Снимка: БГНЕС
След като президентът Румен Радев наложи вето върху Закона за допълнение на Закона за приватизация и следприватизационен контрол (ЗПСК) с мотива, че промените са лобистки, и премиерът със същите аргументи възложи на парламентарната група на ГЕРБ да изработи и внесе нова поправка в ЗПСК.
Промененият закон беше приет на второ четене на 18 юли 2018 г.
В мотивите на президента пише, че неговите възражения са срещу два параграфа - §3 и §4, които ще доведат до преразглеждане на вече сключени приватизационни договори в ущърб на държавата и обществото. Според държавния глава, промените не само не защитават обществения интерес, но и съществено го увреждат, съобщават от прессекретариата на президента.
Според мотивите на Румен Радев, с параграф 3 се ограничава срокът на специфични задължения на купувачите по приватизационни договори в рамките на 5 години. Освен това, конкретният времеви обхват на задълженията по всеки приватизационен договор трябва да се определя според обекта на приватизацията и осъществяваната дейност, а не да се подчинява на формални законови ограничения, които създават преимущество на купувачите за сметка на обществения интерес, се посочва в съобщението.
С параграф 4 това ново правило, както и разсрочването на поетите задължения, ще важат и за вече сключени приватизационни договори. Новата уредба ще се отнася за купувачи, които не са изпълнили своите задължения, но са платили неустойките за тях. Нещо повече, плащането на тези неустойки се изисква само за първите 5 години от договора. Така ще се облагодетелстват и неизправни купувачи, които имат непогасени плащания за неустойки за период след тези 5 години, допълват от прессекретариата на държавния глава.
В заключение на мотивите пише, че „приетата уредба ще има за последица освобождаване на купувачите от специфични задължения. Ще се изключи и възможността да се търсят неустойки за тяхното неизпълнение за периода над 5 години. Няма оценка как новата уредба ще се отрази на средствата от неустойки, които трябва да постъпват в държавната пенсионна система и в общинските бюджети."
От съобщението на пресцентъра на ГЕРБ пък става ясно, че премиерът Борисов иска в предложените от ГЕРБ промени да отпаднат всички съмнения за лобизъм в полза на една или друга страна. „Новите текстове трябва категорично да предвидят забрани за разпростиране на действието спрямо заварени приватизационни договори", категоричен е Борисов, цитиран в прессъобщеинето на партия ГЕРБ.
Измененията в ЗПСК бяха внесени от депутати от "Обединените патриоти" - "Атака" и ВМРО, а вицепремиерът Валери Симеонов (лидер на третия участник в патриотичната коалиция НФСБ) не ги прие и дори заплаши, че ще извади партията си от коалицията.
Преди ГЕРБ да даде брифинг в парламента, лидерът на левицата Корнелия Нинова обяви, че парламентарната група на БСП ще подкрепи ветото на президента, тъй като са гласували против приетите от мнозинството изменения в ЗПСК. „Той е тежко лобистки и обслужва интересите на определени олигарси", подчерта Нинова на пресконференция в централата на БСП. Попитана кои олигарски има предвид, тя отказа да назове имена и каза, че въпросът е принципен и БСП е против такива текстове, които облагодетелстват частни лица за сметка на обществения интерес.
Тя призова ГЕРБ и останалите парламентарни групи да гласуват ветото на президент, защото ако то бъде отхвърлено, БСП ще сезират Конституционния съд.
По късно в парламента вместо Даниел Кирилов да представи законодотелните промени на ГЕРБ, председателят на парламентарната група на управляващата партия Цветан Цветанов каза, че ГЕРБ ще подкрепи мотивите на президента Румен Радев и ще се съобрази с ветото, което той наложи върху трети и четвърти параграф от преходните и заключителните разпоредби на промените в Закона за приватизация и следприватизационен контрол.
Той обясни, че вчера е имало заседание при министър-председателят, на която той и депутати от ГЕРБ, които имат пряко отношение към законодателната дейност, която беше осъществена през последните няколко седмици, са обсъдили приетите промени в ЗПСК.
„Във връзка със спекулациите и тиражирането в публичното пространство, че има лобистки текстове, които обслужват определени икономически кръгове или бизнес лица мога да кажа категорично, че ГЕРБ никога и по никакъв повод не е обсъждал и приемал подобни текстове", подчерта Цветанов, цитиран от агенция „Фокус". По думите на председателя на парламентарната група на ГЕРБ, на заседанието при премиера е взето принципно решение Даниел Кирилов като председател на правната комисия да разработи текстове, с които да се отменят всички тези законодателни промени, предложени от коалиционните партньори, подкрепени в икономическа комисия и приети в пленарна зала.
"Даниел Кирилов е готов със законопроекта, но с днешното вето, наложено от президента Радев преценихме, че внасянето на тези законодателни промени се обезсмисля. Имахме разговори с премиера след ветото и стигнахме до извода, че ще подкрепим мотивите на президента и ще се съобразим с ветото, което налага", заяви Цветанов.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |