Враждата между патриотите разголи порочния лобизъм. Раздорът между "Обединените патриоти" (ОП) достигна до взаимно публично разголване чий лидер чии бизнес интереси е защитавал през последните месеци. В безразборната стрелба между Волен Сидеров и Валери Симеонов се вади и тежка артилерия със сериозни обвинения. На упреците за лобизъм и "спасяване на редник Киро" лидерът на "Атака" отвърна със залп: вицепремиерът Валери Симеонов изнудва правителството.
"Той говори за спасяването на редник Киро. Не знам кой е редник Киро и ние не сме го спасявали, но много добре си спомням операцията по спасяването на редник Цеко, когато вицепремиерът Симеонов изнуди правителството за концесията в Банско в навечерието на Нова година", заяви Сидеров. Той обяви, че в управляващата коалиция лесно ще се намери кой да смени вицепремиера Валери Симеонов.
Вчера Сидеров изненадващо присъства на заседанието на правителството с намерение да убеди кабинета да оттегли Закона за шума, писан от НФСБ. Заседанието започна по-късно заради закъснение на премиера. "Ако сме искали да спасим редник Киро, редник Райън или когото и да е -нямало е да заведем дела. Това искам да кажа", коментира кратко и видимо ядосан пред камерите Борисов. "Никой няма да седне да ги помирява", коментира пред в. "Сега" източник от кабинета в отговор на въпрос дали премиерът е инициирал среща между двамата патриоти. За разпад на управляващата коалиция засега не се говори.
Отношенията между двамата лидери в ОП стигнаха до яростни публични нападки, след като депутати на "Атака" и ВМРО предложиха промени в Закона за приватизацията, които бяха приети с гласовете и на ГЕРБ. Текстовете предвиждат специфични задължения за едно приватизирано дружество да бъдат вменявани за не повече от 5 години. Според вицепремиера Симеонов така се спестява на мажоритарния собственик на БМФ - Кирил Домусчиев, дълг от 58 млн. лева, които той трябва да плати на държавата по силата на скорошно окончателно съдебно решение. Президентът Радев наложи вето на закона във вторник, а минути по-късно премиерът Борисов се опита с абсурдна маневра да разграничи ГЕРБ от скандала, като нареди депутатите му да внесат поправки. Половин час по-късно управляващите обявиха, че ще подкрепят ветото. Вчера икономическата комисия на парламента с пълно единодушие подкрепи мотивите на президента.
Това не накара Сидеров да отстъпи и той определи като слабост и политическа грешка отстъплението от промените на Закона за приватизацията. "Държавата има 30% в БМф. В момента нещата вървят към несъстоятелност на фирмата, а при това положение държавата не може да си вземе нищо, а тези 30% се равняват на над 300 милиона лева в активи", заяви Сидеров пред Нова телевизия. Той не пропусна да напомни заслугата си Симеонов да стане вицепремиер. "Аз го изпратих Симеонов да работи за подобряване на стандарта, за пенсиите, това беше нашата основна тема, а не да се разхожда с шумомер в ръка. Ако Симеонов продължи да не се справя със задачите, ще настоявам да бъде сменен", заяви Сидеров и не посочи кой ще го наследи.
Чумата подлуди управляващите, а те - ловците. Битката с чумата съвсем разстрои синхрона между властите. След като по-миналата седмица депутатите експресно поправиха цял закон и разрешиха на ловците да убиват диви прасета - като мярка срещу разпространение на заразата от огнищата в Румъния, в сряда министърът на земеделието и горите Румен Порожанов издаде заповед за забрана. Междувременно стана ясно, че никой не се е допитал до ловджиите, а се оказа, че са категорично против да се разрешават извънредни хайки по това време на годината.
Въпросната промяна в Закона за лова бе внесена в Народното събрание на 11 юли от Волен Сидеров и други депутати от "Обединени патриоти" и бе приета панически бързо в рамките на същия ден - с идеята, че груповото отстрелване на диви животни щяло да "ограничи риска от зараза". И точно когато депутатските поправки излязоха в "Държавен вестник", земеделският министър Порожанов издаде забрана за хайки, за което бил посъветван от шефа на Агенцията по храните Дамян Илиев. "Като алтернативна мярка за намаляване на популацията на дивата свиня се препоръчва засилване на подборния лов от място", обясниха от министерството.
Оказа се, че според професионалните авджии промяната на закона е била голям гаф, който носи риск за хората и за природата. Според тях отстрелът на дива свиня трябва да се разреши чак наесен, когато дърветата и храстите се оголват и има видимост. Против разрешаването на груповия лов по никое време се обявиха и търсачите на трюфели, които проведоха протестно шествие. Лесотехническият университет, Професионалната ловна асоциация и фондация "Биоразнообразие" поискаха президентът да наложи вето върху промените. Това сториха и от партия АБВ.
АЕЦ "Козлодуй" ще може да работи до 2051 г. Оборудването, строителните конструкции и системи на 6-и блок на АЕЦ "Козлодуй" са в работоспособно състояние и могат да бъдат експлоатирани безопасно до 2051 г. Това са показали резултатите от извършените през изминалите две години изследвания по проекта за удължаване на живота на ядрената мощност. Те бяха представени на специално събитие в Министерството на енергетиката, в което освен министър Теменужка Петкова участваха изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Иван Андреев и първият заместник генерален директор на "Росатом" Кирил Комаров.
"След като през миналата година пети блок на атомната ни централа получи от Агенцията за ядрено регулиране нов десетгодишен лиценз, днес успешното продължаване на експлоатационния срок на шести блок е сред водещите ни задачи в областта на ядрената енергетика", заяви министър Петкова.
"През следващите 30 години 6-и блок на АЕЦ "Козлодуй" ще функционира безопасно благодарение на предприетите от "Росатом" действия по модернизирането на мощността", заяви Комаров.
АЕЦ "Козлодуй" финансира програмите за удължаване на срока на експлоатация на пети и шести блок изцяло със собствени средства.
Лиценз за 10 години
Въпреки че 6-и блок на АЕЦ "Козлодуй" може да работи още поне три десетилетия, сега централата ще внесе в Агенцията за ядрено регулиране искане за удължаване на работата му с 10 години. Причината е, че това е максималният срок по закон, след който ще се кандидатства за нов лиценз.
Сегашното разрешително на 6-и блок изтича през 2019 г. За продължаването му на 28 януари 2016 г. беше подписан договор между АЕЦ "Козлодуй" и консорциум, който включва "Русатом сервиз", "Росенергоатом" и "Риск инженеринг". По проекта бяха планирани общо 227 мерки, като предвидените по график до юли 2018 г. 138 от тях вече са завършени. До края на годината предстои да бъдат изпълнени още 70, а останалите са планирани за следващия лицензионен период.
Нов намек АЕЦ "Белене"
"Сътрудничеството ни с България в областта на ядрената енергетика продължава повече от половин век. Като имаме предвид уникалния опит на "Росатом", ще се радваме да окажем всестранна подкрепа на българските ни колеги и по други проекти в областта на атомната енергетика", заяви Кирил Комаров, който е и председател на управителния съвет на Световната ядрена асоциация (WNA). Той директно каза, че "Росатом" препоръчва българското правителство да разгледа всички възможни варианти за осъществяването на проекта за АЕЦ "Белене".
Приходите и печалбата на "А1 България" нарастват през второто тримесечие. "А1 България" отбелязва повишение за второто тримесечие в трите си най-важни показателя - приходите, печалбата преди данъци и амортизация и средния приход от потребител.
Оборотът на "А1 България" за периода е 110.5 млн. евро (216.1 млн. лв.), увеличение от 7% спрямо същия период на миналата година. Печалбата преди данъци, лихви и амортизации (EBITDA) се вдига с 8.9% до 36.3 млн. евро (71 млн. лв.). Средният приход от краен потребител (ARPU) достига 5.6 евро (10.95 лв.), повишение с 3.8%. Оборотът за цялото полугодие е 217.5 млн. евро, а EBITDA - 67.6 млн. евро.
Забелязва се леко забавяне в ръста на EBITDA. През първото тримесечие повишението бе с 10.7%. В същото време тенденцията при приходите е обратна и там се наблюдава осезаемо ускорение - от 3.4% през първото тримесечие до 7% през второто.
Стабилна тенденция
В доклада на групата майка A1 Telekom Austria се обръща внимание, че тенденциите в българската компания продължават да са стабилни и мениджмънтът се справя с целите си да задържи приоритетните клиенти на компанията. "Мобилният бизнес продължава да се подобрява и показва леко повишение на годишна база. Тенденциите при фиксираните линии продължават да са окуражаващи", се казва в доклада.
Повишението на приходите е движено основно от фиксираните услуги и продажбите на устройства.
Първите са нараснали с 11.4% до 25.3 млн. евро през тримесечието, водени от специализираните бизнес услуги, както и собствените тв канали MAX Sport на телекома. Продажбите на устройства пък скачат с 25.5% до 16.1 млн. евро заради по-ниското субсидиране от страна на телекома, както и продължаващото търсене на по-скъпи смарт устройства.
Депозитите се доближиха до 50 млрд. лв. Депозитите на домакинствата са се увеличили с 1,426 млрд. лв. за 6 месеца, а отпуснатите кредити -с 1,29 млрд. лв. Това става ясно от данните на БНБ.
От началото на годината до края на юни ударно се вземат заеми за по 200 млн. лв. на месец.
Така общата сума на спестяванията на гражданите вече са 49,017 млрд. лв. Те са се увеличили със 7% спрямо същия месец на 2017 г.
Общата сума на депозитите пък достига рекордните 74,4 млрд. лв., което означава, че 72% от БВП се управляват от банките, отчита БНБ. Общият ръст на депозитите е 8,5% на годишна база.
Най-бързо растат спестяванията на нефинансовите предприятия - с 15,6% за година до 22,7 млрд. лв. в края на юни 2018 г.
Ръст има и при кредитирането. Към края на юни т.г. отпуснатите заеми са 55,6 млрд. лв., което е с 6,7% повече в сравнение със същия месец на предната година. От тях кредитите за домакинства са 21 млрд. лв., или с 9,2% повече в сравнение с юни 2017 г., отчита централната банка.
Ниските лихви по ипотеките приближиха общата сума на отпуснатите заеми за жилища до 10 млрд. лв. До юни тази година трезорите са отпуснали ипотечни заеми за 9,9 млрд. лв. Ръстът спрямо юни 2017 г. е 9%.
До 900 пъти поскъпват делата във ВАС. До 900 пъти по-скъпи ще са таксите за касационни жалби от неправителствени организации при материален интерес. Досега юридическите лица с нестопанска цел плащаха по 5 лв., а след днешното окончателно гласуване на промените в Административнопроцесуалния кодекс (АПК), вече ще дават до 4500 лв.
Предвижда се и пропорционална такса при касационно обжалване и при производства за отмяна. Ако интересът е под 10 милиона лева, таксата ще бъде 0.8% от интереса по делото, но не повече от 1700 лева. В случаите, когато материалният интерес е над 10 000 000 лв., таксата ще е 4500 лв. Крум Зарков от БСП коментира пред "Труд", че няма обяснение защо вдигането на таксите става чрез промени в закона. "По-редно е тя да се определя с наредба на Министерски съвет. Таксата не е данък. Разликата между данък и такса е, че данъкът се дължи по закон, а таксата се дължи заради разход на услуга, която получаваш", заяви Зарков. Вкарването на таксите в закон лишава гражданите от възможността да ги обжалват.
Промените предвиждат до 180 пъти увеличаване на таксата за касационно обжалване от фирми - досега тя бе 25 лв., а след гласуването на промените в АПК става до 4 500 лв.
Таксите за касационните жалби за граждани се увеличават 14 пъти - от 5 лв на 70 лв. За фирмите и гражданските организации поскъпват от 25 лева до 370 лв, което е 14-кратно увеличение.
Ако делото засяга пенсионно, здравно или социално осигуряване, таксите ще бъдат 30 лв. за гражданите и едноличните търговци и 150 лв. за бизнеса и НПО, държавата и общините. Досега гражданите плащаха по 5 лв., а юридическите лица по 25 лв.
Депутатите гласуваха решенията на административните съдилища по дела, по които се обжалват установени с ревизионния акт на физическо лице публични вземания общо до 750 лв. да са окончателни. За юридическите лица на касационно обжалване ще подлежат решенията на първата инстанция по ревизионни актове за над 4000 лв.
БЕХ пуска облигации за още Е150 млн. на борсата в Дъблин. „Български енергиен холдинг" (БЕХ) листва книжа за още 150 млн. евро на Ирландската фондова борса (Euronext Dublin), съобщиха от държавната ни енергийна шапка. С това холдингът увеличава своята трета емисия еврооблигации, която беше емитирана неотдавна, от 400 млн. на 550 млн. евро. Годишният лихвен процент на емисията е 3,5%, а падежът - след 7 години, се казва в официалното съобщение на холдинга.
В края на юли 2016 г. БЕХ емитира 5-годишни еврооблигации с 4.85% годишен лихвен процент и и падеж през 2021-а година, припомниха оттам.
С увеличението на последната си емисия облигации БЕХ запазва същите конкурентни ценови условия и срочност, което ще позволи на компанията да разпредели своите лихвени разходи по-ефективно и за по-дълъг период от време, коментират от холдинга. Приходите от емисията ще се използват за рефинансиране на еврооблигациите от 2013 г., чиито падеж е през ноември, както и за покриване на други разходи.
Данъчни ревизии се обжалват навсякъде. Граждани и фирми вече ще могат да подават жалби срещу ревизионни актове на данъчната администрация във всички административни съдилища в цялата страна. Това решиха депутатите, като приеха промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). Досега актовете на НАП можеха да се обжалват само в пет административни съдилища - в София, Бургас, Варна, Пловдив и Велико Търново.
Това удобно за фирмите и гражданите у нас решение трудно си проби път, тъй като предложението за него беше отхвърлено на второ четене в парламентарната правна комисия заради съпротивата на представителите на НАП и финансовото министерство. Според представителите на двете институции, възможността актовете да се обжалват във всички съдилища ще наложи командироването на юристите им в цялата страна, което ще създаде затруднения и ще увеличи разходите им.
На обсъжданията на текста в пленарната зала обаче стана ясно, че финансовото министерство се е съгласило с промяната в ДОПК и тя беше приета и с гласовете на депутатите от ГЕРБ.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |