В България има само четири града. В България остават 4 града, които се виждат перспективни на населението, показват данните на банките за ръста на ипотечното кредитиране.
Макар да има ръст, този тип кредити са съсредоточени за имоти в 4 града - София, Пловдив, Варна и Бургас. Тоест само тези места се виждат на населението перспективни за живеене и там са склонни да купуват имоти.
Последните данни на Агенцията по вписванията показват, че измежду тези градове ръст на сделките в сравнение с една година по-рано се отчита само в София и във Варна. В Пловдив и Бургас има съвсем лек спад.
Ако тенденцията се запази вероятно след 10 години в тях ще се съсредоточи активното население и в тях ще се концентрира животът в България.
Тези данни кореспондират с обявените преди седмица от доц. Георги Бърдаров от СУ, че през 2030 в България ще има 6 града, но са малко по-стряскащи, защото се вижда, че концентрацията ще е по-голяма и е вече започнала.
Последните данни на Агенцията по вписванията показват, че измежду тези градове ръст на сделките в сравнение с една година по-рано се отчита само в София и във Варна. В Пловдив и Бургас има съвсем лек спад. Заради засиленото купуване на имоти ипотечните кредити стигнаха рекордни стойности - в края на септември общата им сума премина над 10 млрд. лв. А за деветте месеца на тази година са отпуснати 800 млн. лв. нови заеми за имоти, отчете БНБ. Това означава, че средно на месец новите ипотеки са малко под 100 млн. лв. За сравнение през рекордната за имотни пазар 2008 година на месец се вземаха средно по 101 млн. лв.
Лихвеният процент тогава е бил около 9,03% лв., а годишният ръст на ипотеките - 7,1%. Сега средната лихва е под 4%, а за една година нарастването жилищните заеми е с 9.9%.
Вдигат обезщетения по полици. От 10 на 10,42 млн. лв. да се увеличи прагът на застрахователната сума по "Гражданска застраховка" за имуществени или неимуществени вреди вследствие на телесно увреждане или смърт. За вреди, причинени на имущество, прагът да се качи от 2 на 2,1 млн. лв.
Тези промени в Кодекса за застраховането минаха на първо четене в парламента в четвъртък.
Измененията са резултат от изискванията на евродирективи за разпространението на застрахователни продукти и застрахователното посредничество, е посочено в мотивите към законопроекта.
Таванът на задължителната застраховка "Професионална отговорност" на застрахователните посредници пък се вдига от 2,24 на 2,50 млн. лв. за всяко застрахователно събитие и от 3,36 на 3,70 млн. лв. за всички събития за една година=
Опасен лов в есенните гори. Красивата късна есен е истински опасна за ловците и крие рискове ловец да простреля ловец. Многото шума в гората силно ограничава видимостта и стриктното спазване на инструкциите и правилата по време на ловен излет са задължителни. Рецептата за лов без инциденти е ред, дисциплина и правилна организация на излетите, припомнят авджии.
Нарушенията водят до инциденти, като този, когато служители на полицейското управление в Елена разследват. В сряда следобед при групов излет за диви прасета, в землището на с. Дрента по невнимание в областта на корема е бил прострелян 38-годишен ловец от балканското градче. Пострадалият е бил откаран във великотърновската болница, с опасност за живота. Ловецът, чието оръжие е възпроизвело изстрела е на 46 г. от Горна Оряховица. Оръжието е иззето. По случая е образувано досъдебно производство по чл. 338, ал.З от НК.
Инциденти по време на лов, стават всяка година и причините са комплексни, но винаги се коренят в подготовката и уменията на ловеца и състоянието на дружинката. Най-често нараняванията и смъртните случаи са следствие от нарушаване на правило №1 - стреля се по ясно видима цел. Може на позицията да има гъсти храсти, дървета с огромна листна маса, ловецът трябва да дръпне спусъка само, ако ясно вижда дивеча. Прибързаната стрелба, неконтролируемият адреналин и стръвта да си пръв, да събереш овациите на другите а, не рядко и да има повече месо, раждат злополуки и трагедии. Има и надценяване на възможностите, което съчетано с еуфорията по време на лов, е много опасно. Във всяка дружинка старите ловци трябва да придружават и обучават младите дори и по време на индивидуален лов. Защото боравенето с оръжие изисква опит и майсторство. Всеки с ловна пушка трябва знае, че дори сачми № 7, които са дребни, могат на 60-65 м. да попаднат в окото на човек и да го оставят без зрение. Огромен проблем е, че у нас с края на сезона през февруари пушките се прибират в калъфите и не се стреля до август.
Нова такса смет след преброяването. Новият начин за определяне на такса смет на база количеството боклук ще влезе в сила от 2022 г„ а не от 2020 г., както бяха плановете досега. Това гласят текстове от пакета промени в данъчните закони, които бяха приети на второ четене във водещата Комисия по бюджет и финанси към парламента.
Промяната се прави тъй като един от лесните начини за определяне на такса смет е на брой жители във всеки апартамент. А през 2021 г. ще се проведе националното преброяване на населението и жилищния фонд. "Това е най-разумният начин да се преброят ползвателите на имоти, като данните ще се ползват в новата формула за такса смет", коментира Силвия Георгиева, изп.-директор на Националното сдружение на общините. Идеята е да се ползват данните от преброяването и да не се налага хората да подават декларации в общините колко души живеят в един апартамент.
Според Георгиева вече има общини, които пресмятат налога на база количество боклук. "Тествахме пилотно над 40 общини през тази година как ще въведат преизчисляването на таксата смет и много от тях ще започнат и по-рано да я изчисляват по новата формула", допълни тя.
Повишаването на данъка за старите коли мина на второ четене с противоречия между депутатите. Имаше предложение да се въведе облекчение за автомобилите, които използват газова уредба, защото замърсяват по-малко, но то беше отхвърлено. Общините ще имат време до 31 януари следващата година до изчислят новите размери на данъците за колите. Очаква се депутатите да приемат и редакция в закона, с която собственикът на откраднат автомобил да не плаща данъка за него, докато все още колата му не е открита и върната.
Все повече хора не могат да си плащат кредитите. Все повече българи не успяват да върнат кредитите си към банките навреме и попадат в списъците на колекторските фирми, които им събират дълговете. Допреди година некоректните платци с кредити са били 48% от хората, дадени на колектори, сега техният дял вече е 54%. Това показва анализ на Асоциацията на колекторските агенции в България за първата половина на тази година.
Намаляването на лихвите по кредитите доведе до бум на търсенето на заеми, показват и данните на БНБ. През септември тази година например ипотечните заеми за първи път надхвърлиха 10 милиарда лева и достигнаха рекордната сума от 10.2 милиарда лева. На годишна база ръстът на ипотечните кредити е с внушителните 9.9%. Потребителските кредити растат още по-бързо. Те вече са 8.9 милиарда лева, което е увеличение от над 15% спрямо септември 2017 г. Подвеждането по ниските лихви често замъглява преценката на потребителите дали ще могат да плащат вноските си в бъдеще, предупреждаваха неведнъж експерти. Прогнозираното вдигане на лихвените нива би могло да постави много от тях в невъзможност да покрият задълженията си занапред. Освен това и централната банка неколкократно предупреди банките да внимават при ипотечните заеми.
На второ място по брой на закъсалите длъжници са потребителите на услуги на небанковите кредитиращи институции, които най-често отпускат т.нар. бързи кредити. Все пак при тях се отчита известен спад - ако до миналата година това са били 20% от длъжниците, сега те вече са "само" 18%. Според експертите бързите кредити, които хората ползват, са целеви и покриват определена моментна нужда на клиентите. Най-често те са вид "сезонна услуга".
НЗОК смята да изчисти дълговете си към ЕС за 3 години. Здравната каса ще опита да изчисти дълговете си за лечение на българи в ЕС в следващите 3 години. "Надзорният съвет на НЗОК е обсъдил възможността задълженията към чуждите осигурителни фондове да се изплатят в тригодишен период, след което плащанията да се извършват ритмично в рамките на европейските регламенти", съобщиха от касата.
Последните данни за дълговете на НЗОК към чуждите фондове за лечение на българи в ЕС бяха за над 270 млн. лв. Тази година в бюджета за разплащане с европейските каси са заложени едва 73 млн. лв., но за догодина се предвижда сумата да е 160 млн. лв.
От година касата има сключени споразумения за разплащане на дълговете с фондовете в някои от страните в ЕС. На среща с австрийските фондове вчера е "постигнато споразумение за параметрите на Плана за разплащанията през 2019 г. по австрийските искове". От НЗОК обещават към края на следващата година просрочени да останат само искове, получени през първото полугодие на 2018 г. "Българската институция възнамерява в периода 2019-2021 г. да се издължи на австрийските фондове", допълват от касата.
Всички лекари ще пътуват до столицата, за да пререгистрират кабинетите си. Всички действащи лечебни заведения в България трябва да се пререгистрират и лицензират наново през следващата година. Това става ясно от текстовете за промени в здравните закони, които са част от одобрения от надзорния съвет на здравната каса законопроект за бюджета й през 2019 г.
Досега регистрациите се правеха в областните градове в регионалните здравни инспекции, които са местните клонове на здравното министерство. Разрешителните за отваряне на нова болница или разширяване на дейността на действаща клиника се дават от здравното министерство. Според законопроекта обаче всички тези дейности преминават към мегаагенцията за медицински надзор. В текстовете е записано, че първо трябва да бъдат приети медицински стандарти за всички медицински специалности и след това всички лечебни заведения да се пререгистрират и прелицензират. Това ще става само в София, защото Агенцията за медицински надзор няма да има клонове в областните градове според сегашния проект. Неведнъж е коментирано, че подобен механизъм за централизирано прелицензиране има голям корупционен потенциал.
Сметката
Лечебните заведения за извънболнична помощ - лекарски кабинети, частни практики, амбулатории, медицински центрове, дентални кабинети и др. на територията на България, са общо 13 975 към 31 декември 2017 г. Отделно от това болниците са 322, а като лечебни заведения трябва да се пререгистрират центровете за спешна помощ, психично здраве, онкологична помощ, хосписите, домовете за медикосоциални грижи и др.
По сегашната тарифа само таксите за първоначална регистрация за лекарските практики са средно по 50 лв., или общо 700 хил. лв., а за болниците са между 560 и 1100 лв., което ще струва общо 400 хил. лв. Отделно от това обаче лекарите трябва да платят такси за нови хигиенни удостоверения, архитектурни планове и всички документи, необходими за откриване на кабинет, включително и копия на собствените им дипломи.
Същото се отнася и за диагностично-консултативните центрове и болниците.
В момента, за да получи една болница или отделение регистрация, РЗИ прави проверка на място, докладва на здравното министерство и то издава лиценза. Сега вероятно инспекторите ще трябва да бъдат командировани на място, което ще оскъпи дейността на структурата. Освен това не е ясно дали мегаорганът ще разполага с толкова много инспектори, че да обемат 14 500 лечебни заведения.
Какво означават медицинските стандарти
Става въпрос за стандарти, които действат и в момента по повечето специалности и чието прилагане трябва да гарантира качество на медицинските услуги.
Според проекта тези стандарти ще се пишат, както и досега от здравното министерство. Документите за това дали отговарят на стандартите лекарите ще трябва да представят в агенцията в срок до една година.
За какво е нужно прелицензирането
Ако лекарите, съответно управителите на лечебните заведения не внесат необходимите документи в срок в агенцията, директорът й ще трябва да заличи техните регистрации и разрешения за лечебна дейност и съответно те няма да могат да работят повече.
Всички нови разрешителни ще се подписват лично от директора на Агенцията за медицински надзор, ако отговарят на съответните здравни изисквания, и той ще им издава нови удостоверения за регистрация или разрешителни, ако са болница.
Държавната ББР отпуска 25 млн. евро кредит на БТК. Българската банка за развитие (ББР) отпуска 25 млн. евро заем на Българската телекомуникационна компания (БТК) за срок от пет години, без да дава данни какви са лихвата и обезпеченията по заема. Те обаче би трябвало да са 3.25% по 15 млн. евро от кредита и 3.75% по останалите 10 млн. евро, тъй като сделката не е индивидуална, а ББР се включва в банковия синдикат, подкрепил оператора през пролетта с 380 млн. евро за погасяване на падежиращ облигационен заем.
Новоотпуснатият сега транш от средства ще се използва за инвестиции в дигиталната инфраструктура, става ясно от прессъобщение за сделката. Тя се появява в момент, когато основният акционер на БТК, Спас Русев, кандидатства за купувач на Telecom Albania. Погледнато от другата страна, кредитът превръща БТК в една от най-големите експозиции на ББР, която беше създадена да насърчава малкия и средния бизнес, но през годините постепенно започна да се използва от управляващите за финансиране на едри и близки до властта бизнесмени. "Инвестициите в инфраструктурни проекти от национално значение са сред приоритетите на ББР в изпълнение на стратегията й за икономическо развитие на страната", се казва в прессъобщението.
Заемите на телекома
Според информацията, разпространена от ББР, заемът е отпуснат през октомври и е целеви за подобряване на дигиталната инфраструктура не само в мрежата на оператора, но и в България като цяло. Инвестиционните намерения явно имат и социален характер, тъй като насоката на усилията ще бъде към отваряне на достъпа до технологиите за уязвими групи. Според ББР и БТК това ще се постигне чрез предоставяне на компютърно оборудване за дом за деца и безплатен интернет за фондация "Свети Никола".
Освен че кредитът от държавната банка се предоставя за срок 5 години, не се съобщава каква е лихвата и при какво обезпечение е предоставен заемът. Това обаче става ясно от документите в Търговския регистър, чрез които ББР се вписва като заложен кредитор на дружеството, влизайки във вече сключения синдикиран заем. През пролетта на тази година БТК учреди залог върху търговското предприятие в полза на консорциум от 12 банки и финансови институции, които помогнаха за рефинансирането на облигационна емисия за 400 млн. евро. Сред най-големите донори на средства е руската VTB Bank, отпуснала 100 млн. евро, като освен международни кредитори има и няколко български - Първа инвестиционна банка (ПИБ), Интернешънъл асет банк, SG Експресбанк. Цената на финансирането, което е с разнородни матуритети, в най-дългосрочната му част бе в рейнджа 3.25-3.75%, като ББР е присъединена именно към тези траншове.
От пролетта досега при синдикирания заем има малки размествания, показват още документите. Citibank, която беше организатор на рефинансирането, е намалила експозицията си от 76 млн. евро на общо 45 млн. евро за сметка на включването на други два нови участника в синдиката - два полски фонда от групата Open Finance с 20 млн. евро. Според подновения списък на кредиторите след включването на ББР общата сума на заема е нараснала от 345 на 365 млн. евро. Освен него БТК има още и 35 млн. евро револвиращ кредит от Сосиете женерал Експресбанк, като така общата банкова задлъжнялост на телекома нараства до 400 млн. евро.
В точния момент
Към полугодието на тази година БТК отчете ръст на приходите с 4.8% до 453 млн. лв. и печалба преди лихви, данъци и амортизации (EBITDA) в размер на 170.5 млн. лв., или с 5.8% годишен ръст. Телекомуникационната компания е най-голямата по приходи на местния пазар, но в силна конкуренция с австрийската A1 и купената наскоро от чеха Петр Келнер "Теленор". В последния си отчет БТК преброи по-малко мобилни абонати - от 3.14 млн. преди година на 3.05 млн. потребители към полугодието на тази, което й отрежда 30% пазарен дял.
До 5 години затвор за ругатни вкъщи. До 5 години зад решетките грози всеки, системно тормози и преследва половинката си. Това става възможност с промени в Наказателния кодекс, които предлагат от ГЕРБ.
Измененията са внесени от шефката на НС Цвета Караянчева, председателят на правната комисия Данаил Кирилов и още три депутатки от ГЕРБ, а целта е да се обхванат всички форми на домашно насилие.
Така за пръв път се криминализира психическия тормоз и психическото насилие, както и системното преследване. Кирилов обясни, че било юридическо предизивикателство да опишат така това престъпление, за да има адекватна защита, тъй като формите на тормоз са много - от физически през нагрубяване до поставяне във финансова зависимост.
Мерките важат и за бивши съпрузи или партньори, с които се живее на семейни начала. Тормозът извън семейството и преследването на бившите половинки пък ще се наказва със затвор до 1 година или пробация. Когато то става в условията на домашно насилие, то наказанието е по - тежко - 5 години. „Домашното насилие е условие за по-тежко наказуемост", обясни Кирилов.
За преследване пък ще се счита всяко поведение със заплашителен характер срещу конкретно лице, което води до насаждане на страх за неговата безопасност или тази на негови ближни . Заплашителното поведение пък може да се изразява в следене, поява на местоработата или на други места за социални контакти, показване на лицето, че е наблюдавано или дори до стигане до нежелана комуникация чрез всички възможни средства. Това на практика включва и телефонния тормоз или такъв чрез социалните мрежи.
Занапред пострадалите ще бъдат информирани при освобождаване на насилника или пък при неговото бягство от затвора или ареста.
Подобряват се и квалифицираните състави на убийството, телесните повреди и за склоняване към самоубийство с цел инкриминиране на всички форми на домашно насилие. То стане квалифициращ признак и това ще влече тежки наказания. Така например за закана, извършена в условията на домашно насилие, наказанието ще е до 6 години затвор. Ако пък заканата е за убийство, то санкцията е от 3 до 10 години.
Още по темата:
Икономическият печат на 25 октомври 2018 година
Икономическият печат на 24 октомври 2018 година
Икономическият печат на 23 октомври 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |