0,1% от българите с богатство над $ 1 млн. 0,1% от българите притежават богатство от над 1 млн. долара, а 3% имат над 100 хил. долара.
Това посочва докладът за световното богатство Global Wealth 2018 на швейцарската банка Credit Suisse. При население от 7,1 млн. това означава, че милионерите са малко над 7000 души.
49,9% от българите разполагат с между 10 хил. и 100 хил. долара, а 47% - под 10 хил. Според банката общото богатство на България е 138 млрд. долара. Така на всеки възрастен у нас се падат по 23 984 долара. За сравнение - през 2000 г. сумата на човек е била 3965 долара.
В Румъния през 2018 г. индивидуалното богатство е 20 321, в Унгария - 37 594, в Сърбия - 10 743, а в Украйна - само 1563 долара.
То се изчислява като от сбора на финансовите и реалните активи (основно жилища) на домакинствата и се извадят дълговете. Например в България финансовите активи са 13 687 долара, реалните - 13 504, а дългът - 3207.
Румъния изпреварва България и Унгария по общо богатство - северната ни съседка притежава 317 млрд. долара, докато в Унгария то е 294 млрд. долара.
Бpюксел ни препоръчва да предлагаме безплатно вода в ресторантите. Да се предлага безплатно вода в ресторантите е една от препоръките към държавите-членки на ЕС, отправени от Брюксел според приетите във вторник нови правила за подобряването на качеството на питейната вода в Европа.
Държавите трябва да изградят повече свободно достъпни чешми в градовете и обществените места.
Наполовина се намалява максимално допустимото количество олово в питейната чешмяна вода, ограничава се и количеството на вредни бактерии и вещества, увреждащи ендокринната система. Нивата на пластмасови частици ще бъдат наблюдавани.
Целта на мерките е да се намали употребата на пластмаси и пластмасови отпадъци. Това може да спести на европейските домакинства над 600 млн. евро годишно, твърди ЕК.
Бомба за Сорос аха да гръмне в имението му. Бомба за Джордж Сорос е била изпратена в имението му в Бедфорд, щата Ню Йорк, разкри в. „Ню Йорк таймс".
Взривното устройство явно е било истинско, защото се взривило при контролирана експлозия, извършена от спецполицаи. Разследването на случая е поето от ФБР.
Бомбата била оставена в пощенската кутия на имението на US милиардера от унгарски произход. Открил я служител, който прибрал пощата и отворил пратката. Виждайки, че съдържанието й е най-вероятно
взривно устройство, той го отнесъл в близка гориста местност и подал сигнал в полицията. Той бил получен в 15:45 ч местно време в понеделник (23:45 ч българско време същия ден).
На място веднага пристигнали служители на щатската и федералната полиция, както и екип сапьори, които детонирали взривното устройство. След което случаят бил предаден на Федералното бюро за разследване.
Затягат контрола на търговците в интернет. Националната агенция за приходи ще затегне контрола над търговците в интернет. През 2019 г. е планирано да бъдат направени проверки на 800 онлайн търговци, а през следващите две години броят на проверените ще нарасне съответно до 850 и 900 броя. Това е записано в мотивите на Министерството на финансите към проектобюджета за 2019 г., който е пуснат за обществено обсъждане. По 500 проверки на година ще се правия и на хазартни обекти. Целта на засиления контрол е повишаване на приходите в хазната, като се очаква данъчните и осигурителни приходи през 2019 г. да нараснат с близо 2,5 млрд. лв.
Благодарение на повишените приходи в хазната ще се увеличат разходите за децата. През 2019 г. с 25,1 млн. лв. от бюджета да бъдат финансирани заниманията по интереси на около 700 хил. ученици, които до 2018 г. бяха допустими за финансиране със средства от ЕС. Чрез заниманията по интереси се подкрепя развитието на ключови компетентности на учениците в областта на математиката, информатиката, природните науки и технологиите и се подпомага професионалното им ориентиране. Ще бъдат увеличени и средствата за подпомагане на храненето на децата от подготвителните групи и учениците от 1-4 клас с 8 млн. лв. Стартовата заплата на учителите пък ще бъде повишена от 760 на 920 лв.
С бюджета за 2019 г. максималният месечен размер на гарантираните вземания на работници от фалирали фирми нараства от 1300 на 1400 лв. Законът гарантира изплащането на до 6 неизплатени заплати при фалит на фирма, което прави общо максимална сума от 8400 лв.
Сред предизвикателствата, по отношение на които трябва да се вземат мерки, е тенденцията към увеличаване на работното време и интензивността на труда, пише в мотивите към бюджета.
До края на годината кабинетът ударно ще харчи по 28 млн. лв. на ден. Само за два месеца правителството ще похарчи 2 млрд. лв. от излишъка, натрупан през годината. Плановете на управляващите са бюджетът за 2018 г. да завърши с 0.5% излишък. При очакван брутен вътрешен продукт от порядъка на 110 млрд. лева тези 0.5% се равняват на около 550 млн. лева. Към момента хазната е на плюс с 2.5 млрд. лева, но в оставащите седмици до Нова година излишъкът буквално ще се стопи. Трескавото харчене на бюджета по Коледа без санкция на парламента вече се превръща в управленска традиция.
Тези намерения бяха потвърдени от шефката на парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова. "Към момента излишъкът е 2.5 млрд. лв., но ще бъде стопен до края на годината до 0.5% от БВП. За трета поредна година този излишък ще се формира заради планирани, но неосъществени капиталови разходи", заяви Стоянова пред БНР вчера.
В същото време в преходните разпоредби на проектобюджета за догодина финансовият министър Владислав Горанов предлага актуализация на тазгодишния бюджет. Поправката е заради 100-те милиона лева, "дадени" от премиера Бойко Борисов на полицаите за увеличение на заплатите им, след като те излязоха на протест в началото на годината. Точната сума, с която се увеличават разходите за персонал, е 117 млн. лв. Със същата сума се орязват капиталовите разходи - т.е. инвестициите на държавата.
Традицията с трупането на излишъци и експлозивното харчене на огромни суми по неособено прозрачен начин на финала на годината предизвиква остри критики от икономисти и опозиция. Наскоро и президентът Румен Радев се възмути от порочната практика и настоя харченето на излишъка да става след дебати и с решение на Народното събрание, а не с министерски постановления. Според Менда Стоянова обаче по-интензивното харчене през ноември-декември било нещо нормално за бюджетния цикъл -в края на годината приключвали проекти, възложени по-рано, тогава се извършвали и разплащанията. Такива били и разходите, които ще стопят 2 млрд. лева от сегашния излишък. "Това са множество проекти на различни министерства, които по списък са заявили, че ще се разплатят", поясни Стоянова.
Сделките с имоти намаляват през третото тримесечие. Сделките с недвижими имоти през третото тримесечие на тази година намаляват в сравнение със същия период на миналата година. Цените продължават да растат, но с по-бавни темпове. Около 1000 евро за квадратен метър е средната цена на тристайно жилище в София. През третото тримесечие на годината най-голямо предлагане (48%) се отчита именно при тристайните апартаменти, следвани от двустайните със средна цена от 1030 евро на квадрат. Това показват данни от анализа на агенцията за недвижими имоти "Арко", оповестени вчера.
Тенденцията за забавяне на имотния пазар е обща за цялата страна. Изключение е Варна със силен ръст на сделките както на тримесечна, така и на годишна основа, сочат данните на Агенцията по вписванията, съобщи Инвестор. бг. В столицата пазарът на имоти се успокоява с годишен ръст на продажбите от едва 1.2% и 1.9% за деветмесечието. Спрямо периода април-юни вписаните сделки в София дори намаляват на 6376 спрямо 7119. В София ипотеките също намаляват с 14% спрямо второто тримесечие (4442 спрямо 5168). Подобна е картината и в Пловдив, където между юни и септември са регистрирани 3817 продажби на имоти. Това е спад с 5.8% спрямо второто тримесечие, когато са сключени 4053 сделки. Продажбите там намаляват и на годишна основа с 2%, докато за деветмесечието постигат ръст от 5.1%. Единствено Варна сред големите градове постига силен ръст на сделките през третото тримесечие от 9.2% спрямо периода април-юни (3543 спрямо 3245). Вписаните имоти в града растат стабилно и за деветмесечието, както и на годишна база със съответно 11.7% и 17.5%, посочва Инвестор. бг.
Според данните на "Арко" годишният ръст на цените също вече се забавя. През предходните две тримесечия на 2018 и последното на 2017 г. ръстът е бил между 8 и 9%, докато сега се движи в рамките на 7%.
Въпреки спада в броя на сделките от агенцията отчитат засилен интерес на потенциалните купувачи. Водещо в София е търсенето на двустайни апартаменти при средна цена от 65 -70 000 евро, следвани от тристайните жилища с цена от около 100 хил. евро. Предпочитани са сградите в строеж с предстоящо до края на годината разрешение за ползване.
Неслучилият се протест на КРИБ срещу родителите. В разгара на скандала с изказването на вицепремиера Валери Симеонов срещу родителите на деца с увреждания той получи подкрепа от неочаквана страна - една от национално представените работодателски организации.
Евгений Иванов, изпълнителен директор и член на управителния съвет на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), дори си позволи да заплаши с 20-хиляден контрапротест, ако майките продължат да искат оставката на Симеонов.
Във вторник Симеонов благодари на бизнеса за подкрепата и го призова да не протестира. Оказва се обаче, че четирите работодателски организации никога не са вземали решение да подкрепят вицепремиера срещу протеста на родителите, нито пък да изкарват служителите си на протест.
Акцията в подкрепа на Симеонов е дошла изцяло от Иванов и председателя на КРИБ Кирил Домусчиев и е съвсем в тон с притеснителната линия на организацията да е близо до държавата и да играе ролята на неин рупор и защитник.
Кой участва в срещата
Източник на "Капитал" съобщи, че по време на срещата с вицепремиера Симеонов, която е била на тема икономически растеж и данъчна политика, изобщо не е станало дума за репликите му към протестиращите родители на деца с увреждания. Така нито Симеонов е искал подкрепа, нито пък по време на срещата някой е изтъкнал, че ще му я дава. Отделно от това работодателите не са разписвали обща позиция, нито са настоявали да подава или не оставка вицепремиерът.
В срещата са участвали председателят на КРИБ Кирил Домусчиев, изпълнителният председател на БСК Радосвет Радев, изпълнителният директор на КРИБ Евгений Иванов, директорът на АИКБ Васил Велев и главният секретар на БТПП Васил Тодоров.
Радосвет Радев имал служебен ангажимент и напуснал малко преди края. Останалите участваха в пресконференция за срещата си заедно с вицепремиера Симеонов. Именно кадрите от тази пресконференция заедно с думите на Иванов създадоха впечатлението, че всички работодателски организации застават зад вицепремиера.
Какво каза Иванов
По време на тази пресконференция Евгений Иванов обяви, че работодателите имат обща позиция по поредното искане за оставка, в случая на Валери Симеонов. В изявлението си той го квалифицира като "абсолютно нелегитимно, извънпарламентарно, под нелегитимен натиск на улицата и като злоупотреба със социалните мрежи".
След това Иванов изтъкна, че са "преживели три абсолютно ненужни оставки на министри, които работеха добре" и "трудно ще преглътнат" четвърта, още повече на представител на правителството, който работи много добре с бизнеса.
Става дума за оставките на вътрешния, на регионалния и на транспортния министър, които подадоха оставки заради катастрофата край Своге. Изпълнителният директор на КРИБ допълни, че към групата с оставките причислява и тази на Александър Манолев, който е бил принуден "по незаконов път" да се откаже от собствената си номинация. Манолев обяви, че се отказва да заеме поста заради публикация на "Капитал" за миналото му и остана заместник-министър.
Спешната помощ ще бъде обновена за три години с проект за 163 млн. лв. Цялата инфраструктура на спешната помощ в България ще бъде обновена за три години с проект по оперативна програма "Региони в растеж" на обща стойност 163.9 млн. лв., като от тях 163.5 млн. лева е безвъзмездната финансова помощ. Договорът за изпълнение на проекта за модернизация беше официално подписан във вторник от регионалния и от здравния министър, самоучастието на държавата е 400 хиляди лева.
Първата стъпка от проекта е обновяване на автопарка на спешната помощ с общо 400 линейки. Договорът за покупката на 280 автомобила ще бъде подписан най-вероятно утре. Стойността му е 38 млн. лв. В средата на ноември пък ще бъдат отворени офертите за покупката на 120 високопроходими линейки за труднодостъпните региони.
Ремонт на сгради и спешни отделения
Проектът предвижда 237 обекта на звената на Спешна помощ да бъдат напълно обновени и модернизирани.
Предвижда се реконструкция и строителство на нови спешни отделения в 34 болници с държавно участие, 27-те центрове за спешна медицинска помощ, 170-те филиала към тези центрове и базата на шест изнесени екипа.
До края на този месец предстои да бъде обявена обществена поръчка за купуване на медицинско оборудване и апаратура за нуждите на всички центрове за спешна медицинска помощ, техните филиали и за спешните отделения на областните многопрофилни болници. Прогнозната стойност на тази поръчка е 22 млн. лв. Министерството финализира документацията по обявяване на обществена поръчка и за офис оборудване за спешните медицински центрове за общо 2,8 млн. лв.
Един от 10 стиснати съседи на съд за неплатена такса. Един от десет стиснати съседи, любители на неплащането на общите разходи на етажната собственост, отива на съд, научи „Монитор".
Според Ламбо Попов, председател на Асоциацията на дружествата, управляващи етажна собственост (АДУЕС), в 80% от случаите обаче, когато работата опре до съдебни изпълнители и запори, длъжниците признават борчовете и се съгласяват на споразумение за плащането им.
Браншовикът обясни за „Монитор", че при неплащане на частта от общите разходи се прилага редът, предвиден в Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС), като с решение на общото събрание може да се заведе иск в съда срещу неизправния платец.
По 300 лева средно на месец харчим с карта. Безкешовото разплащане печели все по-голяма популярност над хартиената размяна на банкноти у нас. Средната сума на месец, направена с пластика, достигна 300 лева, а 75 на сто от притежателите на карти ги ползват всяка седмица. Това са част от изводите на петото издание на проучването MasterIndex на Mastercard за последните тенденции при употребата на банкови карти.
Малко над 10 на сто ползват разплащателните си карти всеки ден, 27% - почти всеки ден, 35 на сто - веднъж или два пъти на седмица, а само 5% заявяват, че ги ползват рядко, показва изследването. За август и септември почти половината разплащания са безконтактни, обяви Ваня Манова, регионален мениджър на Mastercard за България и Македония. По данни на БОРИКА средната сума на плащания без ПИН код е 30 лева.
Едва 5 на сто от разплащателните карти в България са кредитни. „Искам да харча собствените си пари, а не чужди", така притежателите на карти оправдават ниската популярност у нас на кредитните пластики. Разплащателното средство за покупка на стоки и услуги с кредитен лимит отдавна не е лукс, но дебитните карти се използват по-често от платежоспособните хора. Затова те са и най-много - 80 на сто, докато 14 на сто имат и дебитна, и кредитна карта.
По данни на Евростат отпреди две години около 40 на сто у нас нямат карти, но според Манова сега броят им е намалял до 25%.
Още по темата:
Икономическият печат на 23 октомври 2018 година
Икономическият печат на 22 октомври 2018 година
Икономическият печат на 19 октомври 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.874300 |
GBP | 2.353640 |
CHF | 2.081560 |