Цените на бензина и на дизела се устремиха към 2.40 лв. за литър. Цените на бензина и дизела продължават да гонят летни рекорди и на много места в страната вече надхвърлят 2.30 лева за литър и гонят 2.40 лв. Става дума за най-масово употребяваните горива -бензин А-95 и обикновен дизел. По-висококачествените бензини и дизелът със специални добавки в повечето големи вериги се продават на цени, надхвърлящи 2.50 и достигащи до 2.75 лева за литър. Най-скъпо горивата се продават по бензиностанциите в Шуменско и Благоевградско, сочи справка в специализираните сайтове.
Данните на сайта Fuelo за вчера показват, че средната цена за страната на А-95 е била 2.26 лв. за литър и 2.29 лв. на литър за дизела. На места обаче бензинът варира от 2.20 лв. до 2.34 лв. за литър, а дизелът стига до 2.41 лв. за литър.
У нас най-високите средни цени на горивата са в област Шумен. По-големите вериги бензиностанции в региона като "ОМВ", "ЕКО", "Ромпетрол" и "Лукойл" поддържат почти еднакви цени - около 2.34 лева за масовия бензин и за дизела. Впечатление прави, че разликата с по-дребните търговци не е значителна - те продават само с 1-2 ст. по-малко за литър. Като цяло в тази област трудно могат да се открият цени под 2.30 лв. за литър. Ситуацията е необичайна, като се има предвид че дребните търговци обикновено поддържат доста по-ниски цени в сравнение с големите вериги.
Благоевградска област се нарежда на второ място по най-скъпи горива в страната. Големите вериги бензиностанции там предлагат дизела за 2.37 лв. за литър, а масовия бензин - за 2.30 лв. за литър. При дребните търговци се забелязва по-голяма разлика в цената. На места А 95 се предлага за 2.25 лв., а дизелът за 2.28 лв. за литър.
Сравнението по области на Fuelo показва, че в областите Русе, Ямбол, Хасково, Пловдив и Добрич е най-изгодно да се зареди резервоарът, тъй като там се поддържат едни от най-ниските цени в страната. В област Русе средните цени са доста по-ниски от тези за страната - 2.21 лв. за А-95 и 2.24 лв. за дизела.
Интересно е да се отбележи, че в областите, в които има бензиностанции на лидера на "Воля" Веселин Марешки - VM Petroleum, цените на горивата на по-големите търговци са значително по-ниски. В страната има общо 17 бензиностанции от тази верига - в София, Пловдив, Бургас, Варна, Русе, Силистра и други. Цените във веригата са еднакви - 2.09 лв. за литър бензин и дизел. Те се запазват, макар преди дни КЗК да наложи глоба на фирмата на Марешки заради продажба на горива под себестойност. Производството бе образувано по искане на "Лукойл България", "Еко България", "Ние Петрол", "Петрол", "ОМВ България", "Ромпетрол България" и "Синергон Петролеум". Санкцията обаче е на практика символична и няма как да промени пазарната политика на компанията. В Бургаска област "Лукойл" предлага бензин и дизел за 2.19 лв./ л. Такива са и цените в бензиностанция "ЕКО". "Шел" държи по-високи стойности, но въпреки това в областта има и цени от 2.22 лв. за литър дизел и бензин. Малко-по високи са цените в "ОМВ" - 2.25 лв. за литър. Подобна тенденция при цените се забелязва и в област Варна.
НЗОК плаща огромни суми за лечение в чужбина, достъпно и у нас. Здравната каса плаща лечение на деца в чужбина, въпреки че то може да се извърши у нас, но болниците не са направили обществени поръчки и нужните консумативи и лекарства липсват. Наскоро новият управител на здравната каса Дечо Дечев е подписал два формуляра за финансиране на лечение в чужбина за "двеста и няколко хиляди лева", въпреки че то може да се извърши у нас за много по-малко пари, обяснява самият той пред надзорния съвет на касата, сочи стенограмата от последното заседание.
Става дума за поставяне на става, за която не е проведена обществена поръчка в държавната болница по ортопедия в "Горна баня" и за онкопрепарат, който не е осигурен с търг от друга болница. "Мотивите са - и двете дейности могат да се изпълнят на територията на страната, но се насочват за чужбина, това от фонда (за лечение на деца - б.р.), защото в първия случай болницата по онкология не е провела обществена поръчка за лекарството, не че го няма тук. Не е провела обществена поръчка за лекарството и затова отива в чужбина", обяснява Дечев. Такъв бил и случаят със става за 30 000 евро. Дечев все пак е подписал формулярите, за да не се бави лечението на децата.
Проблемът при фонда за лечение на деца е, че по правилник той няма да право да плаща за медицински изделия или лекарства, ако за тях съответната болница у нас не е направила конкурс за обществени поръчки. Фондът дори от известно време трябва сам да прави тези конкурси, но и това не се случва, тъй като структурата няма административния капацитет да направи конкурси за хиляди медицински изделия и лекарства, които биха могли да се окажат необходими за лечението на деца у нас.
За решаване на проблема от догодина се очаква структурите, които осигуряват лечение в чужбина, да се обединят и комисията за лечение в чужбина и фондът за лечение на деца в чужбина да преминат към здравната каса, която също плаща част от това лечение.
Дечев се жалва и от разходите на касата по т.нар. формуляр S1, който осигурява лечение в ЕС на български граждани, които се осигуряват у нас, но пребивават временно в други страни от съюза. Обикновено това са пенсионери, които живеят при децата си в други държави от ЕС и с този формуляр те имат право да се лекуват в съответната страна, но за сметка на здравната каса. "Това, което идва за плащане, представлява един формуляр, в който никъде не е описано каква медицинска дейност е извършена и от кого е извършена. Идва една хартия, в която пише - дължите за лицето еди-кое си примерно 50 000 евро", недоволства Дечев. Именно плащанията по този формуляр са с най-голям ръст при дължимите плащания на касата към чуждите фондове, които са над 270 млн. лв.
Законова промяна може да върне пушенето в казина и игрални зали. В казината и игралните зали, които са над 870, е възможно да може да се пуши и никой от инспекторите на регионалните здравни инспекции да не ги проверява. Това ще стане, ако бъде прието предложението за промени в Закона за здравето, с което министерството предлага да бъде намалена административната тежест за два вида обекти - транспортни средства и игрални зали.
В него се предвижда общественият транспорт - влакове, самолети, кораби, автобуси, метровлакове, трамваи и тролеи, да отпадне от списъка на обекти с обществено предназначение и превозните средства вече да не се регистрират в регионалните здравни инспекции (РЗИ). Те обаче ще могат да бъдат проверявани за хигиенни изисквания и в тях ще продължи да бъде забранено да се пуши, защото попадат в списъка със закрити обществени места по същия закон.
Игралните зали от своя страна са извън списъка с обществени места и ако бъдат извадени и от списъка на места с обществено предназначение, на практика в тях ще може да се пуши, а РЗИ няма да имат право да ги проверяват, отбелязват юристи.
От Министерството на здравеопазването обаче твърдят, че има разлика между обществени места, на които е забранено пушенето, и места с обществено предназначение, и че ще продължат да проверяват дали се пуши в игралните зали и транспорта.
Кой е с обществено предназначение
Според Закона за здравето това са на практика всички обекти на държавната и общинската администрация, търговски обекти, хотели, ресторанти и за отварянето им се изисква разрешение от РЗИ, като освен това се води регистър, а инспекторите периодично проверяват дали се спазва хигиена.
В списъка влизат водоизточниците, минералните извори, плувните басейни, плажовете, всички видове места за настаняване - хотели, мотели, апартаментни комплекси, вилни селища, семейни хотели, хостели, пансиони, почивни станции, стаи за гости, апартаменти за гости, къщи за гости, бунгала, къмпинги, както и туристически хижи, туристически учебни центрове и туристически спални.
Освен това обекти с обществено предназначение са стадионите, спортните зали, игралните площадки, фитнес центрове и зали, театри, кина, интернет зали, бръснарските, фризьорските и козметични салони, солариуми, ателиета за татуировки, СПА центровете, обществените бани и тоалетни, гробищните паркове, аптеките, дрогериите, както и железопътните гари, летища, пристанища, автогари, метростанции. В списъка са още заводите за производство на бутилирани води, детските ясли, детските градини, училищата и университетите, общежитията и студентските столове, лечебните заведения, обектите с източници на йонизиращи лъчения.
За всички тях също има отделни закони. Например - хотелите и заведенията се категоризират по Закона за туризма, аптеките се отварят и работят по закона за лекарствата и т.н.
В проекта обаче е записано, че в действащото законодателство има ясни правила за регистрирането и оценката на съответствието на транспортните средства за обществен превоз, както и за самолетите и корабите. С действащото изискване да бъдат вписани в регистрите пък възниквали допълнителни административни задължения за собствениците им. Ако автобусите и влаковете отпаднат от списъка обаче, това не пречи да се проверяват хигиенните и здравните изисквания в тях в частта за пушенето, но явно инспекторите по хигиената вече няма да могат да ги търсят за това дали са чисти и не представляват ли някои превозни средства опасност за здравето на пътниците.
Със същия мотив, за намаляване на административната тежест, от списъка на сградите с обществено предназначение е предложено да отпаднат игралните зали.
Причината е, че в Закона за хазарта и актовете по прилагането му са предвидени ясни правила за реда на лицензирането и контрола върху дейността на игралните зали и са въведени са забрани за разполагане на игрални зали в сградите и прилежащите им площи - публична държавна и общинска собственост, в сгради, в които са разположени структури на държавната администрация, независимо от вида на собствеността им, в учебните, лечебните и здравните заведения, както и в съсобствени обекти без нотариално заверено писмено съгласие на всички съсобственици.
Кого засяга поправката
Поправката засяга над 870 обекта - казина и игрални зали. Към септември миналата година по данни на Българската асоциация на производителите и организаторите от игралната индустрия (БТАПОИИ) е имало 847 игрални зали и 26 казина. Собствеността при игралните зали е шарена - от единични обекти в определени населени места до вериги с по няколко обекта из цялата страна. Според бивш мениджър на казино като цяло секторът е зле регулиран, почти няма случайни в този бизнес, а нови инвеститори могат да навлязат много трудно.
"Джи Пи груп" ще строи тунел "Железница" срещу 185 млн. лева. Само обичайните за търгове български фирми ще строят най-дългия и скъп тунел у нас - "Железница" на магистрала "Струма", и пътя към него. Всички чуждестранни участници не са били допуснати от Агенция "Пътна инфраструктура" до крайното класиране със стандартния мотив - пропуски в документацията или несъответствие с поставените изисквания.
Обединението "АМ Струма тунел 2018", в което влизат "Джи Пи груп", "Глобал кънстръкшън" и "Виа план", е класираното на първо място в процедурата за самия тунел с оферта от 185 млн. лв. без ДДС. За северния подход към съоръжението, който е с дължина едва 720 метра, победител е ДЗЗД "Железница север", с участници "Главболгарстрой", "ГБС - Инфраструктурно строителство" и "Главболгарстрой интернешънъл". Поисканата цена тук е 29.9 млн. лв. без ДДС. Дългият 1400 метра пътен участък на юг от тунела пък отива при "ПСТ груп", чиято оферта е 18.4 млн. лв. без ДДС.
Тунелът "Железница" трябва да бъде завършен най-късно до 2023 г. заедно с цялата магистрала "Струма". В противен случай България ще загуби европейското финансиране за нея и дори ще се наложи да връща пари на Брюксел.
Бавна поръчка - бързо решение
Освен че ще е най-дългият тунел, "Железница" ще бъде и един от най-бавно построените обекти. Първата процедура за него тръгна още през 2015 г., но беше спряна след скандално изчезване на част от документите на кандидатите. През 2017-а се провали и вторият опит да се намерят строители на ключовото за магистрала "Струма" съоръжение. Сегашният търг бе обявен през октомври миналата година и привлече общо 28 оферти от почти всички големи местни строителни компании и няколко чуждестранни. Макар да имаше ограничение да се кандидатства само за една от трите отделни части, повечето го заобиколиха, използвайки различни консорциуми и обединения.
Девет месеца по-късно, което е изключително кратък срок за поръчки от такъв мащаб, АПИ обяви крайното класиране. В него присъстват само 10 оферти, а всички останали са отстранени по една или друга причина. Така най-вероятно ще има обжалвания, които не само могат да забавят сключването на договор и началото на строителството, но и напълно да пренаредят класирането на изпълнителите.
Кой е фаворитът
"Джи Пи груп", която се свързва с директора на "Лукойл" за България Валентин Златев, е сред редовните победители в обществени поръчки за строителство. Тя прави ремонта на площада пред НДК и участва и в строителството на метрото, а сега извършва реконструкцията на ул. "Граф Игнатиев".
Мажоритарни собственици на дружеството са Георги Василев и Владимир Житенски, като именно заради втория компанията е сочена за близка до директора на "Лукойл" Валентин Златев. Той отрича свързаност, но строителната фирма е главен изпълнител на "Лукойл" по изграждане, ремонт и поддръжка на бензиностанции и газстанции, като е изградила и реконструирала над 100 обекта, изграждала е и хотелите на фамилията Златеви, включително столичния "Хаят". Съпруга на Георги Василев пък е Анна Шехтова - близначка на манекенката Боряна Шехтова, която е майка на сина на избягалия в Дубай Христофорос Аманатидис-Таки, чиито обвинения за организиране на престъпна група за разпространение на наркотици бяха свалени от прокуратурата през 2014 г.
За 4 години незаконните цигари намаляха шест пъти. През първото тримесечие на 2018 г. делът на незаконните цигари, продавани в България, е паднал за първи път под 6%, откакто "Инициатива срещу незаконната търговия" изследва празните опаковки от цигари. Това съобщиха вчера от инициативата на среща, на която присъстваха премиерът Бойко Борисов, зам.-главният прокурор Иван Гешев, министърът на вътрешните работи Валентин Радев и представители на бранша и на обществени организации.
Делът на контрабандните цигари е вече 5,8%, докато при старта на инициативата през 2014 г. той беше 34%. Това означава, че за последните четири години той е намалял 6 пъти.
В същото време обаче в контрабандата на цигари вече се включват деца, отбеляза премиерът Бойко Борисов. "77 задържани трафиканти и превозвачи имаме, като 16-17 от тях са деца.
Използват ги, за да ги превеждат до депата", каза Борисов.
В много градове, в които през последните 4 години контрабандата бе твърде висока, сега е намаляла дори под средната за страната. Така е например в градове като Свиленград и Сандански, които заради разположението си близо до граници години наред бяха в челото на класациите по консумация на контрабандни цигари. През първото тримесечие на 2018 г. делът на контрабандните цигари в Сандански например е бил едва 3% при 10,9% в края на м.г.
В Свиленград само за едно тримесечие делът на нелегалните цигари е паднал от 28 на 19%.
В същото време обаче има градове като Асеновград и Перник, в които контрабандата се е увеличила в пъти за последното полугодие и е доста над средната за страната.
Делът на цигарената контрабанда в България е под средноевропейското равнище и в пъти по-нисък от този във водещите по нелегална търговия държави.
Министърът на вътрешните работи Валентин Радев припомни, че от април тази година в МВР всяка седмица се изготвя справка за заловените количества нелегални цигари и нарязан тютюн.
500 000 000 лв. държат нашенци в австрийски и швейцарски банки. Спестяванията на българи в Швейцария и Австрия са на стойност около 500 млн. лв. Това показват изчисления на вестник „Труд" на база информацията за данъка върху лихвите, който се удържа върху спестяванията в тези две страни и се превежда в бюджета на България.
Всяка година Националната агенция за приходи получава информация от всички страни от ЕС, както и от редица други държави и офшорни зони, за доходите от лихви, които са изплатени на български граждани. НАП пък изпраща на приходните агенции на тези страни данни за доходите на техните граждани, които са получени в България. Целта на тази обмяна на информация е по-ефективна борба с укриването на данъци и прането на пари.
По отношение на спестяванията на българи в Швейцария, Австрия, Андора, Монако, Лихтенщайн, Люксембург, Джърси, Сан Марино, Гърнси и остров Ман през 2016 г. е удържан данък върху доходите от лихви и по сметките на НАП са постъпили общо 684 086 лв. Това е посочено в отчета на НАП за дейността на приходната агенция през 2017 г.
Най-големи са сумите, постъпили в държавната хазна от Швейцария и Австрия -съответно 285 340 лв. и 380 992 лв. Удържаният и внесен в бюджета на страната данък от Андора е само 45 лв., а от Монако в хазната са постъпили 17 708 лв. От Лихтенщайн, Люксембург, Джърси, Сан Марино, Гърнси и остров Ман в НАП не са постъпили пари от данък върху лихвите.
Проверяват басейните в хотелите 2 пъти годишно. Публикувана е за обществено обсъждане Наредба за правилна и безопасна техническа експлоатация и поддръжка на елементите за вграждане, филтрацията и помпите към плувните басейни, прилежащи към местата за настаняване.
Документът може бъде намерен на официалната страница на Министерството на туризма, както и на портала за обществени консултации на Министерски съвет- strategy.bg.
С наредбата се уреждат правилната и безопасна техническа експлоатация и поддръжка на елементите на плувните басейни. Тя обхваща единствено съоръженията на басейните, които са част от места за настаняване - хотели, къщи за гости, вилни селища и др., както и балнеолечебни (медикъл СПА) центрове, СПА центрове, уелнес центрове и таласотерапевтични центрове.
В проекта на наредба се посочва как ще бъдат проверявани тези съоръжения и компетентните институции, които могат да ги инспектират. Заложено е плувните басейни да се проверяват два пъти в годината, в периодите между 1 април и 1 май и от 30 септември до 31 октомври.
Инспекциите трябва да се извършват от работна група, назначена от собствениците на обектите, в чийто състав са включени специалисти с образование и професионална компетентност в областта на безопасната експлоатация и техническата изправност на всички елементи за вграждане, филтрация и помпи към плувните басейни.
От проверките се съставят протоколи, които трябва да са единодушно приети от всички членове на работната група и в него са включени данни за техническото състояние и възможностите за ползване на съоръжението. Според предложенията в наредбата той трябва да се пази и приложи в досието на съоръжението. Последващият регулярен контрол ще бъде извършван от Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.
В съществуващата към момента правна уредба не се дава конкретно определение за "плувен басейн", нито разграничава елементите за вграждане, филтрацията и помпите на плувните басейни. Тя не дава яснота кой поддържа, организира, провежда, ръководи и осъществява техническата изправност и безопасната експлоатация на елементите за вграждане, филтрацията и помпите към плувните басейни, в съответствие с техническите изисквания, норми и правила за безопасност.
Още по темата:
Икономическият печат на 8 август 2018 година
Икономическият печат на 7 август 2018 година
Икономическият печат на 6 август 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |