Търговският регистър отново изправи бизнеса на нокти. Пореден хаос с Търговския регистър, в който се съхраняват данните на фирми, фондации и сдружения, заплашва търговския оборот в страната и отваря възможности за измами. От петък сутринта няма достъп до базата данни. Първоначално беше съобщено, че не могат да се подават заявления онлайн, но в понеделник се разбра, че службата не работи и на гише - нито прави справки, нито приема документи.
Досега никой не е поел отговорност за срива. За регистъра отговаря Агенцията по вписванията, която е под шапката на Министерството на правосъдието. Директор на агенцията е Зорница Даскалова, която преди това беше член на Комисията за защита на конкуренцията. Тя и ръководството на министерството запазиха пълно мълчание за проблема и това подхрани всякакви конспиративни сюжети. До късно вчера от агенцията изпращаха постни съобщения, в които само признаваха за проблема и уверяваха, че денонощно правят всичко по силите си, за да го решат, като дори е приложен "авариен план". От Министерството на правосъдието отказаха информация, тъй като министър Цецка Цачева била сезирала МВР, ДАНС и прокуратурата и сега се чакал резултатът от проверката им. Това беше директно внушение, че ключовият регистър е мишена на хакерски атаки. По-късно това беше отречено.
Системите ще останат блокирани до сряда, съобщиха късно в понеделник от агенцията. От там уверяват, че няма "злонамерена външна намеса", а причините са технически. Твърдят още, че няма опасност от злоупотреби, защото "за времето на нарушаване на достъпа до регистрите действия спрямо данните в тях не са извършвани". Но не е ясно защо ако има просто технически проблем, трябва да се намесват МВР, ДАНС и прокуратурата.
В събота прокуратурата е разпоредила МВР да направи проверка, обясни пред "Сега" говорителката на Софийската градска прокуратура Зорница Таскова. Според нея се проверява каква е причината достъпът до регистъра да е ограничен. На въпрос дали фирмата, която поддържа регистъра, не може да назове причините, Таскова отговори, че повече информация засега няма да дават. Срокът за проверката е 2 месеца.
Според специалисти, цитирани от "Капитал", повредата е изключително сериозна и има реална опасност да бъде загубена цялата информация в регистъра от началото на годината насам. Освен че може да блокира търговския оборот, липсата на търговски регистър отваря врати за измами. Невъзможността на държавата да поддържа регистъра е нарушение на правото на ЕС, тъй като България е задължена да поддържа електронна база данни за капиталовите търговски дружества, включително и задължение да представя документи и информация по електронен път при поискване.
Застрахователите предлагат лимит на обезщетенията по „Гражданска отговорност". Обезщетенията за неимуществени вреди, които се изплащат на наследниците на загинал при пътнотранспортно произшествие, да бъдат ограничени до определен таван, предлагат от Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ). Застрахователите смятат, че ограничението трябва да е до около 40 000 лв. за най-близките роднини, а за останалите - чувствително по-ниско. Обезщетенията за неимуществени вреди са компенсация за претърпени болки и страдания от загубата на близък. Те се изплащат по застраховката "Гражданска отговорност". Така браншът ще се опита да намали огромните разходи, които му се стоварват след наскоро прието решение на Върховния касационен съд (ВКС), което разтваря широко достъпа на роднини и близки до право на компенсация. В края на юни ВКС определи, че освен съпрузи, деца и родители на загинали за обезщетение за неимуществени вреди може да претендират също така братя, сестри, баби, дядовци, внуци и хора, с които преди смъртта си починалият е създал "трайна и дълга емоционална връзка". При това претенции могат да се предявят не само в случаите занапред но и при тези, за които не е изтекъл 5-годишният давностен срок.
Както в. "Сега" писа, това е една от причините през миналата седмица почти всички застрахователни компании да завишат наведнъж с около 50 лв. цената на застраховката "Гражданска отговорност". Така от началото на годината полицата, която години наред бе задържана на ниски нива, скочи с близо 100 лв. и по всичко личи ще продължи да поскъпва.
В началото на август Комисията за финансов надзор (КФН) е изпратила писма до застрахователите, с които ги приканва да изработят план как ще покрият новите искове по застраховката "Гражданска отговорност", които се очаква да завалят от роднини и близки на загинали на пътя след решението на ВКС.
"Кръгът вече е почти неограничен, докато сега застрахователите заделят резерви горе-долу за около 2.5 наследници", обясни главният секретар на АБЗ Нина Колчакова. Ако трябва на новите правоимащи лица да се изплатят всички обезщетения в размера, в който вече са обезщетени най-близките - съпрузи, деца и родители, цената на "Гражданска отговорност" трябва да стане към 800-900 лв., посочи тя.
От АБЗ правят уговорката, че все още е трудно да се каже как точно решението на ВКС ще се отрази на пазара, защото няма съдебна практика. Съдебни решения обаче ще има до една година, тъй като става дума за допълнителни искове по вече приключени преписки и изяснени вина и обстоятелства около инцидентите.
Застрахователите са разработили два варианта при средна цена на обезщетение, което се присъжда от съда в момента 95 000 лв. на човек и средно по 650-700 смъртни случая на година. Първият разглежда увеличаване на броя на сегашните лица с право на обезщетения с нови 2.5 нови наследници и показва, че това ще струва 800 млн. лв. допълнително на застрахователите. При четирима нови ищци разходите скачат до 1.3 млрд. лв.
Поръчки за 57 млн. лв. е спечелила съпругата на шефа на Държавния резерв. Концентрацията на обществени поръчки в една компания винаги е сигнална лампичка, особено ако работи в сектор, в който по принцип конкуренцията е висока. В тази роля е охранителната компания "Мултифорс А.С.", която е на съпругата на председателя на Държавния резерв Станимир Пеев - Магдалена Пеева. Проверка на "Капитал" показа, че компанията й има над 100 договора на обща стойност 57.5 млн. лева за десет години. Името на фирмата сега стана актуално покрай нов договор за невъоръжена охрана с Агенцията по заетостта на стойност над 3.2 млн. лева. Пряк конфликт на интереси няма, но фактът е, че съпругата на висш държавен служител има струпване на договори с държавни ведомства и компании. Част от поръчките са с поръчител Министерство на отбраната, а резервът поддържа военните запаси.
Пред "Капитал" Магдалена Пеева обясни, че "Мултифорс А.С." изпълнява държавни поръчки за охрана още от 1995 г. и е специализирана в осигуряването на сигурността на по-рискови обекти. "В дружеството работят над 1100 човека, за миналата година печалбата е около 1 млн. лв., което е под 10% от приходите", заяви още тя. По думите й също така "Мултифорс А.С." е спечелила само малка част от поръчките, в които е участвала.
Любимият охранител
"Мултифорс А.С." е редовен победител в търговете за охрана на някои ведомства и държавни компании от 2007 г., когато е създаден Регистърът на обществените поръчки и тази информация става публична. Сред избралите я са министерствата на земеделието и храните, на транспорта, на отбраната, на икономиката, софийската областна администрация, НЕК, "Топлофикация София", УНСС и други. Дори през 2015 г. Агенцията по заетостта е сключила още един договор с нея за 2.2 млн. лева.
Периодично в медиите са се появявали информации за договорите на охранителната фирма и свързаността й с шефа на резерва, но последици не е имало. Разбира се, в това, че съпругата на висш държавен чиновник печели милиони от държавата, няма нищо незаконно. Фактът, че тази фирма е толкова предпочитана от множество държавни структури обаче, повдига въпроси.
С помощта на военните
Пеев ръководи Държавния резерв още от първия кабинет на Борисов. А преди това беше районен кмет на Панчарево.
"Мултифорс А.С." е създадена още през далечната 1994 г., като последният и лиценз за извършване на охранителна дейност в България е от 2004 година. Бизнесът й обаче се разраства значително през 2007 г., когато Станимир Пеев става кмет на столичния район, а София се ръководи от Бойко Борисов. За период от година и половина са сключени десетки споразумения с Изпълнителната агенция "Държавна собственост на Министерството на отбраната" за охрана на различни армейски обекти. От това "Мултифорс А.С." получава приходи за над 1.5 млн. лева.
В периода 2008-2009 г. основен възложител на дружеството на Магдалена Пеева става самото Министерство на отбраната. Приходите също се увеличават - до над 6.5 млн. лева. През 2012 г. следва още един договор за 1.8 млн. лв. с това ведомство, а последният такъв е от 2015 г. - за 671 хил. лева.
Общо "Мултифорс А.С." е взела над 10 млн. лева от структурите на МО.
УНСС и други
Първият голям договор на "Мултифорс А.С." става факт през август 2012 г. Той е за 3 млн. лв. и предвижда охранителни услуги в сградите на Университета за национално и световно стопанство за срок от 60 месеца. През 2017 г. дружеството печели нов 5-годишен договор с УНСС, този път за 4.13 млн. лева.
През 2013 г. клиенти на Магдалена Пеева стават Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (393 хил. лв.), Националният военноисторически музей (462 хил. лв.), както и областната администрация на Софийска област (388 хил. лв.).
Година по-късно пък идва и договорът за 1.8 млн. лв. с Министерството на земеделието и храните за физическа денонощна въоръжена охрана на комплексни и значими язовири.
АПИ обяви конкурс за проучване дали да има тунел под Петрохан. С близо 4 месеца закъснение Агенция "Пътна инфраструктура" обяви обществената поръчка за изработване на прединвестиционно проучване за трасето по направлението Монтана - София с тунел под Петрохан. По план процедурата трябваше да е факт през май. Тя бе обещана още през март от строителния министър Николай Нанков и от премиера Бойко Борисов, след като хората от Северозапада организираха протести и няколко пъти спряха движението по международния път Е-79.
Целта на прединвестиционното проучване е да бъдат разработени минимум три възможни варианта за развитие на пътно трасе с тунелно преминаване под прохода. Изпълнителят, на който ще бъдат платени до 500 хил. лв., трябва да изясни и аргументира необходимостта и целесъобразността от изграждането на такова съоръжение. Едва тогава ще се реши дали да има строителство.
Жители от Северозападна България искат тунел под Петрохан от години, за да се развива икономически районът, който е "затворен" инфраструктурно. В началото на тази година дори бе внесена подписка в Народното събрание с искане властите да дадат категоричен отговор кога ще започне строителството на това съоръжение. Според различни оценки това би спестило 46 км от разстоянието между София и Монтана.
Изграждането на такъв тунел по принцип е залегнало в регионалния план за развитие на Северозападния район за планиране още през февруари 2008 г. Правителството на Сергей Станишев го обявява за приоритетен, но до момента не са направени никакви стъпки за неговото реализиране. "Няма финансово-икономическа обосновка, затова се разбрахме да го предлагаме на инвеститори, които идват в България. Държавни пари към момента не можем да обещаем, можем да обещаем да подготвим всички процедури, които и в момента вървят, и да направим опит за публично-частно партньорство", каза през март премиерът Борисов.
Вноска до 580 лв. годишно осигурява лечение и за 1 милион евро. От 20 до 120 лв., инвестирани в здравна застраховка, могат да спестят много нерви и пари на хората, които пътуват в чужбина. В най-общия случай полиците гарантират 100 000 лв. разходи за лечение, ако се наложи кратък болничен престой. Хората с хронични заболявания могат да получат до 20 000 лв. помощ, ако болестта се изостри по време на почивката.
Най-семплите и най-често продаваните са "Помощ при пътуване", "Медицински застраховки" или "Асистанс", които осигуряват необходимите финансови средства и информация за навременна и специализирана медицинска помощ при престой в чужбина. Обичайните покрития, които тези продукти осигуряват, са разходи за медицинско обслужване при злополука или внезапно заболяване.
В зависимост от избраното покритие могат да се включат и разходи за амбулаторно лечение, както и за спешно зъболечение с лимити, посочени от застрахователните компании. При необходимост се осигурява приемане в най-близката болница, ако се налага и е посочено - и връщане до България, включително и със санитарен самолет.
По-високият клас полици включват и репатриране в случай на смърт и дори организиране и заплащане на адвокатска защита в случаите, когато срещу притежателя на полицата има съдебно преследване за гражданска отговорност по законите на държавата, в която той пребивава в момента.
Експерти препоръчват особено за пътуващите с хронични заболявания или над определена възраст да допълнят тези полици и със застраховки за лечение на заболявания в чужбина. Стандартните са 15 критични болести като добавка към застраховка "Живот".
Те се предлагат много по-рядко обаче, защото цената им е висока - от 1800 лв. до 7200 лв. на година, и са насочени главно към премиум клиенти.
Повечето медицински застраховки включват и транспорт до родината. Ако се наложат издирвателни действия, се покрива сума от 10 000 до 20 000 лв. за спасителите. Наследниците на човек със здравна застраховка могат да разчитат на обезщетение при смърт до 40 000 лв. В случай че притежателят на полицата причини вреди на трети лица по време на пътуването си, на пострадалия от него застрахователят може да изплати от 200 хил. до 400 хил. лв.
6298 шофьори-джигити хванати през уикенда. 298 шофьори-джигити са хванати през уикенда, съобщиха от МВР.
В рамките на операцията за контрол по основните пътни направления през събота и неделя са проверени 6636 моторни превозни средства и 7535 водачи и пътници.
Издадени са 3974 фиша и 1024 акта за установени административни нарушения. В рамките на операцията през двата почивни дни са констатирани 6298 нарушения на скоростните режими. На 245 водачи са издадени заповеди за принудителни административни мерки, а на 78 са отнети свидетелствата за управление на МПС поради неплатени глоби. На място полицейските служители са връчили 462 електронни фиша.
Най-голям брой МПС са проверени на територията на ОДМВР-Враца - 825, и ОДМВР-Пловдив - 739, а най-много хора: от екипите във Варна - 1241 и Велико Търново - 1102.
Най-много нарушения за скорост са засечени на територията на ОДМВР- Велико Търново - 519, и на територията на ОДМВР-Бургас - 485.
Още по темата:
Икономическият печат на 13 август 2018 година
Икономическият печат на 10 август 2018 година
Икономическият печат на 9 август 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |