Италиански проект спечели конкурса на нов център на Велико Търново. От 2019 г. ще започне изпълнението на проекта за поетапно създаване на нов градски център на Велико Търново върху територия от 190 декара върху терена на Старото военно училище, съобщават от общината. За целта беше обявен и международен архитектурен конкурс за проектиране на експозиционен център - първата сграда в бъдещата централна градска част, и за градоустройствени концепции за развитие, пространствено и устройствено планиране на цялата територия. В тази част участниците предлагат различни решения - голяма пешеходна зона, зелени площи, паркове и спортни зони, музеи и туристически атракции.
Общо 62 идейни проекта бяха подадени от архитекти от цял свят, оценявани от 9-членно жури. На първо място е класиран идейният проект на арх. Клаудио Нарди от Италия, който предлага 15-етажни сгради с градини между етажите, 6000 кв. метра конгресен център, подземен паркинг, модерна библиотека и няколко музея.
С него предстои да бъде подписан договор, а с идейния проект пък общината ще кандидатства за финансиране по оперативната програма "Региони в растеж". Инвестиционното намерение е част от одобрената инвестиционна програма по приоритетната ос за градска среда.
Подадените 62 проекта ще бъдат подредени в изложба. Великотърновци ще могат да се запознаят с идеите за градоустройствено планиране на новия център, които ще бъдат подложени и на обществено обсъждане. Архитектите предлагат "зелени пешеходни булеварди", подземни улици и паркинги, за което да бъдат ползвани и съществуващите траншеи, голямо централно ларго, нови обществени сгради - библиотека, музеи и др. Наборът от тези идеи ще бъде ползван за изготвяне на нов устройствен и регулационен план на територията от 190 декара, обясни главният архитект на Велико Търново арх. Николай Малаков.
Още пет проекта са получили поощрителни награди - на екипи от Полша - "ОВО Грабчевски", Испания - "МРВ Интернешънъл", Турция - "Копс" ООД, България - "Мая Шопова и архитекти", "Имидж Бюро" ЕООД.
За победителя
Победителят в конкурса - арх. Клаудио Нарди, е ръководител на архитектурно бюро, базирано във Флоренция. Освен офиса си в Италия той развива дейност в студиа в Краков, Лондон, Хонконг, Истанбул и Ню Йорк. Известен е с архитектурни проекти за широк спектър от клиенти и сгради, вкл. държавни, корпоративни, търговски, развлекателни и жилищни.
Дигиталният скок на Lidl се провали. Германската верига Lidl планираше дигитален скок. Вместо това обаче новата система за управление на инвентара, разработена от SAP, се провали още в началото. След 7 години усилия и вложени 500 млн. евро това поражда единствено въпроси. Проектът трябваше да е грандиозен за компанията и успехът изглеждаше сигурен, но вместо това се превърна в един от най-големите провали на германската индустрия по посока на дигитализацията, пише Handelsblatt.
Усилията
Lidl нае хиляди служители и стотици консултанти, като очакванията за системата бяха тя да помогне на компанията да достигне 100 млрд. евро приходи годишно. Създаването ѝ се планира от 2011 г. и носи името eLWIS ("Елвис"). Миналата година софтуерната компания SAP дори награди Lidl за това, че е един от най-добрите ѝ клиенти.
След това всичко тръгна надолу. През май месец 2017 г. ръководителят на IT отдела на веригата супермаркети, която има сериозно присъствие и в България, напусна, а пък този юли стана ясно още при стартирането, че eLWIS няма да работи успешно. Lidl ще трябва да върне старата си система за инвентаризация. "На практика започваме от нулата", коментираха от компанията. И всичко това след като бяха похарчени 500 млн. евро според анализаторските оценки, въпреки че двете компании не потвърждават това число.
Един от проблемите най-вероятно е била самата настройка на повечето служители към новия проект. Промяната на софтуера наложи смяна на почти всеки процес в компанията, твърдят вътрешни източници, но ръководството и служителите на Lidl не са били подготвени за това.
Lidl не иска стандартен софтуер
За разлика от повечето си конкуренти, веригата хипермаркети базира управлението на инвентарната си система на базова цена, докато SAP използва ритейл цени за подобен тип софтуери. Lidl не пожела да приеме стандартния тип, затова и софтуерът трябваше да се промени. SAP положи много усилия, а колкото повече се променяше кодът, толкова повече грешки се получаваха.
Планът не успя. Разходите се увеличиха. Според IT експертите най-трудна е промяната на вече готовия софтуер. "Обявените първоначално стратегически цели не бяха възможни в рамките на приемливите разходи", казва главният изпълнителен директор на Lidl Йеспер Хойер, в писмо до персонала.
"Ако компанията иска да използва стандартен софтуер, трябва да съобрази процесите си с него", коментира Жан-Клод Флъри, IT мениджър, който оглавява DSAG, работеща с повече от 3300 клиенти на SAP. Според него вината е в Lidl, а не в софтуера.
Кой всъщност е виновен?
Някои смятат, че SAP не е най-подходящото решение за инвентарна система в дългосрочен план за толкова голяма компания. Никой от софтуерната компания не желае да коментира случилото се, изтъквайки, че много германски ритейл производители използват SAP, без да са се сблъсквали с подобни проблеми. Друга верига супермаркети - Aldi, вече работи със софтуер от SAP в някои свои регионални магазини.
Никой не контролира сделките "паспорт срещу инвестиции ". Инвестициите, обещани от чужденци в замяна на българско гражданство, на практика не се контролират. Това следва от отговорите на различни институции на въпросите на "Сега".
Средно по петима чужденци годишно получават българско гражданство заради направени от тях инвестиции в страната, показват данните, предоставени от Министерството на правосъдието. Според статистиката от началото на 2013 до 21 май т. г. 27 лица са взели български паспорт с указ на вицепрезидента за значителен принос към икономиката ни. Законът урежда облекчена процедура по получаване на гражданство, ако чужденецът е вложил над 1 млн. лв. Предвижда се отмяна на натурализацията, ако инвестициите не се поддържат, но такъв случай за петте години няма, твърдят от ведомството на Цецка Цачева.
От министерството на правосъдието обаче не дават данни за произхода на инвеститорите - в информационната им система нямало такъв модул. А по въпроса за контрола уточняват, че удостоверенията за вложените средства се издават от други институции - Българската агенция за инвестиции (БАИ), Министерството на икономиката или банка.
От БАИ обясниха пред "Сега", че само издават сертификати на инвеститорите по представените им документи, а по-нататъшният контрол не влизал в "полето им на дейност". Освен това уточниха, че никой не ги уведомява, когато чужденец, вложил милион или повече, получи гражданство заради икономическия си принос у нас.
От Министерството на икономиката твърдят, че досега не са лансирали предложения за даване на българско гражданство заради инвестиции.
В периода 2011-2018 г. обаче МИ е номинирало 14 чужденци да получат право на постоянно пребиваване в страната за особени заслуги. От ведомството на Емил Караниколов посочват, че издават удостоверения на чужденци за инвестиции в български предприятия и за създадени работни места у нас. Тези документи са за пред Министерството на външните работи за получаване на работни визи и за пред МВР за издаване на разрешение за продължително или постоянно пребиваване. Според правилника за прилагане на Закона за чужденците, ако бъде предоставено постоянно пребиваване, лицето следва да декларира пред МИ незабавно всяка промяна на обстоятелствата, свързани с инвестициите му, както и веднъж годишно, ако промяна няма, посочват от министерството. И добавят, че ако инвестицията е изтеглена или намалена, са длъжни да информират дирекция "Миграция", която има право да отнеме предоставеното право на пребиваване. За целта се проверявали данните за фирмите в Търговския регистър и отчетите, които предприятията предоставят.
Евтиният бензин на Марешки му докара 175 437 лева глоба. Комисията за защита на конкуренцията обяви, че налага глоба от 175 437 лева на фирма на депутата бизнесмен Веселин Марешки, защото продава евтини автогорива. Комисията за защита на конкуренцията реши да санкционира "Трейднет Варна", която търгувала бензин и дизел на загуба. Чрез ниските цени фирмата отмъквала клиенти на големите вериги, обяснява КЗК в мотивите си. Глобата идва, след като големите компании в петролния бранш начело с "ЛУКойл" подадоха сигнал за дъмпинг. Още не е ясно дали "Трейднет" ще обжалва наказанието.
Няколкото бензиностанции на Марешки в страната, които оперират по името VM Petroleum, засега не са сменили търговската си политика. Цените на автогоривата у нас остават в широки граници, като в обектите на VM бензин А95 се продаваше през уикенда за 2.09 лева - доста по-евтино в сравнение с обектите на големите вериги. По данни на портала Fuelo средната цена на масовото гориво в неделя е била 2.26 лева, а ценовите рекорди са на бензиностанциите на "ЛУКойл", "Ромпетрол" и "Шел" -2.33-2.32 лева за литър А95.
Всички знаели за ортаците политици на Митьо Очите. Всички в Бургас и по самите партии са знаели за политическите ортаци на Митьо Очите от години, но са си траели. Припомняме, че в събота призори Димитър Желязков бе задържан от турската полиция в истанбулския хотел "Рамада" в стаята на общинския съветник на БСП Бенчо Бенчев и в компанията на бившия депутат от ДПС Несрин Узун. Бенчев е съдружник във фирмата "Аркус сигурност" - единствения официален източник на доходи на Желязков, който се води консултант в нея. Днес БСП се разграничи от Бенчев и поиска оставката му от общинския съвет на Бургас.
Това не е първият скандал с Бенчев. Преди година той бе забелязан с ролс-ройс, което не се връзва с политическото представителство на най-голямата лява партия у нас. Тогава имаше много думи, Нинова бе разгневена, но това не попречи той да продължи да заема постовете си въпреки демонстрираното необяснимо богатство.
Това впрочем се отнася и за Узун, който след края на мандата си буквално за дни израсна до най-голям земеделец в района на Бургас. Данните за съдружието са от публични регистри и МВР и партийните ръководства са били длъжни да знаят и да имат някаква реакция.
Узун често пътувал с Бенчо Бенчев и му бил преводач. Двамата имат и плантация за киви.
Наши преуспели ергени се връщат от чужбина заради български булки. Наши ергени се завръщат от чужбина, за да си намерят български булки. Те са натрупали състояние зад граница, между 30 и 40 години са и идват със зестра за бъдещите съпруги. Предимно са работили в Испания, Германия, Франция и Гърция, като има такива и от Америка.
"Забелязваме такава тенденция. Това са хора, които са спечелили пари, имат носталгия към държавата и искат жените им да са българки", обясни пред "24 часа" председателят на Държавната агенция на българите в чужбина Петър Харалампиев.
От агенцията изпращат и писма до емигрантите ни, за да се върнат на работа в България. В тях те описват конкретни работни места във фирмите у нас. "Така ако компанията се нуждае от квалифицирана работна ръка с френски език, изпращаме писма до българските общности във Франция, Белгия и Канада", описва инициативата Харалампиев. Част от нашенците се възползват от възможността и се прибират да работят в България.
Писма с оферта за работа се пращат и до традиционните общности от етнически българи в Украйна, Молдова, Македония, Сърбия и Албания. Причината е, че фирмите у нас изпитват остър глад за специалисти. "Особено в Молдова и Украйна средните специалисти са на суперкачествено ниво и българските работодатели са много доволни.
"Най-голям успех имаме в традиционните български общности", каза Харалампиев. У нас те си намират работа като мениджър продажби или оператори на машини. Наскоро българи от Украйна са започнали работа и като оператори на комбайни. От Македония пък се прибирали предимно лекари и медицински сестри.
Забелязва се тенденция и за завръщане на готвачи, предимно от Франция.
"Българите, които се завръщат от Западна Европа, знаят по два езика освен нашия, те са образовани и са много ценни кадри. Те са натрупали опит, но се завръщат заради носталгията.
Емигрантите от Германия и Франция пък се връщали само за високоплатени позиции.
След 6 години работа в Манчестър Николета Русева решава да се върне в България. Въпреки че след много лишения и усилия стига до позицията заместник-управител на хотел в Манчестър, не я блазни заплатата от 1600 паунда на месец. Връща се в родния Разград. Причината- липсата на среда, семейството и носталгията. Решава се след дълъг размисъл, но е категорична, че парите не са всичко. "Много по-трудно е тук да се стигне до позицията, която заемах в Манчестър, но на този етап не съжалявам за избора, който направих", разказва Николета. С опита, който трупа зад граница, тя е ценен кадър за българските работодатели и веднага си намира работа като асистент експорт в BG фирма и засега е доволна, а и вратите пред нея не са затворени.
След 15 години в САЩ пък Ралица Младенова планира да се завърне в България. Тя е графичен дизайнер, но работи и като илюстратор на книжки. "През последните години много чуждестранни фирми откриха офиси в България. Те предлагат привлекателни условия. Определено предпочитам да работя и да се развивам в България, защото тук е домът ми. Ще ми трябва още година, за да организирам завръщането си, тъй като още имам ангажименти тук", обяснява Ралица.
Изкарахме 1 млрд. лв. от наеми и продажби на имущество. Доходи от наеми в размер над 580 млн. лв. са получили българите през 2017 г„ става ясно от подадените в Националната агенция за приходи годишни данъчни декларации. Парите от наеми имат много голям дял в доходите на домакинствата, като все повече хора съвестно ги декларират.
Внушителна е и сумата на доходите от прехвърляне на права и имущество - 471,9 млн. лв. в рамките на година. Тук влизат доходите от продажба на акции и дялове от компании, както и от продажбата на жилища, ниви и автомобили. Но повечето доходи от продажба на апартаменти и коли са необлагаеми и не влизат в тази сума. Необлагаеми са доходите от продажбата на едно жилище, ако между датата на придобиването и датата на продажбата има над 3 години, както и на два имота, ако са притежавани над 5 години. Не се облагат и доходите от продажба на кола, ако е притежавана над година. Така общите доходи от наеми и продажба на имоти и дялове от фирми са над 1 млрд. лв.
Над 34,55 млн. лв. са изкарали българите от работа в чужбина през 2017 г., става ясно от данъчните декларации. Българите са изкарали и 147,33 млн. лв. от таксиметрови превози и упражняване на патентна дейност. Това са например заведения за хранене и развлечения, места за настаняване с под 20 стаи, магазини с площ под 100 кв. м„ платени паркинги, дърводелски услуги, заложни къщи и др„ като условието е да имат годишен оборот под 50 хил. лв. Над 100 млн. лв. са обявени като доходи от други източници като парични и предметни награди от игри, които не са хазартни, обезщетения за пропуснати ползи и др.
Официално за заплати през 2017 г. са платени 5,202 млрд. лв. Тук влизат не само доходите по трудов договор, но и възнагражденията на шефовете на фирми и средствата, които получават собствениците на компании за личния им труд в дружеството.
Пишман доктори преглеждат в офиса. ишман доктори без необходимата специалност правят профилактични прегледи в предприятия и фирми и пропускат заболявания. Понякога това се оказва фатално. За това алармираха лекари от различни специалности.
Онколог от голяма столична болница открива рак на гърдата на жена, дошла от провинцията на профилактичен преглед в София. Оказало се, че заболяването е факт независимо, че само преди няколко месеца на нея са й направени прегледи по месторабота, разказаха медици. Впоследствие се оказва, че докторът няма специалност медицинска онкология. За подобни случаи съобщиха за „Монитор" и от Пациентски организации „Заедно с теб".
Имаме два сигнала за формално извършени профилактични прегледи, които работодателят осигурява чрез наети лекари и здравни заведения по предписание на службите за трудова медицина, каза председателката на организацията Пенка Георгиева. В единият от тях става въпрос за анестезиолог, непрактикувал лекарската професия пряко с пациенти от години, който е бил нает да прави ехографски прегледи на щитовидната жлеза на работници. Другият случай е с лекар-гинеколог, който почти цял живот е работил като администратор. Той също от години не е практикувал лекарската професия, но с него е бил сключен договор да прави профилактичните прегледи на жените в голяма фирма. Този човек няма реален практически опит в кабинет, което е недопустимо, заяви Пенка Георгиева.
Целта на тези профилактични прегледи е не работодателите да отчетат дейност, защото Законът за безопасни и здравословни условия на труд ги задължава, а да се открият заболявания, ако има такива и лечението да започне колкото е възможно по-скоро, подчерта Георгиева. Практиката обаче показва и още по-фрапантни случаи, като този от 2011 година, когато се оказа, че мним мамолог е „преглеждал" жените, работещи в Българското национално радио, припомниха запознати. Валерий Обретенов, който е биолог, но не и лекар, беше разкрит, след като служителки се усъмнили от непрофесионалното му пипане, искането на 9 лева за преглед и започнаха свое вътрешно разследване, а след това се обърнаха и към медиите за огласяване на случая. Контролът върху профилактичните прегледи, организирани по месторабота, трябва да се засили, заяви проф. Цекомир Воденичаров, декан на факултата по „Обществено здраве" в Медицинския университет - София.
Още по темата:
Икономическият печат на 3 август 2018 година
Икономическият печат на 2 август 2018 година
Икономическият печат на 1 август 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |