Държавата бави 327 млн. лв. на фирми и граждани. Държавата дължи на граждани и фирми 327 млн. лева, за които законният срок на погасяване вече е изтекъл. Това показва отчет на Министерството на финансите (МФ) към 31 март. От публикуваните данни става ясно, че централната власт има забавени плащания за 65.114 млн. лв. Общините закъсняват с 124.553 млн. лв., а Националната здравноосигурителна каса - със 119.4 млн. лв. Според отчета просрочията на централната и на местната власт се увеличават. Само за три месеца - от началото на годината, те са нараснали с близо 20 млн. лева.
Информацията за просрочените задължения на министерства, агенции, държавни предприятия, общини и т.н. по принцип е изключително оскъдна. В отчета на финансовото министерство липсват пояснения за вида и периода на просрочията, за причините за натрупването им и кои точно държавни институции са ги допуснали. Няма данни и за потърпевшите, на които властта дължи, но бави плащането на парите.
В. "Сега" поиска допълнителни данни от МФ и зададе въпроси по Закона за достъп до обществената информация. Но от ведомството на Владислав Горанов не добавят кой знае колко конкретна информация в отговорите. В писмото до вестника се посочва единствено кои са първите три най-големи длъжника от централното управление. Оказва се, че начело е Министерският съвет със 17 млн. лв. просрочени задължения. Следващите недисциплинирани платци са Министерството на земеделието с 14 млн. лв. и МВР с 13 млн. лева. Разбивки на дължимите суми няма.
От финансовото министерство обясняват, че не са разполагали с конкретна информация за характера на просрочените задължения на министерствата и други бюджетни ведомства. МФ "не създава и не съхранява информация средно за просрочието", посочиха от ведомството на Владислав Горанов. Оттам ни посъветваха да потърсим тази информация от съответните първостепенни разпоредители с бюджетни средства.
В края на 2017 г. в справката за просрочията на държавата бяха включени и задълженията на Националната здравносигурителна каса. Тогава бе отчетено, че НЗОК дължи 119.4 млн. лева. Три месеца по-късно забавените плащания на касата са нараснали на 124.5 млн. лв. От финансовото министерство уточниха за в. "Сега", че според обясненията на НЗОК става дума за задължения към чуждестранни институции за "медицинска помощ, оказана в следствие с правилата за координация на системите за социална сигурност".
Съдът нареди да се разсекрети проверката на "Цумгейт". Всички материали от проверката на Инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС) по скандала "Цумгейт" трябва да бъдат огласени, въпреки несъгласието на главния прокурор Сотир Цацаров. Това реши Административният съд в София по делото, което "Сега" води по Закона за достъп до обществена информация срещу главния инспектор Теодора Точкова, която засекрети случая. Инспекторатът трябва да предостави без ограничения цялата информация, нареди съдия Боряна Петкова.
На 10 юли м. г. приключи проверката на инспектората по неудобната тема за срещата на Цацаров в офиса на Георги Гергов от БСП в ЦУМ, на която на издателя на "Сега" Сашо Дончев е оказан натиск за редакционната политика. Изводът на ИВСС беше, че Етичният кодекс на магистратите не е нарушен, нито престижът на съдебната власт е накърнен от поведението на Цацаров. Проверката започна по сигнал на гражданското движение "Боец" и приключи скоропостижно, без да стане ясно от кого са снети обяснения, какво и как е проверено и как се е стигнало до крайния извод.
"Сега" поиска документацията от проверката, но от инспектората обясниха, че тя е служебна тайна и е защитена в следващите 6 месеца. Когато този срок изтече, документът пак беше поискан. Тогава Точкова отговори, че информацията е обществена, но няма да бъде предоставена, защото Цацаров и Гергов не били съгласни.
Съдия Петкова разбива на пух и прах отказа на Точкова, като приема, че той противоречи на закона. Според нея не може да се ограничава достъпът до решенията на инспектората, с които приключват проверките за почтеност, конфликт на интереси, накърняване престижа на съдебната власт или нарушаване на съдебната независимост. В случая "Цумгейт" надделява общественият интерес, посочва съдията и допълва, че той е с предимство винаги при тези проверки и те не могат да бъдат тайна.
Срокът за актуализация на касовите апарати се удължава. Срокът, в който регистрираните по ДДС търговци трябва да сменят или пренастроят своите касови апарати, се удължава с три месеца до март 2019 г. Това става ясно от публикувания в сайта на Министерството на финансите проект на Наредба Н-18 за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства. Ведомството имаше 6 месеца да разпише подробно изискванията към приетите през март промени в Закона за ДДС, с които се цели подобряване на отчетността на бизнеса. За всички останали търговци срокът остава непроменен - юни 2019 г. за нерегистрираните по ДДС и краят на следващата година за ползващите интегрирани автоматизирани системи за продажби - например търговските вериги.
Така търговците ще имат достатъчно време, за да се свържат с производителите на касовите апарати, които използват, както и обслужващите ги сервизи, за да разберат какви софтуерни и/или хардуерни промени са нужни, обясниха от Националната агенция за приходите (НАП). Производителите и разпространителите на софтуер за управление на продажбите пък ще трябва да декларират пред приходната агенция, че продуктите им отговарят на изискванията на наредбата. Това задължение влиза в сила от 1 октомври.
С наредбата се въвеждат още куп изисквания: Прекратява се практиката на издаване на служебни бонове, популярна по заведенията, както и издаването на сторно бележки на хартия. Допълнително електронните магазини ще минат на регистрационен режим към НАП, въвеждат се и нови изисквания към бензиностанциите при отчитането към данъчните.
Промените засягат всички фирми в страната, които ползват касови апарати, софтуер за управление на продажбите, интегрирани автоматизирани системи за продажби. Става въпрос за около 440 хил. фискални устройства, като по предварителни оценки на НАП около половината от тях могат да се пренастроят софтуерно. Останалите вероятно ще трябва да се подменят с нови. От НАП твърдят, че фискът търпи загуби от около 330 млн. лв. всяка година от укриване на обороти, като най-рискови са заведенията за хранене и баровете, търговците на дребно, продажбите на облекла и обувки, горивата.
Защо се прави
Подмяната е с цел фискалните устройства да започнат да подават в реално време към НАП информация за всяка издадена касова бележка. Сега честотата е веднъж месечно, но след като наредбата влезе в сила, информацията ще се подава на 5 минути. Потребителите пък ще имат възможност да проверяват чрез разработено от НАП приложение дали касовите бележки, които получават, са реални. За целта те ще имат QR код.
Прекратява се и практиката на издаване на служебни бонове - особено често срещана по питейните заведения. Те ще бъдат длъжни да издават само касови бонове, като целта е да се изсветли сектора. Според оценките на НАП 88% от питейните заведения са високорискови по отношение на фискалната позиция.
Влиза в сила и още едно изискване - сторнирането да не се прави с хартиена бележка. Вместо това то ще се прави чрез отделна функция в касовия апарат. Така НАП ще има информация за тези операции на своите сървъри.
Най-рисковите отчети
Една част от наредбата описва новите изисквания към фирмите, които ползват софтуер за управление на продажбите. Най-просто казано, това са компютърни конфигурации, свързани с фискални принтери. Целта сега е да се прекрати възможността за манипулация на софтуера. От НАП твърдят, че между 30% и 70% от оборота в тези обекти остава скрит. Според новите изисквания всеки производител и разпространител на софтуер за управление на продажбите трябва да декларира пред НАП, че продуктите му са в съответствие с изискванията. Търговците също са длъжни да се съобразят с новите промени, като това може да наложи ъпгрейд или подмяна на вече съществуващите фискални устройства или софтуера им.
Новата сграда в "София тех парк" ще струва 33 млн. евро. Строителството на новата офис сграда, която "Фонд за недвижими имоти България" планира да издигне в "София тех парк" в столицата, ще струва 33 млн. евро. Дотук дружеството инвестира в покупката на земя и в проектиране. Оценката е дадена в проспекта за увеличение на капитала на публичното дружество, която тече в момента и която е ключова за финансирането на проекта. Сградата ще бъде с разгъната площ 35 хил. кв.м, което ще я направи една от големите на пазара. Скоро се очаква да бъдат обявени и първите търгове за изпълнители на строителната поръчка, като ангажиментът на инвеститора е да я завърши до 5 години.
Инвестиция в ход
Според информацията, която е известна досега, сградата е във финална фаза на проектиране и предстои да получи виза за строеж. Подготовката на първите търгове за строителството на новата сграда вече е започнала.
"Нашите очаквания са до края на лятото да започнат и самите дейности по строителството на сградата", казват от дружеството. Конкретна крайна дата на завършване на обекта не се посочва, но според споразумението с тех парка инвеститорът е длъжен да завърши строителството в срок до 5 години от придобиването на право за строеж.
Проектът
Публичният фонд за инвестиции в недвижими имоти придоби парцела на територията на "София тех парк" през май 2016 г. срещу 9.7 млн. лв. Големината на терена, върху който е отстъпено правото на строеж, е 8140 кв.м, като освен сградата инвеститорът се ангажира и с оформлението на зелените площи. Ключово изискване е 30% от помещенията в бъдещата сграда да се отдадат под наем на компании, занимаващи се с изследователска и развойна дейност.
Проектът предвижда издигането на 16-етажна сграда с квадратура 35 хил. кв.м, както и 16 хил. кв.м подземни паркинги. "Това наистина ще е най-големият ни проект до сега", коментират от дружеството. Към момента инвестиционният портфейл на "ФНИ България" включва 9 проекта, от които най-значимите са офис сградите Сграда 1 в "Бизнес парк София" и офис сграда "Камбаните", както и два магазина на веригата Mr. Bricolage в София и Варна. Фондът влага още във ваканционни имоти и в земеделска земя.
"Според нас "София тех парк" е едно от малкото места в София, което предполага създаването на екоситема и благоприятна среда за високотехнологичните компании и техните служители в София", мотивират инвестицията си от дружеството пред "Капитал".
Българинът шофира бързо и небрежно, най-рисково п петък между 17 и 18 часа. Българският шофьор е небрежен към превозването на деца и близки, не пази околните като участници в движението по пътищата. Това е една от характерните черти на профила му в сравнение с останалите държави-членки на ЕС.
Българинът кара все по-бързо -95% от катастрофите с убити и ранени са заради скорост. Доказва го и статистиката за издадените електронни фишове. За 2017 г. те са 391 хиляди, а за 2016 г. - 338 хиляди, с 63 хиляди по-малко.
Резултатът - 1898 катастрофи, 228 убити и 2454 ранени.
Втори по тежест фактор за тежки пътни злополуки са неправилните маневри. Българинът навлиза в насрещното, прави резки движения, не спазва дистанция, нито правилата при изпреварване. Резултатът - 1600 инцидента, 200 убити и 2258 ранени.
Най-тежките инциденти с убити и ранени са при челен сблъсък и самокатастрофа. Когато няма други участници в движението, българският шофьор се блъска в дърво или се преобръща в канавката, показват данните от доклад на "Пътна полиция" за 2017 г. В него са посочени и анализирани нарушенията на пътя, които правят водачите в България.
Всеки четвърти е загинал на завой - при удар в друга кола или преобръщане край пътя.
Анализът на пътните полицаи показва, че шофираме най-рисково в петък - в този ден са 1088 от всички 6888 катастрофи през 2017 г. Тогава са убити и най-много хора.
Най-много катастрофи стават от 17 до 18 ч, а най-много са загиналите от 11 до 12 ч - 40 от всички 683. Традиционно има най-много пострадали през юли, но за 2017 г. най-много от убитите са през ноември.
Най-рисково българските шофьори карат в населените места. Там катастрофите са два пъти повече, отколкото по пътищата между села и градове. Тенденцията е трайна за последните 7 г., отчитат от Пътна полиция. Най-много жертви и инциденти са по първокласните пътища, следват тези от втори и трети клас, а най-малко са на автомагистралите и общинските пътища.
Тенденцията е столичаните да нарушават най-често правилата, които водят до тежки инциденти. Приятната изненада е област Перник, където се отчита най-голямо намаляване на катастрофите.
Нарушителите, причинили сблъсък с дете - санитари за наказание
Нарушителите на правилата по пътя да полагат общественополезен труд в болнични заведения, където се лекуват деца, пострадали при катастрофи. Това е една от препоръките в последния доклад на "Пътна полиция".
Идеята за това джигитите да стават санитари се появява за първи път от институция на държавната власт. За да стане факт тази препоръка, трябва да се приеме от Министерския съвет, където ще разглеждат доклада, и после да се направят промени в Закона за движение по пътищата и в Наказателния кодекс.
Ако това се случи, нарушителите на пътя ще бъдат задължавани да се сблъскат директно с последствията от нарушаването на правилата и да опознаят страданието на децата, жертви на катастрофи. За тази мярка първо заговори покойният бивш шеф на ВМА ген. Стоян Тонев преди 2 г. Медиците имат преки наблюдения върху процеса на лечение на пострадалите при катастрофи, а средствата, които отделя държавата за това, са десетки милиони. Социалната система всяка година се натоварва с 2500 нови инвалиди, които са пострадали при катастрофи.
Внимание! Не шофирайте с чехли и джапанки в Гърция - глобяват 50 евро. Нова санкция измислиха гръцките власти за шофиране с чехли и джапанки. Ако полицията ви спипа, Законът за движение предвижда 50 евро глоба и отнемане на книжка за един месец.
Причината за изискването да не се кара с чехли и всякакъв вид отворени обувки е, че могат да попречат на водача да реагира незабавно при маневра.
Проверките на полицията са не само на дълги разстояния,но и при излизане с кола от плажа.Препоръчват се в топлото време шофьорите да използват платнени обувки,които не затоплят крака, а и позволяват по-добра маневреност.
Екипи на Пътна полиция проверяват постоянно за употреба на алкохол, поставяне на предпазни колани и пушене в колата в присъствието на деца. Глобите са по няколкостотин евро и се изплащат в пълен размер.Отменени са вече отстъпките при първо нарушение.
Крадена вода ни продава Михалково АД. Без разрешително бутилира изворна вода акционерното дружество „Михалково", чиято фабрика се намира в едноименното село в област Смолян.
Разследване на „Труд" показа, че компанията, чийто управител е Димитър Дългъчев, от много години няма никакви документи за дейността, която упражнява и на практика пуска на пазара крадена вода.
Самият Дългъчев призна пред екип на вестника, който посети производствения цех, че „Михалково" АД няма нужните разрешителни. Бизнесменът се оправда, че процедурите били много бавни, а конкуренти му пречели да си набави документацията и да работи легално, (виж интервюто).
Фактите
Документите, с които „Труд" разполага, показват че „Михалково" АД нарушава нормативните актове още с етикета на бутилките с изворна вода. На тях пише, че водата е добита от „водоизточник - каптиран извор „Персенк" с разрешително за водовземане ПТ0236/20.06.2013".
Фактите, до които вестникът стигна по време на разследването си, са категорични, че номерът ПТ0236/20.06.2013 не е на разрешително. Това е изходящ номер на Съгласие от ВиК-Смолян, с което на Димитър Дългъчев, в качеството му на „изпълнителен директор" на „Михалково" АД, се позволява да използва вода за питейно-битови нужди от водоизточниците „Персенк 1" и „Персенк 2". Тоест дружеството има право да си набавя вода за миене на ръце, за тоалетна, за пиене от чешмата, но не и да я ползва за бутилиране. И това е логично, защото ВиК-Смолян няма нищо общо с издаването на разрешителни за водовземане - това е отговорност на Басейнова дирекция „Източнобеломорски район".
Заключение по въпроса има и от главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. В писмо до РЗИ-Смолян д-р Кунчев потвърждава, че от данните от публичните регистри е видно, че „Михалково" АД „произвежда бутилирани изворни води в нарушение на националното законодателство" (виж карето и Факсимиле 2 в галерията долу).
Така се оказва, че с подвеждащата информация на етикета и липсата на разрешителни „Михалково" АД погазва три нормативни акта - Закона за храните и Закона за водите, както и Наредбата за изискванията към бутилираните натурални минерални,изворни и трапезни води.
Но това не е всичко. Дружеството няма и разрешителни за водопроводното отклонение, което си е изградило от централния водопровод на ВиК-Смолян, на базата на съгласието за ползване на вода за питейно-битови нужди. Според Закона за устройство на територията (ЗУТ) отклонението, за което има и изградена шахта, е строителство трета категория. За да се осъществи такава дейност е необходимо изработването на проект, какъвто няма. Също така водопроводът минава през частни имоти, което е забранено. Всичко това прави тръбата незаконна, защото не покрива изискванията по ЗУТ.
Тези безспорни факти са констатирани при проверки на Басейнова дирекция „Източнобеломорски район" и заради нарушенията са образувани административно наказателни производства, като „Труд" разполага с документацията. (Виж факсимилета 3 и 4 в галерията долу).
Отделно предприятието, оглавявано от Димитър Дългъчев, не е изградило и задължителните по закон Санитарно-охранителни зони, които трябва да има всяка фирма, бутилираща вода.
Спират колите под Евро 5 в центъра на столицата. Замърсяващите автомобили ще бъдат ограничавани в централните части на София. По-екологичните коли ще бъдат отличавани от вредните за здравето ни чрез стикера за преминат технически преглед и вграден чип. Това става ясно от отговор на транспортният министър Ивайло Московски на депутатски въпрос относно мерките за по-екологичен транспорт в страната.
Промяната е предвидена в наредба на транспортното министерство за периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на превозните средства. Експертите са се впрегнали да търсят техническо осъществяване на идеята на Столична община, свързана с определяне на екологични групи, известни масово като стандарта Евро, към които ще бъде квалифицирано всяко едно моторно средство. „Екологичната група ще се определя в зависимост от количеството и съдържанието на вредни емисии в отработените газове на автомобилите, установени при извършване на периодичните прегледи и евро-категорията на превозното средство", се казва в отговора на Московски. За тази цел в информационната система на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" (ИААА) това ще се случва автоматично. Екологичната група ще се отразява в знака на техническия преглед и в специален чип, предоставящ възможност за отдалечено четене на данните за превозното средство. Това ще даде възможност и да се въведе допълнителен критерий при определяне на данъчните задължения върху превозните средства в зависимост от замърсяването, което причиняват.
„Нашата идея е свързана с борбата със замърсяването на въздуха на София. Затова пуснахме писмо до министър Московски, с което помолихме да се потърси начин за ясна техническа идентификация на двигателя, по време на техническия преглед, спрямо стандарта Евро 3,4,5 и 6. Възможно е това да се направи с чип", обясни за „Монитор" зам.-председателят на транспортната комисия в Столичната община Зафир Зарков. Писмото е от името на председателите на двете комисии в Столичния общински съвет - транспортната и екологичната и с даден мандат от кмета Йорданка Фандъкова. Предложението на общинарите е, в дните с повишено замърсяване на въздуха да се ограничава движението на автомобили в центъра на града. „В тези дни трябва да се допускат само автомобили с най-високите екологични показатели на двигателя - Евро 5 и 6, а тези с Евро 2 и 3 да се глобяват, ако преминават през централната част на града", допълни Зарков.
От бизнеса реагираха негативно пред „Монитор", защото смятат, че така ще бъдат ограничени доставчиците на стоки в магазините в центъра на града. Това ще доведе до нови инвестиции на фирмите, за да обновяват автопарка си, опериращи в по-централните части.
Още по темата:
Икономическият печат на 20 юли 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |