Царят губи двореца „Врана", но взема 1 млн. лв. от държавата като добър стопанин. Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза Хробок трябва да върнат двореца "Врана", парка край него и целия комплекс от сгради на държавата, но след като получат 1 323 495 лв. за ремонтите и реставрацията им.
Това реши съдия Петя Алексиева. Становището й бе очаквано, но то все още не е окончателно и може да бъде обжалвано.
Освен срещу бившия премиер и сестра му делото се водеше и срещу петимата им братовчеди, деца на леля им княгиня Надежда. Те обаче не са осъдени, тъй като в началото на делото през 2011 г. признаха за собственик държавата.
Комплексът "Врана" се намира в покрайнините на София. Реституиран е през 2001 г.
със заповед на тогавашния столичен кмет Стефан Софиянски. Тогава царските наследници даряват на Столичната община парка, като си запазват собствеността върху двореца и прилежащия му терен от 21 дка. През 2013 г. Столичната община отворя парка за посетители в събота и неделя.
Дворцовият комплекс се състои от централна сграда от 2013 кв. м, над 20 постройки, оранжерии, караулка, горска къща и др. Площта на парка е 992 дка.
Освен за собствеността държавата претендира и за над 6,9 млн. лв. обезщетение за 10-годишно неправомерно ползване на имота заедно с лихвите, които надхвърлят 1,5 млн. лв.
Инвалиди искат да падне защитата им от уволнение. Да отпадне защитата на инвалидите от уволнение.Тази промяна в Кодекса на труда предлагат от Съюза на слепите.
Сега в КТ е разписано, че работодателите могат да уволнят хора с увреждания само след изричното съгласие от Инспекцията по труда.
Предложението предвижда защитата да остане само за хора. които са получили увреждане, докато работят. Тогава фирмата да е длъжна да ги трудоустри, обясни председателят на Съюза на слепите Васил Долапчиев.
Но за хората с увреждания, които постъпват на работа с ясно фиксирано ТЕЛК решение, защитата от държавата да отпадне. "Те трябва да се борят да бъдат служители на компанията. Аз никога не съм гледал на работодателите като на социална служба. Хората с увреждания трябва да полагат големи усилия, да бъдат максимално мотивирани и подготвени, за да стоят добре на конкурентния пазар на труда", каза Долапчиев.
Чума няма, няма и оставки в земеделието. Силен смут сред журналистите внесе изявлението на шефа на Агенцията по храните Дамян Илиев, че чумата по овцете и козите може би е тръгнала от детски фестивал в Болярово, който събрал около 1000 турски и български граждани. Но от Агенцията по храните все още имали само подозрения за информацията.
Земеделският министър каза, че оставки в министерството няма да има, и допълни „дори от моя страна надолу". Проверка на в. „Труд" показа, че фестивалът е Националният детски събор „Върбова свирка свири", посветен на странджанския фолклор. Събитието било на 2 юни в Болярово от 9,30 до 18 часа.
По време на срещата земеделският министър и шефът на БАБХ коментираха как се тълкува терминът втори проби и уточниха, че чакали в понеделник да излязат резултати от повторно взетите проби от районите със съмнения за зараза, които трябвало категорично да потвърдят има или няма допълнително разпространение на болестта. За същите 8000 проби земеделският министър по-рано през деня обяви, че ще станат до седмица. А кои са петте лаборатории, на които ще пращат пробите, не стана ясно.
На въпрос на „Труд" каква е клиниката на животните с аутопсия в района Шарково, които земеделският министър цитира в свое интервю, шефът на БАБХ отговори вместо него, че „клиника означавало болно животно". Не бяха показани и никакви писмени документи, които да докажат клиниката, от кои места са тези животни и кой ветеринар е подписал документа. На отговора ни беше продиктуван документ на Световна организация за здраве на животните, според който заболяване PPR (чума по дребните преживни животни) се обявява след потвърждение наличие на инфекция с вируса на PPR или антиген, специфичен за вируса, независимо от проявата на клинични признаци и патологоанатомични находки. В доклада на френската лаборатория с пробите, излезли през юли, констатират 22 положителни от общо 174 анализирани. Само първата страница от доклада на „Сирад", излязъл през юли, стои на сайта на БАБХ, а другите пет не са качени, а на страницата няма описано наличие на антиген.
Алма Матер търси 850 студенти. Университетите в страната продължават да търсят студенти. Дори и след трето класиране в повечето големи висши училища остават стотици незаети места, показа проверка на "Труд".
В Софийския университет "Св. Климент Охридски", където тази година новоприетите студенти са 4486, се търсят още 850 студенти или с 212 повече в сравнение с миналата година. Незаетите места, които са почти 19%, са "държавна поръчка", за редовна и задочна форма на обучение.
Дори най-авторитетната специалист в Алма Матер - "Право", остава незапълнена. За нея се търсят 9 кандидати за задочна форма.
Допълнителен прием има по още редица специалности, сред които "Философия", "Социология", "Публична администрация", "Културология", голяма част от филологиите и други общо над 80 специалности.
Допълнителен прием има и в платено обучение, където се търсят общо 19 студенти по "Социология", "Публична администрация" и "Фармация".
Подаването на документи е от 10 до 14 септември, а класирането ще бъде обявено на 18 септември, посочиха от СУ пред "Труд" и уточниха, че кандидатстването става по документи, след издържан изпит тази година в Алма Матер или друг университет според Закона за висшето образование. Има допълнителен устен изпит единствено по теология, който ще е на 15 септември.
Според утвърдения от Министерски съвет прием за тази година местата в държавните вузове са 45 781. 38 578 са за образователно-квалификационни степени след средно образование. Миналата година те са били съответно 45 584 на 38 555.
Гръмването на "Олимпик" е заради над 200 млн. евро фиктивни активи. Кипърският регулатор е можел да предотврати щетите за клиентите на фалиралия застраховател "Олимпик", ако е идентифицирал навреме съмнителния собственик. До този извод стига в свое разследване CyprusMail, което разказва надълго корпоративното минало на Диего Гонзалез Алонсо и проблемите му с испанските финансови власти.
Освен това кипърското издание се е сдобило и с документ, показващ детайли около одита на компанията, довел до отнемането на лиценза й. От тях става ясно, че в голяма степен изненадващото решение от 10 май е дошло заради документални измами от собственика и мениджмънта на "Олимпик".
Според представените данни одиторът Baker Tilly не е успял да установи дали компанията наистина притежава, както е декларирала, бразилски държавни ценни книжа за 150 млн. евро. Освен това те са поставили под въпрос имоти за 24.6 млн. евро и 22.8 млн. евро облигации на компанията майка на "Олимпик" - Hispakol.
Одиторът е отказал да сложи подписа и под 11.9 млн. евро депозит в Black Eagle Securities Bank на Коморските острови и 1.9 млн. евро вземания.
Въпросната банка има лиценз с номер L10960, който съвпада с този на NYSB Bank. Тя е част от вече несъществуващата NYSB Financial Group, която се сблъсква с регулаторни проблеми в Испания и Великобритания. Сайтът на NYSB http://www.nysb.biz/ вече не работи, но този на банката https://nysbbank.com/ функционира и твърди, че разполага с 4 млрд. евро капитал.
Подготвя се застрояването на Силистар. Кметът на Царево Георги Лапчев е внесъл докладна за одобряване на ПУП за вилно селище на 22 декара в непосредствена близост до девствения плаж "Силистар", който се намира в Природен парк "Странджа" и "Натура 2000". Това съобщава сайтът bivol.bg, като публикува и самия документ. Предложението за застрояване е внесено от собственика на терена - "Ню Билдинг Естейтс" ЕООД. Имотът с площ 22 169 кв.м е бил придобит на 30 юли от ОББ срещу 435 172 лв., или близо 10 евро на кв.м. Очаква се общинският съвет в морския град да обсъди докладната в петък, 24 август.
Въпросният терен не е на първа линия, а непосредствено пред него са имоти, придобити от лица и фирми, свързани пряко или косвено с Йордан Цонев и арх. Калин Тихолов. Ако проектът мине обаче, това ще създаде прецедент, от който могат да се възползват и другите собственици на имоти, посочва "Биволъ".
Освен че теренът се намира в парк "Странджа" и "Натура 2000", за да започне строеж там, е необходимо и становище на Министерството на околната среда и водите. Също така има наредба на Министерството на регионалното развитие и благоустройството да не се одобряват подробни устройствени планове преди приемането на Общ устройствен план (ОУП) на община Царево. Съгласно последния предложен вариант на плана от 2018 г. в района на Силистар не се предвижда никакво вилно строителство.
Как се стига дотук
Според публикацията заявлението от "Ню Билдинг Естейтс" е внесено на 5 юли и още в същия ден се събира разширен Общински експертен съвет с участието на представители на РИОСВ - Бургас, РЗИ, РДГ - Бургас, ВиК, и дори Министерство на отбраната. Всички единодушно и без възражения гласуват за застрояването на "Силистар".
Към този момент "Ню Билдингс Естейтс" формално все още не е собственик на имота, а има само сключен предварителен договор със Сибанк, която се вля в ОББ. Сделката е изповядана пред нотариус чак на 30 юли 2018 г. Дружеството е притежание на "Ню Билдинг Пропърти", чийто едноличен собственик е Десислава Цветанова Георгиева. Тя е била представлявана за сделката от Петьо Христов Петков, който е и неин съдружник в няколко фирми.
Стара история
Bivol.bg припомня и историята на въпросния имот, върху който са били разположени свинарниците от бившето АПК. Дълги години той се е водил земеделска земя, но през юли 2012 г. със заповед на изпълнителния директор на Агенцията по кадастъра той се превръща в урбанизирана територия за друг вид строителство.
Най-ранният вписан собственик на имота е фирмата "Силистар-Юг" на строителния предприемач Пламен Бенински. През 2002 г. тя го продава на "Евробул България Холдинг", което пък го ипотекира в Сибанк. Финансовата институция го придобива чрез публична продан заради ипотечни дългове през 2015 г.
Запазена територия
Терените около плажа Силистар от години се свързват с интересите на депутата от ДПС Йордан Цонев. През 2015 г. например избухна скандал с неговия тъст Георги Якимов за това, че наети от негова фирма охранители са упражнили насилие над човек, отказал да плати 10 лв., за да стигне до плажа. Става въпрос за мястото зад плажа, където туристите дотогава свободно са паркирали колите си, а по думите на кмета на Царево Георги Лапчев никой не е получавал разрешение за търговска дейност там. "Някой си позволява да застане на пътя и да каже "дай пари, за да преминеш", коментира тогава кметът на Царево. "Нивите до Силистар са си мои и мога да ги изора, мога всичко", заяви пред "Нова телевизия" тъстът на Йордан Цонев. Експерти коментираха тогава, че Георги Якимов не може да изоре нивите си, защото са защитена територия.
Нови "софтуерни" мерки на НАП срещу измамите стреснаха бизнеса. Новите мерки за затягане на контрола върху софтуера, който търговците ползват за отчитане на оборотите си, ще наложат далеч по-мащабни и по-високи разходи, отколкото сочат разчетите на финансовото министерство. Това предупреждава Българската стопанска камара след сигнали на свои членове за затрудненията, които ще породи поредният ремонт на наредбата за фискалните устройства.
Проектопромените предвиждат фирмите да искат от НАП одобрение за всеки софтуер "за управление на продажбите", който искат да ползват. Според данъчните тази мярка ще пресече опитите да се укриват обороти и да се издават фалшиви касови бележки. Нарушението е станало "национален спорт" в ресторантьорския бизнес, където чрез манипулиране на програмките се укривали до 70% от оборотите, обясни говорителят на НАП Росен Бъчваров.
Според приходната агенция новите изисквания на НАП ще засегнат само т.нар. фискални принтери. В момента има регистрирани около 43 000 такива устройства, а подмяната на софтуера щяла да струва „само" около 17 млн. лева. Според бизнеса обаче разходите ще са много повече. Законът за ДДС визира всякакъв софтуер за управление на продажбите, включително и такъв, който не е свързан с фискално устройство, обясни Станислав Попдончев, финансов директор на БСК. Такива са системите за управление на работата с клиенти (CRM), за обработка на оферти, за издаване на фактури и други. Затова БСК настоява наредбата да се пренапише в тази й част.
Освен това бизнесът иска внимателно да се прецизира достъпът на НАП до информацията от софтуера за управлението на продажбите. Често той е част от по-големи системи за управление и планиране на ресурсите в предприятията, които съдържат търговска тайна. Оказва се също, че има браншове, за които е невъзможно да отговорят на новите изисквания всяка продажба да бъде отчетена до 5 минути в системите на НАП. При търговията на едро и разносната търговия понякога след поръчването на стоката минават ден-два, докато продажбата бъде завършена, а новите разпоредби не допускат това, обясни Попдончев.
Прокуратурата ще се опита да закове кмета на „Младост" с тефтерче. Прокуратурата ще разчита на тефтерче, на показанията на бившия кмет на "Младост" Петко Дюлгеров, на подслушване и външно наблюдение по делото за подкуп срещу кмета на столичния район "Младост" Десислава Иванчева и заместничката й Биляна Петрова. Обвинителният акт е внесен в съда. В съобщение прокуратурата подробно разказа своята версия - как двете заедно с посредника и Дюлгеров са поискали подкуп от строителния предприемач Александър Ваклин.
От написаното обаче не става ясно дали и кога Иванчева е пипала белязаните пари, за да светне след това "като коледна елха", както се изрази зам. главният прокурор Иван Гешев. Иванчева има следи от маркера, с който са били белязани парите, на външния ръб на дясната длан, откъм малкия пръст, между малкия и безименния пръст на лявата ръка, както и в областта на носа и устата. Парите са открити на пода зад шофьорската седалка.
За сметка на това прокуратурата сочи за важно доказателство тефтерчето й. В него имало записки със сметки колко пари се дължат при различни цени за квадратен метър застроена площ. Сметките са отбелязани с буква В. Освен тях са направени и експертизи на записи от видеокамерите на заведението, в което тримата са се срещнали.
Далеч по-подробно са описани действията на Петрова. Според разследващите тя е пипала парите, донесени преди това от Дюлгеров, който пък ги взел от Ваклин, с когото се срещнали в заведение на ул. "Раковски" в София. Още там Дюлгеров влязъл в тоалетната и отброил за себе си 14 хил. евро от общо 70 хил. евро. След това се срещнал с двете жени в друго кафене в градинката на "Кристал". После тримата отишли на ул. "Славянска", където била паркирана служебната кола на Иванчева. Тя седнала на шофьорското място, Дюлгеров до нея, а Петрова - на задната седалка. "Вътре в автомобила Иванчева попитала Дюлгеров дали е взел своята част от парите, предварително договорените 20%, и след като той потвърдил, двете обвиняеми поискали да се премести на задната седалка до Петрова. Дюлгеров седнал отзад и предал три пачки банкноти, захванати с ластик - две от тях с банкноти с номинал от по 100 евро и една пачка с банкноти с номинал от по 500 евро, всички белязани от органите на разследването, на обща стойност 56 000 евро", твърдят от прокуратурата.
81 834-ма ужилени от „Олимпик" все още без „Гражданска". 81 834-ма шофьори са без валидна застраховка „Гражданска отговорност" след фалита на дружеството на „Олимпик". До вчера на обяд броят на превозените средства, които имат валидна задължителна полица, е 115 858, показва справка на Гаранционния фонд за „Монитор".
В началото на месеца най-много незастраховани превозни средства спрямо регистрираните по области са Видин със 7 на сто, Кърджали с 6,32%, Враца - 5,26%, и Русе с 4,75 на сто.
Преди седмица действащите полици по застраховка „Гражданска отговорност" на автомобилистите са 197 551. От тях 96 658 полици, което е почти половината, са сключени на разсрочено плащане на 3-месечни вноски, а другите - на 6-месечни вноски, показват още разчетите на фонда. Това означава, че за шест дни едва около една пета от вече нередовите шофьори са посетили друг застраховател, за да сключат нова полица. Но това крие и своите рискове. Ако полицай ни хване с невалидна от „Олимпик" застраховка „Гражданска отговорност" ще ни вземе книжката и ще ни глоби с 250 лева, ако сме физическо лице. За юридически лица или еднолични търговци санкциите са 2000 лева. Лице, което не е собственик, но управлява моторно превозно средство без действаща „Гражданска отговорност", се наказва с глоба от 400 лева, гласи законът. От вчера „Пътна полиция" вече го прави, след като изтече гратисният петдневен период за налагане на глоби на водачи.
БГ първокурсници ще учат в над 100 британски университета. Над 1200 български студенти първокурсници ще се обучават в над 100 британски университета. Най-предпочитан е Ковънтри (Coventry University), за където всяка година отпътуват над 80 българи. Това стана ясно по време на финалната среща за ориентация на първокурсници, организирана от международния проект „Световно образование". Подалите документи за прием тази година са били над 2000.
Запазва се тенденцията за предпочитания към университети като Гринуич, Уесминстър (University of Westminster) и Портсмут (University of Portsmouth), съобщиха консултантите на „Интеграл Образователни програми".
Български първокурсници получиха последни инструкции и съвети преди за започнат своето обучение в Англия на финалната среща за ориентация на „зайците", организирана от международния проект „Световно образование".
Бъдещите студенти получиха пакети с необходимите им документи преди да отпътуват за Острова - оригинал или копие на писмото си за прием, писма за таксите, потвърждение за настаняване, както и карта за разговори. По време на срещата консултантите припомниха на студентите какво не трябва да забравят да носят със себе си - неща като самолетен билет, снимки паспортен формат, зарядни и адаптери за тях, лекарства (в Англия е необходима рецепта и за аналгин), топли дрехи, нещо, което да им напомня за България.
Един от консултантите - Николай Христанов, обясни пред „Монитор", че притесненията на студентите най-често били свързани с таксите за обучение и кандидатстването за заема, докато общежитията рядко са проблем, тъй като университетите имат такива в кампусите си.
Още по темата:
Икономическият печат на 23 август 2018 година
Икономическият печат на 22 август 2018 година
Икономическият печат на 21 август 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |