Съд запорира имотите на Трайчо Трайков. Антикорупционната комисия е поискала и получила от Софийския градски съд запор над имущество на бившия министър на енергетиката Трайчо Трайков, сега общински съветник в София. Новината потвърди пред "24 часа" председателят й Пламен Георгиев.
След проверка, започнала в началото на 2017 г., комисията открила несъответстие между доходите и имуществото на Трайков за 2,4 млн. лв. Размерът на евентуалния бъдещ иск ще бъде над 2,3 млн. лв. Комисията е проверяла състоянието Трайков през последните 10 г.
Магистратите са запорирали 1/2 от апартамент, ателие, дворно място, паркомясто, акции, както и влогове и депозити на политика.
Проверката срещу Трайков е заради обвинението му за продажбата на остатъчния държавен дял на ЕВН. Заедно с него подсъдими са Иво Прокопиев и Симеон Дянков. Делото е върнато на прокуратурата от специализирания съд за доразследване.
"За Трайков тече 14-дневен срок, в който да представи декларация пред КПКОНПИ откъде са му средствата", каза Георгиев. Политикът има и 1 месец да предяви възражения. Той е обжалвал решението на градския съд за запора.
Луксозни индийски коли атакуват пазара. Най-големият автомобилен гигант в Индия представя за първи път у нас две свои нови марки автомобили, които предлагат лукс на достъпни цени. Те са сред атракциите на изложението "Ауто сити" в пловдивския панаир.
Първият модел е компактен, с икономичен двигател и е подходящ за градски условия, тъй като е изключително маневрен. Вторият е седемместен, с подобрено окачване и шумоизолация.
На "Ауто сити" се презентира и кола на световноизвестна компания производител, снабдена с цветен покрив, фарове за мъгла, автоматичен климатик, както и със система за разпознаване на пътни знаци и сигнализация за скорост. Премиера на изложбата прави автомобил, пригоден за най-трудни терени и условия, който разполага с функции за контрол на сцеплението и за помощ при спускане по наклон.
Китайски производител показва пък возило с три режима за шофиране - стандартен, икономичен и спортен. Интерес се очаква да предизвика хечбек с внедрени технологии за сигурност, предпазващи от напускане на пътя, спад на налягането в гумите и поднасяне на хлъзгаво трасе.
"Посетителите могат да изпробват 30 автомобила в специално обособена тест драйв зона. Един от тях, който е попълнил анкетна карта, ще спечели кола", обясниха организаторите на изложението.
В него са оформени и сектори, където фирми показват автосервизна техника, автомивки, резервни части и аксесоари.
Една от изненадите на изложението е демонстрация за пълна промяна на вътрешното пространство на автомобила. В палата 3 са представени реставрирани кожени салони, табла и тавани, претапицирани волани, близо 200 вида кожи и текстил за интериора на колата.
По-високи данъци върху капитала и богатите. Да се въведат по-големи данъци върху капитала и хората с високи доходи, предлагат от Световната банка. Наред с това трябва да се предложат по-добри социални услуги, като целта е да се намали неравенството между хората, породено от новите технологии. Това се посочва в разпространен днес доклад на Световната банка, озаглавен "Към нов социален договор: Справяне с напрежението при разпределение на доходите в Европа и Централна Азия". Политиките за трудовия пазар, данъците и социалното осигуряване в ЕС трябва да бъдат обновени, за да се защитят уязвимите работници и да се намали растящото неравенство, предизвикано от бързо променящите се пазари на труда и новите технологии, пише в доклада.
От Световната банка констатират, че големи групи от хора все още имат доходи на средна класа, но не и нейната икономическа сигурност. В някои държави от ЕС, необходимото ниво дневен доход, за да се избегне изпадане в бедност, се е удвоило. В същото време повече млади хора заемат по-ниско качествени работни места, в сравнение с предишни поколения. Например, половината от младите работници (на възраст 15-24 години) дори в развити страни като Холандия и Франция работят с временни договори.
"Дългосрочната заетост вече не е норма, особено за по-младите хора и ние трябва да разберем по-добре как неравенството се развива и как да направим икономическият растеж по-приобщаващ", казва Сирил Мюлер, вицепрезидент на Световната банка за Европа и Централна Азия.
За да отговори на предизвикателствата, Световната банка препоръчва прилагането на три общи подхода в политиките, а именно: увеличаване на защитата за всички видове трудови договори; пускане в действие на универсални социални системи с подобри социални услуги и защитни механизми; и разрастване на данъчното облагане извън модела на доходи и разходи, за да се включат в него капиталовата печалба и печелещите повече. В момента се облагат доходите на хората, разходите им (чрез ДДС), както и притежаването на имоти и коли, но няма данък върху притежавания капитал или компании на стойност милиарди долари, коментираха финансисти.
Няма надежда таванът на пенсиите скоро да падне за всички. Министрите на финансите и на социалната политика Владислав Горанов и Бисер Петков не оставиха никакъв шанс таванът на всички пенсии да падне в близко бъдеще. Темата е на дневен ред заради насрочена за днес дискусия в социалната комисия в Народното събрание. Тя е предизвикана от петиция на пенсионерски организации с искане догодина ограничението да се премахне за всички възрастни.
Според кодекса за социално осигуряване от следващата година таванът на пенсиите отпада за новите пенсионери - тези, които ще се пенсионират след 31 декември 2018 г. За старите пенсии обаче той се запазва, като от 1 юли малко ще се повдигне - от 910 на 1040 лв. По данни на НОИ към юни 2018 г. таванът ограничава парите на 55 716 души. Около 25 000 от тях ще започнат да получават реалния размер на пенсията си, когато максимумът се вдигне на 1040 лв. догодина. Другите 30 000 обаче ще останат ощетени и именно за тях е дебатът в момента.
Пред "Хоризонт" финансовият министър обяви, че таванът върху пенсиите най-вероятно няма да отпадне от догодина. По думите му, за да се стигне до цялостно отпадане на максималното ниво на определени пенсии, трябва да се преодолеят несъвършенствата в системата. "Таванът за всички пенсии би могъл да отпадне само тогава, когато всички изкривявания в пенсионната формула, натрупани от отменения Закон за пенсиите, през Кодекса за задължителното обществено осигуряване до безбройните изменения в Кодекса за социално осигуряване, изчезнат. Тогава можем да говорим за премахване на тавана на пенсиите, защото той съществува, за да премахне несъвършенството на пенсионната формула и използването на относително кратки периоди, които разкъсват връзката между осигурителния принос и размера на получаваната пенсия", коментира Горанов. Според него ще можем да говорим, че всички пенсии се получават справедливо, с максимална връзка между приноса и размера, когато "с времето се изчерпят тези периоди, през които информационната система на НОИ не е функционирала и не е събирала данни за осигурителния принос".
В същия дух се изказа и колегата му Бисер Петков. Той изтъкна, че въпросът не е просто финансов. Според него трябва да се прецени как ще се възприеме в обществото подобна стъпка, тъй като някои от ограничените пенсии ще са доста високи.
ЧЕЗ обмисля да съди България заради "Инерком". ЧЕЗ обмисля да заведе ново арбитражно дело срещу България - този път заради това, че държавата пречи на пазарджишката "Инерком" да купи чешкото ЕРП. Това обяви говорителката на компанията Алице Хоракова пред енергийния сайт 3e-news. Компанията обмисля още да подаде и жалба в ЕК.
Само преди месец Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) блокира сделката за ЧЕЗ, тъй като собственичката на "Инерком" Гинка Върбакова притежава ВЕИ централи и това можело да доведе до монопол. Според запознати обаче дружествата на купувача и продавача не могат да достигнат и 0.005% от цялото производство на ток у нас. Тези дни стана ясно, че Върбакова е излязла от ВЕИ бизнеса и ще поиска КЗК наново да разгледа документите по сделката. В момента предишното решение на комисията се обжалва пред Върховния административен съд.
Хоракова коментира, че в ЧЕЗ са притеснени от това, че антимонополната комисия не е дала достатъчни пояснения защо купуването на българските активи на чешката компания би застрашило конкуренцията в България. Тя определя аргументите на КЗК като "неадекватни и несъстоятелни". "Настоящият подход на държавните институции и политизирането на цялата сделка може да доведат до сериозна заплаха за реализиране на сделката от страна на българската държава. В момента анализираме дали тези действия в отговор на намерението ни да продадем българските си активи не нарушават принципите за защита на инвестициите, обект на арбитражно дело", казва още Хоракова.
ЧЕЗ вече води арбитражно дело срещу България. То е от 2016 г. и е заради орязването на цени и действията на регулатора. Не е ясно точно каква е сумата по него, но тогава от ЧЕЗ обясниха, че става въпрос за "стотици милиони евро". В крайна сметка се разбра, че претенциите са за около около 500 млн. евро.
Хоракова намира за "много смущаващ" факта, че управляващите са избързали с поправките в Закона за енергетиката, които вменяват права на енергийния регулатор да одобрява и следи подобни сделки. И към момента обаче все още не са разписали правила за начина, по който да става това.
Нелегалното производство на акцизни стоки ще се преследва като престъпление. Нелегалното производство на акцизни стоки ще се преследва като престъпление, като то ще бъде включено в разпоредбите на Наказателния кодекс. Това беше съобщено от главния прокурор Сотир Цацаров след среща с министъра на финансите Владислав Горанов, на която присъстваха още министърът на вътрешните работи Младен Маринов, министърът на правосъдието Цецка Цачева и председателят на правната комисия в парламента Данаил Кирилов.
Към момента Наказателният кодекс в чл. 234 предвижда лишаване от свобода от една до шест години и глоба до десеткратния размер на пазарната цена на продаваните стоки, както и лишаване от права по друг член от закона само за продавачите или държателите на акцизни стоки без бандерол. Освен прибавянето на производството в групата на престъпните деяния на регистрационен режим ще подлежат и машините и съоръженията за производство на акцизни стоки.
Повод за промените, които ще бъдат подготвени, станаха откритите нелегални фабрики за цигари и кран за източване на етилов алкохол в един от данъчните складове на "Винпром Карнобат" на Миню Стайков.
Спешно и до дни
По думите на Цацаров има спешна необходимост от промяна за преодоляване на дефицитите на наказателното право. За целта по-късно през деня ще бъде сформирана експертна група в Министерството на правосъдието с участието на експерти на прокуратурата, финансите и митниците, която да изработи конкретните текстове за изменение на чл. 234 от Наказателния кодекс. Целта е до края на следващата седмица текстовете да бъдат представени на вниманието на народните представители в парламента.
Данаил Кирилов пък днес ще докладва пред коалиционните партньори и идния вторник ще им представи конкретните текстове. "Ролята на българския парламент е максимално бързо да започне разглеждането на законодателни изменения, които да преодолеят празнотите в наказателното законодателство, което да даде възможност за разкритие и поемане на наказателна отговорност за определен тип дейности", каза още Владислав Горанов.
Кранът на раздора
Промените в Наказателния кодекс няма да засегнат завареното положение със складовете на Миню Стайков.
Агенция "Митници" започна акция в обектите на "Винпром Карнобат" и ги запечата във връзка с продължаващото разследване на собственика Миню Стайков, като това предизвика недоволство от страна на работниците. Заместник директорът на агенцията Юлиан Мирков обяви, че в хода на проверката на данъчен склад на "ВИН. С. индъстрийс" е констатирано наличие на монтиран кран, от който може да се източва/извежда спирт - етилов алкохол, без да бъде измерен от средствата за контрол, като по този начин се избягва начисляването и заплащане на дължимия акциз.
Вицепремиерът Каракачанов предлага таван на надценката за "социална кошница" храни. След като преди седмица земеделският министър Румен Порожанов обяви, че е започнал разговори с големите търговски вериги да продават хляб без печалба, във вторник от ВМРО се включиха в дебата с още по-авангардно и антипазарно предложение.
Вицепремиерът и военен министър Красимир Каракачанов обяви във Facebook, че е провел заседание с експертите на оглавяваната от него партия ВМРО, на което е взето решение да се предложи на обсъждане идея за създаване на "социална кошница" с храни, чиито максимални ставки на печалбата трябва да бъдат фиксирани. Става въпрос за продукти като хляб, яйца, пилешко и свинско месо, сирене, кашкавал и др. Поводът отново е очакваното поскъпване на основни храни след като през 2018 г. се качват цените на зърното, природния газ и електричеството.
БСП вече обявиха, че ще искат намаление на ДДС върху хляба до 5%, притеснени как ще оцеляват домакинствата.
Храни с фиксирана печалба
В изявлението си в профила в социалната мрежа Каракачанов съобщава, че заради "възникналия дебат около цените на хляба и спекулациите, които определени политически сили лансират сред обществото, че през зимния период крайните цени и на други основни продукти ще поскъпнат значително" е свикал заседание на експерти от ВМРО. Там се е взело решение партията да предложи създаването на "социална кошница" с продукти от първа необходимост, за които да има максимално разписани ставки за печалбата на производителите и на търговците, което щяло да гарантира "балансирани крайни цени". Във въпросната кошница трябва да влизат хляб, кисело мляко, прясно мляко, краве сирене, масло, кашкавал "Витоша", 10 яйца, брашно, олио, пилешко и свинско месо "от български производители".
Каракачанов съобщава още, че се е учудил, че "например производителите на хляб имат печалба от 5 стотинки, а търговците достигат до 30 стотинки за един брой", заради което се предлага въвеждането както максимална ставка на печалба за определени храни, така и друго изискване - "маржът за търговците да не може да бъде по-висок от този на производителите". По този начин щяло да се постигне "устойчиво развитие на производителите, спиране на безразборното повишаване на цените от търговците и като краен ефект - понижаване на цените в тази социална кошница", смята още вицепремиерът.
Идеята е контролът по ценообразуването да бъде възложен на комисията за защита на потребителите.
Още идеи срещу поскъпването
И ако ВМРО сега предлага хранителният сектор да има някаква печалба за основните продукти, било то и фиксирана, преди седмица земеделският министър Румен Порожанов директно обяви, че води разговори с големите търговски вериги да продават хляб без да начисляват такава. По думите му идеята била за този продукт "ако има някаква надценка, то тя да покрива само брак и някакъв разход вътре в търговската верига". Порожанов мотивира предложението си с факта, че веригите били "регулатор на цените" и дори съобщи, че имал "уверения" от някои от тях, че ще се съгласят да продават хляб без печалба.
Няколко дни по-рано от БСП съобщиха, че ще предложат ДДС върху хляба да падне от 20 на 5%, с което бюджетът щял да загуби около 45 млн. лв, но това можело да се компенсира с изсветляване на сивия сектор. От интервю на депутата от левицата Драгомир Стойнев пред Би Ти Ви тогава, стана ясно, че от партията са притеснени "как ще оцеляват домакинствата" предвид поскъпването на хляба, природния газ и електроенергията. Стойнев уточни още, че домакинствата дават 32% от приходите си за храна, а от цената на хляба 20% отиват за държавата под формата на ДДС, 45% - за търговските вериги и 35 на сто за хлебопроизводителя.
БГ студентите сменят Англия с Холандия. Холандия се очертава като най-голямата алтернатива на Великобритания за българските кандидат-студенти след Брекзит.
Страната на лалетата е привлякла с 20% повече родни възпитаници. В момента те надхвърлят 2500, докато през 2007 г. са били едва 470, обясниха консултанти от проект „Световно образование", по който се провежда изложението за образование в чужбина.
Големият брой специалности на английски език и решението на правителството да намали наполовина таксите за първокурсници от ЕС са сред основните причини родните студенти да се насочат към Холандия. За първата година от обучението си те ще плащат 1030 евро вместо 2060. От следващата година има леко увеличение на таксите на 2078 евро, като първокурсниците отново ще трябва да заплатят само половината от тях. България се намира на четвърто място по брой студенти, като се очаква тази тенденция да се запази. Сред най-предпочитаните специалности са бизнес и икономика, програмиране и компютърни науки, арт- и дизайн програми. Интерес има и към по-нетрадиционните - спортен мениджмънт и мениджмънт на събития, както и към авиоинженерство.
Въпреки засиления интерес към Холандия обаче Великобритания продължава да е на първо място за образование в чужбина. Кандидатите, които тази година подават документи и биват приети, ще започнат образованието си в реален Брекзит. След като през юли стана ясно, че въпреки Брекзит се запазва студентското кредитиране отново се засили и интересът към Острова. От „Световно образование" отчитат ръст от 29% на ранните кандидатури за Великобритания. Обработени са първите 100, които се целят в топуниверситетите в Оксфорд и Кеймбридж. От тях по 7 кандидатури са за специалностите компютърни науки, психология, философия, лингвистика и икономика.
Нараснал е интересът и към други западни университети.
С 36% повече са избралите да кандидатстват в Австрия, а с 39% - в Германия. Дания и Швеция също привличат все повече български студенти с безплатното си обучение. Дания обаче завиши изискванията за прием - държат на високо ниво на английски език, въведени са квоти. С това част от българите се насочили към Швеция, където също имало ръст.
Още по темата:
Икономическият печат на 25 септември 2018 година
Икономическият печат на 21 септември 2018 година
Икономическият печат на 20 септември 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |