28 родни мандри правят сирене с палмово масло. 28 от общо 258 млекопреработвателни предприятия в България произвеждат имитиращи продукти. Това става ясно от регистъра на предприятията, произвеждащи храни от животински произход.
В списъка на млекопреработвателните предприятия, в колоната "Забележка" са посочени кои предприятия са заявили, че произвеждат млечни имитиращи продукти.
Да изберат дали ще произвежат истински млечни храни или такива с вложено палмово масло, бе задължението на предприятията, въведено с промени в Наредбата за хигиената на храните. Това изискване е в сила от 19 юли и на производителите бе дадена възможност сами да определят какви храни ще произвеждат.
"Спазването на това изискване на наредбата ще бъде включено в обхвата на контрола от инспекторите от Българската агенция за безопасност на храните", обясниха от агенцията пред "24 часа".
С друга промяна земеделският министър Румен Порожанов наложи забрана на насипната продажба на сирене, съдържащо палмово масло. Изменението бе разписано в наредбата за изискванията към млечните продукти и с него се дават 6 месеца на производителите да приведат продуктите си към новите правила. Срокът започна да тече на 9 юли.
Досега тези продукти можеше да се продават на грамажи на специални точки в магазините. Тази практика ще отпадне с измененията, т.е. продуктите с палма ще се предлагат само пакетирани на отделни щандове с надпис "Имитиращи продукти".
Измененията са поредна стъпка на министерството към насърчаване и подкрепа за българските производители и потребители.
В мотивите за промяната бе посочено, че имитиращите продукти трябва да бъдат ясно класифицирани като такива.
Собственикът на фалиралия "Олимпик" има още 19 фирми. Едноличният собственик на фалиралата кипърска застрахователна компания "Олимпик", която остави близо 200 хил. шофьори без "Гражданска отговорност" у нас, е Диего Гонзалес Алонсо. Той е свързан с 19 компании, в които заема 33 поста. В 8 от дружествата Алонсо има по няколко длъжности, сочат испански търговски сайтове.
В 3 от тях той заема високи постове - в консултантската фирма за недвижими имоти Conforland е главен изпълнителен директор. В "Олимпик", която е основана през 1995 г. и е със седалище в Никозия, Кипър, той е председател на УС. Компанията е работила само на кипърския и българския пазар. След одиторска проверка кипърският регулатор е отнел лиценза на "Олимпик". Установено е, че значителна част от активите на дружеството са проблемни - в необичайни географски локации, и не могат да бъдат установени. Това съобщи зам,-председателят на Комисията за финансов надзор Ралица Агайн.
Във финансовата групировка - New York Securities Bank (NYSB) Алонсо заема длъжността главен изпълнителен директор. Компанията е основана през 2010 г. и е базирана в Люксембург също като компанията му Hispakol.
От декември 2015 г. "Олимпик" действа като дъщерно дружество на NYSB.
От съобщение на сайта на NYSB става ясно, че групировката вече няма банкова дейност. Ако сте клиент, препраща към имейл за подробности.
Испанецът е завършил бизнес администрация в частния мадридски университет "Небриха". Не е популярна личност в Испания, тъй като е собственик на малки или средни фирми, а дейността му е крайно подозрителна, пише испанската преса.
Борисов отказа на Меркел да приема бежанци от Германия. В тежък и напрегнат телефонен разговор канцлерът на Германия Ангела Меркел е настояла пред премиера Бойко Борисов България да приеме обратно бежанци. Министър-председателят ни обаче отказал категорично, с аргумента, че позицията на страната ни е изразявана нееднократно преди, по време на европредседателството ни и след него. Това съобщиха за "Труд" отлично информирани източници, близки до Министерски съвет. Разговорът е проведен тези дни, потвърдиха лаконично от правителството. В прав текст Ангела Меркел настояла пред премиера Борисов страната ни да започне да приема обратно мигранти по примера на Гърция.
"Позицията на България остава непроменена", категоричен бил Бойко Борисов.
Припомняме, че южната ни съседка на споразумение, чрез което се позволява на Германия да връща в Гърция кандидати за убежище преди дни. Така южната ни съседка ще приема обратно хората, които са влезли на територията на Европейския съюз през нейните граници. Според действащите правила за миграцията на Европейския съюз молбата за убежище трябва да се разглежда от властите на страната, в която първо е влязъл бежанецът.
Министър председателят обаче припомнил на немския канцлер, че нееднократно е настоял ЕС да дава средства за организиране на hotspot-ове (горещи точки, с временни центрове в държавите, близки до района на конфликт, б.р).
Милиони задължения в туризма. Стотици милиона са задълженията в туризма. Според експерти между 100 и 150 милиона си дължат едни на други туроператори, хотелиери, превозвачи и доставчици на храни и услуги. Точната сума обаче не би могла да се уточни, не само защото варира във всеки един момент, а и защото играчите в бизнеса крият данните. Тези средства обаче изкривяват пазара, категорични са представители на сектора. Така ако един хотелиер или туроператор иска да получава пари предварително за работата си, той е поставен в неравностойно положение спрямо конкуренцията, която е склонна да получава парите си с месеци закъснение, разясниха експерти. Това е и една от причините големи играчи да завличат всеки сезон партньорите си, тъй като при банкрут изгарят именно тези забавени разплащания.
Практиката е всяко лято разплащателният сезон в туризма да се удължава. Докато само преди 10 години големите туроператори плащаха в срок до 2 седмици след настаняване на туристите, сега масово хотелите получават последните плащания за отминалия летен сезон през декември. Така се оказва, че родните малки хотели кредитират огромни чуждестранни конгломерати. Отделно са склонни да свалят цените за големите компании, които резервират голяма част от стаите в хотелите им. Това е и причината понякога почивка в България, купена през голям туроператор в чужбина, да излиза по-скъпо отколкото резервирана у нас. Хотелите са изправени до стената и принудени да получават парите си със закъснение, защото ако не го направят губят гарантираните си клиенти.
В същото време туристите обичайно предплащат ваканцията си с месеци по-рано. Част от туроператорите всъщност разполагат с парите на клиентите си в рамките на година и оперират с тях. Така посредниците между клиента и доставчика на услугата реално получават безлихвени заеми и предварителни плащания с обещание за бъдещ продукт за потребителите си.
В същото време задълженията от туроператори към хотелиери се мултиплицират по веригата. С различен период на забавяне получават парите си доставчици на храна, на ток и превозвачи.
Властта пази в дълбока тайна имената на 72-ма избягали затворници. 72-ма затворници са успели да преодолеят решетките и да избягат през последните 5 години. За повечето бягства гражданите дори не са били уведомени - знаят се не повече от десетина случая.
Бегълците са изтърпявали присъди за убийства, блудства, изнасилвания, кражби, грабежи, наркотици, измами, контрабанда и телесни повреди. Министерството на правосъдието обаче крие имената им с абсурдния аргумент, че те не са дали съгласие личните им данни да бъдат огласявани публично. Интересно как тогава разчита те да бъдат открити.
"Няма писмено съгласие на лицата за предоставяне на исканата информация", гласи абсурдният отказ на шефа на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" (ГДИН) към Министерството на правосъдието Васил Миладинов на въпроси на "Сега". Той не уточнява дали е правен опит "третите лица" да бъдат открити, за да бъдат питани, и дали официално са отказали, което също би било абсурдно. Имената на осъдените у нас са публични, каквото е и самото правосъдие, и това именно е начинът да се осъществява генералната превенция на закона. Министерството не беше толкова деликатно с избягалите затворници тази пролет и не искаше съгласието им, за да съобщава подробности за тях. От Върховната касационна прокуратура преди време също отказаха да предоставят имената на ефективно осъдените, които са избягали, преди да влязат в затвора, защото това били лични данни.
Най-много бягства има през 2016 г. - 20 души. 12 от тях са кривнали от външни обекти на затворите във Варна, Стара Загора, Ловеч, Бургас и София. През м.г. са избягали 14 души, като 8 от тях са се измъкнали от външни обекти, петима от затворнически общежития и един от корпуса на Бургаския затвор. От началото на 2018 г. бягствата са 9. Зрелищното бягство на Владимир Пелов и Радослав Колев, които през април успяха лесно да преодолеят всички защитни мерки и да избягат през централния вход на Софийския затвор, разкри хаоса и липсата на контрол в местата за лишаване от свобода. Пелов беше открит два месеца по-късно край Ботевград, след като загина в престрелка, а Колев още се издирва. През тази година имаше и бягство от болница.
Усвояването на европарите за отпадъци и чист въздух клони към нула. България драматично изостава с усвояването на пари за решаване на едни от най-наболелите проблеми - мръсния въздух, свлачищата и боклуците. Минимален, но не достатъчен напредък има по отношение на сектор "Води" и подкрепа за т.нар. ВиК реформа, показва справка на в. "Сега" в регистрите за изпълнението на екологичната програма "Околна среда". Тя разполага с огромен бюджет от 3.4 млрд. лв., но до момента от тях са усвоени едва 8.2%. Това е проблем, тъй като България е в средата на втория си програмен период, а реално изплатените суми са под критичния минимум.
Програма "Околна среда" е разделена на няколко направления за подпомагане на конкретни сектори, всеки със свой бюджет. На фона на сериозните проблеми със свлачища, срутища и наводнения, особено през последните месеци обаче, България е усвоила всичко на всичко 6.36% от предвидените за укрепване на проблемни терени общо 153 млн. лв. Още по-зле е положението за сектор "Чист въздух", където са предвидени 115 млн. лв., но са усвоени едва 0.95%. Подобряването на качеството на атмосферния въздух е непрекъснато в устата например на столичните общинари, особено в последната година. Към момента обаче реално решение на проблема с горенето на отпадъци, гуми и дори дрехи в крайните квартали на София няма.
Сравнително добре на фона на останалите се представя направлението "Води" по програма "Околна среда". В него за изграждане на пречиствателни станции, подпомагане на ВиК операторите, доизграждане на системи за наблюдение на количеството на водите и др. са предвидени 2.3 млрд. лв. От тях са усвоени 10.2 на сто.
И докато реално платените пари по тези дейности очевидно изостават, администрацията успешно усвоява средствата за т.нар. техническа помощ по програма "Околна среда". Става въпрос за бюджет от общо 92.9 млн. лв. за обучения, анализи, реклама и др., от които вече са усвоени 22.66%, или 21 млн. лв.
Изоставането по "Околна среда" до голяма степен вероятно се дължи на огромния брой грешки и нарушения при обявяването, сключването и възлагането на обществени поръчки. Анализ на нередностите в тази област за 2016 и 2017 г., изготвен от финансовото министерство, показва, че голяма част от проверените 295 поръчки са пълни с нарушения, пропуски или зле зададени критерии за оценка.
Новите документи за самоличност ще струват колкото старите. След неколкократно отлагане МВР ще обяви обществената поръчка за изграждане на централизираната система за изработването на новите документи за самоличност. Очаква се това да стане в началото на следващата седмица.
Идейните проекти за новите международни паспорти, лични карти и шофьорски книжки бяха одобрени от правителството в края на март и от МВР планираха процедурата за избор на фирма, която да ги изработва, да стартира до средата на април. Обявяването на поръчката обаче се забави заради върната от ДАНС за преработка схема за нивото на достъп на служителите до класифицирана информация. Преди това процесът се забави заради законодателни промени.
От МВР не казаха стойността на поръчката. Уточниха, че сумата ще е близка до предишната от 2008 г., когато конкурсът беше спечелен от "Сименс" - около 250 милн. лв. Поръчката ще е за срок от 10 години като от МВР планират новите документи да започнат да се издават след 18 месеца.
Няма да има промяна в срока на валидност на новите документи за самоличност. Предвижда се единствено международните паспорти да важат освен за пет и за десет години. "Няма да има промяна и в цената за издаването им", каза зам.-министърът на вътрешните работи Красимир Ципов. Единствено за 10-годишните паспорти цената ще е по-висока, защото те ще бъдат с повече страници - 48. За хората, които имат забрана да напускат страната е предвидено издаването на временна карта за самоличност, с която те няма да могат да напускат пределите на страната. От МВР казват, че за последните пет години броят на хората с такава забрана е между 1000 и 1500 души.
В новите документи за самоличност ще има вграден чип с биометрични данни и електронна идентификация, чрез която ще могат да се ползват електронните услуги на държавната и общинските администрации, както и електронен подпис. Такъв чип ще има и в удостоверенията за пребиваване на чужденци. Вграждането на биометрични данни в личните карти ще е по желание, а ако някой не желае в документите му за самоличност да има електронна идентификация, за това трябва да има изричен отказ от негова страна.
Добивът на полезни изкопаеми леко е нараснал през 2017 г. Лек ръст на обема на добитите полезни изкопаеми и по-значително увеличение на стойността на продукцията отчита добивната индустрия през 2017 г. Това става ясно от традиционния годишен доклад на Българската минно-геоложка камара, който беше представен в петък.
Обеми
Добивът на полезни изкопаеми в България като обем през миналата година е останал почти без промяна, като общото количество е нараснало само с 1% до 108.7 млн. тона. През 2016 г. обаче секторът отчете спад от 13% след рекордната 2015 г. и лекото повишение през 2017 г. не успява да го компенсира. Увеличение миналата година има при повечето суровини, включително 10% при въглищата и 1% при рудите, които имат и най-голям дял в добива в страната като цяло, а най-много се е повишило производството на индустриални минерали (37%). Течните горива (нефт и газ) обаче се понижават с 65%, като регистрират спад за трета поредна година. Продължава тенденцията за свиване на добива и на скалнооблицовъчни материали, която започна през 2014 г.
Като компания с най-голям ръст през миналата година беше отличена "Горубсо - Мадан". Дружеството, което е собственост на "КЦМ 2000" и "Минстрой", е увеличило производството на оловно-цинкови руди с 14%.
В бюджета
Концесионните приходи в бюджета от добивната индустрия през 2017 г. достигат 79.3 млн. лв., което е най-високото ниво през последните години с изключение на 2016 г., когато заради изчистване на забавени лащания в сектор "Енергетика" сумата бе значително по-висока (120.3 млн. лв.). По думите на енергийния министър Теменужка Петкова за 2017 г. и първите седем месеца на 2018 г. общите концесионни приходи са 143 млн. лв., като 71 млн. лв. от тях са отишли в общините. Според Закона за подземните богатства половината от таксите на находищата и 100% от таксите на по-малките находища (до 500 хил. куб.м запаси) на общоразпространени полезни изкопаеми се превеждат на общините, на чиято територия се намират те. В страната действащи са 531 концесии за добив на подземни богатства, като най-много са тези за строителни материали (332 броя).
Пенсионерът в частен дом двойно по-скъп от общински. Пенсионерите, живеещи в общинските домове, се оказват с двойно по-нисък финансов стандарт от тези, живеещи в частните.
Нелицеприятният извод се натрапва при сравнение на месечните издръжки на обителите на двата вида пансиони в страната, в които се грижат за възрастни хора. Така например месечните харчове за пенсионер в частен дом варират от 1000 до 1300 лева. В същото време по данни на Агенцията за социално подпомагане за 2018 г. издръжката за 12 месеца на един потребител е в размер на 7250 лева. Това прави 604 лева на месец, или близо наполовина по-ниско.
Разликата в стандарта идва от факта, че докато при частните пансиони за възрастни хора парите за издръжка постъпват под формата на месечна такса, плащана от семейството на самия обитател, то при общинските издръжката се формира от лични доходи и държавна дотация.
Правилото при настаняване в общински дом е, че ръководството на пансиона удържа 70% от пенсиите на обитателите, за да покрива режийните им разходи. Средният размер на тази сума е 263 лева месечно. Останалите пари идват като субсидия, но крайният резултат, както се вижда е крайно недостатъчен. Двойната разлика между издръжката в едните и в другите домове реално означава, че или частните завишават сериозно цените, или че на обитателите на общинските се налага да търпят лишения заради недостатъчни пари.Независимо коя е правилната хипотеза, при всички случаи има дисбаланс. Той е забелязан дори и от правителството, защото за 2019 г. определеният от кабинета финансов стандарт за общинските домове е със 725 лева, или с 60 лева отгоре на месец. Това означава, че прагът на издръжката ще скочи от средно 604 лева на 664 лева. Въпросът дали те биха били достатъчни продължава да виси.
Още по темата:
Икономическият печат на 17 август 2018 година
Икономическият печат на 16 август 2018 година
Икономическият печат на 15 август 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |