От февруари Цецка Цачева е знаела за проблеми с шефката на Агенцията по вписванията. Още в края на февруари т. г. Инспекторатът на Министерството на правосъдието е препоръчал на правосъдния министър Цецка Цачева да наложи дисциплинарно наказание на изпълнителния директор на Агенцията по вписванията (АВ) Зорница Даскалова. Това е заключението от проверка на Инспектората, извършена по сигнал на бивша служителка в агенцията, която е посочила дълъг списък от нарушения при управлението на институцията, както и за натиск, който й е оказван по конкретна преписка.
"Да се потърси дисциплинарна отговорност на Зорница Даскалова - изпълнителен директор на АВ на основание чл. 187 ал. 1 т. 10 от Кодекса на труда" - така е формулирано конкретното предложение на инспектората, с което завършва докладът от проверката. (Конкретното законово основание е за неизпълнение на служебните задължения.) Резолюцията на Цачева върху доклада е: "Г-жа З. Даскалова за изпълнение на указанията", другояче казано министърката е препратила препоръката за дисциплинарно наказание на лицето, чието наказание се иска.
"Поне от февруари насам министър Цачева е знаела, че Зорница Даскалова не изпълнява трудовите си задължения по закон и не е предприела никакви действия за това", коментира в сряда зам.-председателят на парламентарната група на БСП Крум Зарков, който съобщи за доклада. Той поиска оставките на министъра на правосъдието и на директора на агенцията заради кризата с Търговския регистър, до който няма пълен достъп от края на миналата седмица. Според Зарков двете трябва да си тръгнат незабавно.
От името на БСП зам.-председателят на партията Деница Златева попита през медиите управляващите:
- Вярно ли е, че от август 2017 г. до юли 2018 г. Агенцията по вписванията е оставена без обслужване на сървърите, дисковите устройства и устройствата за архивиране и е правено само аварийно такова?
- Вярно ли е, че поради забавяне от почти три седмици на вписванията на заявления в Търговския регистър при регламентиран тридневен срок е закъсняла поръчката за надграждане на капацитета на сървърите и архивиращите устройства?
- Има ли разписана политика за управление и сигурност на информацията, спазва ли се тя, кога последно е била одитирана и от кого и какви са предписанията на одитиращата институция, има ли архив на агенцията и къде се съхранява той?
"Щетите за фирмите и неправителствените организации тепърва ще се изяснява. Последиците за доверието в институциите, способността на българската държава да изгради ефективно електронно управление са ясни - те са трагични", коментира още Зарков. От БСП се заканиха, че ако оставките не последват скоро, още от началото на следващата сесия на Народното събрание през септември това ще е основната им тема.
Цецка Цачева: Министерството на правосъдието е действало своевременно и адекватно по този сигнал, както винаги
Междувременно, в редакцията на "Капитал" бе получено уточнение от Министерството на правосъдието по повод на изявлението на представители на БСП за проверката на инспектората по сигнал срещу Зорница Даскалова. В него се обяснява, че веднага след получаването на доклада на инспектората министър Цецка Цачева от една страна е изпратила копие от него до Даскалова, за да бъдат изпълнени направените там препоръки за подобряване на работата, но същеверменено е поискала и писмени обяснения от Даскалова, с което по същество е започнало дисциплинарно производство срещу нея. Докато са чакали отговор от нея обаче, Зарница Даскалова е обжалвала пред Главния инспекторат към Министерския съвет самата процедура по дисциплинарното производство и проверката на инспектората. От МС е бил изпратен отговор, че спрямо шефката на Агенцията по вписванията е неприложима дисциплинарната процедура по Кодекса на труда, пише в изложението на правосъдното министерство.
Най-големите компании за горива: Заредени с нови сили. След времена на срив на цените 2017 г. беше годината на стабилизирането за българските компании на пазара на горива. Общите приходи на най-големите компании в сектора (вижте таблицата тук) са се увеличили с 2.5 млрд. лева, което е среден ръст в топ 25 от 18%.
По-големите обороти логично идват от повишаването на цената на петрола, но макар и леко, увеличение е имало и при продадените количества - с 3-4%, коментират от пазара, като на промяната на цената може да се отдадат 15%. Стабилизиране през 2017 г. имаше не само по линия на цените. След парламентарните избори големите вериги се разминаха с плащането на тежки глоби, като Комисията за защита на конкуренцията въпреки първоначалната си убеденост не доказа картел на пазара и злоупотреба с господстващо положение на най-големия играч. Продажби на активи в България, за което заговори през юни 2016 г. президентът на "Лукойл" Вагит Алекперов, не се случиха. Също след изборите позатихнаха престрелките и взаимните обвинения между президента на "Лукойл България" Валентин Златев и новия играч на пазара Веселин Марешки. А на база резултатите през изминалата година сред веригите няма големи промени, като резките спадове и ръстове се случват сред по-непопулярните за широката публика дистрибутори, вносители, производители.
Сеизмичността на горивния пазар обаче беше подновена през пролетта на тази година. С нови сили и спокойствие големите компании, членове на Българската петролна и газова асоциация, подеха старата си инициатива да се разпише нов секторен закон за търговията с горива с ненужно скъпи изисквания към малките фирми. Въпреки сериозното недоволство от страна на по-малките играчи на пазара, транспортни компании и земеделци, както и негативните становища от няколко министерства засега очакванията са, че новите секторни разпоредби ще се придвижат напред в Народното събрание с известни корекции, които да уталожат недоволството.
Задочен сблъсък тази пролет имаше и между два от основните играчи на пазара "Лукойл България" и "Инса ойл", като резултатът от него най-вероятно ще бъде видим в отчетите за 2018 г. на двете компании, участници в него. И отново тази пролет бяха отнети лицензите на големия играч на едро - "Полисан". Пазарът е в очакване и на приватизацията на активите на един от големите играчи в региона - Hellenic Petroleum, която присъства в страната през "Еко България" и Гърция вече получи писма за интерес от пет кандидата.
Големият печеливш
Лидерът в класацията на най-големите в горивата за поредна година не е изненада за никого, като това е най-голямата компания на база приходи в страната - рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас" с нейните близо 5.8 млрд. лв. приходи. Забележителното тази година е печалбата на компанията, която е близо 304 млн. лв., като дружеството е първо по показателя рентабилност в сектора. Официалното обяснение, което беше разпространено още през 2017 г., когато тя за пръи път от години излезе на плюс, е, че производството е станало по-ефективно. Благодарение на инвестицията в инсталацията за хидрокрекинг на гудрон, с която се увеличи производството на светлите горива - бензин и дизел, от единица петрол.
Втората по рентабилност компания е също от руската група. Това е поделението, което се занимава с доставка на горива за авиацията - "Лукойл ейвиейшън България". Едно от обясненията е в ръста на полетите през изминалата година. Второто е намаляването на участието на други играчи в този сегмент като "ОМВ България", обясняват от сектора. С ръст над средния за пазара е и трета компания от групата - "Лукойл - България бункер", която зарежда кораби.
Изненадващо на фона на увеличението на цените на горивата лидерът на пазара в търговията на едро и дребно "Лукойл България" има лек спад на проходите и ръст на загубата. В отчета на компанията това е обяснено с "редица макроикономически фактори и променената пазарна конюнктура". Приходите от основна дейност намаляват с 3%, като в отчета това се отдава на курса на долара спрямо лева и на международните цени на нефтопродуктите. Заради повечето финансови приходи общият резултат е понижение от 2%. От разбивката се вижда, че спадът е при продажбите на едро - с 6% до 1.9 млрд. лв., а на дребно, където компанията работи чрез 222 бензиностанции, има ръст. За поредна година компанията е на загуба. Тъй като само "Лукойл България" купува от свързаната рафинерия, в сектора има съмнения, че е направен избор къде да е печалбата в групата.
122% Марешки
За опонента на Валентин Златев - Веселин Марешки, изминалата година е силно успешна. От една страна, той влезе в парламента, а от друга, изгради верига бензиностанции, която предвид размерите й има завиден оборот. Веригата му VM Petroleum, която оперира през дружеството "Трейднет Варна" от края на 2015 г., е с най-голям ръст сред всички компании в сектор горива със скок от 122% на приходите. От 81 млн. лв. през 2016 г. те вече са 180 млн. лв., което я нарежда на 16-о място в сектора. Толкова са и бензиностанциите му.
211 моста в България се нуждаят от спешен ремонт. Трагедията със срутения виадукт край Генуа подсети управляващите за трагичното състояние на мостовете у нас. Премиерът Бойко Борисов нареди да се започне спешно работа по всички съоръжения, а пари да се намерят откъдето може. Почти същото разпореждане той даде и през 2012 г., но ситуацията не се е променила особено.
"Мостовете, по които не са правени основни ремонти у нас, са 211. Някои от тях не са пипани по 35,40 и повече години. По автомагистралите от основни ремонтни дейности се нуждаят 34 моста, а половината от тях са в лошо състояние", казва регионалният министър Николай Нанков на заседание на Министерския съвет вчера. "Знаете, откакто са построени в България, мостовете не бяха ремонтирани по магистралите, имаме по над 120 метра високи мостове и в момента продължаваме да ги укрепваме и да им правим основни ремонти, по „Тракия" и по „Витиня" те са по план. Искам решение и не един по един да ги правим, а едновременно да влезем и да ги правим всички мостове. Дали да се търси заем през ББР, дали през финансите, говорете - за целево да се изпратят", настоява Борисов. Той поставя срок до понеделник регионалният министър Николай Нанков и транспортният министър Ивайло Московски да представят план, според който ремонтите на мостовете по пътната и железопътната инфраструктура да се извършат едновременно. Николай Нанков обещава, че указанията ще бъдат спазени.
Темата не е нова за премиера Борисов. Още през 2012 г., след труса край Перник, той установи, че съоръженията са в окаяно състояние и някои от тях не биха издържали на силно земетресение. Тогава Борисов разпореди ремонтите на два моста на магистрала "Тракия", преди разклона за Велинград и мостът "Витиня" на магистрала "Хемус", да започнат веднага и дори очерта стъпките -първо разпределяне на пари от бюджета, а след това "да се вкарат едни много големи машини, които влизат, застопоряват се, подкопават основите, инжектират бетон, за да може да отговорим на 9 по Рихтер". Освен това подчерта, че в продължение на много правителства "една боя не са ударили" на общо към 3 хиляди моста в България.
Шест години по-късно ремонтите са далеч от желаното, а по някои от съоръженията тепърва ще се планират. За финансиране на ремонтите Борисов за пореден път заложи и на все още незаработилата тол система. "Ако трябва целеви заеми, след това тол системата да ги връща, или целево да търсим пари от бюджета, това искам навсякъде да се влезе и да се ремонтира", казва премиерът. Регионалният министър пък не пропуска да се похвали как миналата година били отремонтирани 7 моста по "Хемус" и "Тракия", а в момента се ремонтират още 5, но нямали осигурено финансиране.
Клиентите на "Олимпик" едва ли ще получат парите си обратно. Шофьорите, чиито застраховки "Гражданска отговорност" изгоряха след фалита на кипърската "Олимпик", едва ли ще получат обратно парите си за неизползвания период на полицата. За да търсят правата си, те трябва да подадат заявления към назначения ликвидатор на дружеството в Кипър и да бъдат вписани в списъка на кредиторите. Тъй като не са привилегировани кредитори, а наплатежоспособната компания едва ли има сериозни активи, българските й клиенти по-скоро ще пият една студена вода.
В същото време те имат само три дни да сключат нова застраховка "Гражданска отговорност" с друг застраховател. Това трябва да стане преди 18 август, когато договорът им с "Олимпик" ще бъде прекратен. В противен случай рискуват да плащат огромни обезщетения от джоба си, ако предизвикат пътнотранспортно произшествие, да бъдат глобени или извадени от регистъра на КАТ. Близо 2000 пострадали при катастрофи, които трябва да бъдат обезвъзмездени по полици на "Олимпик", имат по-големи шансове да получат парите си, но това ще отнеме години. Тези хора ще чакат парите си от кипърския гаранционен фонд а не от българския.
Разяснения какво се случва с парите на засегнатите от фалита на "Олимпик" пред медиите вчера даде единствено председателят на Асоциацията на българските застрахователи Светла Несторова. Комисията за финансов надзор (КФН) и Гаранционният фонд трети ден се задоволяват само да пускат на сайта си лаконични и трудно разбираеми съобщения.
От бранша разясниха защо нашият гаранционен фонд не може да се намеси в случая, въпреки че от клона на "Олимпик" твърдят, че до момента към него са превели общо 16 млн. лв. отчисления. "Такива са законовите правила - този, който в случая трябва да плати, е кипърският гаранционен фонд - така, както ще трябва да плаща обезщетения българският фонд при фалит на български застраховател, който е оперирал в ЕС", обясни Несторова.
Тя разсея опасенията, че в рамките на три дни застрахователните посредници може да се справят със сключването на толкова много застраховки с досегашните клиенти на фалирата компания. По последни данни ЗК "Олимпик" има към момента 198 000 сключени полици "Гражданска отговорност" у нас. "Голяма част от портфейла на компанията е формиран именно в България, но това всъщност не е български застраховател и затова надзорът е бил упражняван от кипърското министерство на финансите", обясни Несторова. За неизплатените обезщетения до момента обаче е трябвало да се намеси КФН, тъй като една от функциите на регулатора е да се грижи за правата на потребителите, смята Несторова.
Този път клиентите на "Олимпик" трябва да бъдат по-внимателни при избора на нов застраховател, предупреждават от браншовата асоциация. Преди да сключите полица, интересувайте се от тяхната платежоспособност, информацията за което е публична. "Освен това избягвайте чуждестранни клонове, които оперират тук по свобода на предоставяне на услуги, избирайте български застраховател, за да може в рамките на българския гаранционен фонд и българското законодателство да бъдете по-бързо обезвъзмездявани. В България полиците "Гражданска отговорност" и застраховките "Живот" са гарантирани, така както банковите депозити.
Регистрираната безработица се запазва на 5,7% и през юли. Равнището на регистрираната безработица продължава да е 5,7 на сто и през юли, показва административната статистика на Агенцията по заетостта. Това съобщиха от пресцентъра на агенцията. Отчита се минимално понижение от 0,08 процентни пункта спрямо юни 2018 г. и от един процентен пункт на годишна база.
Регистрираните безработни в края на месеца са общо 185 834, като числеността им се свива с 1.5 на сто спрямо предходния месец и с 15.9 на сто спрямо година по-рано. Новорегистрираните през юли са 22 637, като от тях 1699 са били неактивни, т.е. не са били нито заети, нито учащи, и не са търсили работа. От началото на годината служителите от бюрата по труда са активирали 36 720 посредством трудови борси и информационни събития, срещи и презентации със завършващите образование, организирани от кариерните центрове, както и чрез работата на младежки, ромски и трудови медиатори и др.
Освен към безработните, дейността на бюрата по труда е насочена също към заети, учащи и пенсионери, като през юли 520 души от тези групи са били регистрирани като търсещи работа.
Общо 17 211 са постъпилите на работа през месеца, като 82.4 на сто от тях са устроени в реалната икономика. В резултат от изпълнението на активните мерки за насърчаване на заетостта сред безработните, през месеца в субсидирана заетост са включени 3036 души: 433 - по програми, 133 - по мерки и 2 470 - по схеми на Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси".
През месеца общо 1178 безработни са включени в обучения за придобиване на нова квалификация и ключови компетентности. Професиите, в които се обучават курсистите са основно в направленията търговия на едро и дребно, приложна информатика, строителство и градинарство (паркове и градини), а ключовите компетентности са най-вече дигитална, предприемачество, умения за учене.
Заявените работни места на първичния пазар на труда през юли са 15 707, като 75.7 на сто от тях са в частния сектор. Най-голям дял свободни работни места са заявени в преработващата промишленост (30.9 на сто), търговията (14 на сто), хотелиерството и ресторантьорството (8.2 на сто), административните и спомагателните дейности (7.9 на сто), образованието (7.9 на сто), строителството (6.7 на сто) и операциите с недвижими имоти (4.2 на сто) и др.
Българските банки предупредени да се чистят от турски активи. Българските банки максимално бързо да излязат от инвестициите си в турски активи - акции, облигации и други. Това им е препоръчала БНБ. научи "24 часа". От централната банка заявиха, че не коментират политиката си.
Нейната цел е да се предпази банковата система у нас от трусове заради обезценката на турската лира. До няколко дни банките трябвало да дадат в БНБ справка какви инвестиции имат в Турция - пряко или непряко чрез отпускане на кредити за турски компании или на български, които работят там.
Подобна мярка е била прилагана при обезценката на рублата преди 4 години, както и по време на дълговата криза в Гърция, обясниха банкери.
Евтината лира доведе до силно увеличение на български туристи в Турция, твърдят туроператори. Имало и много хора, които тръгнали на шопинг, тъй като дрехи, обувки, перилни препарати струват в пъти по-евтино в Турция, отколкото в България. Пътуванията били основно към търговските центрове и пазарите в Одрин и Истанбул.
Обезценката на турската лира обаче създава рискове за българските компании, които търгуват
с Турция, твърдят анализаторите от "Кофас". Според тях проблемите може да дойдат заради просрочване на плащанията и потенциално намаляване на поръчките към български предприятия.
Турция е един от основните търговски партньори на България. Съседката ни е на 4-о място в българския износ и 5-о във вноса. За първата половина на тази година износът за Турция възлиза на 1,75 млрд. лв., което представлява 22% от общия към страните извън ЕС. На годишна база има намаление, тъй като за първата половина на 2017-а е бил 2,14 млрд. лв.
За 2017 г. двустранната търговия е почти 4 млрд. евро. Българският износ за Турция надвишава 2 млрд. евро, заема 7,8% от общия и се е увеличил с 10%. Вносът е 1,9 млрд. евро, делът му е 6,3% от общия и бележи ръст от 17,3%. За периода 1996 - 2017 г. турските инвестиции в България са в размер на над 1 млрд. евро, а за 2017 г. те са в размер на 80,8 млн. евро.
От "Кофас" посочват още, че проблемите с турската валута ще увеличат напрежението както върху държавния, така и върху частния сектор. Централната банка в Анкара прогнозира увеличаване на инфлацията от 8,4 до 13,4% за 2018 г. и от 6,5% до 9,3% за 2019 г. поради неспиращия спад на лирата от началото на тази година.
Потребителските цени нараснаха с 15% през юни, а производствените скочиха с 23%. Заедно с увеличаването на цените на електричеството и хранителните продукти инфлацията ще продължи да расте и ще достигне рекордни нива. Възможно е средната годишна инфлация за 2018-а да се покачи от 13,5 до 15%.
Обезценената лира стимулира износа, но в същото време затруднява производството в Турция, тъй като голяма част от производствените материали са вносни. Разходите за финансиране нарастват заради високите лихвени проценти, зададени от централната банка.
Оскъпяването на потребителските кредити например се вдигна от 15% за 2017 до 25%, а това на корпоративните кредити - от 14 на 24%. Най-засегнати ще бъдат секторите, свързани с вътрешното търсене на пазара в страната, и тези, които разчитат повече на вносни продукти.
Богатите гинат по-скъпо в катастрофи. Обезщетенията, които се дават за пострадал при катастрофа човек, ще зависят от размера на доходите и възрастта му. Това обсъжда работна група, която разработва правила за определяне на обезщетенията за пострадали при произшествие на пътя, научи "Труд".
В момента съдиите определят размера на обезщетенията по своя преценка без да има никакви правила. За починал при катастрофа човек доходите му най-често въобще не се взимат под внимание, а минималното обезщетение, което се присъжда, е около 140-150 хил. лв. Стига се и до обезщетение от 200 хил. лв. като тази сума се дава на всеки един от наследниците. Има случай от практиката, при който за починал при катастрофа, който не е имал почти никакви доходи, са заведени претенции от 17 наследника. Тази практика на съдилищата за определяне на обезщетенията е една от причините за повишаването на цената на задължителната застраховка "Гражданска отговорност" през последните години.
Няма следа от повлечените в морето деца, търсенето продължава. Прекратена е операцията по издирването на двете деца, паднали от вълнолома до Морска гара във Варна. Това потвърди пред "Фокус" директорът на Морска администрация в града капитан Валентин Енчев. До момента децата все още не са открити.
От там увериха, че в четвъртък още в първия час, в който вече е светло и прибоят не е толкова силен, издирването ще продължи.
Около 17.43 ч. днес бе получен сигнал на тел. 112, че две деца са паднали от вълнолома в района на Морска гара и веднага започна издирването им. Самоличността на децата е установена, поясниха от полицията. В акцията се включиха служители на "Гранична полиция", "Морска администрация", водолази на Военноморските сили и пожарната.
След няколко часа обаче операцията по издирването бе прекратена. Търсенето ще продължи утре.В операцията в четвъртък ще се включат и спасители от „Гражданска защита", катери отново ще обхождат района.
Празничният концерт за Деня на Варна, който трябваше да се проведе на Морска гара, както и зарята за празника, се отменят заради трагичния инцидент, съобщиха от общината.
Луксозните хотели в София увеличили приходите си с 15,2% през 2017 г. Годишните приходи от нощувки на луксозните хотели в София са нараснали с 15,2% през 2017 г. спрямо година по-рано, като са достигнали 62,1 млн. евро спрямо 53,9 млн. евро през 2016 г. Това показва доклад на консултантската компания MBL, цитиран от Investor.bg.
Средното нивото на заетост през 2017 г. е достигнало 50%, отбелязвайки ръст от 5% спрямо предходната година. Общият брой на чуждестранните туристи, пренощували в столицата също е нараснал, като за 2017 г. той достига 575 хил. души - с 67 хил. души повече спрямо 2016 г.
Висококатегорийните и луксозни хотели по Черноморието също са отчели ръст в приходите през 2017 г., като те са достигнали 177.3 млн. евро в Бургаска област и 124.9 млн. евро във Варненска област. Нарастването на приходите е резултат от по-високи реализирани цени, съобщава MBL. В Бургаска област средната заетост през активния сезон е достигнала 63%, а
Пазарът в сегмента през 2017 г. е бил доминиран от български инвеститори, а обемът на сделките с хотели е надхвърлил 40 млн. евро.
Още по темата:
Икономическият печат на 15 август 2018 година
Икономическият печат на 14 август 2018 година
Икономическият печат на 13 август 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |