Авторите на приложението. Снимка: phyre
Паричните средства, заредени чрез българското приложение за мобилни плащания phyre, надхвърлят 300 000 лева за първите 2 месеца след стартирането му. Потребителите са склонни да се разплащат с него както за дребни ежедневни покупки, така и за пазаруване в търговски центрове, абонаментни карти за спорт и други забавления. За момента у нас активните клиенти, които използват phyre, са над 7000 души, като се наблюдава лек превес на мъжете. Те представляват 63% от общия брой, съобщават от българската компания, която е разработила приложението.
Кои са потребителите
От компанията посочват, че най-активните потребители са на възраст между 24 и 50 години, които имат отношение към финансите си. Те ценят личното си време и макар да умеят да управляват парите си, търсят най-практичните методи за оптимизирането на този процес. Затова използват възможността да следят стриктно разходите си бързо и удобно. Сериозен е интересът и от младежите между 18 и 24 години, които използват мобилни приложения, за да управляват целия си живот и те се превръщат в неизменна част от ежедневието им.
Все още обаче съществува известна психологическа бариера при мобилните плащания, допълват от компанията. „Промяната в народопсихологията е бавен процес, който обаче има трайни резултати. Когато става въпрос за личните данни и парите ни, сме свикнали да се доверяваме на определени институции, в които виждаме сигурност. Днешните технологии обаче ни позволяват да гарантираме също толкова добра защита, постигайки много по-голямо удобство за потребителите", казва още Константин.
Как се обработват плащанията
Плащанията във phyre се обработват от Paynetics, лицензирана от БНБ и паспортизирана в Европейския съюз e-money институция, която е член на VISA и Mastercard. Приложението е сертифицирано от Mastercard, а phyre е регистриран агент на Paynetics в БНБ, с което отговаря на най-високото ниво на сигурност.
Развитието на финтех индустрията в световен мащаб е показателно за бъдещето на електронните пари и мобилните системи за разплащания. Само за първата половина на 2018 инвестициите в сектора надхвърлят обема за цялата 2017. По данни на Fintech Global за първите шест месеца в глобален план те достигат 41.7 млрд. долара, а за цялата 2017 - 39.4 млрд. долара. „Именно младото поколение, което е силно свързано с технологиите, предопределя бъдещето на финтех индустрията. Вече виждаме как изискванията и потребностите на хората се променят, което поражда необходимостта от развитието на нови продукти за разплащания, бързи кредити, застраховки и инвестиции", посочва Джелебов и допълва: „Всички си спомняме притеснението и безпокойството, което бе обхванало хората, когато се появиха безконтактните банкови карти. Но ето, че само след няколко години вече ги приемаме за нещо нормално, което неусетно се превърна в част от ежедневието ни. Подобно бъдеще очакваме и за мобилните системи за преводи, с оглед на тенденциите, които наблюдаваме в световен план".
Какво показват проучванията
Въпреки това ролята на кешовите плащания у нас все още се задържа висока, допълват от компанията. Дори в някои от секторите на икономиката парите в брой остават основен метод за разплащане. Световните практики показват, че увеличението на електронните трансакции има отражение върху борбата със сивата икономика заради възможността за проследяване на паричните потоци. „Наблюденията ни показват, че phyre не заменя употребата на пари в брой, която все още е широко разпространена у нас, а всъщност надгражда използването на банкови карти", уточнява изпълнителният директор на компанията.
Той споделя, че част от успеха на приложението се дължи на опцията потребителите ясно да виждат за какво и как харчат парите си - нещо, което е невъзможно при банковите карти и парите в брой. Архивът, който поддържа phyre, позволява бърза справка и проследяване на извършените трансакции. По този начин отговаря на потребностите на хората от „умни" приложения, с които могат да пестят време и усилия.
Кои са авторите на приложението
Константин Джелебов е съосновател и CEO на phyre. Има над 11 години опит в технологични компании. Като съосновател и CTO на getti, превръща компанията в най-голямата програма за лоялност в България. phyre е вторият Start Up проект в кариерата му.
Иво Георгиев е председател на УС и съосновател на phyre. Има над 20 години опит в управлението на финансови компании. Като CEO на TBIF успява да привлече капитал за 3 милиард евро във финансовата институция.
Валери Вълчев е съосновател и инвеститор във phyre. Той е сериен предприемач с над 15 години опит. До момента е инвестирал в над 20 компании, с основна дейност в 9 различни сектора. Извел е 5 от компаниите си до позиция на пазарен лидер.
Приложението phyre може да бъде изтеглено напълно безплатно от Google Play и AppStore. Мобилните преводи и плащания са възможни за всички потребители на Android устройства, като скоро ще бъдат възможни и плащанията за iOS. Към момента iOS потребителите имат достъп единствено до картите за лоялност.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |