Снимка: Архив infostock.bg
Въпреки че България е изпълнила всички критерии за Шенген още през 2011 година, все още има страни от ЕС, които възпрепятстват членството ни в Шенгенското пространство. Но преди да продължим нека първо опишем какво представлява Шенгенското пространство.
И така, Шенгенското споразумение е договор между държави от Европа за премахване на граничния контрол на вътрешните граници за единна визова система. Споразумение е подписано на 14 юни 1985 г. в Шенген, Люксембург, затова и е известно с името на населеното място. Подписите си преди 33 година поставят 5 от тогавашните 10 страни-членки на Европейската общност: Белгия, Западна Германия, Люксембург, Холандия и Франция.
Към днешна дата страните членки на Шенгенската зона са 26. Това са: Австрия, Белгия, Чешка Република, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Исландия, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Холандия, Норвегия, Полша, Португалия, Словакия, Словения, Испания, Швеция, Швейцария, Лихтенщайн;
Източник: www.schengenvisainfo.com
Някои бъдещи ползи от членството ни в Шенген
Отпадането на контрола по граничните пунктове означава по-лесни, съответно повече на брой, пътувания и превози. Възможни са позитивни ефекти за българските туроператори заради по-лесните „комбинирани" пътувания. Наличието на „шенгенска виза" ще позволи на туристите да се придвижват свободно в цялото пространство.
Отпадането на вътрешните граници в ЕС и унифицирането на изискванията към стоките премахват сериозни пречки и улесняват търговията в рамките на Съюза. От друга страна, прилагането на европейските изисквания за външните граници на Съюза ще намали пречките и пред търговията с трети страни.
Позицията на министъра на външните работи на България по повод Шенген
По думите на Министърът на външните работи на България Екатерина Захариева - България и Румъния са изпълнили всички критерии за влизане в Шенген още през 2011 година. По думите ѝ продължаващото несъгласие на част от държавите за това България и Румъния да влязат в Шенген е необяснимо. Захариева каза, че е добре да се обмисли предложението на румънския ѝ колега, въпросът за влизането ни в Шенген да бъде предложен за гласуване в Европейския съвет.
В различни изявления за наши и чужди медии министърът на външните работи Екатерина Захариева е казвала, че присъединяването на България и Румъния към Шенгенската зона е възпрепятствано от Холандия и Франция.
"От началото на 2011 г. Европейската комисия и Европейския парламент са издали много резолюции и доклади, които призовават страните от Европейския съюз да приемат България и Румъния в Шенгенското пространство, но това не произвежда видими резултати".
Холандия и Франция все още изразяват загриженост относно приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство
Министърът на външните работи на България каза пред време, че след избухването на миграционната криза може да разбере притесненията на Холандия и Франция, но не може да намери истински аргументи за отказа за приемането ни в Шенгенското пространство.
До 2011 г. вече сме изпълнили всички технически изисквания и сега, в условията на масов приток на бежанци в ЕС, доказахме своята способност да защитим външните граници на Европейския съюз. По този начин няма причина България и Румъния да не бъдат включени в Шенгенското пространство, убедена е Екатерина Захариева. Тя подчерта, че София продължава да води преговори с двете страни, за да ги убеди да приемат страната в Шенгенското пространство.
„Неефективна борба с корупцията е по-скоро пресилен претекст, който позволява да се отложи приемането на страните от Шенген", коментира ръководителят на отдела за европейска интеграция на руския Институт по Европа Олга Потьомкина. Тя свързва загрижеността на страните от ЕС със сложна миграционна ситуация. Въпреки факта, че в сравнение с 2015 г. притукът на бежанци е станал значително по-малък, балканското направление остава доста уязвимо. След блокиране на „либийския път" трафикантите ще търсят начини за транспортиране на хора през Черно море през България и Румъния, смята експертът.
Според нея, участието в Шенген за България и Румъния има не само важно техническо значение, но и за имиджа на страните: така те ще се почувстват равностойни участници в Европейския съюз и ще получат по-голяма тежест.
Още по темата:
България трябва да е член на Шенген, препоръча Виктор Орбан
Изпълнили сме всички критерии за Шенген още през 2011 г., заяви Екатерина Захариева
Няма обективни причини България и Румъния да са извън Шенген, обяви говорител на ЕК
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |