"Гражданска отговорност" отново поскъпва шоково. Шоково увеличение на цената на застраховката "Гражданска отговорност" изненада неприятно шофьорите за пореден път в последните месеци. В края на миналата седмица 90% от застрахователните компании оскъпиха полицата с 40 до 50 лв. Това е най-драстичното увеличение от началото на годината, заявиха за "Сега" брокери. Така с натрупването на поскъпванията от началото на годината до сега средната цена на задължителната застраховка в София вече гони 270 лв. - почти със 100 лв. повече от началото на годината. Повече ще плащат шофьорите не само в столицата, която е най-рисковият град но и във всички области.
Сигнали за това драстично поскъпване на "Гражданска отговорност" имаше още преди десетина дни. Застрахователни агенти предупреждаваха свои клиенти, че предстои до дни цената на полицата да скочи с 50 лв. И предлагаха на тези, на които застраховката изтича през следващите три месеца, да я сключат предварително, като тя ще важи от датата на изтичане.
От Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) в началото на миналата седмица отрекоха да предстои подобно масово поскъпване с почти една и съща сума и обясниха, че всеки застраховател има своя методика за изчисляване на премията, която пази в тайна.
Увеличението идва около две седмици след публикуването на доклада на Комисията за финансов надзор (КФН), според който за най-масовите превозни средства - автомобили, камиони и автобуси, събраните премии за 2017 г. не са достатъчни да покрият разходите на компаниите за изплащане на обезщетенията. Задължителната застраховка покрива щетите, които шофьор би предизвикал на трети лица, ако е виновен в пътнотранспортно произшествие. Комисията представи свои изчисления за приходите, предявените и изплатените обезщетения и според по-песимистичния сценарий през тази година загубите може да надхвърлят 60 млн. лв. при леките автомобили.
В анализа си КФН не отправя препоръки за вдигане на полиците, но неофициално застрахователи прогнозираха, че до края на годината застраховката ще нарасне с нови 20%. Скокът обаче дойде почти незабавно.
Експерти от АБЗ обясниха, че цената е започнала да се вдига доста преди появата на доклада на КФН, тъй като самите застрахователи са виждали, че премиите, които събират, не са достатъчни да покрият обезщетенията, т.е. продават полици под себестойност. По този начин застрахователите работеха през последните години и въпреки прогнозите им в началото на всяка календарна година за 5-10% ръст на полиците това не се случваше. До 2017 г. цените на задължителната застраховка не само не растяха, но и дори се понижаваха при някои компании.
Трендът обаче се обърна от тази година и ако средната цена за кола с двигател до 2000 куб. см и опитен шофьор през 2017 г. бе около 180 лв., сега е почти със 100 лв. отгоре.
Приходите от карти и билети на БДЖ спадат. На фона на честите закъснения и проблеми с влаковете държавната компания "Пътнически превози" отчита спад на приходите си от продажба на карти и билети. За шестте месеца на годината те се топят с 615 000 лева спрямо същия период на 2017 г. до 24.6 млн. лв. Това показва финансовият отчет на компанията за полугодието. Все пак дружеството регистрира, макар и минимална, печалба. „Пътнически превози" е на плюс от 2.7 млн. лв. при минус от 1.3 млн. лв. за същия период на миналата година. Добрият резултат обаче отчасти се дължи на продажбата на дълготрайни материални активи - имоти, машини, съоръжения и др.
Текущите ремонти на пътническите вагони за 6-те месеца на 2018 година се изпълняват 97.59%. Ремонтирани са били 687 вагона при планирани 704, което е със 17 броя по-малко от предвидените. Причините за това са завишеният контрол по отношение на качеството при извършване на плановите ремонти и влагането на по-качествени части, става ясно още от отчета. Въпреки това съвсем не са изключение случаите, при които пътници чакат с часове по гарите, защото има проблем с влаковете. Съвсем наскоро например заради повредена мотриса десетки граждани чакаха близо пет часа влака си по линията Бургас-София.
Останалите две свързани дружества - холдинг „БДЖ" и "Товарни превози", обаче не могат да се похвалят с положителен резултат, въпреки че топят загубите си. Холдингът отчита минус от 619 хил. лева при отчетена загуба в размер на 1.8 млн. лв. за същия период на 2017 година. Основните причини за подобряване на финансовия резултат са намалените разходи за лихви по просрочени плащания с 3.1 млн. лв., става ясно от финансовия отчет на компанията за полугодието.
Товарните превози на БДЖ също топят загубата си, но остават на минус. Компанията отчита загуба от 2.6 млн. лв. на фона на 2.7 млн. лв. преди година. Нищожното намаление се дължи на увеличението на приходите от превоз на товари и намалението на разходите от основната дейност на дружеството.
Интересно е, че спрямо шестте месеца на миналата година са намалели превозите от "Девня цимент" (-37.1%), "Неохим" (-27.6%), мините на офшорката "Ти Би Ел" (-24.3%) и др., показва още отчетът. Финансовият резултат е лош и заради пропаднали поръчки за превоз на товари от два клиента -"Персенк инвест" и "Полисан", в размер на общо 2.8 млн. лв. Първата от тях се занимава с производство на инертни материали, а втората е един от най-големите търговци на горива, който се счита за един от основните доставчици на горива за бензиностанциите на Веселин Марешки. Сега обаче тя има финансови затруднения след отнемането на лицензите й за данъчни складове и е тръгнала по пътя на фалита.
Износът нараства с 1.6% към края на полугодието. Износът на България към държавите извън ЕС продължава да намалява и през юни заради слаби продажби на горива и оръжия. От началото на годината показателят отчита спад от 15% на годишна база. Общият износ обаче е на плюс от 10.6%, като така общият експорт достига близо 25.6 млрд. лв. към края на полугодието. Сумата е с половин милиард над нивото, отчетено през същия период на 2017 г., показват данните на Националния статистически институт (НСИ). С най-голям ръст са продажбите на продукти от селското стопанство и машини към ЕС.
Спадът продължава
Само през юни българският износ към трети страни отчита годишен спад от 8.3%. Според националната статистика над половината от минуса към полугодието идват от слаби продажби на горива в държавите извън съюза - от 1.5 млрд. лв. миналата година сумата пада до 772.7 млн. лв. към юни. Изменението е видимо и в данните по държави, които показват намаление на износа към Египет (със 72.4%) и Турция (с 18.3%) - основните дестинации на експорта на горива от България. Тук фактор са малките изнесени количества, докато цената на петрола на международните пазари се покачва.
Спад е видим и при стоките от абстрактната категория "Разнообразни готови продукти" по Стандартната международна външнотърговска класификация. Годишното понижение тук е 27% до малко над 1 млрд. лв. през периода януари - юни. Продуктите в групата действително са разнообразни - от облекла, мебели и лекарства, до оръжия и боеприпаси. Сравнение на сумите, разпределени по други класификации, навежда на мисълта, че понижението идва от оръжията. Резултатите от отчетите на държавните военни заводи през първото тримесечие също отчетоха понижение на продажбите на някои от дружествата.
Положителна промяна има в продажбите на химични продукти, които нарастват със 7.4% от началото на годината до 955 млн. лв. Друг плюс идва от износа към трети страни на сурови материали, негодни за консумация (където се изключват горивата), който се повишава от 521 млн. до 550 млн. лв. Общо двете групи обаче вдигат темпа на растеж на износа към държави извън ЕС едва с 1 пр.п.
"Булгаргаз" прогнозира скок на цената на газа с над 14%. Държавната компания "Булгаргаз" обяви на сайта си, че прогнозира цена на природния газ за четвъртото тримесечие на годината от 458.44 лв. за 1000 куб. м без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. В сравнение с действащата сега цена това представлява увеличение от 14.34%. "Прогнозната цена на природния газ отчита влиянието на ценообразуващите фактори към 9 август 2018 г. и е неокончателна", уточняват от дружеството, чието окончателно предложение ще бъде внесено в Комисията за енергийно и водно регулиране на 10 септември. Регулаторът ще вземе окончателното решение за новата цена на газа на 30 септември.
Според изискванията на Закона за енергетиката месец преди да подаде заявление за промяна в тарифите "Булгаргаз" трябва да обяви публично намеренията си. "Увеличението се дължи на очакваните по-високи доставни цени на природния газ от внос, по-високия курс на щатския долар спрямо лева, както и в резултат на акумулирания ефект от утвърдената продажна цена за 3-то тримесечие на 2018 г., която е по-ниска от разходите за доставка", обясняват от газовия доставчик.
Поредно поскъпване
Ако искането за увеличение на цената бъде удовлетворено от КЕВР, то ще бъде четвъртото поредно. След поевтиняването на природния газ в края на 2017 г. от началото на тази година цената му непрекъснато расте. Повишението от 1 януари беше 2.75% ("Булгаргаз" поиска 2.83%), от 1 април тя се покачи с още 2.6%, докато искането на държавната компания тогава беше за 4.82%, а на 1 юли поскъпването беше 10.81% при поискани над 15%.
Ако сега КЕВР реши, че цената ще се повиши с повече от 5%, по закон ще се наложи и нова актуализация на тарифите за парно и високоефективната електрическа енергия, произвеждана по комбиниран способ от топлофикационните дружества, използващи природен газ. Такова например е "Топлофикация София". През юли заради поскъпването на природния газ цената на парното в страната беше повишена средно със 7.33%.
Добруджанска пшеница се изнася за Европейския съюз. Търговията с пшеница в Добричка област е активна - каза председателят на Националната асоциация на
зърнопроизводителите Костадин Костадинов. „В региона нямаше покълнала пшеница при жътвата и това я прави с добро качество" -добави той. Основно се търсят сделки на 340 лв за тон. Добруджанската пшеница отива за износ в Европейския съюз, а оттам фирми я преразпределят към други пазари - обяснява Костадинов.
В Добричка област жътвата на пшеницата приключи с прибрани 660 863 т от около 1,2 млн. дка. През м.г. количеството е било 725 000 т. Средният добив т.г. е 541 кг от дка при 590 за м.г. Според Костадинов, меката зима и сухата пролет са довели посевите до стрес и те „поемали" лесно различни болести, като кафявата ръжда, която беше обхванала 50 процента от пшеницата в Добрич.
До 15 дни в Добричка област се очаква да започне и жътвата на слънчогледа. „На някои места в страната жътвата на културата е започнала" - съобщи Костадинов.
Свалиха цените на доматите и чушките от полето, но пак са най-скъпи от 5 години. Цените на доматите и чушките, отглеждани на открити площи, падат през последните дни, но въпреки това остават най-високи за последните 5 г.
С 8,1% се е понижила цената на доматите от полето за седмица и вече е 1,25 лв. за килограм.
Оранжерийните поевтиняват леко - с 0,2 лв. до 1,63 лв./кг. Това става ясно от данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. За сравнение бюлетинът от 2013 г. показва, че през втората седмица на август оранжерийните домати са стрували 79 ст. за килограм, а тези от открити площи - 73 ст.
С по 1 стотинка поевтиняват краставиците - тези от оранжерии се предлагат за 1,3 лв., при 85 ст./кг преди пет години, а полските - за 1,15 лв./кг., при 90 ст. през 2013 г.
С 6,9% по-евтини са корнишоните, цената им достига 1,21 лв./кг. По борсите моркови на едро вървят по 85 ст./кг, цената е намаляла със 7,6% за седмица.
С 0,19 лв., или 16,2%, поевтинява зеленият пипер, продава се за 98 ст./кг. Със 17,1% е паднала цената му в началото на август преди пет години, стигнала е 63 ст./кг. При червения в момента поевтиняването е по-плавно - със 7,6%, или 14 ст., до 1,70 лв./кг.
От Центъра за икономически анализи на селското стопанство (САРА) очакват по-слаба реколта от зеленчуци заради дъждовете и по-малкото слънчеви дни през юни.
По текущи прогнози общото производство на домати през 2018 г. може да падне до 145 хил. тона, което ще е с около 9% по-малко спрямо реколтата през 2017 г. Делът на доматите от полето ще остане водещ с около 91 хил. тона, но количеството е с около 11% ро-малко в сравнение с 2017 година.
7 уби Мъртвака за двата почивни дни. Черен се оказа уикендът за плажовете в Бургаско и край Дуранкулак. Седем души се удавиха в бурното море. Страховитото мъртво вълнение взе поредните си жертви и скова от страх и плажуващи, и спасители.
Морето през уикенда стана страшно. Силен вятър и 4 - 5 бала вълнение, изправиха на нокти спасители и курортисти. Въпреки, че влизането на малки деца бе абсолютно забранено нищо не можеше да спре насочилите се към вълните майки и цели семейства с деца.
Трагедиите не закъсняха. Телата на три момчета, изчезнали в събота в бурното море край
Дуранкулак, бяха открити след 24-часово издирване. Малко след 14 ч. в неделя вълните изхвърлили удавените деца на юг от неохраняемия плаж, където били видени за последно, научи „Труд". Момчетата, на възраст от 12 до 15 г„ са от генералтошевското с. Спасово. В първия почивен ден с родителите си и други познати пристигнали да плажуват на неохраняема ивица между Крапец и Дуранкулак. Въпреки огромните вълни около 13 ч. децата влезли в морето заедно със свой приятел. Именно той първи подал сигнал, че ги няма, след като с мъка успял да излезе на брега. Момчето бягало близо 1 км до първия спасителен пост на север, в района на дуранкулашкия къмпинг „Космос". Разказало на спасителите, че влязло с тримата си приятели, но те изчезнали сред талазите. Водните гардове подали сигнал на тел. 112, тъй като нямат право да напускат вишката, на която се веел червен забранителен за къпане флаг. Цялата компания, заедно с полиция и доброволци до късна доба търсили децата без успех.
Три дни продължава бурното вълнение по Северното Черноморие. Във Варна и курортите край града жертви няма, но бяха спасени десетина нагълтали вода туристи, а двама са в реанимация - поляк и българин, пренебрегнали забраната да влизат в морето.
Броим 450 лева за първокласник. Майките и татковците трябва да заделят минимум 450 лева от семейния бюджет, за да подготвят детето си с всичко необходимо за първи клас, показа проверка на „Монитор".
Родителите трябва да помислят за подходяща раница, набор от тетрадки, моливи, бои и други пособия за часовете по изобразително изкуство. Разходите нарастват още повече, когато се добавят средствата, които ще дадат за часовете по физическо възпитание и тоалета за първия учебен ден.
Един от най-сериозните харчове на родителите са ученическите чанти. „Тежината на раницата не бива да надхвърля 10% от теглото на ученика. Тази е златната норма, за да не получи той гръбначно изкривяване", обясни д-р Росица Шейтанова, ортопед и физиотерапевт.
884 бащи бавят бебета, докато майките работят. 8 84 бащи са избрали да поемат грижите за бебетата си, за да могат съпругите им да се върнат на работа. Това показват данни на Националния осигурителен институт за първото полугодие на 2018 г.
Татковците, които са поели опека над децата между 6 и 24-месечна възраст са намалели с 613 спрямо 2017г. Статистиката показва, че делът на тези, които остават в къщи до навършване на 2-годишна възраст на детето е по-голям (74%), отколкото на тези, които излизат в бащинство за 410 дена. Най-често софиянци се решават да сменят офиса с памперси, следвани от пловдивчани и старозагорци. Във Враца, Монтана, Сливен и Добрич пък нито един баща не е избрал тази опция.
През първите 6 месеца татковците получават 90% от размера на заплатата, на която се осигуряват. През останалите 12 месеца сумата е фиксирана - 380 лв. Данните на НОИ показват, че обезщетението, което получават мъжете, излезли в бащинство, е почти двойно по-високо от това на жените. Средната компенсация, която са взимали бащите през първото полугодие на 2018г. е 936.33 лв. За сравнение - при дамите е било 550,83 лв., или с 385.50 лв. по-малко. През миналата година разликата между сумата, която са получавали двата пола пък е била със 103.99 лв. по-малка.
Оказва се, че най-често мъжете оставят професионалните си задължения, за да заменят съпругата си, когато тя заема ръководна позиция. Практиката да поемат грижите за бебето била по-широко разпространена в Германия, отколкото в България, обясни пред „Монитор" председателят на Българската аутсорсинг асоциация Ивайло Славов. Според него причините били културни и икономически.
Още по темата:
Икономическият печат на 10 август 2018 година
Икономическият печат на 9 август 2018 година
Икономическият печат на 8 август 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |