със стомашно-чревни неразположения, установи проверка на „Монитор"
Повечето от общопрактикуващите лекари обаче не дават проби за изследване в регионалните здравни инспекции, за да не губят време и направо изписват лекарства на пациентите. Затова и цифрите от статистиката на инспекциите са твърде малки в сравнение с реалната картина. Във Варна например за последните два месеца острите респираторни заболявания, по данни на Регионалната здравна инспекция, там са 367, а ентероколитите са 129. На практика обаче те са поне три пъти повече, коментираха общопрактикуващи лекари.
Подобна е и картината в Добрич. Там при подадени проби в РЗИ са установени 243 остри респираторни заболявания и 48 ентероколитни. Ентероколити удариха курортистите и по Южното Черноморие.
Междувременно инспектори от РЗИ-София откриха мръсотия в 4 открити басейна в столицата.
Инспектори от Столичната регионална здравна инспекция установиха мръсотия в четири открити басейна в столицата, съобщиха от там. От РЗИ обаче отказаха да съобщят кои са те. На собствениците на въпросните басейни са издадени предписания. Лабораторните изследвания са установили, че замърсителите са механични. Инспектори взимат проби от басейните и през деня, докато има посетители.
Още по темата:
Икономическият печат на 17 юли 2018 година
Икономическият печат на 16 юли 2018 година
Икономическият печат на 13 юли 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |