Снимка: Pixabay
Момчил Лалев
Работодатели и синдикати продължават да водят спор по темата за намаляването на майчинството от две на една година, както и за прекратяването на натрупването на платен отпуск за времето, в което жените отглеждат малки деца.
От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) подчертават, че към момента майчинството у нас е най-дългото в сравнение с всички останали страни в ЕС. То продължава 58 седмици при едва 14, заложени като минимум според европейските директиви.
"Освен това, целта, която се поставя с въвеждането на дългото майчинство - увеличаване на раждаемостта, не се постига. Дори напротив – тя бележи спад“, заяви пред NOVA телевизия председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.
Според президента на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов обаче срокът, за който младите майки отглеждат децата си в ЕС, е прекалено кратък. В това отношение преди време България била давана за пример и се обсъждало удължаването на майчинството и в други страни членки.
"Съмнявам се, че срокът на майчинството има нещо общо с раждаемостта и няма как идеята за намаляването му да стане популярна“, категоричен е Манолов.
"Да, наистина в България има дълго майчинство, но това е продиктувано и от качеството на живот. Другите страни успяха да си вдигнат стандарта на живот, но ние сме на дъното. Как това ще стане през 2020 или 2021 година?", коментира пред Bulgaria ON AIR финансистът от КТ "Подкрепа" Мика Зайкова.
От министерството на труда и социалната политика защитиха 2-годишната продължителност на майчинството.
"Считам, че извоюваното право е право", с тези думи, цитирани от БТА, зам.-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова коментира предложението на работодателските организации България да се откаже от 2-годишния отпуск по майчинство, заради недостига на работна ръка.
"Няма и пряка връзка между демографската криза, периода на майчинство и раждаемостта", каза Русинова и добави, че при подобни искания трябва да се отчете и недостигът на места в детските градини на големите градове.
Русинова подчерта, че политиката, която се води в момента, а и трябва да се води занапред, е за стимули майките да се връщат по-рано на работа, а не това да се постига чрез наказания. Стимулите са Кодекса за социално осигуряване, който дава възможност майките, които са се върнали по-рано на работа, да получават половината от майчинството към заплатата си. Друг стимулиращ ефект има и схемата по "Родители в заетост" за осигуряване на детегледач. Гъвкавото работно време също се ползва в администрацията, напомни Русинова и допълни, че около 90% от служителите ползват тази възможност.
Фирмите обаче поради различни причини не се възползват много от законодателните възможности за гъвкаво работно време, както и от възможностите за създаване на детски градини и детски ясли към предприятията, за каквито е осигурявано финансиране по различни програми.
Междувременно стана ясно, че България очаква указанията на Европейската комисия (ЕК) за прилагането на решението на Европейския съд, с което се обявява, че отпускът за отглеждане на дете до двегодишна възраст не се признава за трудов стаж, който дава право на платен годишен отпуск. Решението е след запитване от румънски съд заради казус в Румъния. ЕК трябва да даде указания, защото решението важи за всички страни членки.
Председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев определи като „твърде нелогична“ практиката да се ползва два месеца отпуск след майчинството за сметка на предприятието, в което работи съответната майка. Според председателя на АИКБ заплащането на отпуска на жените, отглеждали децата си две години, трябва да се изработва от други майки, които са се върнали на работа по-рано от предвиденото.
Според Жасмина Саръиванова от Българската стопанска камара (БСК) въпросът за отпуска по майчинство има много аспекти - демографски, законодателен и чисто човешки.
"Позицията на БСК не е свързана с отнемането на правата на майките. Ние целим да се използва годишният отпуск по предназначение - а именно за психическа и физическа почивка от работата. Не става въпрос за продължителността на майчинството. Става дума, че докато тече майчинството, да не се натрупва платен годишен отпуск", отбеляза Саръиванова пред Bulgaria ON AIR. По думите на Саръиванова ролята на държавата е да осигурява детски градини и ясли за децата.
Вицепрезидентът в периода 2012-2017 г. Маргарита Попова категорично защити отпуските на майките, за които бизнесът иска да бъдат премахнати. Според Попова това е неудачно време и неудачно поставен въпрос от страна на работодателите.
"Майчинството е свято нещо, то е свята ценност! Какво искаме сега? След майките на дечицата с увреждания да излязат и другите майки ли? Когато имаш власт да направиш нещо е много важно да избереш правилното време, в което да го направиш. Иначе 5 пари не струват предложенията", коментира Маргарита Попова пред телевизия Bulgaria ON AIR.
"Проблемът не е само от ниската раждаемост, а и от това, че хората решават, че могат да потърсят щастието си някъде другаде. Да отидат при една друга демократична подредба, където да могат да разсъждават философски и където да могат да бъдат щастливи. Хората искат да имат бъдеще, да имат надежда за бъдещето", посочи още Попова.
От Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) също защитиха отпуските на майките.
"Правата на бременните жени и майките, включително и уредените в Кодекса на труда, са свързани с Конституцията на България, която прогласява един съществен принцип - "жената-майка се ползва от особената закрила на държавата", подчертават от КНСБ.
"Зад конституционните права на майките стои демографска политика на държавата, а не обичайна и необходима регулация на трудови отношения. Затова подобни искания трябва да бъдат оставени без последствия", се казва още в становището на КНСБ.
Още по темата:
Нови документи за изплащане на болнични и майчинство въвежда НОИ от 1 юли
380 лева обезщетение за отглеждане на малко дете от догодина
Върнали се по-рано на работа майки ще получават 50% от помощите
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |