По-нисък данък, ако дадеш празен дом под наем на беден. Държавата обмисля как да стимулира собствениците на пустеещи жилища да ги пуснат под наем и една от идеите е да им намали имотния данък, стана ясно по време на семинар в Пловдив, посветен на жилищните нужди на уязвими групи от населението.
"Една от предложените дейности в Националната жилищна стратегия е въвеждане в експлоатация на необитаемите апартаменти и къщи. Необходимо е собствениците им да бъдат стимулирани, може и с по-малки данъци, за да ги извадят на наемния пазар. Това пък би довело до отдаването на имота на ниска цена", каза зам.-министърът на регионалното развитие Малина Крумова. Става въпрос за необитаваните жилища, които да минат за управление към общините. Празните домове у нас са към 1,2 млн., 98% от жилищата са частни, а 40% от българите живеят в пренаселени имоти.
"Собствеността е ресурс, който в България някои омаловажават. Като актив той трябва да се поддържа", посочи Крумова. По думите й жилищният фонд у нас е застаряващ и дори компрометиран, тъй като за него не се полагат грижи в последните 20-30 г. Политиката на държавата ще е в посока на създаване на механизми - финансови или законодателни, които да насърчават притежателите на частни имоти да изпълняват задълженията си.
36 млн. лв. cамо за 3 г. платила държавата за катастрофи в чужбина на коли с BG номера. "Имаме съществен проблем в застраховането - автомобили с български номера, които се карат в Румъния, Италия, Германия, Македония и Гърция. Има хора с по 300-400 автомобили, които застраховат". Това обяви премиерът Бойко Борисов пред депутатите във вторник. Парламентът прекъсна лятната си ваканция, за да се събере извънредно по казуса с фалиралия застраховател "Олимпик".
42% от катастрофите в Румъния, или както ги водят - настъпили застрахователни събития, са с коли с български табели, обясни премиерът. Като настъпи щета, нашите компании плащат, каза Борисов. Той възложил на полицейските аташета в тези държави да съберат информация.
Според официални данни само за последните 3 г. държавата чрез Гаранционния фонд е платила над 36 млн. лв. обезщетения, заради катастрофи с коли с български номера. Сумата е за автомобили, които нямат "Гражданска отговорност". Колко пари са изплатили частните застрахователи по валидни полици, не е ясно, тъй като не се води такава статистика. Експерти предполагат, че сумата не е по-малка от тази, платена от държавата.
Схемата с регистрирането на коли в България, които обаче се карат в чужбина, действа от няколко години. Чрез нея се спестяват значителни суми от данъци и "Гражданска отговорност". В Германия и Италия например цената на задължителната полица е поне 5-6 пъти по висока от средната сума от 200 лева, колкото е у нас.
Втори фалит на застраховател очаква опозицията. За задаващ се втори фалит на застрахователна компания предупредиха депутати от опозицията. В кулоарите на парламента пред репортери на „Труд" те уточниха, че става въпрос за дружество, чийто собственик от дълги години живее в Швейцария.
„Има рискове и за други компании. Трябва да се засили контролът", предупреди от парламентарната трибуна депутатът от БСП Румен Гечев по време на извънредното заседание на парламента. То бе свикано по искане на левицата заради казуса с фалиралото кипърско застрахователно дружество „Олимпик", което засяга около 200 000 българи. „Собственикът се оказва испанец Диего - Диего Марадона на източването на средства. В Испания му е забранено да извършва каквато и да е търговска дейност. За девет години той е изкарал 180 млн. евро от застраховки на българския пазар. Същия не е направил нито една застраховка „Гражданска отговорност в Кипър", подчерта Гечев.
Премиерът Бойко Борисов призна, че има съществен проблем в застраховането.
„Изисках от службите да кажат какво се случва в застраховането и трябва да ви кажа, че имаме съществен проблем със застраховането. Има хора с български табели в Румъния, Гърция...Логично ли е 42 на сто от колите, които имат щети в Румъния, да са с български табели", поипита премиерът Бойко Борисов от трибуната на парламента.
Той обясни, че „има хора с по 300 и 400 автомобила, които застраховат в Румъния, в Италия, в Германия, в Гърция с български регистрационни табели." Премиерът отбеляза, че този проблем е на дневен ред и предстои да бъде решен.
„Предлагам да създадем работна група, която да прецени с какви пари ще помогнем на засегнатите от „Олимпик" 200 хил. души", каза министър-председателят.
Той подчерта, че правителството не може да поеме политическа отговорност, тъй като КФН е избрана от парламента.
"Топлофикация София" дава 12 млн. лв. на три посредника за плащане на сметки. Без конкурс, а с директна покана задлъжнялото общинско дружество "Топлофикация София" е избрало "Ипей", "Фаст пей" и "Български пощи" за посредници, които от нейно име да приемат плащания на сметките за парно. Въпросните три компании и досега са предоставяли такива услуги на затъналата отоплителна фирма, но занапред ще получават средно три пъти повече пари - общо 12 млн. лв. за срок от 4 години. А частната компания "Ипей" ще вземе седем пъти повече за сметка на държавните пощи.
В XXI век е нормално да се ползват услуги на посредници при разплащанията, но те се посочват без състезание, а липсата на конкуренция може да излезе скъпо. А общинската топлофикация трудно може да си го позволи: тя е с натрупана загуба 320 млн. лв. и с дългове 760 млн. лв.
Разходите само нагоре
От регистъра на Агенцията за обществени поръчки става ясно, че за пръв път "Топлофикация София" е наела посредник за инкасиране на суми през септември 2009 г. Избраната фирма е "Браво инвестмънт" (свързано с "Фаст пей ХД"), като тогава пак не е бил проведен конкурс, а е ползвана "вратичката" на Закона за обществените поръчки, която позволява договаряне без обявление. Обяснението за избора на такъв вид процедура е, че "въпросното дружество е разработило негов собствен авторски софтуерен продукт, който е предназначен за инкасиране на комунални месечни задължения и създава облекчение и по-широки възможности за гражданите и фирмите, потребители на топлинна енергия, да погасяват сметките си към "Топлофикация София". Информация за платените суми обаче няма, тъй като по онова време законът не задължаваше публикуването й.
През 2011 г. схемата се повтаря - с "Браво инвестмънт" е сключен нов договор - за 725 403 лева без ДДС. Три години по-късно - през май 2014 г., "Топлофикация София" отново решава да се договори с посредник за инкасиране на суми по сметки, като този път изпраща покани за сключването на 4-годишни договори до три фирми - освен "Браво инвестмънт" в списъка са "Ипей" и "Български пощи".
Любопитното тук е, че макар покана да е изпратена именно до "Браво инвестмънт", контракт за 1 166 666 лв. без ДДС е подписан с "Фаст пей ХД". Двете дружества са регистрирани на един и същ адрес в София - бул. "Никола Вапцаров" 31, но от 2010 г. нямат пряка връзка в управлението или собствеността. "Браво инвестмънт" е на Елена Дюгмеджиева, а "Фаст пей ХД" е притежание на Полина Пекова-Георгиева и Христо Грънчаров.
С договора от 2014 г. "Ипей" също взима 1 166 666 лв. без ДДС, докато на "Български пощи" са платени 1.7 млн. лв. без ДДС.
Борисов за новата шефка Агенцията по вписванията: Това ми беше подадено. Премиерът Бойко Борисов не познава новата шефка на Агенцията по вписванията Габриела Козарева и не приема да носи отговорност за нейното назначение, което по закон институционално се съгласува с него. Това стана ясно от отговорите му на журналистически въпроси след извънредното заседание на Народното събрание във вторник, втората част от което бе посветена на скандала със срива на Търговския регистър.
Борисов обяви, че новоназначената Габриела Козарева е номинация на Патриотичния фронт (Волен Сидеров) и не отговори на въпрос дали е свързана с Делян Пеевски. От записа на брифинга, публикуван на фейсбук страницата на премиера, става ясно, че това е неговото разбиране на солидарна отговорност в рамките на коалицията. Публикуваме тази част от разговора:
Има съмнения, че новата шефка на Агенцията по вписванията също е свързана с Делян Пеевски?
Не я познавам, днес се запознах с нея за първи път. Питайте тези, които са я предложили от Патриотичния фронт.
Тя е от квотата на Атака..
Ами, Волен Сидеров беше тук, питайте го.
Т.е. той ще носи вече отговорност за Агенцията по вписванията?
Когато имаш коалиционно правителство, има отговорности разписани и по назначаването на длъжностни лица. Това ми беше подадено, аз не мога сам да ги назначавам, не е и редно. Мисля, че ще се справи.
Това министерство е на ГЕРБ обаче, защо другият партньор го предлага?
Защото имаме и зам. министри от всяка една партия. Така че сме постарали, там където няма зам. министър да има шеф на агенция за да можем да носим в солидарност коалиционните партии своята отговорност. А те са три в тяхната малка коалиция, да я наречем.
Кабинетът въвежда данък „хора с увреждания" за фирмите. Своеобразен нов данък за всяка фирма с 20 и повече служители предлага социалното министерство, като въвежда задължителна квота за назначаване на хора с трайни увреждания.
Работодател с 20 до 49 служители трябва да назначи едно такова лице. За работодател с 50 до 99 служители задължението се увеличава на двама души с увреждане. За по-големите фирми - със сто и повече работници и служители, изискването е 4% от средносписъчния състав да е лица с трайни увреждания. Всеки работодател, който не изпълни квотата, ще заплаща ежемесечно компенсационна такса в размер на 30% от минималната работна заплата за страната за всяко неназначено лице с увреждане (153 лв. към момента).
Спорната идея е записана в проект на закон за хората с увреждания, на който се възлагат надежди да успокои протестиращите от няколко месеца групи. За нея се разбра от становище на Българската стопанска камара по текстовете. Самият законопроект все още не е публикуван въпреки обещанията на социалното министерство да е готов миналия понеделник.
И сега според Кодекса на труда по-големите фирми - с повече от 50 работници, трябва задължително да обявяват работни места за трудоустрояване, които да са от 4 до 10% от общия брой (точният процент зависи от икономическата дейност), но няма санкция за работодател, който не успее да изпълни задължението си. Досегашните места за трудоустрояване обаче не могат да се броят за новата квота, изрично пише в проекта на МТСП. Това означава, че занапред ще има фирми, в които 14% от работните места са задължително за хора с увреждания или трудоустроени.
Целта на компенсационната такса е да пълни нов фонд „Заетост на хората с увреждания", който ще финансира държавни мерки - „приоритетните програми и проекти, инвестиционни разходи, дейности в процесите на професионална и трудова рехабилитация и други подкрепящи мерки за подпомагане на заетостта на хората с увреждания". Освен от бизнеса фондът ще се пълни с приходи от национални, европейски и международни програми, дарения и др.
Рестартът на Търговския регистър отново се отложи. Търговският регистър няма да работи поне до края на тази седмица, а ще заработи скоро, "ако имаме късмет", обяви премиерът Бойко Борисов на извънредното парламентарно изслушване, поискано от БСП. Той, вицепремиерът Томислав Дончев и правосъдният министър Цецка Цанева обрисуваха картина на форсмажорно събитие, като се постараха максимално да се дистанцират от него, и наблегнаха на това какво са предприели, за да "гасят пожара".
От прочетеното от премиера изложение се разбра, че регистърът е дефектирал още на 6 август, понеделник - тогава е излязъл от строя първият диск. За това гражданите и бизнесът не са били известени. След това на 9 август следобед са гръмнали още 3 диска. Борисов каза още, че на 10 август дисковете били пренаредени, но базата данни не ги четяла. Ангажирани били външни консултанти и експерти, включително и от Япония. Компанията, производител на дисковете, също пратила екип в България, след като била помолена по дипломатичен път.
Борисов опроверга сам себе си, че регистърът ще бъде възстановен с всичките му функции до сряда, и премести срока в края на седмицата. "Помолиха да ги оставим да работят ден-два спокойно, за да си довършат работата", оправда се той. Според него в 12.30 ч. във вторник е била възстановена базата данни до 6 юни. Следобед стигнали до 17 юли. "Това е периодът за подаване на годишните финансови отчети. Успешно се изтеглят данните от дефектиралите дискове", каза Борисов.
Той не отговори дали оставката на Зорница Даскалова - изпълнителен директор на Агенцията по вписванията, е достатъчна, но спомена, че има вина. За новата шефка спомена, че не я познава, а му била "подадена" от коалиционните партньори. После се опита да всее страх: "Сега се е случило - просто са се скапали дисковете. Но занапред ще бъдем подложени на "хакерни" атаки, зловредност и умисъл". Върна се и към скандала "Червей" и опита да се копират информационните масиви на МВР. Направи и преглед на глобалната несигурна киберобстановка в опит да оправдае с нея българската немарливост.
Още по темата:
Икономическият печат на 21 август 2018 година
Икономическият печат на 20 август 2018 година
Икономическият печат на 17 август 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |