Снимка: Пресцентър на Министерство на енергетиката
„Уверявам ви, че „Мини Марица-изток" и ТЕЦ „Марица изток 2" категорично имат бъдеще, защото държавата е на мястото си и предприема необходимите мерки за тяхната работа". Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова пред протестиращите миньори и енергетици от комплекса в Раднево. Те настояват за ясна позиция на държавата.
„Състоянието се влошава, настояваме за ясни и видими мерки, срокове за реализация", пише в тяхната декларация, адресирана до президента, премиера и Народното събрание.
Основното искане на миньорите е до края на февруари правителството да разработи и внесе програма за дългосрочна работа за Мини "Марица-изток" със срок до 20 години. Те настояват за разработване на нова енергийна стратегия 2030-2050 г., в която да има разписан дял за работа на топлоцентралите в комплекса с местни въглища.
Протестиращите се обявиха и за ясна национална позиция пред Европейската комисия по повод шоковото поскъпване на въглеродните емисии.
Къде са корените на проблема
Относно последното искане за емисиите, Теменужна Пекова обясни, че една четвърт от необходимите квоти за работата на ТЕЦ „Марица изток 2" ЕАД вече са закупени, а до 21 декември „Български енергиен холдинг" ЕАД (БЕХ) ще купи всички останали. „Това ще даде сигурност за бъдещето на централата и на „Мини Марица-изток" ЕАД, които я снабдяват с въглища.
Това обаче е бумеранг, тъй като по този начин се увеличават дълговете на държавното дружество в Радомир към БЕХ. По думите на Пекова, големият проблем в случая са високите цени на емисиите, които трябва да се изкупуват, за да работят електроцентралите на въглища. И на практика се получава така, че цената на емисиите, която плаща ТЕЦ "Марица-изток" 2, не се включва в себестойността на произведената електрическа енергия, тъй като емисиите достигнаха 25 евро в края на месец август. Това са близо 50 лева.
Ако бъдат включени в себестойността на произвежданата електроенергия, регулираната цена, която определя Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще трябва да скочи, а в момента регулаторът е признал 5 евро на емисия за ТЕЦ "Марица-изток" 2.
Преди срещата на министър Петкова с протестиращите, синдикалните лидери в комплекса обясниха, че в момента ТЕЦ-2 е задължена да заплаща за 9 милиона тона вредни емисии, които се равняват на 180 млн. лв. за 2019 година. В цената на тока за крайния потребител обаче са включени само 4лв., а останалите са заем от енергийния холдинг. По думите на Деян Дяков, председател на КНСБ в ТЕЦ „Марица-изток-2", ситуацията в момента е критична за работата на комплекса и заради това се налагат спешни действия. Другият синдикален лидер - Наско Митев, председател на структурата на КНСБ към Мини „Марица - изток", предупреди в ефира на БНР, че спирането на работата на комплекса означава сигурен режим на тока и безработица за 10 000 души.
И двамата синдикалисти потвърдиха, че се планират серия от общонационални протестни действия от месец март, за които имат подкрепата на всички енергийни дружества в страната.
Природният газ като алтернатива
В понеделник на специализирана кръгла маса в София, организрана от Центъра за изследване на демокрацията и Фондация „Конрад Аденауер" на тема „Рискове и перспективи пред енергийната сигурност на Югоизточна Европа", участниците във форума обявиха, че балканските държави може да са енергийно най-бедните в Европа, но плащат прескъпо за вносни енергийни източници. Затова те препоръчват да се търсят други енергийни източници.
Относно бъдещето на комплекса в Раднево, участниците в кръглата маса предложиха по-добро решение. Вместо да рабати с въглища ТЕЦ "Марица-изток" 2 да премине на природен газ, който е не само значително по-екологично чист, освен това е възможно и да поевтинее в бъдеще, особено като започне български добив от акваторията на Черно море.
Освен това, според Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията, България не трябва да се притесняваме за транзита на газ за страната ни на фона на напрежението между Русия и Украйна в Азовско море. „Дори в най-нагорещените месеци на конфликта между Украйна и Русия през 2014-2015 г. преносът към България не беше спиран", припомни пред БНР Владимиров.
Природният газ като алтернатива за Марица изток не влиза в плановете на правителството, защото изразената в Раднево позиция на Теменужка Петкова е друга. Тя беше категорична, че съкращения на персонал в дружествата няма да има. „Без централите в маришкия басейн българската електроенергетика не може да функционира нормално. Те са стратегически обекти от енергийната инфраструктура на страната и от националната ни сигурност", заяви Петкова, цитирана в разпространено до медиите съобщение от пресцентъра на Министерството на енергетиката.
Тя информира присъстващите в Раднево, че Министерството на околната среда и водите работи за предоставяне на безсрочна дерогация (частична отмяна на определен закон, в случая директива на Европейския парламент) на ТЕЦ „Марица изток 2" ЕАД. „Това означава, че централата отговаря на съвременните екологични норми и може да продължи да работи", поясни енергийният министър.
Битката за въглеродните емисии
От енергийното ведомство припомнят, че в края на ноември изтича срокът за обществено обсъждане на новите комплексни разрешителни, с които се предоставя дерогацията.
Министър Петкова запозна участниците в протеста и с официалната позиция на страната за предстоящия форум в Катовице от 3 до 14 декември, свързан с климатичните промени. Според одобрената от Министерския съвет позиция, България категорично не подкрепя по-амбициозни цели, свързани с въглеродните емисии.
Енергийният министър припомни също, че България оспори решението на Европейската комисия от април 2017 г., свързано със завишаване на екологичните норми за големите горивни инсталации. В момента нашата страна и Полша водят дело срещу Европейската комисия.
В заключение енергийният министър Теменужка Петкова увери работещите миньори и енергетици от маришкия басейн, че правителството осъзнава важността на целия комплекс и полага всички необходими усилия за осигуряване на безпроблемната му работа в бъдеще.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |