Социални помощи ще заменят инвалидните добавки на 350 000 пенсионери от 1 януари 2019 г. Над 350 000 добавки към пенсии заради инвалидност, отпуснати по отменен през 2014 г. текст в Кодекса за социално осигуряване, ще бъдат спрени от 1 януари 2019 г. Това е предвидено в проект на чисто нов Закон за хората с увреждания, който предлага социалният министър Бисер Петков. Проектът бе консултиран в продължение на месеци с организациите на хората с увреждания, протестиращите майки, а при изработването му активно се намеси и омбудсманът Мая Манолова.
Националният осигурителен институт вече няма да изплаща т.нар. четвъртинки в размер на 25% от социалната пенсия, която получаваха инвалидизирали се пенсионери. През 2014 г. спря отпускането на нови "четвъртинки", но старите бяха оставени до смъртта на хората, които ги получават. Новият закон обаче спира това плащане от НОИ.
Вместо добавка към пенсията тези 350 хил. души вече ще получават помощи от Агенцията за социално подпомагане, както и всички останали инвалиди, предвижда законопроектът на социалния министър. Според текстовете социалната помощ трябва да е в размера на отнетата добавка към пенсията. Предвидено е и отпускането, и плащането на помощта да става автоматично, като АСП ще получи данните за хората и техните сметки от НОИ.
Единственото затруднение, което може да възникне, ще е за някаква част от тези над 350 хил. души. които в момента не получават други социални помощи. Те ще трябва да отидат до агеницията и да подадат заявление за отпускане на нова помощ, и тя ще им бъде дадена, обясниха експерти от социалното министрество пред „24 часа".
Дребна шарка носи смърт в Европа. Рекордно много са случаите на морбили в Европа и на Балканите, предупреди Световната здравна организация. В 21 век болестта, позната още като дребна шарка, е обкръжила границите ни и е засегнала над 41 хил. души в Гърция, Сърбия, Румъния, Франция, Италия, Англия, Украйна, Русия, Грузия. А,В България са регистрирани 8 случая на морбили, всичките внесени. 4 от тях са чужденци, пристигнали в страната ни, 4 са наши граждани, които са се прибрали от чужбина. Засега вътрешно предаване няма", заяви пред „Труд" главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. По думите му основната причина за рекордния брой заболели във време, в което дребната шарка е почти изкоренена, са антиваксиналните течения, всяването на страх сред родителите, че имунизациите са опасни за здравето на децата им. В резултат на това е намаляло сериозно общото ваксинално покритие на населението в Европа задължителния имунизационен календар на България.
Нови проверки и протести заради пътя край Своге. Въпросите остават. Липсата на ясни отговори от институциите за спорните моменти при извършения ремонт на пътя през Искърското дефиле, на който в събота загинаха 17 души след инцидент с автобус, вече предизвиква реакции. Жители на Своге обявиха, че започват всекидневни протести, докато не бъдат взети мерки за осигуряване на безопасността. Областният управител на Софийска област Илиан Тодоров ("Атака") пък обяви, че 10 месеца чака отговори от Агенция "Пътна инфраструктура" за критичните пътни участъци в региона, и директно поиска да поеме управлението на републиканската инфраструктура. А от БСП настояха за оставката на правителството заради пропуските при пътните ремонти и смъртта на невинни хора.
Междувременно стана ясно и че Националната следствена служба е претърсила и офисите на партньора на "Трейс" в обединението "Трейс Своге" - "Мегаинвест холд", след като вчера разследващи иззеха документи от централата на "Трейс груп холд" в София. Шефът на фирмата "Мегаинвест холдинг" - Цветан Цветанов, заяви пред "Капитал", че изпълнението на проекта е било разделено на участъци между неговата фирма и "Трейс", като той е работил единствено в участъка край село Елисейна.
Проверки има и при проектантската компания "Виа план", която е изготвила проекта за ремонт на пътния участък. Собственичката на дружеството Даниела Пенева коментира пред "Капитал", че в момента текат следствени дейности и не може да коментира в детайли събитията.
Регионалният министър Нанков обаче заяви, цитиран от "24 часа", че евентуално има фалшифицирани документи от фирмата изпълнител пред пътната агенция и че проверка е показала, че асфалтът в участъка не е достатъчно качествен.
Шофьорът на катастрофиралия автобус Григор Григоров пък е изписан от болницата и е откаран в ареста на Националната следствена служба, като утре ще бъде изправен пред Софийския окръжен съд по искането на прокуратурата да бъде задържан за постоянно под стража. Григоров е обвинен за причиняване на смърт по непредпазливост на 17 души и нанасяне на телесни повреди на други 21 ранени. Според обвинението той е шофирал с 13 км/ч повече от разрешената за участъка скорост от 40 км/ч.
Състоянието на пътищата - тайна
От 10 месеца чакам отговор за критичните пътища в Софийска област. Това заяви областният управител на Софийска област Илиан Тодоров по време на специална пресконференция във вторник. "С цел превенция на подобни катастрофи изпратих писмо до Министерския съвет, до председателя на АПИ и до директора на Областно пътно управление, в което давам пълен списък на пътищата, които са в критично състояние и които могат да предизвикат катастрофи и подобни трагични случаи. Вече 10 месеца нямам отговор в качеството ми на областен управител", заяви Тодоров, цитиран от БНР. Според него досега Областното пътно управление е трябвало да предостави 4 отчета за извършената от тях работа във връзка със състоянието на пътищата в областта. От тези отчети Тодоров е получил само един.
"Вчера имахме една работна среща с шефа на ОПУ Георги Георгиев - бивш кмет на Сливница, който дори отказва да ми каже какъв е бюджетът за ремонта на пътищата на територията на Софийска област. Седем месеца се молих на АПИ да сложат табели откъде започва и къде свършва Софийска област", допълни Тодоров. По-късно от пътната агенция съобщиха, че в началото на септември Областно пътно управление - София ще представи на областния управител на Софийска област доклад за дейността и състоянието на републиканската пътна мрежа на територията на областта.
Кой да прави пътните ремонти
Наред с това областният управител Илиан Тодоров предлага за пътищата от републиканската пътна мрежа да отговаря не Агенция "Пътна инфраструктура", а самите областни управители. Според него така ще има ясна отговорност за извършените ремонти, каквато сега липса.
"В България така седят в топлите си кресла едни самозабравили се хора, анонимни чиновници, експерти по нищоправене, които си позволяват да нарушават дори заповедите на министър-председателя. Аз вече разговарях и с лидера на "Атака" и председател на групата на "Обединени патриоти" Волен Сидеров да направим промени в Закона за пътищата, разбира се, след като се проведе и коалиционен съвет, така че областните управители в България да отговарят изцяло за републиканските пътища, които са всъщност държавна собственост. Те да правят ремонтите и всичко останало, и те да носят пряката отговорност, ако нещо се случи", каза още Тодоров.
Фирмите ще пълнят не един, а два фонда за хора с увреждания. Специалната закрила от уволнение за служители с увреждания отпада. Срещу това обаче се въвеждат нови тежки изисквания за бизнеса. Във всички фирми с 26 или повече служители ще има задължителна квота за хора с увреждания. При неизпълнението им работодателят ще заплаща ежемесечно компенсационна вноска в размер на 30% от минималната заплата за всяко незаето работно място за човек с трайно увреждане (50 и над 50% увреждане). Помощите за хора с увреждания се обвързват с линията на бедност, а за личната помощ все пак ще се пише отделен закон.
Това предвижда окончателният проект на закон за хората с увреждания, публикуван вчера за обществено обсъждане. Социалният министър Бисер Петков не се отказва от спорните квоти въпреки предупрежденията на бизнеса, че те на практика са нов квазиданък. Единственият реверанс е, че изискванията са леко смекчени. Петков обаче най-сетне се е вслушал в искането на работодателите да отпадне специалната закрила от уволнение на хората с увреждания, тъй като сега тя само пречи на наемането им. За тази цел се предлага фундаментална промяна в Кодекса на труда - служители с 50 и над 50% намалена работоспособност ще могат да се освобождават по общия ред, а не само с разрешение на инспекцията по труда, както е сега.
Така или иначе обаче занапред всяка по-голяма фирма ще е длъжна да наема хора с трайни увреждания. За фирмите с 26 до 50 служители изискването е за наемане на 1 лице с трайни увреждания, за тези с 51 до 99 работници квотата е две лица, а работодатели със 100 и над 100 работници и служители трябва да гарантират, че 2% от средносписъчния състав са лица с трайни увреждания. Въпреки предупрежденията, че има сектори и дейности, в които такива квоти са невъзможни, министерството не се отказва да ги въведе повсеместно. Единствената "милост" е, че прагът е малко вдигнат - от 20 на 26 служители, а за най-големите фирми квотата е намалена наполовина - от 4 на 2%.
Депутатите със стъклен покрив до края на годината. Довършителните работи по конструкцията на стъкления покрив в новата пленарна зала на НС в бившия Партиен дом, където ще пренесат пленарните си заседания депутатите, се очаква да приключат в края на тази или най-късно в началото на следващата година. Това става ясно от документацията към възложена вече обществена поръчка, за допълнителни ремонтни дейности в реконструираната за целта зала „Света София".
От администрацията на парламента са се споразумели наскоро за поръчката за 300 бона с фирмата "НС ГРУП" ДЗЗД, която е изпълнител и на основното преустройство на залата. Става дума за монтиране на допълнителни стоманени „окачалки" за обслужване на високо на осветителните тела на покривната конструкция и за почистване на стъклопакета, който ще бъде монтиран след поставянето на тези елементи. За да бъдат сменени изгорелите крушки и да бъде почистен полилеят над главите на депутатите в сегашната пленарна зала пък, се използва метална верига, с която той да може да бъде свален долу.
Така върху стоманените греди и на бетона ще бъдат монтирани близо 500 планки, които по-късно ще се използват от алпинистите за почиване на стъклата и тяхната поддръжка.
За да се монтират обаче, ще се използва скеле с височина над 15 метра, което ще бъде разположено по цялото протежение на залата. Това на свой ред няма да позволи извършването на други довършителни дейности по вътрешността на помещението. За самото скеле ще бъдат похарчени около 44 000 лв.
Срокът за извършването на ремонтните дейности е 99 дни. В документацията изрично се посочва, че ще се окаже влияние върху графика за довършителните работи по залата, тъй като т.нар. окачалки трябва да се поставят преди монтажа на стъкления покрив.
Наред с реализирането на идеята за прословутия стъклен покрив, датираща още от края на 90-те години на миналия век, когато се и заговори за евентуалното преместване на пленарните заседания в зданието, в което по настоящем се събират комисиите към НС, ще се работи и по елинсталацията. Целта е да се гарантира по-голяма сигурност на захранването на пленарната зала. Така вместо с един залата ще бъде включена към главното табло с два кабела.
Още по темата:
Икономическият печат на 28 август 2018 година
Икономическият печат на 27 август 2018 година
Икономическият печат на 24 август 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |