Oфициално! Марияна Василева ще бъде новият вицепремиер на мястото на Валери Симеонов. Началникът на кабинета на вицепремиера Валери Симеонов -Марияна Николова ще заеме неговото място в правителството. Това става ясно от програмата на Народното събрание за утрешното заседание.
Промените в кабинета ще бъдат гласувани като първа точка.
Марияна Николова е адвокат вписана е в Софийска адвокатска колегия. Заемала е различни експертни длъжности в държавната администрация. От средата на юни 2015 г. до 2017 г. е ръководител на отдел "Договорно-правен и правна защита" в "Национална електрическа компания" ЕАД.
Преподавател е по структура на администрацията и административен процес в Института по публична администрация към Министерския съвет. От май 2017 г. е началник на политическия кабинет на заместник-министър председателя по икономическата и демографската политика Валери Симеонов.
Толполиция ще снима и глобява, но само за липса на винетка. Толполиция на пътя ще снима, а след това ще може и да глобява за липса на винетка. Това предвиждат промени в Закона за движението по пътищата, внесени в парламента преди дни. Новите текстове се налагат заради въвеждането от началото на следващата година на електронна винетка за леките автомобили и на толсистема за изминато разстояние от тежките камиони от средата на август 2019 г.
"Опитваме се да ограничаваме всякакви опити за заобикаляне. Не мисля, че ще има казус, записахме изрично, че снимките са доказателство", каза депутатът Александър Ненков, който е един от вносителите.
105 автомобила на пътя, оборудвани с видеорегистратори, ще засичат преминаващите автомобили. С новата електронна система шофьорите може да не бъдат спирани за проверка на пътя дали имат винетка, но ще получават известия, подобни на тази за нарушения на пътя от камерите на Пътна полиция.
Контролиращите органи ще могат да спират нарушители с помощта на палка, описваща полукръг червена светлина. Сигнал за спиране може да бъде подаден и от движещ се толавтомобил, обозначен с мигащ надпис "Национално толуправление - Следвай ме!".
"Толполицията може да състави акт единствено и само за нарушения по използването на пътната мрежа - само за това дали си платил винетка или толтакса. Няма да има правата на КАТ, няма да изземе и функциите му", уточни Ненков.
Новият контролен орган ще може да изиска или лична карта, за да може да установи кой е нарушителят.
"Системата отчита номера на колата, не кой кара автомобила или камиона. Затова ще се изисква документ", заяви депутатът.
В толавтомобила ще има таблет или нотбук, на който ще се визуализират преминаващите автомобили. Ще бъде проверявано в централната база данни в реално време дали преминаващият автомобил има платена винетка за автомобилите до 3,5 т, или пътна такса за превозните средства над 3,5 т.
Ненков с негови колеги и представители на КАТ са обсъдили идеята за свързване на системите на АПИ, толполицията, КАТ и Агенция "Митници". Така, когато представител на КАТ спре нарушител, веднага ще вижда, че не е платена глоба за неправилно ползване на пътната мрежа.
"Спират ви, КАТ ви връчва, както и в момента, всички наказателни постановления, които трябва да платите. Те отиват към НАП и ще ви търсят по административен ред. По същия начин ще е с толсистемата, ако откажете да си платите. Този начин на работа показва доста голямо подобрение на събираемостта в последните години. Сега, ако отидете до КАТ и искате да ползвате услуга, веднага ви излизат всички глоби. Ако не ги платите - нито ще получите книжка, нито талон", казва Ненков.
Те ще разполагат и с данните за други нарушения, извършени със съответния автомобил.
"Нали знаете, че в момента КАТ ви спира и вижда на таблета всички нарушения и глоби. Вие сте уведомени и държавата започва да ви търси. Сега идеята ни е да добавим към системата на КАТ и неплатена електронна винетка", дава пример той.
Менте намаления дебнат този Черен петък. Всеки втори българин дебне за промоции на Черния петък, Над 60% от хората знаят и очакват деня на намаленията, който тази година ще бъде на 23 ноември. Това сочи проучване направено от black-Friday Global.
Над 20% от нашенците гледат за отстъпки не само по магазините, но и в интернет. Според проучване на P&G броят покупки се увеличава, но похарчените пари за закупуване на една стока намаляват.
У нас магазините вече обявиха намаления, които започнаха още от понеделник. Тенденцията тази година е в първия ден от т. нар. Черна седмица намаленията да са най-ниски - обикновено започват от 10% и постепенно до петък се очаква да стигнат да 70%. Практиката обаче показва, че всеки следващ ден броят на продуктите, които се предлагат на промоция, намалява. Друг капан пред клиентите е рекламирането на атрактивни стоки, които се оказва, че отдавна са изчерпани или изобщо не са били налични в периода на намаленията. Магазини за дрехи пък вадят стари колекции в дните на промоциите, а новата колекция се прибира или е намалена минимално.
Затова от Комисията за защита на потребителите започват масирани проверки по търговските обекти. "Имаме готовност веднага да реагираме при жалби и сигнали на гражданите", каза председателят й Димитър Маргаритов. Все още няма жалби на клиенти, но вече имаме предварителни анонси, защото конкретните намаления ще влязат в сила до дни, обясни Маргаритов на въпрос на в. "Труд". Работата на комисията показва, че най-висок брой оплаквания от потребителите и съответно най-много нередности има там, където потреблението е най-голямо. Около кампания Черен петък, това са дрехи, спортни, битови стоки, телекомуникационни уреди и техника. Всички тези сегменти ще бъдат под наше внимание и пак има възможност да се срещнат оферти, които не отговарят напълно на законовата наредба, предупреди председателят на КЗП.
Внимавайте за фалшиви намаления, съветват от комисията. Ако на витрината на един магазин пише "Намаление 70%", това означава, че всички стоки там трябва да са със 70 на сто по-ниски цени, обясни Емилия Елчинова, главен директор "Контрол на пазара" в КЗП. Ако проверка покаже, че това не е така, търговецът подлежи на санкция. За да избегнат нарушението, много търговци вече пишат "до 70%%, което означава, че отстъпката може да е различна за различните стоки, но все пак трябва да има и продукти намалени на 70%, уточни експертът. Друга заблуда е надписът "Ликвидация" на витрината. Това е нелоялна практика, защото този надпис се слага само, ако се закрива търговският обект, а не за намаления. Търговците заблуждават клиентите и с обяви като "Акция" и "Промоция", защото българското законодателство не дава легална дефиниция за тях. В много държави надписът "промоция" се използва само, когато се налага нов продукт на пазара и искат да предизвикат интерес към него. У нас той се използва или когато търговецът е формирал недобре цената и тя е висока, или нарочно е формирал тази цена с цел по-високи печалби, обясни Елчинова.
Тя напомни на всички потребители да следят за това дали продуктите имат етикети и това, което пише на тях, дали е на български език. Задължителните елементи на етикета, за които потребителите трябва да следят, са: посочен производител или вносител, характеристиките на продукта, цената и вида на стоката, каза още експертът.
Само най-близки на загинал на пътя ще получава обезщетения без таван. Само съпрузи, родители и деца на загинали на пътя няма да бъдат ограничени в получаването на компенсации от съда за болка и страдания. За всички останали роднини и близки обезщетенията за неимуществени щети по застраховката "Гражданска отговорност" не могат да надхвърлят 5000 лв. Това гласува бюджетната комисия в парламента при второто четене на промените в Кодекса за застраховане.
Решението е временно и ще важи до изработването на специална методика с критериите, по които ще се изчисляват в бъдеще обезщетенията за имуществените и неимуществените вреди при пътни инциденти.
Неотдавна председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова без никакви обсъждания внесе по настояване на застрахователните компании предложение за повсеместно ограничаване на изплащането на компенсации за болки и страдания на роднините на загинали при пътни инциденти. За най-близките - съпрузи, родители и деца, предложението бе за таван от 20 000 лв. За братя, сестри, дядовци и баби се предвиждаше лимит от 15 000 лв., а за всички останали близки на загиналия, които докажат пред съда, че са имали трайна емоционална връзка - 5000 лв.
Заради общественото недоволство срещу подобни ограничения и острата реакция на магистрати и адвокати премиерът Бойко Борисов разпореди на депутатите от ГЕРБ да не гласуват поправките в Кодекса за застраховането, докато темата не мине на обществено обсъждане. То бе проведено преди седмица на общо заседание на бюджетната и правната комисия в парламента.
"След дискусията и след задълбочен анализ и актюерски разчети, както и срещи с Висшия адвокатски съвет и съдии стигнахме до предложението само за най-тесния кръг близки да няма таван на обезщетенията, докато за всички останали той да е 5000 лв.", обясни вчера Менда Стоянова. Този лимит щял да ограничи поскъпването на задължителната застраховка "Гражданска отговорност".
До ситуацията се стигна, след като през юни Върховният касационен съд излезе с тълкувателно решение, което сериозно разшири кръга на лицата с право на обезщетения за болка и страдание при причинена смърт на техен близък. В него освен съпрузите, родителите и децата бяха прибавени и всички други роднини и близки, които успеят да докажат, че са били в "трайна емоционална връзка със загиналия".
Управляващите сътвориха пълен хаос с новите и старите винетки. Пълен хаос с новите и старите винетки за леките коли сътвориха управляващите. От 1 януари старите хартиени стикери трябва да отпаднат и да бъдат заменени от електронна винетка. Тежките камиони над 3.5 тона също ще се отчитат електронно, на база на изминато разстояние, но от 16 август идната година. И макар срокът за леките коли да е съвсем близо, продължават противоречията и неяснотите около новите правила и предстоящата промяна.
Директорът на новосъздаденото тол звено Антон Антонов заяви вчера пред БНТ, че не е задължително шофьорите, които притежават валиден хартиен стикер и след Нова година, да го преобразуват в електронна винетка. Според законови промени, одобрени в края на миналата година, годишната винетка за леките автомобили важи за срок от 12 месеца от датата на издаването й. Тоест тя може да е купена примерно през септември и е валидна до същата дата на септември 2019 г. В началото на август обаче депутатите гласуваха поредни промени в Закона за пътищата, които гласяха, че шофьорите трябва да преобразуват валидния си стикер в електронен най-късно до 31 януари 2019 г. Месец по-късно от АПИ поясниха, че водачите, които карат с неизтекла, но непрезаверена хартиена винетка, няма да се считат за нарушители след въвеждането на електронните стикери и нямат да им бъдат налагани глоби.
Сега шефът на новосъздаваната тол система съветва водачите все пак да презаверят хартиения си стикер. По думите на Антонов шофьорите, които имат стикер винетка, валидна след 31 януари, ще могат да я преобразуват в електронна на сайта на тол системата - bgtoll.bg, която се очаква да заработи от 17 декември. За целта те трябва да въведат регистрационния номер на автомобила и валидността на винетката. „Конвертирането е препоръчително и то ще улесни системата. Хартиената винетка не бива да бъде отлепяна от стъклото на автомобила до изтичане на валидността й", отбеляза Антонов и допълни, че тези които са пропуснали да преобразуват хартиените стикери, няма да са нарушители.
Това обаче далеч не означава, че няма да имат проблеми. С промени в Закона за движение по пътищата, внесени в парламента от депутати от ГЕРБ миналата седмица, служители на Агенция "Пътна инфраструктура" ще получат права почти като на КАТ. Те ще могат да спират на пътя автомобили, за които има данни, че не са платили пътна такса, и да им правят пълна проверка. Така е напълно възможно, ако електронната система не е "уведомена", да обяви автомобила за нарушител и той да бъде спрян от новите или старите катаджии.
Корейският интерес към АЕЦ "Белене" изглежда силно надценен. Министърът на енергетиката Теменужка Петкова увеличи потенциалните инвеститори в АЕЦ "Белене" с още един - "Корейската хидро-атомна енергийна корпорация" (KHNP). По време на южнокорейско-български енергиен форум в София тя обяви, че корейците са сред заявилите интерес към проекта и се надява да се включат в бъдещата процедура за избор на стратегически инвеститор за ядрената централа.
На самата среща обаче представител на KHNP нямаше. Според програмата й в нея са участвали ръководители от Korea South-East Power Co. - друго дъщерно дружество на държавната Корейска електроенергийна корпорация. То обаче не е фокусирано в атомната енергетика, а във възобновяемата такава.
Източници на "Капитал" посочиха, че интерес от KHNP е имало, но е изключително съмнително дружеството да участва като основен акционер в проект за изграждане на нова атомна централа в чужда държава. Това оставя вариантът да мисли за миноритарно участие. Източниците обаче посочиха, че корейската страна е чакала подробности за параметрите на проекта - нещо, което все още предстои и явно не се е случило досега.
Вариантът с миноритарни акционери стана ясен в началото на този месец, когато Петкова представи най-общата рамка. Тогава министърът обяви, че като такива ще бъдат поканени съседни държави и големи консуматори на енергия.
Кои са корейците
За пръв път през лятото изтече слухът, че Южнокорейската хидро-атомна корпорация проучва възможностите да стане инвеститор в АЕЦ "Белене". Дружеството бе изпратило свои представители на опознавателна среща в България, като се разбра, че те са имали срещи с хора от Министерството на енергетиката, НЕК и Българския енергиен холдинг.
KHNP е най-голямата енергийна фирма в Южна Корея, която според интернет сайта й произвежда 31.5% от тока в страната. Тя е част от Корейската електроенергийна корпорация (KEPCO), в която акционери са Корейската финансова корпорация, правителството, националната пенсионна служба и други. Акциите й се търгуват на Корейската и на Нюйоркската фондова борса.
Изненадващ избор за нов директор на АЕЦ "Козлодуй". С решение на съвета на директорите на Българския енергиен холдинг е извършена промяна в ръководството АЕЦ "Козлодуй". На мястото на Иван Андреев като нов изпълнителен директор е назначен Наско Михов. Според официалното съобщение от БЕХ решението за освобождаването на поста е поискано лично от Андреев поради здравословни причини. По информация на "Капитал" обаче рокадата е станала по настояване на енергийния министър Теменужка Петкова.
Доста съмнителна е и професионалната квалификация на Михов. В разпространената от БЕХ информация се казва, че Наско Михов е заемал ръководни длъжности в енергетиката. Има 16-годишен опит в "АЕЦ Козлодуй" ЕАД и 2-годишен стаж в държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци". На практика обаче той не е бил във висшето ръководство на нито една от държавните енергийни компании. В АЕЦ-а е работил преди 2001 г. като директор на отдел, а дългогодишни служители в централата казаха пред "Капитал", че Михов често е напускал и след това се е връщал на различни длъжности. За ДП РАО пък дори няма информация каква точно длъжност е заемал.
Единственото, с което Наско Михов стана известен в публичното пространство, е краткото му пребиваване начело на "Топлофикация София". Това се случи през 2007 г., точно след махането на Валентин Димитров-Топлото. Той влезе в борда на директорите след конкурс, проведен от Столичния общински съвет, но само три месеца по-късно бе отстранен с решение на местния парламент. След това следите на Михов се губят.
Изследване показа: фермерското сирене бъкано с бактерии. Сирена и прясно мляко от фермерските пазари не отговарят нито на европейското, нито на българското законодателство за хигиена при храните. В част от продукцията се намира опасната бактерия ешерихия коли, която може да предизвиква диария, а в някои случаи дори смърт. При последната епидемия в Германия токсичен щам на ешерихия коли причини смъртта на 50 човека.
Тревожните резултати за съдържанието на фермерските продукти бяха установени при лабораторно изследване, направено от Центъра по биология на храните по поръчка на „Телеграф".
Оказва се, че не само бактерията ешерихия коли е проблемът в сирената и млякото. Два от фермерските продукти съдържат и антибиотици. Закупени са били 8 проби млечни продукта - сирена, извара и прясно мляко. Четири от тях - от фермерските пазари пред Министерството на земеделието, храните и горите и пазара „Римска стена". Отделно са били закупени продукти и от биомагазини - два вида краве сирене, козе сирене и натрошено козе сирене.
След направения микробиологичен анализ е станало ясно, че само два биопродукта отговарят както на българските, така и на европейските норми. В останалите шест - два био и всичките четири фермерски, има колиформи или ешерихия коли над нормите. Или и двете.
Топобщините прибрали 33 млн. лв. от патентен данък. етирите най-големи общини у нас са прибрали за последните три години близо 33 млн. лв. от патентен данък. Най-много средства в общинската хазна са вкарали дребните търговци и занаятчии в София, следвани от Бургас, Пловдив и Варна, сочи справка на „Монитор".
От 2016 г. до края на септември тази година в София са платени 28,9 млн. лв. патенти. Размерът на данъка се определя от Столичния общински съвет в зависимост от това в кой район се извършва дадената дейност. Например фризьорките в топцентъра на града плащат годишен налог 840 лв., а в покрайнините на столицата сумата е 258 лв. Разликата в цените се наблюдава и при другите разкрасителни дейности - козметика, маникюр и педикюр. Часовникарите и стъкларите например плащат фиксиран данък независимо в коя част на града работят. В наредбата на общината е заложено най-висок данък на плащат компаньонките и гадателите, съответно по 6440 и 5600 лв. годишно.
Събраните пари в другите големи общини са в пъти по-малко от тези в столицата. В Бургас от 2016 г. приходите от патентен данък са 1,8 млн. лв. В другия морски град - Варна сумата е 777 хил. лв., като най-много пари са дали търговците на дребно с обекти до 100 кв.м - 325 хил. лв. Второто перо, от което общината във Варна събира най-много пари са фризьорските и бръснарските услуги - 86,3 хил. лв.
В Пловдив са събрани над 1,4 млн. лв. Най-големи суми през трите години също са платили търговците на дребно, чиито обекти са до 100 кв. метра. Така например през 2016 г. за такъв тип търговия са платени патентни данъци в размер на 217 хил. лв. Година по-късно търговията на дребно отново държи рекорд по платен патентен данък - 198 хил. лв. Тенденцията се запазва и през първите 9 месеца на 2018 г., когато дребните търговци са броили на общинските данъчни 128,4 хил. лв. За разлика от тях търговци, които стопанисват и отдават под наем различни спортни игри, като примерно фитнеси, боулинг и кегелбан, както и билярд не са платили нито лев за патентни данъци на община Пловдив. Най-малките суми са дошли от стрелбища - 75 лева за 2016 г. За същата година ателиетата за химическо чистене в Пловдив са платили едва 220 лв. патентен данък. През 2017 г. фризьорските и бръснарски салони са броили над 35 хил. лв., а през първите 9 месеца на тази година същият патентен данък е 25 300 лв. Други 15 103 лева патентен данък за 2018 г. до момента са платили шивачи, кожухари и плетачи. Майсторите, които ремонтират часовници, са броили за 2018 г. на община Пловдив 1395 лева. В дирекция „Местни данъци и такси" няма регистрирани представителки на най-древната професия които да дължат патентен данък.
Още по темата:
Икономическият печат на 20 ноември 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |