Снимка: Стоп кадър bTV
Бизнесът в България започва да отказва поръчки, няма кой да работи. Това каза в сутрешния блокна bTV министърът на икономиката Емил Караниколов. По неговите думи, големият проблем вече не е корупцията, въпреки политическите престрелки на тази тема, а работната сила.
Наблюденията на икономическото ведомство показват, че чуждестранните инвеститори, които искат да развиват бизнес в България първо се интересуват за кадрите.
Туризмът вече трети сезон привлича за сезонна работа от българските малцинства в Украйна и Молдова.
Вижте още: Над 5000 работници от трети страни ще бъдат наети за летния туристически сезон
„В момента у нас има голяма заетост и бизнесът плаща заплати", уточни Караниколов. Според него, краткосрочните мерки на правителството включват държавата да се обърне към българските малцинства в съседните страни и да се направи всичко възможно да ги върнат у нас. „В момента сме се насочили към малцинствата в Украйна, Молдова и Армения", отбеляза Караниколов.
Първата крачка е направена
До края на тази седмица се очаква правителството в Ереван да ратифицира споразумението за регулиране на трудовата миграция, подписано от социалните министри на двете страни - Бисер Петков и Артем Асатрян, по време на посещението на делегация, водена от президента Румен Радев в Ереван. По думите на Караниколов, целта на документа е да даде допълнителна възможност за осигуряване на кадри за сектори от икономиката на България, в които има недостиг на работна сила.
Със спогодбата се регламентира наемането на арменски работници в България за срок от 1 година с възможност за последващо удължаване за общо до 3 години. Урежда се и обменът на сезонни работници между двете страни за период до 9 месеца годишно. Влизането, пребиваването и заетостта на българи в Армения и на арменци в България ще се регламентират по законодателството на приемащата страна. Наетите работници могат да бъдат придружавани от членове на техните семейства.
Набирането на потенциални работници за налични предложения за работа според професионалната им квалификация ще се извършва от компетентните институции на изпращащата държава. Това ще улесни бизнеса, защото фирмите ще заявяват какви кадри, с каква квалификация са им нужни, а съответните компетентни органи ще извършват подбора.
Още две споразумения за трудовата миграция
През юни беше подписана Спогодба за регулиране на трудовата миграция между България и Молдова, която баеше утвърдена и от правителството в Кишинев. Предстои нейното обнародване в Държавен вестник, уточниха от пресслужбата на Министерския съвет. Целта и на този документ е да даде допълнителна възможност за осигуряване на работници за сектори от икономиката на България, в които има недостиг на работна сила.
Със Спогодбата се регламентира наемането без отделно разрешение за работа на молдовски работници в България за срок от една година с възможност за последващо удължаване за общо до три години. Урежда се и обменът на сезонни работници между двете страни за период до девет месеца годишно. Наетите по Спогодбата работници ще имат същите трудови права и задължения и защита на работното място, които са в сила за местните работници.
Третата Спогодба с Украйна е утвърдена от българското правителство, в момента се водят преговори между социалните ведомства на двете страни и предстои нейното подписване.
От страна на България спогодбите ще се изпълняват от Агенцията по заетостта, за да улесни наемането на българи за работа в Армения, Молдова и Украйна.
Рекордна безработица
По думите на Караниколов реалната безработица в България е малко над 5 процента, която е най-ниска зо последните 10 години. Последните данни на „Евростат", обявени в началото на месеца, показват, че безработицата в България се е понижила през август до 5.2% от 5.3% през юли. Това е най-ниската безработица в нашата страна от ноември 2008 година насам, когато тя достигна рекордно дъно от 5 на сто.
По този показател страната ни е сред 19-те членки на ЕС, в които безработицата е под средната за Съюза. През осмия месец на настоящата година само 173 хиляди българи са били без работа, докато през юли са били 174 хиляди, а година по-рано - през август 2017 г., са отчетени 207 хиляди безработни.
Нивото на младежката безработица у нас също се понижи през август до 13.8% от 14.6% през юли, а без работа са били общо 20 хиляди български младежи на възраст под 25 години, докато година по-рано, през август 2017 г. те са били 24 хиляди, сочат още през август 2017 година, показват още данните на "Евростат".
Още по темата:
Инвеститорите съкращават вложенията си в България през последните 10 години
Закон ще определя кои са защитените професии и за кои ще има недостиг на пазара
Търсенето на специалисти в сектори финанси, производство и земеделие ще расте
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |