Имотите поскъпват съвсем леко в петте големи града. И в петте големи български града, в които има развита търговия с имоти - София, Пловдив, Варна, Бургас и Стара Загора, цените на жилищата са се покачили съвсем леко през третото тримесечие в сравнение с една година по-рано. Това показва анализ на имотна агенция "Явлена", разпространен вчера.
Средното поскъпване е около 5%, като това идва най-вече от поскъпването в София и Пловдив, което е съответно 9,87% и 8,72% на годишна база. Във Варна жилищата през третото тримесечие са поскъпнали само с 4,74%, в Бургас - с 5,69%, а в Стара Загора - с 5,64%.
Ако се съпоставят данните за последните 4 години, ще се види, че поскъпването с натрупване е най-голямо в столицата. Там през третото тримесечие на 2015 г. жилищата са отбелязали поскъпване от над 3%, което през същия период на следващата година става близо 12%, а през 2017 - около 6%.
Според анализа на "Явлена" поскъпването на жилищните имоти в столицата ще бъде сведено до съвсем ниски стойности в близко бъдеще и най-вероятно това ще доведе и до забавяне на ръста на сделките, тъй като средният срок на една покупка ще се удължи.
В Пловдив поскъпването също не е малко - след малък спад на цените през 2015 г. през третото тримесечие на 2016 г. има 12% поскъпване, а през 2017 г. - 7%. В Пловдив обаче има много висока инвестиционна активност заради индустриалните паркове наоколо, което означава, че имотният пазар ще е динамичен.
Във Варна през третото тримесечие на годината има необичайно висок ръст на сделките с жилищни имоти -17,51% на годишна база.
Климатикът 2 пъти по- икономичен от парното тази зима. Отоплението с климатик дори само на скъпата дневна тарифа вече е два пъти по-евтино отколкото с парно. Това показват последните изчисления на Института за енергиен мениджмънт въз основа на цените по последните решения на Комисията за енергийно и водно регулиране, които ще действат тази зима.
Изчисленията показват, че с климатик през деня отоплението излиза 5,32 стотинки за киловатчас топлинна енергия, а с централизирано парно е 11,14 стотинки.
Проучването на института представя сравнение на най-често използваните системи за отопление в сектора на жилищните сгради в България като цените на енергоносителите, които се определят свободно, са формирани на базата на направено пазарно проучване на актуални публични ценови оферти на доставчици.
Отоплението с газ излиза с около 2 стотинки на киловатчас по-евтино отколкото с парно, но не са взети предвид огромните разходи за докарването на газ до дома и за изграждането на инсталация.
Прави впечатление, че отоплението с дърва - било с печка на дърва или с камина, е сравнително скъпо. Причината е в поскъпването на дървата за огрев тази есен. В проучването не е включена информация за разходите за транспорт и доставка на съответния енергоносител, текущите разходи за поддръжка и разходите за закупуване на дадена система за отопление.
Горивата у нас - най-евтини в Европа. Горивата в България са най-евтините в Европа и поскъпват със същите трендове, с които се увеличава цената им в ЕС. Това заяви за «Труд" експертът от Българската петролна и газова асоциация Светослав Бенчев по повод организираните протести в страната срещу високите цени на горивата. Данните наистина показват, че у нас дизелът и бензинът бъркат най-малко в джоба ни и са поскъпнали дори по-малко в сравнение с горивата в останалите европейски държави.
Увеличението на цената се дължи на поскъпването на суровия петрол, което доведе до 10-12% ръст на горивата у нас и в ЕС, обясни Бенчев. Петролът е борсов продукт и не може да се използва за социална политика, подчерта експертът.
Той припомни, че 60% от цената на крайния продукт, който зареждаме по бензиностанциите в страната, се дължи на акцизите и данъците при формиране на цената. И тези средства влизат в бюджета на страната. Държавата обаче не може да намали нивата им, защото и към момента акцизите върху горивата у нас са най-ниските в Европа, обясни Бенчев. Евентуална промяна на начислявания данък също би била изключително трудна. Въпреки че у нас горивата се облагат с 20% ДДС, а в Люксембург например с 4-5 % ДДС, цените у нас са дори малко по-евтини, разясни експертът.
Разликите в цените на бензина и на дизела в страната се дължат на транспортните разходи при формирането на продажната стойност на продукта, обясни Бенчев. В Северна България логистичните бази са много по-малко в сравнение с Южна България. Затова и в градове като Велико Търново при определяне на продажната цена се включват и разходите за зареждане с автомобилните цистерни, разясни той.
Откриха стая на Баневи със съкровища и документи. Евгения и Николай Баневи криели в специална стая бижута със злато и скъпоценни камъни. Вътре били складирани и оригиналните документи на фирмите в офшорни зони, установили криминалисти, претърсвали имението на милионерите в столичния квартал "Бояна".
"За прокуратурата тези документи са по-ценни от всякакви съкровища, защото от тях стават ясни част от методите за източване на приватизирани предприятия. Предстои да бъде проследено движението на парите по тези офшорни сметки", заяви заместник главният прокурор Иван Гешев (интервю с него четете утре в „Труд").
Както писа "Труд", в петък екипи на спецпрокуратурата, полицията и ДАНС започнаха претърсвания на офиси и имоти на Баневи. Разследването е започнало преди около 2 месеца и било образувано по сигнал от Дирекция на полицията, свързан с източването на фалиралия завод "Полимери" в Девня. На Николай Банев и съпругата му Евгения са били повдигнати задочно обвинения за документни престъпления, присвояване и пране пари и е издадена Европейска заповед за арест.
Властта заложи в "най-амбициозния бюджет" данъчна секира за 1.5 милиарда лева. По-високи публични разходи, по-високо данъчно-осигурително бреме, по-голямо разпределение през бюджета и влошено фискално салдо. Това предвижда проектът на бюджет за 2019 г., който вчера бе приет от правителството на извънредно заседание. Промените, които са залегнали в "данъчния пакет" за 2019 г., ще струват на българските данъкоплатци нови 1.5 млрд. лева годишно. Премиерът се самопохвали с "един от най-амбициозните бюджети на Прехода. Държавата не е била никога в по-добра кондиция от сега".
Консолидираните разходи през 2019 г. са заложени в размер на 44.5 млрд. лв„ което е с 5.9 млрд. лв. повече от очакваното изпълнение през текущата 2018 г. Това е напомпване на публичните разходи с над 10 млрд. лв. за 2 години, изчисли Институтът за пазарна икономика.
Интересен момент в общата картина на покачването на разходите е, че то не е основно провокирано от бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО). Ръстът в разходите на ДОО за периода 2017-2019 г. е в рамките на 1.5 млрд. лв., което е изцяло финансирано от по-високите приходи в ДОО, в т.ч. в резултат на повишена осигурителна тежест (през вноски за пенсия и осигурителни прагове). Всъщност дефицитът на ДОО се свива - от 4.4 млрд. лв. през 2017 г. до 3.9 млрд. лв. през 2019 г. На практика през сериозния ръст в осигурителните приходи, провокиран от ръста на заетостта, трудовите доходи и осигурителната тежест, финансовият министър пести от трансфера към НОИ. Спестеното обаче не се заделя, нито се отразява в някакви мерки за по-ниска тежест за данъкоплатците, а се разходва по други пера.
Повишените разходи са свързани с увеличените с 10% заплати в публичния сектор, които струват на бюджета 561 млн. лв., както и с около 20% на заплатите на учителите, което се равнява на 330 млн. лв. за 2019 г. Срещу това повишение обаче не стоят достатъчно ясни ангажименти за подобряване на работата на администрацията и оптимизация в структурите й. По-сериозен такъв е предложеното ограничаване на възможността на пенсионерите в силовите ведомства да продължат да получават хем пенсия, хем заплата. Ясно заявени мерки за ограничаване на административния персонал в целия публичен сектор обаче липсват, коментира ИПИ.
Шофьорите на коли без винетка ще плащат 30 лева такса "компенсация". Водачите на леки коли, които са "забравили" да се снабдят с винетка, ще плащат по 30 лева компенсаторна такса. Това съобщи министърът на регионалното развитие Петя Аврамова. Идеята е, че срещу тази такса шофьорите ще заслужат правото да продължат пътуването си. За тежките превозни средства "компенсацията" ще е 70 лева. Този тип такси се въвеждат най-вече заради транзитните пътувания, когато МПС-то просто преминава през България, поело за другаде. От пътната агенция от години твърдят, че транзитните шофьори често "пропускат" да платят пътната такса у нас и от това държавата търпи сериозни загуби.
Друго нововъведение е уикенд винетката. Плащането на такава такса ще даде шанс на т.нар. неделни шофьори, които рядко ползват републиканските шосета, да не дават излишни пари за по-дългосрочни винетки. Министър Аврамова съобщи, че уикенд винетката ще струва 10 лева и ще важи за времето от 12.00 часа в петък до 23.59 часа в неделя.
От 1 януари 2019 г. трябва да заработи новата толсистема, чрез която пътните такси ще се събират по електронен път. Така от Нова година досадните стикери, които досега лепяхме по стъклата на автомобилите, ще отидат в историята и ще бъдат заменени от виртуални електронни винетки. Цените се запазват като тазгодишните. През август е планирано да заработи същинската толсистема, която ще таксува тировете според изминатото разстояние.
Очаква се приходите от пътни такси да се увеличат в пъти след въвеждането на толтаксата. "Системата, която внедряваме, е сред най-модерните и гарантира, че няма как през страната да премине товарен автомобил, който да не плати", обясни министър Аврамова.
Приходите на "Нова броудкастинг груп" са нараснали с 10% през третото тримесечие. Приходите на "Нова броудкастинг груп" за третото тримесечие са нараснали с 10%, обяви собственикът към момента на най-голямата медийна група в България - Modern Times Group (MTG). Шведската компания публикува официалния си финансов отчет за периода, според който оборотът на българското дружество е 232 млн. шведски крони (43.6 млн. лв.).
Органичен растеж
В отчета традиционно не се предоставя много информация за българското подразделение, но все пак се казва, че органичният растеж в телевизионния и онлайн бизнеса на "Нова броудкастинг груп" продължава. Според MTG делът на аудиторията е отчел слаб спад, но пък телевизионният рекламен пазар расте. Оперативната печалба на "Нова броудкастинг груп" за периода се е увеличила до 49 млн. шведски крони (9.2 млн. лв.) при марж от 21.1%.
През февруари беше подписано споразумението за продажба на "Нова броудкастинг груп" за 185 млн. евро на чешката инвестиционна група PPF на най-богатия човек в Централна и Източна Европа Петр Келнер. Впоследствие Комисията за защита на конкуренцията започна задълбочено проучване на сделката и в крайна сметка я спря с довода, че медията има прекалено голям пазарен дял.
Обжалване
PPF и MTG обжалваха през юли решението пред Върховния административен съд, като изслушванията по делото са предвидени за 12 март 2019 г. Преди месец от шведската компания поискаха по-ранна дата. След обявяването на резултатите на MTG през тази седмица изпълнителният директор Йорген Мадсен Линдеман заяви, че ако се провали обжалването, "Нова броудкастинг груп" ще остане в групата. "Тогава ще продължим да разрастваме бизнеса и в течение на времето ще се опитаме да му открием нов дом", каза мениджърът в разговор с анализатори.
Членове на КРИБ се разграничиха от идеите за контрапротест срещу майките. Две от чуждестранните фирми, които членуват в Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), публично се дистанцираха от изявленията на члена на управителния съвет на организацията Евгений Иванов, насочени срещу протеста на родителите на деца инвалиди. По повод исканията за оставка на вицепремиера Валери Симеонов заради обидни изказвания Иванов заплаши, че членовете на сдружението могат да организират 20-хиляден работнически контрапротест срещу негодуващите майки.
Първите две фирми, които реагираха на шокиращата заплаха, бяха Lidl и Generali. "Лидл" не участва в политически спорове - нито в България, нито някъде по света. Дори в най-тежки и сериозни обществени дискусии не сме подкрепяли конфронтацията, а по-скоро винаги сме се старали - доколко можем - да помогнем, вместо да се дистанцираме от социалните проблеми в обществото. Тези наши ценности и приоритети са ясно изразени и могат да бъдат проследени във всеки аспект от дейността на "Лидл България", включително чрез социално отговорните ни инициативи", коментират от българското представителство на Lidl в своята официална фейсбук страница. И добавят: "В интерес на точността КРИБ не е отправил запитване към нас като член на организацията за формиране на обща позиция по казуса. В допълнение можем само да изразим съжаление, че толкова ясен човешки и социален проблем бива използван като инструмент за постигане на едни или други цели. Особено такава уязвима социална група няма нужда от още спорове и взаимни обвинения, а от подкрепата и съвместните усилия на държавата и цялото ни общество."
В петък към "Лидл" се присъедини и българското представителство на застрахователната компания Generali. "Както в България, така и на международно ниво Група GENERALI не взима участие в политически спорове. Ние сме професионалисти в застрахователното дело, които се разграничават от политическите теми. В интернационален план нашите ценности и етика са насочени в посока за подкрепа и помощ относно социалните проблеми във всяка от държавите, в които оперираме. Нашата международна визия е активно да защитаваме и подобряваме живота на хората. През годините сме били съпричастни с множество социални събития както в България, така и по света, защото нашият фокус е винаги насочен към обществото около нас", коментираха оттам по повод включването на КРИБ на страната на Валери Симеонов.
До реакцията на двете чужди представителства се стигна, след като неправителствената организация Български хелзингски комитет (БХК) предупреди, че ще алармира централите на техните компании майки.
Бедни баби хвърлят по 30 000 пенсии през балкона. Бедни баби, които взимат минималната пенсия в страната, която чак от другата година ще стане 220 лева, са хвърлили 30 хил. месечни възнаграждения през балкона. Това показва статистиката на МВР, с която „Монитор" разполага. Жените, които са около 90% от измамените само за година са наброили над 6 млн. лева на телефонни измамници.
Рекордът по бройка измамени държи София със 120 преметнати жени, по изхвърлени суми обаче рекордьор са областните дирекции в най-бедния регион в страната - Северозападна България. Там са дадени една трета от сумите за година.
„Не случайно мошениците избират по-бедните региони. Там са сигурни, че хората колкото и да имат, ще ги дадат. Бройката на измамените там не е по-голяма, но пък хората са склонни да дадат и последния си лев. Дали това идва от трудността с работа със съвременните устройства за комуникация, или просто от наивността на хората, ние не знаем. Само знаем, че отчитаме ръст в разкриваемостта. През миналата година тя е била 9 процента, докато през тази надхвърля 16 процента. Това обаче не спасява хората, тъй като и опитите скачат и стават все повече. Една група може да завърти до 1000 обаждания за ден. От тези 1000 души, все няколко ще се вържат на думите им и ще си дадат парите", обясниха от „Национална полиция" пред „Монитор". От там предоставиха и данни за измамите по градове. От началото на годината само по сюжета „полицейска акция" са изгорели близо 600 души в страната, които са били подведени, че помагат на органите на реда.
Измамниците най-често правели реализации, понякога дори и за по 1000 лева в София, където преметнатите са 120, следва Пловдив с 55 удара, Варна с 52, Разград с 39, Сливен с 38 и Търговище с 37.
„Статистиката показва, че най-много като брой са в големите градове. Като обща печалба обаче парите са най-много в малките населени места. Е, за последните месеци цифрите малко се обърнаха, тъй като в София само за известно време възрастен мъж даде 600 хил. евро на измамници, а друга жена пък наброи същата сума, но в левове, с което статистиката претърпя обрат с над 1,6 млн. лева. Подобни удари обаче са единични и се надяваме да няма повече хора, които така да се доверяват. Паралелно с това работим по разкриването на мошениците", обясниха разследващи от СДВР пред „Монитор".
Още по темата:
Икономическият печат на 26 октомври 2018 година
Икономическият печат на 25 октомври 2018 година
Икономическият печат на 23 октомври 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |