Снимка: БГНЕС
Да се направи необходимото, така че възможно най-скоро сградата на „Царските конюшни" да получи статут на културна ценност. Това разпореди министър-председателят Бойко Борисов по време на спешно свикано съвещание в Министерския съвет, съобщи пресслужбата на правителството.
Поводът беше разразилият се пожар в събота срещу неделя през нощта. Все още не е известно дали пожарът е умишлено причинен или има други причини, но според очевидци, пожарните коли са се забавили, въпреки, че Районната служба на Столичната пожарна се намира много близо, на ул. „Екзарх Йосиф" 46, а "Царските конюшни" - на ъгъла на булевардите „Васил Левски" и „Дондуков".
В неделя в ефира на Нова телевизия Елица, която живее в близост до постройките, каза: "Видях дим още към 20:30-21.00 часа вечерта. Звъннах на 112. Те ме прехвърлиха на пожарната. Оттам ми казаха да наблюдавам мястото и да звънна отново."
Тя и други свидетели на пожара казаха, че през деня не са видели някой да влиза в сградите.
МВР ще покрие щетите от пожара
„За какво му е на МВР да си пали сградата", каза вчера министърът на куртурата. В целия комплекс от над 20 сгради с различни собственици. Тази, на която горя покривът е на МВР. По закон, собственикът трябва да възстанови сградата, а ако тя е застрахована - застрахователят трябва да прати оебзщетение, след оценка на щетите.
На срещата при премиера, на която присъстваха министрите на куртурата Боил Банов, на вътрешните работи Валентин Радев, кметът на Столична община Йорданка Фандъкова, както и вицепремиерът Томислав Дончев и заместник-кметът на София Тодор Чобанов.
Министър-председателят Борисов подчерта, че е изключително важно да има пълна координация в действията на отговорните институции, така че да се съхрани културната ценност. Министърът на вътрешните работи пое ангажимента ВМР да възстанови щетите от пожара.
Идеята конюшните да станат паметник на културата не е нова
Идеята да се даде на конюшните статут на паметник на културата не е нова. В неделя пред bTV министърът на културата припомни, че е обмисляна тази идея, защото обществото отдавна го иска. „Не съм убеден, че няма да падне в съда. ако го оспорват многото собственици", каза министърът на културата Боил Банов.
В целия комплекс собствеността е раздробена и това усложнява процедурата, но най-лошото по неговите думи е, че собствнеността не е изяснена, затова и не била финализирана процедурата за обявяване на комплеса за паметник от национално значение.
Заместник-кметът на София по културата Тодор Чобанов, който е историк, също в неделя призова кокото се може по-бързо Министерството на културата да обяви историческите постройки за културна ценност от национално значение. Чобанов допълни, че трябва се действа експедитивно. По неговите думи, „все още не е късно да се спасят „Царските конюшни" и те да получат нов живот".
Парцел с неясни собственици
По-голямата част от сградите в т. нар. каре на конюшните в един момент стават собственост на „Евротрансбилд" ЕООД с едноличен собственик Янко Иванов, който е един от бившите управители на КТБ. Той ги закупува през 2016 г. Сделката, която стартира няколко години по-рано, беше финализирана от тогавашния областен управител Веселин Пенев, който беше обвиняем заради нея, и принудан да подаде оставка.
Вижте още: Съдът да обяви сделката с бившите царски конюшни за нищожна, поиска Лиляна Павлова
Последва разваляне на сделката по съдебен ред с иск, внесен на 15 септември 2016 г. на тогавашния регионален министър Лиляна Павлова, да бъде развалена сделката и трите договора за продажба на имотите, които попадат в рамките на терена, да бъдат обявени за нищожни.
В писмо до медиите в неделя управителят на „Евротрансбилд" ЕООД Янко Иванов, съобщи че неговата фирма е собственик на терена и съсобственик заедно с Националната художествена академия на една от всичките сгради, която не е засегната от пожара през изминалата нощ. Сградата, на която „Евротрансбилд" е съсобственик се намира на административен адрес бул „Васил Левски" 108, а засегната от пожара сграда се намира на ъгъла между ул „Врабча" и ул. „Панайот Волов", уточни Иванов.
Съдебна намеса
През 2016 година, когато беше заведен искът от Лиляна Павлова, Янко Иванов каза в интервю за bTV, че купувачът на земята под бившите Царски конюшни в центъра на София е той, а след водените и спечелени от него дела е върнал на държавата 84% от собствеността върху терена. Той разказа, че като представител на фирмата "Дивисима" ООД през 2005 г. е сключил договор с един от собствениците на въпросния терен - Министерството на регионалното развитие и благоустройството, според който ведомството получава три етажа от негова офис сграда (където и сега се помещават КТ "Подкрепа" и Комисията за защита от дискриминация), а той - 16% от терена.
Когато обаче отишъл в районната администрация по кадастъра, се оказало, че две години по-рано тогавашният областен управител на София-град Росен Владимиров вече е продал целия терен под конюшните на частна фирма. За това си деяние, според Иванов, Владимиров не уведомил държавата и го е направил в нарушение на правомощията си.
Заради това Иванов завел дела срещу въпросната частна фирма, на която Владимиров продава имота, но името на която не назова. След 11 години съдебни битки Иванов печели срещу областната управа. Преди това, според Иванов, държавата отново е получила собствеността си върху 84% от терена, а той върху 16%, които е получил по договор и за които бил платил 1.7 млн. лв. При сделката от 2016 година с посредничеството на тогавашния областен управител Веселин Пенев фирмата „Евротрансбилд" ЕООД се сдобива с въпросните 84%, за които плаща 800 хил. лв. с ДДС.
Още по темата:
Ограничават областните управители еднолично да продават държавни имоти над 10 000 лв.
Икономическият печат: Сделката за царските имоти минира управляващата коалиция
Кабинетът ограничи сделките с държавна собственост заради царските конюшни
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |