Пенсионните фондове обичат държавни облигации. 13,2 млрд. лв. са натрупаните в пенсионни фондове активи, отчете Комисията за финансов надзор към полугодието на 2018 г. За една година повереният им за управление ресурс се е увеличил с 2 млрд. лв. Приходите в тях средногодишно се движат около 90 млн. лв. Кодексът за социално осигуряване ги задължава средствата на пенсионните фондове да се управляват от пенсионноосигурителни дружества при спазване на принципите на надеждност, ликвидност, доходност и диверсификация в интерес на осигурените лица.
Най-много активи управляват универсалните пенсионни фондове. В тях към полугодието финансовият регулатор отчита, че се осигуряват 3,7 млн. души, а управляваните от тях активи са за 10,9 млрд. лв. От тях инвестирани са 10,1 млрд. лв., а паричният им ресурс е 740 млн. лв. 95% от пазара на универсалните фондове си разпределят четири фонда - "Доверие", "Алианц България", "ДСК Родина", "Съгласие", "Ен Ен" и "ЦКБ Сила". От позволените инвестиционни възможности лидерите на пазара, а и останалите са избрали да влагат ресурсите в ценни книжа, издадени или гарантирани от държави от ЕС. В такъв инструмент са половината от инвестициите - 5 млрд. лв. Той е нискорисков и 100% гарантиран от съответните държави, които са емитирали боновете.
В сравнение с предишната година леко са се увеличили инвестициите в акции, права и дялове от т.нар. колективни инвестиционни схеми - в тях са вложени 3,29 млрд. лв. срещу 2,6 млрд. лв. преди година.
Рискът при такива вложения е по-висок, но доходността им обикновено е няколко процентни пункта над тази на облигациите.
Ниските банкови лихви са стопили депозитите на фондовете до 72 млн. лв. В инвестиционни имоти са вложени 200 млн. лв., показват данните на КФН.
Доброволните пенсионни фондове, които отговарят за управлението на парите на 622 хил. души, имат активи за малко над 1 милиард лева. Последните справки на комисията показват, че новите вноски в тях са се увеличили от 60 млн. лв. за първите шест месеца на миналата година до близо 80 млн. лв. за полугодието на тази.
65% от активите на тези фондове също са в ценни книжа- 422 млн. лв., в корпоративни облигации -159 млн. лв., 400 млн. лв. в акции и права и в банкови депозити - 14 млн. лв.
Професионалните пенсионни фондове управляват също около 1 млрд. лв. на 300 000 души. Портфолиото им копира това на останалите два типа фондове. Те са разпределили своя милиард съответно: 470 млн. лв. в ДЦК, 347 млн. лв. в ценни книжа и дялове на взаимни фондове, 151 млн. лв. в облигации, 6,2 млн. лв. в банкови депозити, 21,4 млн. лв. в имоти.
Печалбата на пенсионните дружества е 61,5 млн. лв. за 2017 г., а приходите от такси и удръжки са 55 млн. лв., отчитат те пред финансовия регулатор. Хората, които са преместили партидите си през 2017 г., са 196 900 души, което е 4-5% от осигурените в универсални и професионални фондове. Общият размер на прехвърлените средства през годината от един в друг фонд е 510 млн. лв. Данните за тази година още не са налични.
Първи отрицателни лихви по депозити за бизнеса. Първи отрицателни лихви по депозити се появиха в България. Те са за бизнеса и за влогове в евро с договорен матуритет. През октомври средната годишна лихва по тях е паднала до минус 0,02%, показват данни на БНБ. За тези в лева има доходност, която е 0,09%. За домакинствата депозитите в лева и евро носят 0,17 и 0,21%.
Средната лихва по потребителските заеми за домакинствата в левове продължава да расте, сочат още данните. Те се отпускат при 8,61%. А ипотечните все още поевтиняват и лихвата по тях е паднала средно до 3,26%, ако с в лева, а за тези в евро е 3,93%.
Годишният процент на разходите по левовите потребителски заеми през октомври се е повишил до 10,65%. Към същата дата по левовите жилищни кредити е намалял до 3,59%.
Електронни пранги за чиновника. До дни ще можем да следим в интернет какво е свършил чиновника по нашите сигнали, запитвания или искания. Това ще става чрез Системата за сигурно електронно връчване (е-Връчване), в която до петък (30 ноември) е длъжна да се включи цялата държавна администрация. Системата дава възможност за обмен на документи по електронен път между граждани, бизнес и институции. Достъпът до нея става чрез еднократна регистрация с квалифициран електронен подпис или ПИК на Националния осигурителен институт. Системата за е-Връчване дава възможност за получаване на известия по електронна поща и с SMS за изпратени и връчени документи.
Всеки може да провери кога чиновникът е отворил документа. От този момент той се смята за връчен. Ако чиновникът не ни отговори в законните срокове, той подлежи на административни наказания. При системни нарушения може да бъде уволнен дисциплинарно.
Проверка на „Труд" установи, че към 26 ноември 2018 г. пет министерства, както и администрацията на Министерски съвет, все още не са се включили в системата за е-Връчване. Последният момент чакат МВР, екоминистерството, здравното и правосъдното ведомство, както и министерството на българското европредседателство.
Централната администрация на изпълнителната власт, което е задължена до 30 ноември да се включи в системата за е-Връчване, включва 18 министерства, 11 държавни агенции, 5 държавни комисии, 17 структури, създадени с постановление на Министерския съвет и 45 структури създадени със закон.
Филтри на комините монтират в София. Електростатични филтри на комините ще бъдат монтирани утре на десет домакинства в столичния квартал "Красна поляна". В няколко материала на "Труд" по темата, публикувани тази година, експерти бяха категорични, че именно тези устройства са най-лесно приложимата, ефикасна и бърза мярка за България в борбата срещу мръсния въздух.
В столицата вече има монтирано такова устройство в квартал "Драгалевци". На този етап данните показват, че ефективността му в улавянето на фини прахови частици с индекс 10 (най-опасните за човешкото здраве - б.а), е над 85 процента. Сега с електростатични филтри ще се оборудват и къщи в "Красна поляна", чийто домакинства се отопляват с печки на твърдо гориво - дърва и въглища.
В София предстои поставяне на електростатични устройства на още 20 къщи. Те ще са по европейския проект "Ефективно използване на новите технологии за чист атмосферен въздух" (AIRTHINGS), който е финансиран по Програма "Балкани -Средиземно море" (2014 - 2020) на Европейския съюз. В проекта, освен София, участват и градове в Гърция и Кипър.
Още през септември пред "Труд" заместник-кметът на столицата с ресор екология Йоана Христова анонсира поставянето на филтрите.
Иновативната технология за улавяне на ФПЧ с индекс 10 се използва в редица европейски държави в борбата срещу мръсния въздух, като много голямо е нейното приложение в Германия.
Държавата се изгаври с децата с увреждания - отнема им помощи. Вместо да увеличи подкрепата за хората с най-тежки увреждания, държавата ще отнеме част от правата им, като в някои случаи ще се стигне до намаление на помощта за тях и до още по-невъзможен достъп до асистенти. Това следва от законопроекта за личната помощ, приет на второ четене в социалната комисия на парламента. Това е законът, който искаха майките на деца с увреждания и заради който сега недоволството им е на път да избухне с нова сила. Възмутена от гласуваното, омбудсманът Мая Манолова заплаши да сезира Конституционния съд.
На второ четене парламентарната социална комисия прие при висок емоционален градус редактиран вариант на закона, изготвен първоначално от омбудсмана и протестиращите. Законопроектът предвижда личната помощ да се финансира от държавния бюджет със 71.5 млн. лв., а недостигът на средства да се компенсира, като се посегне на парите, които получават хората с най-тежки увреждания. Всички деца, които получават лична помощ от 930 лв., ще трябва да преотстъпят 380 лв. на кмета, ако искат общината да им отпусне асистент, без значение колко часа от тази услуга ще ползват. Хората с тежки увреждания, които имат право на добавка от НОИ за чужда помощ (94 лв. сега, около 100 лв. от 1 юли догодина), ще трябва да декларират, че са съгласни НОИ да превежда тази сума в сметката на Агенцията за социално подпомагане, след като сключат трудов договор с личния си асистент. Агенцията пък ще препраща парите на кмета на общината.
По този начин би следвало да се покрие заплащането на асистента за часовете, определени на съответния човек. Те могат да бъдат до 168 часа месечно, а заплащането ще е равно на минималната заплата. Ако отпуснатите часове са повече от удържаната сума, човекът ще има право на допълнителни средства за лична помощ. Сега 930-те лева се дават безусловно на всички лица с 90 и над 90% увреждане до навършването на 20 г., като предназначението им е да покрият осигуряването на грижа и подкрепа в домашна и семейна среда.
Предложението за набавяне на нужното финансиране е на работната група към социалното министерство, тъй като МФ не пое ангажимент да отпусне допълнителни средства за личната помощ. Обещаните 150 млн. лв. отгоре за хората с увреждания за 2019 г., за които Борисов толкова обича да натяква, ще бъдат насочени към допълнителната финансова подкрепа, предвидена в проекта на Закона за хората с увреждания и целевите програми, разписани в него.
CEZ не вкара Гинка Върбакова в ръководството на българските си дружества. Общите събрания на акционерите на "ЧЕЗ Електро България" и "ЧЕЗ Разпределение България" отказаха на 27 ноември да отстранят настоящите членове на надзорните съвети на дружествата и да назначат на тяхно място Гинка Върбакова и свързани с нея хора. Планираните рокади бяха включени в дневния ред по предложение на мажоритарния акционер - чешката CEZ, в изпълнение на предварителния договор от края на февруари с фирмата на Върбакова "Инерком България". Но сега именно CEZ, който притежава по 67% от българските публични дружества, гласува против собственото си предложение и отхвърли промените, въпреки че те трябваше да влязат в сила само под условие, че сделката бъде разрешена и купувачът заплати договорената сума - около 320 млн. евро.
Представителят на мажоритарния акционер обясни, че CEZ е била уведомена от "Инерком", че приключването на сделката няма да се случи на предварително уговорената дата (по неофициална информация девет месеца след договора, което е в края на ноември), поради което е взето решение към настоящия момент да не се пристъпва към предложените промени в органите на управление.
Разклатената сделка
Реално продажбата бе забранена от Комисията за защита на конкуренцията и казусът тепърва ще се разглежда от Върховния административен съд - делото е насочено за 14 май 2019 г. Но липсата на плащане все пак е неизпълнение на договора. Затова е под въпрос дали Върбакова няма да загуби платения депозит от 5 млн. евро за участие в процедурата.
Присъстващият на общото събрание на "ЧЕЗ Разпределение България" представител на CEZ не коментира дали отказът да се одобри назначаването на Върбакова и хората й означава край на сделката с мотива, че не е упълномощен за това.
За "Капитал" Алис Хоракова от пресслужбата на чешката компания заяви, че всяко бъдещо действие по отношение на споразумението "е предмет на преговори между нас и "Инерком".
За CEZ e изгодно и след година да има сделка с "Инерком", тъй като договорената цена е много висока, а нова продажба няма да е лесна и бърза за организация. От друга страна, българските управляващи ясно показаха, че не искат малка местна компания да придобие този важен и голям бизнес.
Каква рокада се предвиждаше
Според дневния ред на общото събрание на "ЧЕЗ Електро" като членове на надзора на дружеството трябваше да бъдат отстранени Карел Клусак, Ростислав Дижа, Томаш Пектор и Мартин Маречек. Техните места трябваше да заемат Гинка Върбакова, Маринела Пенева, която е в съвета на директорите на четири от дружествата на групата "Инерком", Екатерина Марчокова-Стоянова, която до 2011 г. притежаваше ВЕИ бизнеса на Върбакова чрез "Солар грийн енерджи", както и Илиян Скарлатов, който е финансов консултант по сделката с CEZ.
В "ЧЕЗ Разпределение" пък се планираше да бъдат отстранени от надзорния съвет Ярослав Мацек, Иржи Кудърнач, Давид Махач и Томаш Пивонка. Вместо тях трябваше да бъдат назначени Милена Стоева, която е председател на съвета на директорите на "Инерком", финансовият консултант Веселин Захариев, както и адвокатите Георги Спасов и Найден Райчинов от кантората "Братанов и Спасов".
"Булгартрансгаз" ще участва с 20% в новия LNG терминал в Александруполис. До края на тази година държавната компания "Булгартрансгаз" трябва да предприеме необходимите действия за започване на процедура по придобиването на акционерно участие в проекта за изграждане на нов терминал за втечнен газ (LNG) край гръцкия град Александруполис. Това е записано в проекта за промени в Енергийната стратегия на страната до 2020 г., който бе одобрен от ресорната комисия в парламента и този петък предстои да бъде гласуван в пленарна зала.
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова обясни пред комисията, че участието на "Булгартрансгаз" е предвидено да бъде в рамките на 20%. По думите й такова ще е и акционерното участие на другите партньори по този проект. "Това дава възможност за диверсификация не само на източниците, но и маршрутите за доставка на природен газ, за осъществяване на конкуренция на газовия пазар", каза още Петкова.
Ако българската страна иска да участва в проекта обаче, ще трябва да заяви не само конкретен дял от проектната компания и съответно във финансирането, но и да поеме ангажимент за дългосрочно договаряне на определено количество природен газ, което да гарантира жизнеспособността на проекта в бъдеще.
По принцип осигуряването на допълнителни източници е важно условие за създаването на газовия хъб "Балкан". Като основен източник на газ в този терминал се очаква да бъдат САЩ, Катар и други големи производители на втечнен природен газ.
Цената на решението
В енергийната стратегия се казва, че българското участие в проекта за изграждане на терминал за втечнен природен газ край Александруполис е стратегически важно за диверсификацията и сигурността на енергийните доставки. Колко обаче ще струва това участие не е ясно. Прогнозните сметки на гръцката енергийна компания Gastrade, която разработва проекта, сочат минимум 370 млн. евро. Което означава, че "Булгартрансгаз" трябва да се ангажира поне със 74 млн. евро, или около 150 млн. лева.
Сумата не е непосилна за държавната компания предвид факта, че по сметките й има налични около 500 млн. лева. Но предвид очертаващите се разходи от 2.8 млрд. лв. за изграждането на нов транзитен газопровод от турската до сръбската граница и свързаната с това невъзможност за реализиране на печалби за поне 15 г. след 2020-а, ситуацията се променя.
Цената на яйцеклетка стигна 1500 лева. Цената на яйцеклетката на черно достигна 1500 лева, като може да се договори и за един бон, установи проверка на „Монитор".
Алъш-веришът се осъществява с обяви в някои от популярните сайтове за онлайн пазаруване, както и в сайтовете за майки. В Гърция яйцеклетки от българка могат да се купят приблизително за същата цена. Там се търгуват между 850 и 1000 евро, споделят жени, които търсят материал, за да заченат in vitro. На пръсти се броят тези, които действително даряват.
Жените трудно се наемат да станат дарителки тъй като изискванията са строги и е необходимо време, което означава отсъствие от работа, поясни проф. Иван Козовски, един от пионерите в метода асистирана репродукция у нас.
Проблем е и дарителската сперма. Тя вече е предимно внос от специални лицензирани банки в чужбина, каза изтъкнатият специалист в областа на in vitro проф. Атанас Щерев и поясни, че от там може да се вземе материал от всякакви националности, дори от българи, които са дарили в чужбина. Изискванията към донорите са много и се спазват стриктно. Затова и кандидатите, които стават, са пренебрежимо малък брой. Обикновено тези, които идват, са хора с нисък социален статус, необразовани, дори неграмотни, психическата им характеристика е лоша, каквито не се приемат за дарители, поясни той и допълни, че дори мераклията да отговори на условията, може да се окаже, че спермата му не отговаря на изискванията за качество.
Според специалисти, работещи in vitro, проблем за отлива на желаещи е и фактът, че по смисъла на Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, Закона за здравето, както и на Наредбата за дейностите по асистирана репродукция даряването на сперма и яйцеклетки за асистирана репродукция е безвъзмезден акт за който не следва да има заплащане. На дарителите се броят само пари, колкото е дневната им надница заради отсъствието от работа, командировъчни и пътни разходи, ако са от друго населено място. Така желаещите взимат не повече от 80 лева. До преди петнадесет години на сперматодарителите не само се покриват дневните разходи, но им се плаща и процент от минималната работна заплата за страната. По време на соца, когато ин витро процедурите у нас прохождат, на калпак се броят по 75 лева, което представлява половината от минималната работна заплата тогава.
За да има достатъчно дарители в България както на сперматозоиди, така и на яйцеклетки, трябва да се заплаща определен процент от минималната работна заплата. Така хората ще бъдат стимулирани, заяви един от пионерите в асистираната репродукция у нас проф. Иван Козовски, който има свой медицински център във Варна.
Таксиджиите излизат на протест за повече пари. Столичните таксиметрови шофьори излизат на протест пред общината утре на обяд. Исканията им отново са съсредоточени върху по-високи цени, на които да возят клиенти. Недоволството им насочено и към частните автомобили, спиращи на стоянките им.
С общо предложение таксиметровите шофьори ще поискат стоянките им да заемат 2% от "синя зона", 4% от "зелена зона" и 25% от местата за паркиране в останалата част на столицата. Сред предложенията е и разрешителните за таксиметров превоз да бъдат на името на водача. Също така да им бъде позволено, когато возят клиенти да се движат в бус лентите.
Исканията си браншовиците споделиха с лидера на червените Калоян Паргов, който е и зам.-председател на Комисията по транспорт и туризъм на СОС. По негов съвет таксиметровите шофьори ще изготвят обща декларация за тарифите, която ще поставят на вниманието на Столична община, подкрепена от всички организации. Таксиджиите имат различно виждане колко трябва да бъде минималната цена на километър - 0,94 до 1,30 лева. Според тях, цената за возене трябва да се обвърже с минималната работна заплата. и при всяко нейно увеличение да се повишава и услугата им. Столичният общински съвет е органът, който по закон трябва да определи минималните и максималните тарифи за таксиметровите услуги за населеното място.
Още по темата:
Икономическият печат на 27 ноември 2018 година
Икономическият печат на 26 ноември 2018 година
Икономическият печат на 23 ноември 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |