Снимка: Пресслужба на МС
Премиерът Бойко Борисов нареди до 22 август да се реши проблемът с Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) към БАН. Тази сутрин той проведе среща с министъра на образованието, представители на БАН и ръководството на НИМХ в сградата на Министерския съвет, съобщи пресслужбата на правителството.
В дадения от Борисов срок Министерството на образованието и науката (МОН) и БАН трябва да намерят решение, с което да удовлетворят исканията на института, като му дадат по-голяма самостоятелност и обезпечат финансовата му независимост.
„Ако до следващата сряда не се намери решение, аз ще посоча такова", каза Борисов.
Няколкото протеста в последните три месеца, които организираха синоптиците, са заради недостатъчните пари, които им дава БАН, и искат да се отделят от Академията, и НИМХ, в качеството му на Национална хидрометеорологична служба на България, да бъде финансиран програмно и целево от следващата година.
След първия протест в началото на май председателят на БАН - акад. Юлиан Ревалски, се срещна с щаба на протестиращите и с ръководството на НИМХ. Според разпространеното от БАН съобщение, „двете страни са се обединили около предложението председателят в двуседмичен срок да свика Управителния съвет на БАН за търсене на решение за осигуряване на необходимите средства за дейността на НИМХ през 2018 година".
До днес, преди срещата при премиера Борисов, такова решение явно не е било постигнато, след като министър-председателят постави ултимативен срок до 22 август проблемът да бъде решен.
Преди срещата при премиера, председателят на БАН обяви пред bTV, че може да има някаква Национална хидрометеорологична служба към правителството. Акад. Ревалски призна, че малък процент е предоставен НИМХ от отпуснатите 15 млн. лева допълнително за БАН. Като причина той изтъкна спазените критериите, по които се разпределят средствата. „Приоритет са парите за научната дейност", подчерта акад. Ревалски.
Миналата седмица, на 8 август, в интервю за БНР министърът на образованието Красимир Вълчев обяви, че МОН е готово да предприеме действия за изваждането на НИМХ от БАН. Поводът беше разпространеното от протестиращите синоптици писмо до медиите, в което те отново обвиняват БАН, че „разпределя безпринципно публичните средства". В писмото си метеоролозите казват, че техните проблемите "не са свързани толкова с размера на средствата, предоставяни на БАН от държавния бюджет, а в начина на разпределяне и манталитета на разпределящите ги". Затова и отново искат да бъдат извадени от БАН след 56 години и да преминат на подчинение на МОН.
НИМХ преминава към Академията и става научен институт през далечната 1962 година.
В заключение, метеоролозите предупреждават: "До изваждането на НИМХ от състава на БАН спираме да изпълняваме всякакви разпореждания и решения от страна на ръководни органи на БАН."
В интервюто си миналата седмица министър Вълчев разкри, че на предишна среща през юни е договорено и министерството, и БАН да помогнат на института в краткосрочен план, но академията не е изпълнила ангажимента. Въпреки това той изрази надежда в кратък период да беде намерено решение.
Явно, че такова решение трябва да бъде намерено до 22 август. Протестът на метеоролозите потвърждава за пореден път, че повечето от конфликтите се разрешават само с намесата на премиера Бойко Борисов.
След срещата синоптиците останаха разочаровани, защото не се предвижда НИМХ да бъде изваден от БАН. Пред журналисти министърът на образованието и науката обяви: "Готови сме да подкрепим всякакво решение, както и съм готов да участвам в разговорите, но това е въпрос, който трябва да бъде решен в рамките на БАН."
По думите на министър Вълчев, държавата не може да остане безучастна и безотговорна, тъй като „институтът обслужва седем или осем сектора и има задължения по три закона - Закона за водите, Закона за защита от бедствията и авариите, и Закона за контрол на качеството на атмосферния въздух, както и международни ангажименти."
„Останахме малко разочаровани от това, че правителството няма по-категорична позиция за проблема с БАН", каза пред журналисти директорът на НИМХ, проф. Христомир Брънзов, и допълни, че ще се съобрази с "волята на правителството" и ще преговаря още 10 дни с ръководството на БАН.
В отговор на въпрос, проф. Брънзов отхвърли обвинението, че отделянето на НИМХ от БАН може да доведе до подобни желания и от други институти и в крайна сметка до разпадането на Академията. "Това, че можем да повлечем крак на други институти, аз не виждам защо трябва да е нещо лошо. Не сме крепостни селяни в някаква страна, която отдавна я няма. Нашата воля би трябвало по някакъв начин да се приема", обясни директорът на НИМХ.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |