Българинът харчи все повече за данъци, развлечения и транспорт. Доходите на българските домакинства продължават да растат - през третото тримесечие на 2018 г. общият доход средно на лице от домакинство е стигнал 1541 лв., или със 7,7% повече от същия период на м.г.
Разходите нарастват с още по-голям процент спрямо година по-рано - 9,8%, като достигат 1518 лв. средно на лице от домакинство.
Храната продължава да е най-големият разход на българина, макар че като дял от разходите вече рядко е над 30% за разлика от 5-6 години по-рано, когато често се доближаваше до 40%.
През третото тримесечие на 2018 г. за храна и безалкохолни напитки сме давали 30,1% от всичките си разходи, като този дял не се променя в сравнение с година по-рано. В абсолютна сума обаче през третото тримесечие харчовете ни за храна са 457 лв. на месец срещу 416 лв. година по-рано, т.е. има нарастване с 9,8%.
С най-голямо нарастване на годишна база обаче са разходите за развлечения и свободно време, културен отдих и образование -19,8% спрямо третото тримесечие на 2017 г. През последните 10 години тези разходи рядко са били над 4% от общите, но от около 2 години насам вече стигат 6-7 процента дял. През месеците между юли и септември например за развлечения сме давали 6,8% от общите си разходи, докато година по-рано - 6,3%.
В същото време от данните за инфлацията за октомври, разпространени от НСИ предния ден, се видя, че цените в сектор "Развлечения и култура" имат сравнително високо поскъпване от 4,7%, което обикновено се получава при по-голямо потребление. В абсолютни стойности обаче за култура и развлечения харчим сравнително малки суми: 104 лв. месечно сега срещу 87 лв. м.г.
ВМЗ - Сопот ще произвежда дронове. ВМЗ Сопот подписа договор за сътрудничество и трансфер на технологии с израелската компания Aeronautics Group, на базата на който ще започне производство на безпилотни летателни апарати /дронове/. Това е станало на среща на министъра на икономиката Емил Караниколов с представители на израелската компанията в Министерство на икономиката, съобщиха от ведомството.
На срещата е участвал още заместник - министър Лъчезар Борисов, представители на Министерство на вътрешните работи и на Министерство на отбраната.
Израелската компания е глобален лидер в производството и дизайн на безпилотни летателни апарати, има над 70 клиента по целия свят, в това число продава и на НАТО. Договорът за трансфер на технологии ще даде възможност на ВМЗ за собствен бранд български безпилотни летателни апарати, както и сервиза, поддръжката и обслужването им.
Министър Караниколов е изтъкнал, че инвестициите в нови технологии са основен фактор за растеж и е подчертал, че Израел е световен лидер в иновациите, които добавят висока стойност в производството. Зам.-министър Борисов е отчел, че износът в сектора на продукти свързани с отбраната за миналата година отбелязва над 20 на сто растеж, както и че съществува сериозен потенциал за развитие на военно промишления комплекс у нас.
Свалят цените на горивата с нови мерки. Мерки за намаляване на цените на горивата у нас предлага Българската петролна и газова асоциация. Сред тях са да спре влагането на биодобавка през зимния период, което оскъпява горивото.
Компаниите са готови да обсъдят и промяна на корпоративните си стандарти с цел намаляване на разходите за издръжка. Настояват всички бензиностанции, включително и ведомствените, да публикуват себестойността на продуктите си, за да е ясно на обществото какви са надценките на търговците.
Публикуваме пълното изявление на Българската петролна и газова асоциация след срещата им с вицепремиера Томислав Дончев.
„На 15.11.2018 г„ се проведе работна среща между вицепремиера Томислав Дончев и представители на Българската петролна и газова асоциация.
Членовете на асоциацията заявиха, че бидейки български предприятия, които работят от десетилетия и ще продължат да работят в България, са съпричастни към проблемите на българските граждани, които са и техни клиенти. Като едни от най-големите инвеститори в България, петролните компании напълно разбират отговорността си пред потребителите на горива в страната.
Кабинетът планира и такси за преминаване по мостове и тунели. За преминаване по отделни съоръжения по пътищата в страната ни, като мостове, тунели или планински проходи, също ще могат да се събират такси. Това предвижда нов проект на Наредба за условията и реда за събиране на таксите за специално ползване на републиканските пътища на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), публикуван в сряда. Досега в България такива такси не са налагани.
Предвижда се и ред, по който да се плащат таксите за път, отдаден на концесия. У нас такива пътища няма, но имаше спорадични заявки за интерес от потенциални кандидат-инвеститори.
Не е ясно какви ще са таксите, но те ще могат да се плащат в левове или в евро - за регистрираните в чужбина превозни средства. От тях ще са освободени автомобилите на МВР, НСО, ДАНО, Спешната помощ и на въоръжените сили. Допълнително заплащане няма да се дължи, ако вече има тол такса. Плащането на таксата ще става на контролно-пропускателни пунктове преди или след преминаване по съоръжението и ще се дава платежно, гласи още наредбата.
Платените съоръжения ще бъдат посочени в приет с решение на правителството списък. От Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) дават да се разбере, че става дума за бъдещи обекти. Такива са тунелите под проходите "Шипка" и "Петрохан". Заговори се и за евентуални нови трети и четвърти мост над Дунав към Румъния. В момента се плаща за преминаване и на двата съществуващи моста - при Русе и при Видин. От пътната агенция успокоиха, че съоръженията по магистралите няма да бъдат платени, тъй като за тях ще важат тол таксата за камионите и електронната винетка за леките коли.
Проектонаредбата предвижда също в случаите, когато специалното ползване обхваща различни републикански пътища, един от които е предоставен на концесия, таксите да се определят в две части и да се заплащат по сметка на АПИ и на концесионера. До момента у нас няма пътища на концесия. Имаше запитвания от фирми от Далечния изток за евентуално тяхно участие в пътното строителство у нас, без да се стигне до по-конкретна информация. Данните за предоставените на концесия пътища и за сметките в обслужващите банки на агенцията и на концесионера ще бъдат обявявани в централната администрация и областните пътни управления на АПИ.
Кметовете обещават догодина налогът за старите коли да нарасне минимално. Само БСП и ДПС подкрепиха вчера президентското вето върху част от данъчните закони.
Депутатите от управляващото мнозинство, подкрепени от "Воля", отхвърлиха мотивите на държавния глава на заседание на бюджетната комисия в парламента.
Румен Радев атакува четири разпоредби от приетите данъчни промени за догодина. Три от тях са в Закона за местните данъци и такси - по-висок данък за старите автомобили, по-висок данък за ваканционните имоти в курортите и отложената за пореден път методика за изчисляване на такса смет според количеството изхвърлен боклук.
Догодина нито един кмет няма да посмее да вдигне ставките за налога на автомобилите.
Това увериха както от сдружението на общините, така и от ГЕРБ. "Изненадани сме от ветото на президента. Необосновани са очакванията, че общинските съвети ще гласуват по-високи налози, с което да застрашат събираемостта им", заяви Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в България (НСОБ). "Нито една местна власт няма да си позволи точно през 2019 г. да се заиграе с по-високи ставки, които не могат да се съберат", добави тя, визирайки, че догодина се провеждат местните избори.
Кметовете обаче ще разчитат да съберат по-големи приходи от ограничаване на злоупотребата с луксозни, мощни автомобили, които се снабдяват със сертификат №1 и се маскират като лекотоварни, за да пестят данъци.
Шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова заяви: "Почти всички общини ще гласуват минималните коефициенти догодина. Тя призна, че за 2019 г. ефектът от новата формула, която вече включва екологичен компонент, ще бъде незначителен, но това било реформа, която ще се развива в бъдеще. "Това е първа стъпка, която постепенно ще насочва българите да купуват по-нови автомобили. Като казвам по-нови, имам предвид и 13-14-годишни автомобили с категория Евро 4, за която ще получат облекчение от сегашния налог", обясни тя. За пореден път управляващите дадоха пример, че вдигането на налога за старите автомобили щяло да бъде колкото две кутии цигари. От сдружението на общините пък призоваха депутатите да гласуват в пленарна зала отлагането на реформата за такса смет за 2022 г., за да може да се използва националното преброяване на населението през 2021 г. Целта е така да се отмени вписаното в момента задължение в закона до края на март 2019 г. всеки собственик на жилище да декларира пред общинските данъчни служби колко души обитават жилището му. "Не бягаме от отговорност, искаме да улесним гражданите и ще използваме следващите три години да се подготвим за новата методика", заяви Силвия Георгиева. Тя обясни, че в момента 47 общини правят сметки и разчети как ще се формира такса смет според количеството изхвърлен боклук, а не според данъчната оценка.
Борисов няма да подава оставка и няма да прави нов кабинет в този мандат. Премиерът Бойко Борисов няма да подава оставка заради протестите, които се организират тази есен по различни причини, като последната е високата цена на горивата. Вицепремиерът Валери Симеонов, чието оттегляне от кабинета поискаха майките на деца с увреждания, също остава в правителството. В плановете на премиера не влиза и промяна на коалиционната формула в рамките на този парламент. Това се разбра от едночасовото интервю на Борисов пред bTV. Изявленията му идват четири дни след началото на масовите протести в над 30 областни града заради цените на горивата и на фона на искането на БСП за предсрочни парламентарни избори, на ДПС - за оставката на Валери Симеонов, и на критиките на президента Румен Радев към управлението на Борисов.
Според Борисов цената на горивата пада, което е едно от основните искания на протестиращите. Той обясни, че правителството полага "огромни усилия да намали цените на горивата", но по думите му те не зависят от управляващите, а от пазара, като уточни, че в момента цените падат, но не заради протестите, а заради пазара."Ако един от параметрите в държавата не беше добър, можеше да се говори за оставка. Надявам се да спрат протестите, защото цените на горивата падат", каза премиерът. По думите му увеличението на доходите е в основата на новия бюджет. "10% увеличение на заплатите, с над 500 млн.лв. повече за общините, с 380 млн. лв за увеличение на заплатите на учителите, над 5 млрд. лв повече в здравеопазването, 20 млн. повече за култура", изреди Борисов.
Оставката на Симеонов зависи от Каракачанов и Сидеров
"Оставката на Валери Симеонов стои на дневен ред при "Обединените патриоти", каза премиерът и така за пореден път прехвърли отговорността за решението на коалиционните си партньори. "Не е в моите възможности да го направя", каза той, като допълни че оставка на Симеонов може да има само, ако Красимир Каракачанов и Волен Сидеров я поискат заедно. В същото време той уточни, че, ако Симеонов не е председател на НФСБ, а само вицепремиер, щял да бъде "неостъпчив за неговата оставка".
По думите му след като управляващите са се разбрали с майките на деца с увреждания с едно непремерено и обдно за тях изказване Симеонов ги върнал на улицата. "Действително ми е мъчно и ме е яд, защото положихме огромни усилия, толкова срещи се проведоха. Извиних се няколко пъти от негово име", каза Борисов, според когото ако така не ги били "подредили" българските избиратели, едва ли е щял дори да пие кафе с коалиционните си партньори, защото били "много различни".
Новата сграда на Брендо. Хотел "Рила" винаги е бил свързан със силните на деня. Сградата в самия център на София, до Богословския факултет на "Позитано" е строена в началото на 60-те години на миналия век за нуждите на ЦК на БКП. Автор е най-известният ни архитект от близкото минало Георги Стоилов, проектирал паметника "Бузлуджа", сградата на БНР, пантеона "Гургулят" и много други.
През 2000 г. собственик с приватизация, макар и скрит през няколко дружества, стана Васил Божков. Той планираше да го събори и да построи нова сграда, но плановете му зациклиха. Насред кризата хотелът попадна във финансиралата го Пощенска банка, а през 2016 г. съвсем официално се върна в ръцете на Божков. От края на 2017 г. "Рила" има нов собственик, чийто връзки сочат към осъдения за наркотрафик в Италия, Румъния и България Евелин Банев-Брендо.
Миналата седмица пък стана ясно, че Столичната община е позволила на новия собственик - дружеството "Рила-център", да подготви промяна в плана за застрояване и работен устройствен план за нова сграда. Така най-вероятно ще бъдат реализирани плановете на инвеститора за строеж на 11-етажна жилищна сграда с магазини откъм ул. "Леге" (където е бившият "Буда бар", сега бар Deep). Тези планове са внесени в общината още през юли, месец след като са сменени управителите на двете дружества. Промените целят очевидно да прекъснат проследимата връзка с Евелин Банев.
Все още няма визия
Новата сграда трябва да бъде 11 етажа в най-високата й част - с 1 повече от хотела - и ще намалява стъпаловидно в посока ул. "Съборна" до 2 етажа. Действащият общ градоустройствен план за района и подробен устройствен план на парцела на хотела го позволяват и беше въпрос на време там нещо да се случи.
От внесените в столичната архитектурна дирекция документи става ясно, че проектант на новата сграда е арх. Илиан Илиев, собственик на студио "Планинг". Арх. Илиев стои зад проекти като "Сити център София" (сега "Парк център"), Тhe Mall, интериорът на "Парадайз център", "Бургас плаза", "Сити мол Стара Загора", BSR София 1, "Ларго мол Благоевград" и много други. Последната сграда в центъра на Благоевград стана известна преди месец, когато фасадата й буквално се разпадна заради ураганен вятър, но Илиев има отличия от международни конкурси и е проектирал сгради в чужбина. "Преди всичко искам да уточня, че самият хотел "Рила" няма да бъде засегнат по никакъв начин", коментира пред "Капитал" архитектът. "Може да се направи някакво освежаване по фасадата, но на този етап не можем да коментираме", допълни той.
Зимата отвява 2 бона от джоба ни. Най-малко по 2 бона допълнително над обичайните ни разходи ще отвее зимата от джобовете ни, показват сметките на „Монитор". Над половината от сумата ще отиде за отопление, а останалата - за топли дрехи, обувки, лекарства.
През миналия отоплителен сезон за 3-стайна санирана панелка само за парно (без топла вода) средният разход бе около 900 лв. Като добавим към сметката поне 350 кинта за топлата вода, то излизат 1350 лв. Общо по цени за София от 95,98 лв. за мегаватчас топлинна енергия - това прави малко над 14 мегаватчаса. По новите цени за столицата от 111,12 лв./мвтч, които са с 15,8% по-високи от миналата зима, разходът ни тази зима се очаква да излезе над 1562 лв., или с 212 кинта по-скъпо. Шансът ни е, че отоплителният сезон може да се окаже по-къс, защото имахме по-дълго циганско лято.
Икономическият печат на 15 ноември 2018 година
Икономическият печат на 14 ноември 2018 година
Икономическият печат на 13 ноември 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |