Със странни мотиви КЗК спря сделките за ЧЕЗ и Нова телевизия. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) изненадващо спря вчера две от най-коментираните в последните месеци сделки. Тя забрани на "Инерком България" да купи ЧЕЗ-България и така създаде прецедент. Блокирана е и сделката, в която най-богатият чех - Петр Келнер, се опитва да придобие дружеството - собственик на Нова телевизия - "Нова броудкастинг груп", и контролираната от нея фирма "Нетинфо". И в двата случая мотивите на комисията са повече от спорни. Решенията оставиха почти без думи кандидат-купувачите, които отказаха коментар дали ще обжалват.
КЗК отхвърля искането на пазарджишката "Инерком" за придобиване на ЧЕЗ-България, тъй като компанията притежава шест соларни парка и с тях създавала заплаха за монопол. Това поставя под въпрос дали друго дружество с подобен бизнес в страната би могло да купи активите на ЧЕЗ в България. Според запознати дружествата на купувача и продавача не могат да достигнат и 0.005% от цялото производство на ток у нас.
"Въз основа на цялостния анализ може да се заключи, че предвид вертикално интегрираната придобивана група ЧЕЗ, която разполага със стабилен финансов ресурс и опит в електроенергийния сектор, се създават предпоставки нотифицираната сделка да доведе до установяване или засилване на господстващото положение на обединената група", пише в обосновката на КЗК.
Нещо повече - от комисията на Юлия Ненкова изтъкват, че сделката би довела до значително предимство на участниците в концентрацията пред техни конкуренти, което от своя страна би възпрепятствало ефективната конкуренция на анализираните пазари. ЧЕЗ-България обаче и в момента е най-голямото от трите ЕРП-та у нас. Според в. "Капитал", когато преди седем години друга чешка компания - "Енерго - про", купи варненското E.ON, имаше много повече производствени мощности в страната (няколко ВЕЦ-а) в сравнение с активите на Гинка Върбакова. Тогава това не беше проблем. Днес вече е.
Стойността на сделката за активите на ЧЕЗ-България бе 326 млн. евро. Решението може да се обжалва в 14-дневен срок, но от "Инерком" вчера се въздържаха да кажат дали ще се възползват от това. От централата на ЧЕЗ в Прага не отговориха на въпросите на "Сега" дали ще има нов конкурс за активите на компанията у нас.
С не по-малко абсурдни аргументи КЗК спира засега и сделката за "Нова броудкастинг груп" и контролираната от нея фирма "Нетинфо". Инвестиционната компания PPF Group иска да купи активите на българската медийна група за около 185 млн евро. Според КЗК "в конкретния случай следва да се отчетат водещите позиции на придобиваното предприятие в областта на медийните услуги, което от своя страна повдига основателни опасения за ефекта от сделка върху конкурентна среда".
Борбата с чумата чака политически консенсус. В деня, в който беше отложена евтаназията на доказано заразени с чума овце и кози, ветеринарните служби откриха ново огнище в Болярово, Ямболско. Заразата се е появила в стадо, чийто собственик е роднина на фермер от село Крайново, което се оказа засегнато по-рано. В четвъртък директорът на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) д-р Дамян Илиев издаде заповед за умъртвяване на всички дребни преживни животни от новото огнище - във фермата и в "контактните животновъдни обекти". Кризата, подклаждана от обърканото поведение на институциите, ексалира и днес се очаква в парламента министрите на вътрешните работи и на земеделието - Валентин Радев и Румен Порожанов, да запознаят депутатите с мерките за овладяване на заразата. Там ще бъде и премиерът Борисов, който трябва да отговаря на въпроси на опозицията за миграционната политика.
След заседанието на кризисния щаб вчера министър Порожанов съобщи, че има положителни проби в две стада - едното е на прочулата се баба Дора, а, второто - в село Болярово. Евтаназията на животните обаче се отложи заради "промяна в декларираното доверие към действията на координационния щаб от представителите на всички политически сили". В сряда стотици животновъди протестираха пред Министерския съвет и направиха опит да влязат в сградата. Сред протестиращите бяха и представители на ръководството на БСП начело с Корнелия Нинова. Премиерът Борисов се опита да намали напрежението като уволни един зам.-министър и трима чиновници.
От Министерството на земеделието вече водят регистър на заразените с чума огнища и качват всяка проба и всяка заповед на сайта на БАБХ. Екипи на ветеринарните служби дезинфекцират и правят проверки на влизане и излизане от застрашените райони. "Надяваме се по места чумата бързо да бъде овладяна. Притесняваме се, че напрежението се нагнетява", посочи Порожанов, намеквайки и за политическа намеса.
Тезата на агроминистъра беше продължена от управляващите в парламента. Тома Биков (ГЕРБ) обяви, че се "води широка атака срещу правителството". Лидерът на БСП Корнелия Нинова контрира, че "политическата отговорност за всичко случило се в Ямболска и Бургаска област трябва да се носи на най-високо ниво".
България ще търси споразумение по газовото дело на ЕК срещу БЕХ. С ново решение на Народното събрание ще бъде възложено на министъра на енергетиката Теменужка Петкова да предприеме действия за постигането на споразумение по т.нар. газово дело на Европейската комисия (ЕК) срещу "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и Българския енергиен холдинг (БЕХ) за това, че са възпрепятствали други компании да получат достъп до газовата инфраструктура на страната. На 24 ноември 2017 г. депутатите решиха България да не признава вина по този казус, но сега променят позицията си поради приключилия междувременно със споразумение спор на ЕК с "Газпром". Идеята според председателя на енергийната комисия Делян Добрев, който е и вносител на предложението, е това да се ползва като аргумент и страната да избегне санкции, които иначе биха могли да стигнат 330 млн. евро.
Според решението, което ще бъде гласувано в пленарната зала идната седмица, няма да се отмени миналогодишното такова, а само ще се допълнят възможностите. Ако не се постигне успех, ще се прилага избраната по-рано практика да не се признава вина.
Наказателна процедура беше образувана заради жалба на "Овергаз" от 2011 г. за това, че на компанията е отказан достъп до газопреносната мрежа. Разследването започна през 2013 г., а през 2015 г. ЕК формулира подозренията си за нарушение и оттогава текат преговори между Брюксел и София. Доскоро делото се очакваше да приключи с глоба, тъй като ЕК не намира предложенията на правителството за достатъчни да поправят ситуацията на газовия пазар. За да се гарантира свободата на пазара, Европейската комисия настояваше България да продаде мажоритарния дял в "Булгартрансгаз". Правителството предлагаше да се приватизира само миноритарен дял с право на инвеститора на вето за всички важни решения в дружеството.
Нови възможности
Досега българското правителство беше изправено пред две възможности. Първата беше да признае вина и да сътрудничи с ЕК, което щеше да намали очакваната глоба за България, но пък можеше да отвори вратата за частни искове срещу "Булгартрансгаз" и "Булгаргаз" от компаниите, които са били засегнати от техните действия.
Втората възможност отново предполагаше сътрудничество с ЕК, но без признаване на вина. В този случай компаниите, които се считат за засегнати от действията на държавните дружества, по-трудно могат да докажат пропуснати ползи, а България би имала повече аргументи да обжалва решението на ЕК пред Европейския съд. Ако обаче страната загуби такова дело, съдът може да наложи пълния размер на глобата.
Сега ще се търси трети изход от ситуацията по аналогия с делото на "Газпром". В мотивите си вносителите посочват, че в края на май ЕК е постигнала споразумение с руската газова компания и не е наложила финансови санкции. Това според Добрев е относимо към българското дело заради сходната правна квалификация на предявените нарушения и припокриване на пазарните участници, които имат отношение по двете дела.
Работодателите поискаха от президента да наложи вето върху закона за горивата. Асоциацията на индустриалния капитал в България изпрати отворено писмо до президента Румен Радев с искане да наложи вето на приетия миналата седмица окончателно нов закон за горивата (Закон за административното регулиране на икономически дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход). Новият закон "ограничава пазара на горива само до големите търговци и предоставя явни възможности за осъществяване на репресивни мерки спрямо останалите (основно малки предприятия)", се казва в становището.
Малко по-късно през деня аналогичен призив до президента да наложи вето върху закона отправи и извънпарламентарната коалиция "Демократична България". "Нарушаването на законоустановените правила за приемане на един нормативен акт и подозренията за наличие на конфликт на интереси у вносителя, който си внася законопроект, отказва да назове авторството му, разглежда го в собствената си комисия и явно лобира за приемането му, са основания за налагане на президентско вето, разследване от компетентните органи и намеса на ЕК.", се казва пък в становището на коалицията.
Законът беше приет на второ четене от парламента на 12 юли. На първо място сред вносителите му е депутатът от "Обединени патриоти" Емил Димитров - Ревизоро (ВМРО), който извърши и основната работа за прокарването му в спешен проядък в ръководената от него комисия за наблюдение на приходните агенции и сивата икономика. За такъв закон от години настояват големите петролни компании от Българската петролна и газова асоциация. С него се въвеждат изисквания за висок уставен капитал и за банкови гаранции за фирмите от сектора, което пък предизвика широко недоволство от страна на по-малките компании от бранша, търговците с пропан-бутан, земеделски производители и др. Между четенията бяха направени няколко поправки, облекчаващи първоначалните строги режими за земеделските производители и ведомствените бензиностанции. Бяха намалени и праговете за дружествен капитал, които се изискват от фирмите.
Убиващи малките регулации
Този закон едновременно с гарантираната монополизация на пазара създава ненужни и убиващи конкуренцията регулации, продължава становището на АИКБ. Въвеждането на изисквания за минимален уставен капитал са определени без законова, икономическа или каквато и да било друга логика и аргументация. Въвеждането на изискване за минимален капацитет на складовите стопанства също не е обусловено от никакви законови или пък почиващи на логиката изисквания или търговски практики.
Така обаче се създава неравнопоставеност между големи и малки предприятия. Дава се възможност за ограничаване на пазара само до едрия бизнес, "за настоящите търговци на едро на горива, членове на една определена асоциация, които единствено притежават складове с подобна вместимост, и се създават неоправдани пречки за всички други оператори до степен да ги заличат от пазара", се казва в отвореното писмо.
Изваждат на светло всеки литър гориво. Всеки обект, който продава горива, ще има уникален номер, който ще се чете с баркод четец. Дневният финансов отчет ще се записва автоматично във фискална памет.
Това предлагат експертите на финансовия министър Владислав Горанов като мярка срещу измамите с горива с промяна на наредбата за фискалните апарати.
За различни покупки ще се издават различни касови бележки, дори да са направени от един и същи клиент. Фискалните апарати ще се ремонтират от лицензирани сервизни техници. Ако системите за управление на фискалните устройства в големи вериги прекъснат работа за повече от 15 минути, системата се самоблокира, предвижда наредбата.
Онлайн търговците ще се регистрират в НАП и приходната агенция ще поддържа актуален списък, на който всеки може да провери с кого търгува. Информация за продажбите ще се подава при данъчните на всеки пет минути.
Затягане! БНБ следи под лупа "роднински" заеми. БНБ засилва контрола над кредитите, които банките, работещи у нас, ще отпускат на свързани с тях лица - т.нар. вътрешни експозиции.
Това става ясно от решение на управителния съвет на централната банка, който прие специална наредба за този вид заеми.
На всеки 3 месеца трезорите задължително ще се отчитат пред БНБ за такива новоотпуснати заеми. Въвеждат се изисквания към вътрешните правила и процедури на банките, по които те ще се одобряват, следят и контролират.
Така и собствениците на трезорите, и банковият надзор ще следят рисковете, свързани с този вид кредитиране.
За целите на отчетността размерът им ще се определя по брутната им балансова стойност, предвижда наредбата.
Целта на надзорната мярка е да не се допусне концентрация на кредитната дейност в определени свързани лица, както и да се пресекат практиките за източване на банки чрез раздаване на заеми на свързани с нея кредитор лица. Няма да се допуска договаряне на по-изгодни условия за отпускането на заема, отстъпки при гаранциите за него или при инструментите за погасяването му.
Според правилата един заем се определя като "вътрешна експозиция", когато получатели на вземането са администратори на банката, акционери с над 10% дял в нея, фирми, чиито представители са членове на управителния или надзорния съвет на банката, която отпуска заема.
Водата в българското Черноморие е чиста. Водата по Българското Черноморие е чиста и туристите могат да се насладят пълноценно на почивката си. Днес отново го доказаха проверките, които направихме в Слънчев бряг, Поморие и Несебър заедно с инж. Тонка Атанасова, директор на РИОСВ-Бургас, и д-р Георги Паздеров, директор на РЗИ-Бургас. Това заяви министърът на туризма Николина Ангелкова при обиколката си на морски плаж „Слънчев бряг-север". Тя припомни, че това е третата съвместна инспекция на Министерството на туризма и МОСВ за чистотата на ивиците, съобщиха от МТ.
„Също проследихме дали са спазени договорните изисквания за наличие на свободна зона за плажуващите, за поставени указателни табели, за осигурена медицинска помощ и т.н.", акцентира министърът. Предстои да се направи мониторинг дали одобрените от нея схеми за преместваеми обекти отговарят на фактическото положение на място.
Проверките по морето са непрекъснати - по сигнали и планови, като до момента те са над 60. Извършват се съвместно с РИОСВ в Бургас и Варна, а 2018-а се очертава като годината с най-много инспекции. Те показват, че няма пречиствателна станция, която да се зауства нерегламентирано или да превишава нормативните показатели, категорична бе министър Ангелкова. Радвам се, че в Слънчев бряг всяко заведение е свързано в канализацията и няма нерегламентирано заустване, което да притеснява туристите. РЗИ е институцията, която взема пробите и проверките ще са непрекъснати през целия сезон, предупреди още тя.
Инж. Тонка Атанасова също гарантира, че летовниците могат спокойно да се къпят в Черно море. По думите й през последните години са изградени пречиствателни станции, които вече са в нормален режим на работа. Последните анализи от регионалната лаборатория в Бургас сочат, че няма превишение на нито една от пречиствателните станции с емисионните норми за заустване в Черно море. РИОСВ в Бургас и Варна заедно с Басейнова дирекция са извършили над 63 проверки, с които са обследвани всички преместваеми обекти по схемите, съгласувани с Министерството на туризма.
50 млн. лева ни носи окултният туризъм. Около 50 млн. лева годишно са приходите от езотеричен туризъм у нас, който все повече се популяризира напоследък. Това обясни пред „Монитор" директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов. Става дума за около 250 000 пътувания с такава насоченост. Руснаци, испанци и италианци също идват у нас, за да посещават места, които се смятат за свещени или че са енергийни центрове. Много от тях са били и тракийски светилища.
„Този вид туризъм генерира огромни приходи и никак не е за пренебрегване. Имайте предвид, че само 11% от тези хора пътуват самостоятелно, 60% са предимно семейни двойки и около 12-13% са част от организирани групи. Те посещават местности, които смятат, че ги зареждат с енергия и не са свързани с религиозен храм. Някои са познати още от древността. Обикновено има аязмо, за което хората вярват, че водата е лековита и чудодейна", коментира Румен Драганов. Той даде за пример манастира „Свети Георги Победоносец" в Поморие, който е единственият действащ мъжки манастир в Югоизточна България. На мястото е имало тракийско светилище. На мястото има Аязмо, за чиято вода се смята, че е лекува всички болежки и помага за благоденствие.
„Имам приятели, и то учени от БАН, които със специални уреди са установили преди години, че в Приморско има много силно енергийно поле. Те вярват в това и когато сме там на почивка, всяка сутрин стават рано, отиват до конкретното място и са категорични, че се зареждат с енергия. Много е трудно да спориш с тях по тази тема, защото те си знаят тяхното и са убедени в тезата си", каза още Драганов. Особено популярна е и скалата на Рилския манастир, която също се смята за лечебна. Точно до скалата пък има малка църква и аязмо. Църквичката е известна и с място, което се нарича Чистилището. Вярващите казват, че който мине през нея, се разделя с всичките си грехове, най вече ако вярата му е истинска. Наричат го чистилището, защото мястото е тясно и трудно достъпно. Между камъните пък могат да се видят оставени хиляди съкровени желания.
„Всъщност езотеричния туризъм има различни форми. Смята се, че много от нещата са останали още от преди приемането на Християнството. Няма как да се борим с това и не виждам защо. След като някой се чувства добре и вярва нещо, едва ли е проблем за нас", коментира още експертът. Той поясни, че друго място, което е прието като дестинация за езотеричен туризъм, е Кръстова гора. Тя се посещава от 14 000 души годишно, тъй като хората смятат, че след като приспят там, ще оздравеят. Други пък вярвали, че ако поставят памук върху мощите на Свети Иван Рилски и след това го оставят под възглавницата на болен той ще оздравее. Според експерти към местата за езотеричен туризъм е и Руската църква в столицата, където се намира гробът на Свети Серафим. Всекидневно там се извиват опашки от хора, които вярват, че като напишат желанието си на листче, то ще се сбъдне.
„Местността Рупите също се приема за енергиен център, който се свързва с името на пророчицата Ванга. Евреите пък посещават Силистра, тъй като смятат, че там е обитавал техен равин. Вярват, че мястото ги зарежда с енергия. Мога да дам и друг пример-с пазара Римската стена в столицата. Преди да тръгнат на път, търговците са минавали от там и са се молили да се завърнат живи и здрави", обясни Румен Драганов. Друга дестинация за езотеричен туризъм е и Тракийското светилище Камъка в Странджа. Има поверие, че ако минеш през т.нар. провирало, ще бъдеш здрав и щастлив през цялата година.
Още по темата:
Икономическият печат на 19 юли 2018 година
Икономическият печат на 18 юли 2018 година
Икономическият печат на 17 юли 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |