410 лева ще похарчи българинът за Черния петък -повече от италианец. 61% от българите знаят какво е Черен петък, а 43,39% от тях ще търсят изгодни оферти тази година. Средностатистическият българин ще похарчи 410 лв. на 23 ноември, за когато е насрочен Black Friday през 2018 г.
Тези данни представя анализът на Black-Friday.global (https://black-friday.global/bg-bg/), който всяка година проследява тенденциите покрай Черния петък с проучване в 55 страни. В изследването са участвали 12 000 души.
Интересът в България се е увеличил с над 10 процента спрямо миналата година, когато участниците в пазаруването са били 31,92%. Както всяка година показателите на продажбите на този ден скачат в пъти. Това се наблюдава във всяка от 55-те държави. Трансакциите в интернет у нас са се повишили с 562%, а средно по света - с 624%. У нас обаче увеличението е по-малко от изследваните наши съседки - в Турция то е с 697%, в Румъния -с 1260%, а в Гърция стига дори до 2600%. В нито една страна обаче не е отбелязван толкова голям интерес към намаленията в Черния петък както в Пакистан, където активността на онлайн купувачите е била с 11 525% по-висока, отколкото във всеки обикновен ден от годината. Тайланд е на дъното на класацията само с 46%.
В много държави именно ноември е месецът, в който търговците имат най-голяма печалба. Смята се, че неговият дял в годишните обороти достига до 20%, а според данните от проучването в някои страни като Великобритания, Гърция и ЮАР всяка трета онлайн трансакция се извършва през ноември.
346 евро, или 676 лв. средно, ще изхарчи един англичанин за покупки покрай Черния петък. Италианците обаче са отделили само по 361 лв., германците - 413 лв., а руснаците - едва 235 лв. Това означава, че българинът ще изхарчи повече пари от всички тях.
Никой обаче не може да се мери с американци и канадци, които планират да изхарчат съответно по 891 и 844 лв. Жителите на азиатските страни като Пакистан, Малайзия и Филипините пък са заделили най-малък бюджет.
Търговците от своя страна също са се подготвили за Черния петък. Средното намаление в българските онлайн магазини е 51 %, което предвид прогнозираните разходи на българина може да доведе до икономия от 427 лв. Най-много от отстъпките могат да се възползват отново американци и канадци, като този път към тях се присъединяват и украинците. В трите държави намаленията в онлайн магазините варират между 66-68%. Големи намаления ще има и в Русия (58%), Бразилия (57%) и Турция (55%), а средно в света отстъпките са с 55%.
Дрехи, електроника, обувки са топ 3 на най-търсените стоки, показва проучването. Анкетираните са поставили на последно място книги, спортни стоки и бельо. Тази година в България може да се очакват до 80% намаления на електротехника, до 60 на сто - за смартфони. Цените за спортните стоки може да паднат с между 40 и 90%, обувките ще са наполовина по-евтини. Така ще е и с козметиката. При мебелите се очакват отстъпки до 60%. Играчките ще са с 25%, а бебешки стоки може да се намерят и с до 70% отстъпка.
Този протест отдавна не е на майките. Майките на деца с увреждания, които от седмици протестират под мотото "Системата ни убива" за пореден път се скараха и си размениха взаимни обвинения в групата си във фейсбук.
Тяхното основно искане беше повече пари за децата и оставка на вицепремиера Валери Симеонов, но след като тя стана факт и в бюджета за догодина бяха предвидени 150 млн. лева повече за хората с увреждания, разправиите не стихват. На последния протест се стигна дори до намеса на полицията, за да потуши напрежението сред майките.
Под поредния призив за протест в понеделник, отправен от една от протестиращите Вера Иванова, друга майка - Ина Маринова пише:" (...) Ако на публиката все още не е станало ясно, нека им кажа - този протест отдавна НЕ е на майките на деца с увреждания, той е на една болна жена, която продаде душата си, бог знае на кого. Предвид, че Вера има 10 мозъчни клетки, дори не съзнава, че се е продала напълно безплатно", визирайки едно от лицата на протестите Вера Иванова, която ръководи Конфедерация за защита правата на децата.
Друга майка - Валентина Христова пък пише:" Като човек, дал сърце и душа за тази кауза, ще напиша някои неща, с ясното съзнание, че ще бъдат изтрити. Дано не ги изтриете, за да разберат повече хора какви ги вършите. Няма да дойда в понеделник. Няма да застана рамо до рамо с хора, които унищожиха вярата ми в доброто, на които вярвах безрезервно, а така се омотаха в стремежа си...към не знам какво, само мога да предполагам. Отказвам да участвам в подобно задкулисие, при което правим мили очи пред камерите, а после се гоним с полиция".
Трети сме в ЕС по пренаселени квартири. България влизат в топ 3 на страните от Европейския Съюз с най-пренаселени жилища. Това ясно показва, че потенциалът пред пазара на имоти в страната е огромен. Общо 16,6% от населението на ЕС живее в имоти, които не разполагат с достатъчно стаи за да задоволят основните нужди на домакинствата. Според определението на Евростат, пренаселено е жилище, в което няма по една стая за двойка съпрузи, по една стая за всеки над 18 годишна възраст и по една стая за всеки двама до 17 години.
В България 42,5% от хората живеят в пренаселени жилища, сочат данните на Евростат. Това обаче се дължи не на липсата на апартаменти в страната като цяло, а на миграцията на хората от по-малките към по-големите градове, където могат да си намерят по-високо платена работа, коментираха за "Труд" брокери на имоти. При преместване в по-голям град хората в началото най-често взимат под наем по-малък апартамент докато се установят и осигурят средства за да се преместят в по-голямо жилище или за покупката на просторен апартамент, който да обитават дължи години. Търсенето на жилища в големите градове като София, Варна и Пловдив е много голямо и тази тенденция ще продължи и през следващите години, заявиха брокери. Това е и основната причина за повишаването на цените на имотите въпреки сериозното строителство. Фактът, че България е на челните места по пренаселени жилища, означава че в най-желаните градове за живеене в страната търсенето на имоти ще нараства успоредно с увеличението на доходите и докато стигнем стандарта за размера на апартаментите в развитите европейски страни.
Проблемът с пренаселените жилища е най-голям в Румъния, където 48,4% от населението живее в имоти, които нямат достатъчно стаи за размера на домакинствата. Двама на всеки пет души в Латвия (43,2%), България (42,5%), Хърватия (41,1%), Полша (40,7%), Унгария (40,4%) и Словакия (37,9%) изпитват подобни затруднения.
По-малък е делът на хората с жилищни проблеми в Гърция (28,7%), Италия (27,8%) и Литва (23,7%), където около един на всеки четирима живее в пренаселен апартамент или къща.
Втори КАТ ще събира пари от шофьорите на пътя. Управляващите предвиждат създаването на втори КАТ, който да събира пари от шофьорите по пътищата. Служители на Агенция "Пътна Инфраструктура" (АПИ) ще имат право да спират автомобили за неплатена пътна такса (винетка) или тол такса. Те ще разполагат и с данните за други нарушения, извършени със съответния автомобил. Задължителният годишен преглед ще бъде отказван, ако водачът на превозното средство е бил хванат да кара без винетка или има неплатени глоби или имуществени санкции по влезли в сила наказателни постановления или електронни фишове за нарушения. При продажба на автомобила електронната винетка няма да се прехвърля автоматично, а новият собственик ще трябва специално да уведоми АПИ за промяната.
Това е записано в пореден проект за промяна на Закона за движение по пътищата, внесен в края на миналата седмица от група депутати от ГЕРБ начело със Станислав Иванов. Само през тази година законът вече претърпя 6 корекции. Промените се правят заради въвеждането от началото на идната година на електронна винетка за леките автомобили и на тол система за изминато разстояние от тежките камиони от средата на август 2019 г. Парадоксът е, че обхватът на тол системата, т.е. пътищата, за които ще важи, все още не е определен, не е ясно и за кои пътища леките коли ще плащат винетки. Глобите за нарушения за неплатена пътна такса започват от 300 и достигат 1800 лева.
Според новия проектозакон АПИ ще осъществява контрол върху спазването на задължението за движение на пътните превозни средства по пътищата, включени в обхвата на платената пътна мрежа. Това ще става с доклади за всяко установено нарушение, към които автоматично се прилагат статични изображения във вид на снимков материал и/или динамични изображения - видеозаписи. Те ще се приемат за доказателства за отразените в тях обстоятелства относно пътното превозно средство, неговата табела с регистрационен номер, датата, часа и мястото на движение по участък от път, включен в обхвата на платената пътна мрежа, и местонахождението на техническото средство - част от системата. Пътната агенция ще създава и поддържа информационна система, в която се издават и съхраняват докладите. В нея обаче ще се съхраняват и съставени, но невръчени покани за съставяне на актове за установяване на административни нарушения, актове за установяване на административни нарушения и наказателни постановления за нарушения.
Заплати и пенсии до 560 лв. ще бъдат защитени от запор. Заплати, пенсии и стипендии в общ размер до 560 лв. няма да бъдат запорирани и прибрани от публичните изпълнители на НАП догодина. В момента сумата, която държавата не може да прибере от длъжници към хазната, е 250 лв. на месец. Вдигането на летвата за доходите, защитени от принудително събиране, е предвидено в проект за изменение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), публикуван за обществено обсъждане. В него е записано, че занапред НАП няма да може да блокира средства на длъжници - заплата, пенсия, стипендия, ако те са в размер до минималната работна заплата, която догодина ще е 560 лв. Идеята е да се гарантира на длъжника минимален стандарт на живот, се казва в мотивите.
Финансовото министерство посочва, че предложеният праг е съобразен и с направените преди повече от година промени в Гражданския процесуален кодекс, където несеквестируемият доход на длъжниците бе обвързан за минималната работна заплата. Въпреки това съдебни изпълнители продължиха да прилагат разпоредбата в ДОПК и слагат ръка на доходи над 250 лв. - независимо че минималната заплата миналата година бе 460 лв., а тази година е 510 лв.
Несеквестируемите доходи бяха отвързани от минималната заплата по времето на първото правителство на ГЕРБ, когато финансов министър бе Симеон Дянков. Оттогава вече повече от 8 години този праг стои на 250 лв.
Финансовото министерство предлага да се промени и редът за погасяване на събираните от НАП задължения към хазната. Те ще се погасяват в поредност от най-старите към по-новите. Сега човек може да избере кое задължение да плати първо. Така обаче има риск за по-старите задължения да изтече давностният срок и те да не бъдат събрани.
Цените на медицинските услуги ще се публикуват онлайн. Цените на медицинските и немедицинските услуги, които предлагат болниците, ще трябва да бъдат публикувани в интернет страниците им, както и на сайта на Министерството на здравеопазването. Това предвиждат предложения за промени на второ четене в преходните и заключителните разпоредби на проектозакона за бюджета на здравната каса, внесени от председателя на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Дариткова и група депутати от ГЕРБ.
В момента болниците са длъжни да публикуват тарифите си за услуги, които не се плащат от здравната каса, и доплащането за медицински изделия, самостоятелна стая, сестрински пост и др. на видно място в клиниката. Това задължение остава, но към него се прибавя и това тарифите да станат публично известни и в интернет. Предложението ще направи прозрачни всички цени на клиниките, част от които до момента не са известни на пациентите, които ги доплащат.
Облекчаване на прелицензирането на лекарите
В предложенията си д-р Дариткова е смекчила максимално предложените от здравната каса и здравното министерство идеи за прелицензиране на лекарските практики и болниците.
Според първоначалната идея това трябваше да става само в София, само в новооткритата Изпълнителна агенция за медицински надзор. Така се оказваше, че 14 хил. лекари и зъболекари с частни практики из цялата страна трябва да пътуват до София. От здравното министерство оповестиха, че пререгистрацията ще бъде безплатна и ще се прави в регионалните здравни инспекции, които са областните поделения на МЗ, както е и в момента.
Освен това в първия вариант беше предвидено новите отделения на болници да се откриват с решение на Министерския съвет, а нови болници - с решение на парламента. Д-р Дариткова е внесла предложение Министерският съвет да лицензира нови болници по предложение на здравния министър, а здравното министерство - нови клиники, както е и в момента.
Освен тези две промени д-р Дариткова е внесла още няколко пояснения. Първото е облекчението за това лекарите да не могат да работят на повече от един договор. Предвидена е възможност за градовете, в които липсват специалисти, да има възможност медиците да работят на две места.
Освен това лечебните заведения ще имат срок от половин година, за да отговорят на новите медицински стандарти. Самите стандарти трябва да бъдат подготвени до следващото договаряне с лекарите, тоест до февруари месец следващата година.
В първия вариант на проектозакона лечебните заведения имаха три месеца да отговорят на новите стандарти. Освен това в него беше предвидено всички да доказват наново, че отговарят на изискванията. В предложения вариант процедурата е облекчена - самите клиники и лекари ще могат да подадат заявление да бъдат проверени, министерството и агенцията за медицински надзор по график също ще проверяват за спазване на стандартите. Когато се установи, че болницата отговаря на изискванията, директорът на агенцията за медицински надзор ще трябва веднага да прави мотивирано искане до министъра да издаде нова регистрация на лекарската практика или ново разрешение за работа на болниците, е записано в предложението, като това ще става в много кратки срокове.
Според предложенията на здравните институции през следващата година съсловните организации на лекарите, зъболекарите, фармацевтите и професионалистите по здравни грижи (сестри, акушерки и др.) трябваше да подготвят за три месеца правила за добра практика. Ако това не стане, агенцията за медицински надзор трябваше да напише сама правилата.
Проектът на д-р Дариткова сега предвижда съсловните организации да напишат правилата за по-реалистичен срок и той е шест месеца, като освен това за спазването им ще следи не агенцията, а това ще трябва да става съвместно със самите съсловни организации. Предвижда се за неспазване глобите на правилата да се налагат глоби от 200 до 1000 лв. за първо нарушение.
Ревизия на БНБ повиши чуждите инвестиции с 600 млн. евро. Ревизия на Българската народна банка (БНБ) повиши чуждите инвестиции в страната до 826.4 млн. евро към септември, което е с близо 600 млн. евро над нивото, отчетено през август. Така преките вложения от чужбина вече надвишават миналогодишното си ниво от 808.5 млн. евро. Голямата промяна идва от ревизия на числата от юли и август, като сумата идва в страната под формата на реинвестирана печалба и дългови инструменти, основно от Холандия и насочени към преработваща промишленост, финанси и застраховане.
Какви са инвестициите
Основният приток на капитали е под формата на дългови инструменти, които се асоциират с краткосрочен инвеститорски интерес - 646.7 млн. евро. Преди ревизията сумата беше 275.6 млн. евро. Реинвестираната печалба през третото тримесечие също е ревизирана нагоре до 210.9 млн. евро, като така общата сума от началото на годината достига 192.9. За сравнение, година по-рано нивото беше почти седем пъти по-ниско. Реинвестираната печалба показва каква част от нетния финансов резултат на българските подразделения оставят в страната външните вложители, вместо да изтеглят дивидент.
Дяловият капитал, който се асоциира с дългосрочни планове, продължава да стои на минус - от 13.2 млн. евро от януари, но тук едва ли става въпрос конкретно за отлив на средства. Понижението се дължи и на намаление на капитала на българското поделение на италианската Unicredit и Банка ДСК, собственост на унгарската OTP Bank, заради операции във връзка с нов счетоводен стандарт.
Най-много чужди инвестиции към септември идват от Холандия - 625.4 млн. евро дългови инструменти и още 100 млн. евро дялов капитал и реинвестирана печалба. По-либералният данъчен режим в страната я прави популярна за компании, зад които често се крият български капитали или от други държави извън ЕС.
Водещите сектори
Най-голяма част от чуждите инвестиции се насочват към преработващата промишленост - 577.6 евро от началото на годината според данните на БНБ. За сравнение, през периода януари - септември на 2017 г., сумата възлизаше на 408.8 млн. евро. На второ място е търговията с общо вложения за 226.9 млн. евро, което е малко под миналогодишната сума.
От друга страна, инвеститорският интерес към имотния сектор отслабва. Според данните миналата година операциите с имоти са привлекли 210 млн. евро от чужди инвеститори, докато тази година е видим отлив на капитали в размер на 13.3 млн. евро.
Очакват се поледици в Северна България. Минималните температури ще са между минус 3° и 2°, по морския бряг до 5-6°. Днес още сутринта от запад ще започнат валежи от дъжд, които до края на деня ще обхванат по-голямата част от страната.
В северозападните райони, където ще е по-студено, валежите ще са предимно от сняг, като на места там ще има и поледици. Ще се появи слаб до умерен вятър от изток и югоизток. Максималните температури ще са от 1-2° на места в Северозападна България, до 10-12° в крайните югозападни райони и по Южното Черноморие.
Атмосферното налягане ще се повиши, оставайки по-ниско от средното за месеца. Над Черноморието ще бъде облачно и вечерта ще завали слаб дъжд, който през нощта срещу сряда ще се усили. До обяд ще духа слаб североизточен вятър, след обяд ще се ориентира от изток и ще се усили. Максималните температури ще са от 7-8° по северното, до 11-12° по южното крайбрежие. Температурата на морската вода е около 13°. Вълнението на морето ще бъде 2-3 бала. Над планините ще бъде облачно с валежи от дъжд, на височина над 1800 метра преминаващи в сняг. Ще духа умерен и силен вятър от юг-югозапад.
Максималната температура на височина 1200 метра ще около 7°, на 2000 метра - около 1°.
В сряда в повечето райони ще вали дъжд, в източната половина от страната и югозападните райони валежите ще са значителни по количество, а на отделни места в Южна България са възможни и гръмотевици. В западната и централната част на Дунавската равнина, при наличие на снежна покривка и температури близки до 0°, ще има условия за поледици. Вятърът ще се ориентира от изток-североизток, ще се усили и отново ще нахлуе студен въздух.
Съседи се топят за скъпи ремонти. Съседски войни прерастват в доноси за корупция. Новата схема за саморазправа между комшии буквално е заляла комисия „Антикорупция" (КПКОНПИ) със сигнали за необяснимо богатство. Едно от най-честите съмнения, които гражданите споделяли с институцията, било свързано точно с това, че съседът им прави скъп ремонт, а на хартия няма откъде да докаже пари за тези разходи. Пред „Монитор" от КПКОНПИ обясниха, че подобни доноси не водят до сериозни разкрития.
„Има сигнали, които засягат чисто междусъседски отношения, например „съседът ми кара скъпа кола" или „прави скъп ремонт". Нашите функционални задължения не предполагат да извършваме такива проверки", обясни шефът на комисия „Антикорупция" Пламен Георгиев. И припомни, че целта на създаването на комисията е противодействието на корупцията по високите етажи на властта.
Иначе от влизането в сила на закона в края на януари 2018 г. до сега сигналите от граждани и институции са около 600. По тях пък са образувани над 300 проверки.
Още по темата:
Икономическият печат на 19 ноември 2018 година
Икономическият печат на 16 ноември 2018 година
Икономическият печат на 15 ноември 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |