В половината фирми в България няма нито един нает. Почти половината активни фирми в България са без нито един нает служител и в тях работят единствено собствениците им. През 2016 г. броят на "монопредприятията" е 169 625, или 48.7% от всички, които са имали дейност. Това показва новото изследване на НСИ "Демография на предприятията". То се провежда всяка година, като обхваща петгодишен период за да даде картина за жизнеспособността на бизнеса у нас. Сегашното проучване обхваща петилетката от 2012 до 2016 година.
Данните на НСИ показват, че през 2016 г. в страната са действали 347 967 фирми, което с 2.6% повече от предходната година. Новопоявилите се предприятия са 42 450. Най-много нови бизнеси са родени в търговията. Това е и секторът, в който най-често се регистрират семейни фирми, които разчитат само на труда на хора от фамилията, без да се наемат допълнително работници.
Фирмите с персонал от 1 до 4 души са от втората по "гъстота" група в България. Те са 127 187 - малко над една трета от всички действащи предприятия. С персонал от 10 души или повече са едва 7.9% от активните фирми. Точно те обаче дават хляб на близо 70% от работещите българи. Статистиката показва, че през 2016 г. са били създадени само 558 дружества с над десет или повече наети.
Наблюдението на НСИ проследява какво се случва с новите предприятия в изследвания петгодишен период. Оказва се, че в първата година от раждането си оцеляват 80%, но по-малко от 5% оцеляват до петата си година. Това означава, че над 95% от предприемачите не успяват да се преборят с конкуренцията, пазарната конюнктура, бюрокрацията и честата смяна на правилата и или фалират, или доброволно прекратяват дейността си. Според анализаторите високата "смъртност" на младите фирми е устойчива тенденция в последните десетина години, а обяснението е, че процедурата за откриване на бизнес стана по-лесна и по-евтина, но битката за оцеляване на пазара е трудна.
НСИ посочва, че през 2015 г. от всички 40 358 нови фирми успешно са преживели първата година 32 745. Най-жизнеспособни са действащите в сектора "Транспорт и складиране", а като размер най-витални са тези с над 10 души персонал. В същото време от всички "родени" през 2011 г. предприятия пет години по-късно активни са само 4.7%. В петилетния период най-жилави се оказват фирмите от енергетиката, докато най-много закрити предприятия има в добивната промишленост.
Всяка десета компания е "умряла" през 2015 г. показват още данните на НСИ. В случая статистиката има предвид онези фирми, които не са извършвали дейност повече от две години. През 2015 г. такива са били 34 853 предприятия, в които са се водили на щат близо 82 000 души. Най-много са неработещите предприятия в сектора търговия - 43.4% от всички, водещи се в Търговския регистър.
Световната банка: МВР трябва драстично да съкрати чиновници. МВР прелива от чиновници, има лоша организация, а полицаите не са с ниски доходи. Това се казва в доклад на Световната банка, който предлага голямо съкращаване на служители от общата администрация на МВР, цитиран от "Медиапул". Според експертите трябва да бъдат махнати около 1500 служители като счетоводители, домакини и т.н.
МВР е най-големият работодател в страната - с 45 374 служители. Броят на работещите в общата и специализирана администрация е 8778 души, което е повече от общия брой чиновници във всички министерства. Това е близо една пета от общия брой на служителите в МВР. Анализът предлага близо 20-процентово рязане на щата на "чантаджиите".
ГЕРБ от години обещава реформи във ведомството. Вътрешният министър в предишния кабинет на Бойко Борисов - Румяна Бъчварова, предложи промени в Закона за МВР, които вкарваха част от администрацията във фирма, а друга част трябваше да минат от първа в трета категория при пенсиониране. Финансовият министър Владислав Горанов твърдеше, че няма да отпуска допълнително пари, ако администрацията не бъде отделена от униформения състав и не бъдат отнети даваните й с години екстри. Накрая мнозинството на ГЕРБ бламира реформата на Бъчварова.
Факт е, че през последните години има големи съкращения в МВР, в което преди Юг. беше почти от 60 000 човека. Смята се обаче, че голямото рязане е било основно от униформен състав и оперативни работници. Затова и от година-две се чуват все повече гласове за увеличаване на състава на МВР, но само за хора, които да работят на улицата. Управляващата коалиция на няколко пъти през последните месеци дори обещаваше повече полицаи по селата и сред хората и се хвалеше, че е назначила близо 1000 нови полицаи.
Обратно на общоприетото схващане, заплатите на полицейските служители в България не изглеждат ниски, посочва Световната банка. След като се вземат предвид разликите в дохода на глава от населението, заплатите на полицаите са на същото равнище като в Швеция и Словения и по-високи от тези в Дания, Естония, Литва и Латвия, е посочено в доклада. Персоналът на МВР бил сред най-добре платените със среден месечен разход на човек в размер от около 1776 лв. за 2016 г. Изрично е посочено обаче, че основната причина за този извод са високите осигурителни вноски, които са 51% от разхода. Освен това МВР плаща частта, дължима от служителите, за разлика от вътрешните ведомства в другите държави в ЕС. За да се осигурят повече средства, било нужно по-късно пенсиониране и намаляване на осигурителните вноски, като част от тях да се поемат от полицаите и пожарникарите.
"Теленор" от днес е чешки. Със сръбски мениджър. Ден след като сделката за придобиване на "Теленор България" от страна на чешката PPF Group бе официално одобрена от Европейската комисия, компанията подаде документи, за да се впише като нов едноличен собственик и да назначи свое ръководство. Това става ясно от документи, внесени от "Теленор България" в Търговския регистър.
Новият собственик е взел решението да освободи от длъжност всички досегашни членове на съвета на директорите. До момента в него влизаха норвежците Анне Флагщат, Вегард Торенсен, Александра Райх, Оле-Бьорн Шилстед (който беше и изпълнителен директор) и Оле-Якоб Бел. Сега броят се свива до три и на позициите са избрани Владимир Радойчич и чехите Ян Хануш и Марек Слачик.
Кои са новите имена
Владимир Радойчич до момента беше прокурист и технически директор в българския "Теленор", като същевременно заема тази позиция (на СТО) в Telenor и за Централна и Източна Европа. В България той е директор от май 2015 г. насам, а в ЦИЕ - от март 2017 г. Преди това е работил на различни длъжности в България и Сърбия, като общият му стаж в Telenor надхвърля 18 години, сочи биографията му в LinkedIn. В Търговския регистър е внесен и протокол от общо събрание за освобождаването му като досегашен прокурист на дружеството. Отсега нататък той ще действа като "изпълнителен член" на дружеството и ще може да представлява "Теленор България" заедно с един от другите двама членове Ян Хануш или Марек Слачик.
Ян Хануш и Марек Слачик са част от телекомуникационния отдел на PPF Group. Според данни от обществените им профили в LinkedIn Хануш е в компанията от ноември 2017 г., а до март 2018 г. е работил по координирането на сделките по закупуването на бизнеса на Telenor в България, Сърбия, Черна гора и Унгария. В момента според биографията му отговаря за търговската дейност и човешките ресурси на телекомуникационния отдел. Преди да стане част от PPF, Хануш е работил предимно в чешки компании в хранителния сектор.
Марек Слачик е в PPF от юли 2018 г., като заема позицията търговски директор по телекомуникационните въпроси. Преди това той е бил на същата позиция в руския телеком Beeline от септември 2016 до юли 2018 г. Най-дълго време Слачик е прекарал в Telenor, където е работил 7 години между 2009 и 2016 г. Работил като маркетинг директор в Норвегия, Швеция и Сърбия, а между 2012 и 2015 г. е бил изпълнителен директор на датското подразделение на компанията.
"Булпрос": Бурен растеж и през немски покупки. Онагледени, първите осем години на "Булпрос" приличат на излитане на самолет. При всички показатели - ръст на приходите, брой на клиентите, брой на офисите. Шестата по големина технологична компания в страната всъщност е най-голямата българска фирма в сектора. Защото, както изпълнителният директор Ивайло Славов отбелязва, пред тях стоят само българските дружества на световните гиганти Paysafe, Progress, VMware, SAP и Visteon, но нито една от тях не е компания, създадена в България и управлявана от тук. А "Булпрос" е.
Младото дружество, основано през 2010 г., започва съществуването си от една зала. "Ние бяхме шестима души с шест компютъра, които успяха да направят компания. Създадохме я аз, Петър Душанов, Светослав Спасов, Деница Михова, Николай Живанкин и Йордан Гинев. Всички те все още са в дружеството", разказва Славов. И тогава, и сега идеята е една и съща - шестимата да създадат компания, която да покрива всички технологични нужди на своите клиенти - анализ на големи данни, киберсигурност, облачни услуги, аутсорсинг и разнообразни софтуерни решения. "Главната разлика между тогава и сега е между 5 и 1200 души, между една зала и 17 офиса в 7 държави." В момента "Булпрос" има поделения в България, Германия, САЩ, Полша, Сърбия, Великобритания и Канада. Консолидираните приходи на компанията за 2017 г. са малко над 60 млн. лв., или увеличение с 83% спрямо 2016 г.
Първите години
Славов определя първите няколко години на компанията като "интересни". Въпреки че екипът зад компанията има голям опит от предишна работа за софтуерни компании, "Булпрос" все пак трябва да докаже на пазара както себе си, така и бизнес модела, по който работи. Фирмата създава стабилна основа от клиенти и референции, които впоследствие помагат за бързия начален растеж. "От тази гледна точка беше предизвикателно време, защото когато създаваш референции, за да растеш, не можеш да печелиш особено много. Затова трябваше от време на време да го караме на мускули", разказва Славов.
По това време създателите на "Булпрос" вече имат опит в корпоративния свят, а с него и много контакти и познати. Някои от тях се превръщат в клиенти, като първите големи такива са компании като Evonik и PwC. По-късно "Булпрос" започва да работи индиректно и с Microsoft, Unisys и Cisco. На практика фирмата има големи клиенти още от най-ранните си години. "Опитът ни идваше от корпоративния сектор и беше логично да се насочим първо натам. Ние знаехме нуждите на индустрията и как да ги задоволим", казва Славов.
"Булпрос" се развива на особено бързи обороти още от самото начало. Причините са няколко, като основната за Славов е лоялността на ръководството на компанията. "Повечето хора във фирмата успяха да развият себе си, като косвено продължават да развиват и всички останали", казва той. Друг фактор са правилното бизнес решение, което фирмата взима - да се насочи директно към големите клиенти. "Когато направиш един бизнес план, не е задължително той да бъде осъществен. Все пак при стартъпите девет от десет не осъществяват бизнес модела си, значи явно сме имали правилния бизнес модел."
Компанията уцелва и правилното време, защото се появява в момент, в който технологиите навлизат във всички бизнеси и дигиталната трансформация дава голямо поле за изява на IT фирмите. Славов казва, че ако имаш компетенцията и възможностите, пазарът е твой, защото всички сектори са в процес на дигитална трансформация.
Глобалният растеж
Първоначално "Булпрос" се разраства изцяло с личните средства на основателите на компанията. Почти от старта тя се развива извън България. Първият пазар, Германия, е атакуван от самото начало. "В момента имаме 7 офиса само в Германия, които като цяло са фокусирани върху немските клиенти", казва Славов. Днес 65% от бизнеса на "Булпрос" е в Германия.
Президентът със спешно вето върху 14 пъти увеличените съдебни такси. Президентът Румен Радев оспори 16 нови разпоредби от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) и наложи вето на закона. Той бе приет от депутатите на 25 юли.
Основните възражения на държавния глава са срещу драстичния скок на съдебните такси при обжалване пред Върховния административен съд (ВАС), закритите заседания във ВАС, правилата на подсъдността.
Радев е против съдия от ВАС да бъде командирован за една година в трите съдилища в ЕС, както и делата за обезщетения за майчинство, безработица и социални помощи да се гледат само на една инстанция и да не се обжалват.
Според държавния глава тези разпоредби ще се отразят неблагоприятно на административното правосъдие, чиято роля е на "защитник на обикновения човек срещу незаконосъобразните действия и произвола на администрацията".
В мотивите си президентът посочва, че неясната родова подсъдност, необоснованото драстично увеличаване на таксите и премахването на обжалването на втора инстанция в редица закони поставят именно такива пречки пред хората.
Една от най-спорните промени в АПК е свързана с таксите при касационните жалби. Те скачат до 900 пъти при някои от делата.
Според президента високите суми се явяват пречка пред хората да оспорват незаконосъобразни актове на администрацията.
"Приемам, че сегашните се нуждаят от актуализация, но увеличението на простите такси в касационното производство е драстично -14 пъти за граждани и юридически лица и 74 пъти за организации с нестопанска цел", казва президентът. Той посочва, че скокът не съответства "на икономическата ситуация и доходите в България".
Президентът допълва, че липсва яснота как са се формирали новите размери. Също така няма и анализ как високите суми ще се отразят на хората, бизнеса и бюджетните организации.
Президентът се противопоставя и на въвеждането на пропорционални такси при материален интерес. Те ще се изчисляват като 0,8% от него. "Законността не е услуга, която една правова държава предоставя на гражданите, а необходимо условие за нейното съществуване", казва Радев.
Друг текст, който той оспорва, е свързан с правилата за подсъдността. Радев изтъква, че те трябва да бъдат пределно ясни, за да знаят хората към кой съд да се обърнат, но и за да няма спорове между съдилищата.
"Приетите промени не съответстват на тези изисквания", категоричен е държавният глава. Той уточнява, че не са идентифицирани ясно актовете на Министерския съвет, премиера и министрите, които ВАС разглежда като първа инстанция.
Опасна игра с ядрено гориво в АЕЦ „Козлодуй". Опасен експеримент с ядрено гориво подготвя ръководството на АЕЦ "Козлодуй". Затова предупреди лидерът на АБВ Румен Петков.
"Посяга се грубо върху интереса на българската държава, сигурността на централата и се обслужват чужди интереси", категоричен бе Петков.
Той поясни, че става въпрос за обявена обществена поръчка от атомната централа. Единствената оферта по въпросната поръчка бе отворена на 30 юли, но шефът на отдел "Обществени поръчки" в АЕЦ "Козлодуй" отказа коментар, с мотив, че комисията по процедурата продължавала работа и докато не приключи, не можело да се дава информация. Шефът на атомната централа Иван Андреев заяви пред репортер на "Труд", че е в отпуск и ни препрати към пиара.
На 29 май АЕЦ "Козлодуй" обявява процедура"Договаряне без предварителна покана за участие" за "Разработване на Технико-икономическа обосновка за лицензиране и внедряване на усъвършенстван тип ядрено гориво на блокове 5 и 6" на централата.
Прогнозната стойност на анализа, който ще позволи вкарването на ново гориво, е 3 млн. лв. От ръководството на централата са изпратили оферта единствено до "Уестингхаус-Швеция", т.е. поискали са "Уестингхаус" срещу 3 млн. лв. да похвали собственото си гориво за ядрената централа, коментира Румен Петков.
Той обясни, че АБВ са потърсили становища от експерти, които били категорични, че експеримент с ново ядрено гориво представлява посегателство върху сигурността на двата блока.
Румен Петков припомни и натиска от бившия шеф на ЕВРАТОМ - Агенция по доставките Стаматиос Цалас от юли 2016 г. "Писмото е изключително цинично и е ярък пример на политически рекет и демонстрация на зависимост на висш държавен чиновник", посочи Петков. Цалас настоява пред шефа на АЕЦ "Козлодуй" централата да проведе експерименти с американски уранови касети, произведени от "Уестингхаус".
Той мотивира исканията си към с императивното настояване за "диверсификация" -разнообразяване на източниците за доставка на ядрено гориво.
България има договор за доставки на свежо ядрено гориво с ТВЕЛ, който изтича в края на 2020 г. След изтичането на този договор трябва да направи търг, а изискването на ЕВРАТОМ е доставките да се диверсифицират. Нашите реактори ВВЕР-1000 могат да работят с горивото, което получаваме към момента. Другият производител на такова гориво за ВВЕР-1000 е Уестингхаус-Швеция.
Майки пропищяха: Деца гълтат прах за пране в опасна игра. Родители пропищяха от опасни предизвикателства, изпълнявани от децата им, за да се докажат пред останалите си връстници. След „синия кит", който се появи у нас преди няколко години и продължава да сее травми и смърт, на мода сега са два нови „чалънджа" (бел.р. - от английската дума за предизвикателство).
При единия, чиято платформа за набиране на сили отново са социалните мрежи, деца гълтат таблетки прах за пране. Дотук вече в столичната токсикология са засекли няколко такива случая. Другото предизвикателство пък следва вълната, която от няколко седмици набира сили и в чужбина - „Kiki Do You Love Me", позната още като предизвикателството на Дрейк. У нас няколко звезди, сред които и олимпийската медалистка от Рио Цвети Найденова, се отчетоха с танцувални ритми до колата. Полицията по света обаче вече предупреждава, че това може да е твърде опасно преживяване, застрашаващо животи на много хора, а "Гардиън" дори класира най-абсурдните случаи. Сред тях е кражба на чанта, докато собственичката й денси до колата, а също и возила, блъскащи се в стълбове.
Още по темата:
Икономическият печат на 31 юли 2018 година
Икономическият печат на 30 юли 2018 година
Икономическият печат на 27 юли 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |