Бензинът падна до 2,21 лв., дизелът вече е 2,36-2,38 лв. Цените на горивата са се понижили чувствително през последните десет дни. показва проверка по големите вериги.
Масовият бензин А 95 вече се продава под 2,30 лв. за литър, а на някои търговски обекти е 2,21 лв. Цената на дизела е твърдо под 2,40 лева и се движи между 2,36 и 2,38 лв. За сравнение в началото на месеца горивата струваха с поне 10 ст. по-скъпо.
Причина за поевтиняването са падналите котировки на петрола, обясняват големите търговци. Цената му се задържа трайно под 72 долара за барел, докато при поскъпването от края на октомври бе стигнала почти 85 долара. Котировките падат, след като страните производителки от ОПЕК не успяха да се споразумеят за намаляване на добива през следващата година.
След три седмици ще има нова сбирка, на която въпросът ще бъде обсъждан. Дотогава у нас е възможно ново поевтиняване на горивата, тъй като сегашното все още не е отразило напълно спада на петрола. До края на месеца и в началото на другия може да има намаление на цените с още 3-4 ст.
Коледен бонус: Депутатската заплата нагоре с поне 90 лева. Заплатата на депутатите скача с минимум 90 лв. от ноември.
В понеделник НСИ оповести средните заплати в страната за третото тримесечие и според съобщението заплащането в обществения сектор за последния месец от периода е вече 1173 лв. вместо досегашните 1143 лв. Депутатската заплата е три пъти средната, т.е. за ноември народните представители ще получат 3519 лв., което е с 90 лв. повече от сегашното им базово възнаграждение.
Това е все още под рекорда, постигнат през февруари т.г., когато депутатската заплата достигна 3540 лв.
3519 лв. е обаче минималната депутатска заплата. За участие в комисия те взимат 10% отгоре, а няма нито един народен представител, който да не е член на по две. За всяка година трудов стаж те взимат и по 1,6%, т.е. най-възрастните ще се разписват за по над 5000 лв. Постовете в НС носят още проценти.
Плюс това депутатите вземат и по две трети от заплатата си допълнително под формата на разходи за наемане на сътрудници и други, за отчитането на които няма кой знае какъв строг контрол.
Най-високата заплата в държавата обаче е на президента. Той получава офицално минимум две депутатски заплати, т.е. от декември Румен Радев ще се разписва срещу 7038 лв. Той също получава по 1,6% отгоре за всяка прослужена година, което за неговия стаж прави около 60% отгоре или чистото му възнаграждение отново минава 11 хил. лв.
Премиерът и председателят на парламента са малко по-назад от държавния глава - вземат само 50% повече от депутат. Така месечната заплата на Бойко Борисов става 5278 лв., т.е. нараства със 135 лв. в сравнение със сегашната. Това е обаче без добавката за трудов стаж, която също е по 1,6%. При трудовия стаж на Борисов премиерската му заплата става над 7000 лв.
Министрите получават по 30% над основната депутатска заплата, т.е. 4574 лв. от ноември.
За първи път от доста време насам заплатите на останалите най-висши държавни чиновници леко спадат, тъй като в повечето случаи те се определят в зависимост от заплатите в съответния сектор, а в повечето браншове има лек спад на средните. (Виж таблицата.)
Например заплатите на председателя и членовете на КЕВР зависят от средното заплащане в енергетиката. Шефът на регулатора получава 93% от три средни заплати в енергетиката, но точно за третото тримесечие тези заплати намаляват от 1821 лв. на 1804 лв., което автоматично намалява и заплащането в КЕВР.
Отървахме се. България няма да се присъедини към глобалния пакт за миграцията на ООН. Това обяви шефът на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов след заседание на коалиционния съвет.
Пред „Труд" евродепутатът от ВМРО Ангел Джамбазки коментира, че неслучайно е взел участие в коалиционния съвет. Джамбазки пръв би камбаната за опасностите пред националната сигурност, които произтичат от документа. Евродепутатът бе категоричен, че зад формулировката „легална миграция" широко се отваря вратата на милиони ислямисти и икономически мигранти, които ще залеят Европа. „Географското положение на България ни задължава да бъдем особено внимателни към подобни документи", предупреди Джамбазки. Той цитира текст от 34-страничния пакт, в който се посочва, че „миграцията е положителен глобален феномен, който е източник на благоденствие и иновации".
„В документа са заложени и изисквания всяка страна задължително да приема, осигурява и гарантира всеки един бъдещ мигрант", предупреди евродепутатът, според който това би довело до рухване на социалната ни система. „Ние признаваме, че миграцията е източник на благоденствие, иновации и постоянно развитие на нашия глобализиран свят", пише във въведението на документа на ООН.
В пакта е записано, че няма обвързваща юридическа стойност, но формулировките в него сочат друго. Там е записано, че „страните се задължават" да приемат, да осигуряват, да гарантират достъп до социалната осигурителна система на бежанците. Посочва се, че миграцията е средство за икономическо развитие на страните.
„С безпроблемното предоставяне на нови лични документи за самоличност на мигрантите се застрашава международната сигурност и широко се отварят вратите за нова вълна от терористични атаки", предупредиха от ВМРО.
В края на миналата седмица председателят на БСП Корнелия Нинова, позовавайки се на фалшива новина, поиска премиерът Бойко Борисов да дойде в парламента и да обясни кой, защо и кога е решил България да подкрепи пакта за миграцията на ООН.
Гражданска поскъпва без лимит за обезщетенията. Има два сценария за развитие на ситуацията със задължителната застраховка „Гражданска отговорност". Първият е разумът да победи и да се сложи лимит на обезщетенията за болка и страдание на роднините на пострадалите от катастрофи. А вторият е да не се прави нищо, което ще доведе до фалит на поне половината застрахователи на пазара, а цената от 1000 лв. за „Гражданска отговорност" ще бъде съвсем реална. Това обясни за „Труд" изпълнителният директор на Бул Инс Стоян Проданов. Проблемът е, че с решение на Върховния касационен съд (ВКС) кръгът на роднините, които могат да претендират за обезщетения беше разширен като към досегашните родители и деца бяха добавени братя, сестри, баби, дядовци, чичовци и всички с емоционална връзка със загиналия в катастрофа.
„Гражданска отговорност" има давност 5 г. като за този период на пътя са загинали около 3500 души. След решението на съда броят на близките, които може да искат обезщетение ще нарасне 2 пъти като се чакат над 10 хил. нови искове за обезщетения. При средно обезщетение от 140 хил. лв. застрахователите трябва да изплатят още 1,5 млрд. лв., пресметна Стоян Проданов.
Проблемът е, че у нас няма методика за обезщетение на роднините според възрастта на пострадалия, неговите доходи и семейство, за което се грижи - т.е. да се обезщетят материалните загуби на семейството от загубата на техния близък. Затова в съда се разглеждат само дела за причинена болка и страдание на близките на загиналия, където присъжданите суми всяка година нарастват. Затова застрахователите искат да се сложат лимити за тези обезщетения и да се подготви методика за определяне на обезщетения за материалните загуби. Същата позиция заявиха и от работодателските организации АИКБ и КРИБ. В редица страни от ЕС има лимити на обезщетенията за болка и страдание, които са от 1500 до 30 000 евро.
Управляващите контраатакуваха участниците в масовите протести. Управляващите се съвзеха от изненадващо масовите протести през уикенда срещу високите цени на горивата, вдигането на данъка за старите автомобили, поскъпването на "Гражданска отговорност" и други стоки от първа необходимост и се мобилизираха, за да омаловажат причините за гражданското недоволство. Атаката бе подета от финансовия министър Владислав Горанов и зам.-председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов. Премиерът Бойко Борисов предпочете да замълчи.
В неделя в десетки градове на страната бяха организирани шествия и блокади на основни пътища. Според управляващите обаче гражданското недоволство не е спонтанно, а се дължи на сценарий за политическа дестабилизация на държавата. Защитавайки тази теза обаче, те влязоха в поредица от противоречиви твърдения и показаха дори невежество по отношение на функционирането на държавата. Така например Цветан Цветанов обясни, че цените на бензина се формират и контролират не от правителството, а от Комисията за енергийно и водно регулиране. "Тя е независима и се избира от парламента", обясни той. Наложи се финансовият министър Владислав Горанов да го поправя, че пазарът, а не КЕВР, регулира точно тези цени.
Финансовият министър пък се отличи с арогантен коментар за рязкото вдигане на данъка за старите автомобили. Според него то било пренебрежимо малко и годишно щяло да струва колкото две кутии цигари. Сметките на министъра показвали, че увеличението ще е от 6 до 10 лв. в зависимост от годините на автомобила и че това не може да е непосилно бреме. Финансистът припомни, че България е в наказателна процедура по отношение на чистотата на атмосферния въздух и че държавата била длъжна да вземе мерки. В същото време Горанов призна, че увеличение на данъка няма да промени склонността на българите да купуват автомобили втора ръка.
Финансовият министър видя злобна спекулация и в заплахата цената на "Гражданска отговорност" да достигне до 1000 лева още идната година. „Това не стои на дневен ред, това е спекулация, която цели да създаде обществено напрежение", заяви министърът след заседанието на коалиционния съвет ГЕРБ - "Обединени патриоти". Той пропусна да спомене, че сметките за рязко вдигане на цената на задължителната застраховка бяха направени от самите застрахователи и са резултат най-вече от липсата на адекватен контрол от Комисията за финансов надзор (КФН). Те бяха подкрепени и от шефа на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова, която внесе поправки, с които се слага таван на обезщетенията при катастрофи, с аргумента, че в противен случай или застраховката те скочи драстично или ще фалират застрахователи.
Шефът на АПИ издаде колко може да се "спести" от пътно строителство. Асфалтът в проблемната отсечка на пътя край Своге, където през август при инцидент с автобус загинаха 20 души, наистина е бил различен от заложеното по проект, но умисъл нямало, а ценовата разлика от подмяната на съставките "би била незначителна - под 2000 лева за 350-метровия участък". Така невъзмутимо председателят на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) Светослав Глосов коментира обвиненията за некачествена настилка в района на катастрофата. Пред Би Ти Ви той призна вчера, че не може да си обясни как и защо материалите са се оказали със състав, различен от утвърдената рецептура.
С изказването си Глосов, доскорошен шеф на Камарата на строителите в България, косвено разкри колко разходи може да си спести една фирма само от влагане на по-евтин асфалт. Просто изчисление, базирано на твърдението му за "незначителна разлика" до 2000 лв. за 350-метров участък, показва, че става дума за 5700 лева на километър, отделно от евентуални други "икономии" в работата по шосето. Трасето от Нови Искър до Мездра, ремонтирано от "Трейс груп", е общо 82 километра.
Камарата на строителите реагира остро през миналата седмица на искането на депутати от БСП начело с Елена Йончева чужда лаборатория да провери качеството на строителството на магистрали и пътища в България. Строителите поискаха вносителите на предложението на напуснат Народното събрание. Междувременно пътната агенция отказа външна проверка. В неделя по време на пленума си БСП гласува декларация в подкрепа на Йончева и колегите й. Искането ще бъде внесено отново, този път подписано от всички соцдепутати.
В края на миналата седмица Камарата на строителите изпрати писмо до директора на Европейската служба за борба с финансовите измами (ОЛАФ) Виле Итала с искане за незабавна среща заради "разпространяването на подвеждаща информация, свързана с изразходването на европейски средства". Много от пътностроителните проекти у нас се финансират от еврофондовете.
Светослав Глосов вчера заяви, че АПИ не е проспала казуса с проблемния участък край Своге, и обясни, че иде реч за тежка, но регламентирана кореспонденция с изпълнителя на строежа. Искането за ремонт на проблемната отсечка е отправено от общината в Своге още през юни 2017 г. - повече от година преди да се случи фаталният инцидент.
ЕЦБ ще провери топ 3 на банките плюс местните ПИБ, ЦКБ и Инвестбанк. Европейската централна банка (ЕЦБ) ще направи цялостна оценка на шест български банки като част от кандидатстването на страната за влизане в банковия съюз. Това са първите три по активи - Уникредит Булбанк, ДСК и ОББ, които по европейските правила задължително трябва да минат под проверка и впоследствие ще бъдат под надзора директно от Франкфурт. Към тях ЕЦБ е добавила най-големите частни банки с местна собственост - Първа инвестиционна банка, Централна кооперативна банка и Инвестбанк.
В официалното съобщение се потвърждава още, че проверката, съставена от оценка на качеството на активите и стрес тест, ще e по данни към края на 2018 г. Тя ще започне още през настоящия месец и се очаква резултатите да бъдат оповестени през юли 2019 г.
Преглед на предишния преглед
Докато бройката от шест институции не е изненада и беше съобщена от източници на "Капитал" още преди месец, около състава на извадката имаше спекулации. Включването на топ 3 е задължително, тъй като след влизането на БНБ в "тясно сътрудничество" (механизмът за влизане в Банковия съюз за страни извън еврозоната) с ЕЦБ последната ще поеме надзора над тях.
Останалите три обаче очевидно са избрани на рисков принцип, а не според важността за банковата система, тъй като това са четвъртата, осмата и двaнадесетата по активи банки. Нещо повече - извадката включва най-слабо представилите се при предишния преглед на банковата система от 2016 г., извършен от БНБ - ПИБ и Инвестбанк. Тогава в резултат на прегледа на качеството на активите на ПИБ (с основни акционери Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев) беше наложена корекция от 420 млн. лв., а на Инвестбанк (контролирана от Петя Славова) - 105 млн. лв. В резултат показателят за адекватност - базовия капитал от първи ред, и на двете падаше под регулаторните изисквания - съответно до 5.2% и 6.3%.
Освен това при утежнения сценарий на стрес теста и при двете банки капиталът ставаше отрицателен, а при Инвестбанк дори и при базисния сценарий се стигаше до отрицателен капитал. Тогава БНБ реши да приеме данните от стрес теста само за сведение и да не изисква рекапитализиране, така че да бъде преодолян и този хипотетичен недостиг.
За разлика от тях другият местен избраник на ЕЦБ - ЦКБ (част от групата "Химимпорт", контролирана от Иво Каменов и Марин Митев) премина прегледа почти без корекции. Основната критика към проведената от БНБ проверка през 2016 г. беше, че практически игнорира най-съществения проблем на сектора - кредитирането на свързани лица.
Около 60% от пазара
С така съобщения избор става ясно, че през проверка ще минат близо 60% от активите в банковата система. Според представените от ЕЦБ Често задавани въпроси към съобщението изборът на банките е по подобие на обхвата на проведените цялостни оценки при съставянето на Единния надзорен механизъм през 2014 г. и при приемането на еврото в Латвия през януари 2015 г. "Институциите се избират въз основа на техния размер, рисков профил и цялостно значение за националната икономика. Тава означава, че се вземат предвид няколко елемента, като например бизнес модел на институцията, вътрешно управление и управление на риска, рискове за капитала, рискове за ликвидността и финансирането и взаимосвързаност с останалата част на финансовата система", поясняват от ЕЦБ.
Също така от поясненията на ЕЦБ става ясно, че на по-късен етап ще бъде оценена значимостта на институцията, която може да възникне от наскоро обявената покупка от Пощенска банка на Банка Пиреос България. Механичното събиране на активите на двете към септември 2018 г. създава третата най-голяма банка в страната и след евентуалното им сливане може да трябва тя да мине под прекия надзор на Франкфурт. "Ако новата институция бъде оценена като значима на българския пазар, тя своевременно ще бъде подложена на цялостна оценка", обясняват от ЕЦБ.
Антикорупционната комисия призова председателя на ВКС на разпит. Офанзивата срещу председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов навлезе в нова фаза. Миналата сряда той е бил призован да се яви в сградата на антикорупционната комисия (Комисия за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество - КПКОНПИ), за да даде обяснение пред специални агенти от дирекция "Противодействие на корупцията". Това стана ясно от официално съобщение на ВКС, към което са приложени призовката и отговорът на Лозан Панов.
Тъй като Панов е бил в командировка, призовката е била връчена на неговия заместник - Павлина Панова. "Цитираните норми (в призовката - бел. ред.) не предвиждат хипотеза за призоваване на председател на съдебна институция. С оглед на това е недопустимо един председател на съд да бъде призоваван по този ред от държавен орган, чиито актове подлежат на съдебен контрол", пише Панов в отговор до антикорупционната комисия.
Подобен подход грубо нарушава конституционния принцип на разделение на властите и същността на правовата държава. Намирам, че няма правно основание за явяването ми в сградата на КПКОНПИ на посочената дата", е становището на председателя на ВКС.
Най-вероятната причина за призоваването на Лозан Панов е започнала през пролетта данъчна ревизия срещу него. Според данъчно-ревизионния акт, издаден на 18 септември, той дължи 16 хил. лв. данък върху доходите си. Констатациите на данъчните, че Панов е укривал доходи, обаче се базират на тенденциозно изкривяване на фактите по време на проверката.
Враг №1
Лозан Панов се позиционира като опозиция на главния прокурор Сотир Цацаров малко след като беше назначен за председател на Върховния касационен съд през 2015 г. Той многократно настояваше за независими проверки на корупционните скандали около главния прокурор - т.нар. "Яневагейт" и срещата му в ЦУМ с издателя на "Сега" Сашо Дончев и Георги Гергов от БСП. В резултат на тази му позиция срещу Панов и семейството му започна кампания, която се развиваше основно през медиите на депутата от ДПС Делян Пеевски. Последната публикация е от неделния брой на в. "Монитор" по повод общото събрание на Съюза на съдиите в България (ССБ). Панов е наречен "скандален шеф на съдиите", а съюза - "тайната грантаджийска организация".
Освен с Цацаров Панов е в открит конфликт и с председателя на антикорупционната комисия Пламен Георгиев. Причина са нападките на Георгиев срещу магистрати заради преюдициалното запитване, отправено от Софийския градски съд по делото на комисията за отнемане имуществото на Цветан Василев.
Друга конфронтация е във връзка с тълкувателното дело във ВКС, по което съдът трябва да вземе решение дали е възможно да се премине към конфискация дори и ако наказателното дело е приключило с оправдателна присъда.
Тезата на Георгиев е, че такава връзка не е задължителна, докато по-голямата част от съдиите приемат обратното - няма как да започне процедура по конфискация, ако наказателното производство е прекратено. Очаква се тълкувателното дело да бъде решено тази седмица.
Училища с кухни и микроскопи от дарения. Кухни за общежитията, модерни микроскопи, компютри от последно поколение, книги са само част от нещата, които училищата са получили като дарение от свои бивши възпитаници, показа проучване на „Монитор". Оборудването, закупено от завършилите, не само подпомага обучението на настоящите ученици, но и улеснява работата на учителите.
Един от примерите за меценатство е в Професионална гимназия по компютърни технологии и системи в Правец. Там в ролята на съвременните Евлоги и Христо Георгиеви влиза сдружение на бивши възпитаници „УКТЦ Завинаги". Те осигуряват средствата за четири кабинета, оборудвани с компютри и лаптопи, обясни директорът Трифон Трифонов. Сдружението издържа и клуба по роботика в училището, спонсорирайки участието му в различни участия в България и чужбина. Друг бивш възпитаник - Иван Борисов, който е завършил през 2007 г., пък помага за цялостния ремонт на физкултурния салон и оборудването му с баскетболни кошове, волейболни мрежи. В гимназията в Правец се оказа, че има и дарители, които все още учат, но са решили да помогнат. Началото на този месец Виктор Кънчев от 11-и клас подарява кухня за общежитието, за да могат учениците да си готвят. Той осигурява готварска печка, микровълнова фурна, както и две перални за 460-те деца, които живеят там.
Миналата година бивши възпитаници от випуск 2002-ра година на ППМГ „Акад. Никола Обрешков" в Бургас пък поставят началото на дарителска инициатива „Предай нататък". Те започват от социалните мрежи, а след това и кампания за набиране на средства, като събират около 9 хил. лв. След допитване до директора на гимназията те закупуват за кабинета по биология модерен мултифункционален и интерактивен дисплей за часовете по природни науки.
Глобиха 92 аптеки за продажба на лекарства без рецепта. 92 аптеки са глобени за по-малко от две години заради продажба на лекарства без рецепта. Това съобщи директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов.
От общо проверени 300 апптеки през 2017-а са били издадени 42 наказателни постановления. От началото на януари до сега те са 50 на брой, допълни той и припомни, че по смисъла на Закона за лекарствените средства санкцията за такова нарушение е 1000 лева. Оказва се, че независимо от големия брой засечени фармацевти - нарушители България е под средното ниво за Европейския съюз по смъртност от инфекции, причинени от резистентност към антибиотици в резултат на прекомерната им употреба. Това пък съобщи шефът на Националната референтна лаборатория по антибиотици доц. Иван Иванов, позовавайки се на европейско проучване. Според цитираните от него данни, от всички 33 000 смъртни случая в страните от ЕС по тази причина, голям брой се дължи на вътрешноболничните инфекции, като в 39 на сто те са били резистентни към трето поколонеие антибиотици, които се използват в лечебните заведения. По думите на доц. Михаил Околийски, представител на Световната здравна организация в нашата страна, тези лекарства се използват повече от необходимото.
Директорът на Националния център за заразни и паразитни заболявания проф. Тодор Кантарджиев обяви, че още от 2016 г. е разработен план за ограничаване употребата на антибиотици, но той все още е е влязъл в сила, защото съгласуването му между няколко министерства все още се бави.
Всяка година в Европа 25 000 души умират от инфекции, причинени от резистентни микроорганизми. Световната седмица на осведомеността за отговорно прилагане на антибиотиците тази година, която започва от 12 ноември, преминава под мотото "Времето на антибиотиците изтича". Целта е да се привлече вниманието към проблема с антибиотичната резистентност. По данни на Световната здравна организация, малкото разработвани в момента нови антибиотици не са в състояние да се справят с нарастващия брой мултирезистентни микроорганизми.
Още по темата:
Икономическият печат на 12 ноември 2018 година
Икономическият печат на 9 ноември 2018 година
Икономическият печат на 8 ноември 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |