Евтин петрол = евтин бензин до дни, под 2 лв. за литър. Ново намаление на цените на горивата се очаква в следващите дни, показа проверка на "24 часа" сред петролните компании.
Очакванията са, че спадът ще е с 3-4 ст. на литър. Това означава литър от масовия бензин да падне под 2 лева в големите вериги, а на някои по-мапки обекти с по-ниски разходи да има и такива под 1,90 лв. При дизела при големите търговци цената на дребно ще е средно 2,20 лв., а при малките и под 2,10 лв.
Това е най-ниската цена на бензина от 2 години насам, а при дизела - от 7 месеца. През ноември имаше 7 пъти намаление на цените на горивата заради спада на петрола. В резултат средната цена на бензина падна с 38 ст. на литър, а на дизела - с 22 ст.
Напълно е възможно да има низходящо движение на цените, тъй като все още не е отчетен спадът на котировките на петрола от последните дни, заяви Валентин Златев, шеф на Българската петролна и газова асоциация и генерален директор на "Лукойл България". Той обаче не се ангажира с конкретни стойности, тъй като според решение на Комисията за защита на конкуренцията на петролните компании е забранено да обявяват и коментират цени.
Цената на горивата зависи основно от нефта и облагането, каза още Златев. Държавата прибирала 45% от стойността на литър дизел, а при бензина - 51%. Подобна е ситуация в целия ЕС, коментира Златев. След приспадане на всички данъци и разходи за търговеца чистата печалба оставала 3,4 ст. Ако от нея се приспадне отстъпката, която дават големите вериги на лоялни клиенти, то печалбата се свивала под половин стотинка.
Енергетици, кабинет и президент на една страна - да запазят тецовете. Стотици миньори и енергетици от комплекса "Марица-изток" демонстрираха в четвъртък в София, за да изразят твърдото си становище за запазване на тецовете и мината в комплекса. Те бяха пред министерствата на енергетиката, на икономиката и на околната среда, сградата на ЕК, площад "Княз Александър I".
Лидерът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов намекна, че този протест може да се пренесе и в Брюксел. Той заяви, че в момента държавата през НЕК плаща изцяло вредните емисии на двата американски теца и помага на третия - държавната ТЕЦ "Марица-изток 2". Няма как да бъде иначе, защото другата възможност е цените за емисиите да се включат в сметките ни за ток, но такава възможност е страшна.
Манолов напомни, че в момента цената на тон въглероден двуокис е 20 евро и че енергетиката ни е зависима от тока на Маришкия басейн между 42 и 60%. Синдикалният лидер заяви, че ако сега се внася ток, то той ще струва 170 лв. за мвтч, а ако не бъде произвеждан, цената ще е още по-висока.
Ден преди шествието, в сряда вечерта, премиерът Бойко Борисов събра на среща представители на синдикатите и работодателите, за да се обсъди ситуацията с екоизискванията и въглищната енергетика. На нея е съобщена позицията на България - че не е съгласна с по-амбициозни цели, свързани с въглеродните емисии. Тя ще бъде представена от президента Румен Радев. Държавният глава ще се срещне днес с представителите на синдикатите, но още в четвъртък написа на страницата си във фейсбук, че ще отстоява българската позиция.
Експерт: Нивото на ипотечните кредити е най-високо от 2008 година. Очакванията на експертите са 2019 г. да е стабилна на кредитния пазар - както по отношение на ипотечните кредити, така и на потребителските. Това заяви в студиото на сутрешния блок на БНТ кредитният консултант Тихомир Тошев.
Лихвите в края на тази година са между 2,95% и 3,6%, което отбелязва поредно понижение. Тази година мнозина българи са изтеглили ипотечни кредити, като нивото им е най-високото от 2008 г., отбеляза Тошев. По думите му, световната тенденция е за покачване на лихвите обаче, но в България се очаква движението по лихвите да е малко, като то може да се случи след средата на следващата година.
Желаещите да закупуват жилища са основно в големите градове, но следващата година се очаква пазарът на недвижими имоти да се стабилизира. Трябва да преценим внимателно възможностите си при такава сериозна стъпка, призова Тошев. При изплащане на кредита най-честата формула е вноската да не надвишава 30% от месечните доходи. Кредитният консултант допълни, че не е разумно да се изтегля такъв кредит, ако доходите ни са по-ниски от 1000 лв. При по-високи доходи процента на задлъжнялостта може и да е по-голям.
Има ръст при изтегляне на потребителски кредити, като при тях основната грешка е да се теглят кредити, без да има нужда от тях. Това се прави най-често при закупуване на потребителска техника, обзавеждане или екскурзии. Тошев призова в такъв случай това да се прави със спестени пари.
Прокуратурата саботира проверка по делото "Иванчева". Държавното обвинение достигна нови висоти в атаката си срещу председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов - ръководствата на двете спецпрокуратури се опълчиха на законната проверка, която той нареди по дело за мярка за неотклонение.
Панов нареди на трима върховни съдии ревизия как апелативният спецсъд гледа и придвижва материалите за ареста на бившата кметица на "Младост" Десислава Иванчева и заместничката й Биляна Петрова. От прокуратурата явно се уплашиха, че се застрашава съдийската безпристрастност, и се стигна до безпрецедентен акт - временните шефове на спецпрокуратурите Димитър Франтишек Петров и Николай Найденов, както и наблюдаващият прокурор Илиян Рангелов призоваха съда с писмо да не дава делото за проверка. Писмото беше адресирано до шефа на апелативния спецсъд Георги Ушев и в него се сочеше аргумент, че така ще се осигури безпристрастно решение дали Иванчева и Петрова да бъдат освободени.
Прокурорите поискаха материалите да се предоставят едва след като съдът окончателно реши да останат ли двете обвиняеми в ареста. Подобно искане е абсурдно, тъй като ВКС има правомощия по закон да проверява по-долните съдилища, а, от друга страна, се произнася и като последна инстанция по прокурорските обвинения. А държавното обвинение няма никакви права да нарежда на който и да е съд каквото и да е, нито да саботира проверки.
В крайна сметка делото е било предоставено на проверяващите. Според спецсъда проверката дори била приключила. Заповедта на Панов гласи резултатите от нея да са готови до 10 декември. Върховната касационна прокуратура запази мълчание за незаконния акт и не коментира какво ще предприеме спрямо авторите на писмото.
Повод за проверката от Панов са медийните публикации по казуса с Иванчева и Петрова, заявиха от ВКС. Двете жени са в ареста над 7 месеца и неведнъж им е отказвано да бъдат освободени. Съдия Иво Хинов два пъти ги освободи под домашен арест - първия път под условие да се изчака разпитът на всички свидетели и дали прокуратурата няма да протестира. Втория път ги прати по домовете им незабавно заради силно влошеното им здраве. Това още не се е случило.
Повече от 850 язовира се нуждаят от спешен ремонт. 858 язовира у нас се нуждаят от ремонт, като поне за половината от тях трябва да се предприемат спешни мерки. Това съобщи Кирил Войнов, зам.-председател на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) пред БНР в сряда. Той все пак успокои, че въпреки валежите засега няма опасност от преливане.
Два месеца след изтичането на крайния срок, началото на октомври, в който общините, които не могат да се справят с поддръжката на водоемите, можеха да бъдат прехвърлени на държавата, нито един проблемен водоем не е поет от новосъздаденото предприятие "Управление и стопанисване на язовири". Точно то според приети преди няколко месеца промени в Закона за водите трябва да се грижи за всички нежелани от общините водоеми.
За общо 2560 язовира е подадено заявление за прехвърляне на собствеността от общините към новото предприятие, което е под шапката на Министерството на икономиката. Процедурата обаче не е лека и нито една не е завършила, каза още Кирил Войнов. Някои от водоемите, за които е заявено прехвърляне, още са на концесия и договорите не са приключили. В началото на ноември стана ясно и какъв ще е бюджетът на новото предприятие - държавата ще му отпуска по 47 млн. лв. на година.
Още от юли след проверки на инспекторите от ДАМТН стана ясна бройката на язовирите, които трябва да се ремонтират, но и досега тя не е намаляла. Не е заработило и новото Държавно предприятие за управление и стопанисване на язовири, което ще поеме техническата експлоатация на водоемите, въпреки че в момента има две държавни фирми, на които е вменено да извършват подобни дейности - „Напоителни системи" и „Язовири и каскади".
"Най-амбициозният бюджет" от 44.5 млрд. лв. беше окончателно приет. След двудневен маратон, с не особено вълнуващ дебат и без изненади депутатите приеха окончателно бюджета на държавата за следващата година.
Правителството планира да похарчи рекордните 44.5 млрд. лв., или 38.2% от БВП през 2019 г. като реално разходите се залагат с 4 млрд. лв. повече в сравнение с тази година (като се изключат 1.8 млрд. лв. от такси и продажба на въглеродни квоти, които са за други цели и досега бяха извън бюджета). Те ще се усетят най-вече от заетите в бюджетната сфера, учителите и кметовете на малки и бедни общини. Ефектът за гражданите и компаниите е спорен, доколкото държавата ще изземе повече под формата на данъци и такси, а услугите, които ще им предложи, предвид липсата на съществени промени в работата на публичните сектори, ще са същите.
Определен от премиера Бойко Борисов като "най-амбициозният бюджет от началото на прехода", Бюджет 2019 г. се залага с дефицит, въпреки, че се очаква икономиката да расте с 3.7%, а последните няколко години завършват с излишък.
Проблемните текстове
Един от проблемните моменти, който доведе до сблъсък между управляващи и опозиция, беше за това дали са осигурени необходимите 50 млн. лв. за машинно гласуване. Парите не са предвидени в бюджета на Централната избирателна комисия, което даде на БСП основания да заявят, че ГЕРБ обричат на фалстарт машинното гласуване. Председателят на бюджетна комисия Менда Стоянова заяви, че средствата са предвидени в централния бюджет (който е част от държавния и служи за буфер) и ще бъдат отпуснати след като ЦИК проведе успешна обществена поръчка.
Въпреки, че премиерът Борисов заяви при гостуването си в "Шоуто на Слави": "Мога да поема ангажимент и ще предложа намаляване на субсидиите на партиите", те остават 11 лв. на получен глас и догодина.
Друга спорна тема е предложението омбудсманът да не разполага с кола на НСО от догодина. То е записано в преходните и заключителни разпоредби като от БСП призоваха първо да се уточни дали в бюджета, предвиден за Омбудсмана, има средства за автомобил и гориво. Драгомир Стойнев предложи освен омбудсмана, от кола на НСО да бъде лишен и кметът на столицата "защото тя също е уважаван и обичан човек". След като то не беше прието, депутатът от БСП поиска прегласуване като заяви, че Йорданка Фандъкова може да ползва метро или трамвай, както Мая Манолова ползва БДЖ. В крайна сметка беше прието предложението на правителството, т.е. от догодина Манолова да няма право на кола от НСО.
Повече за заплати
През 2019 г. фонд "Работна заплата" на ведомства и финансирани от бюджета сектори ще се увеличи с 10%, като целта е те да се разпределят между служителите според оценката, която получат за работата си, но възнаграждението им няма да може да се увеличи с повече от 20%. Сумата, нужна за следващата година, е почти един милиард. Тя ще бъде разпределена между 433 хиляди души, работещи в бюджетния сектор. Увеличава се и минималната работна заплата - с 10% до 560 лв. А също се продължава и с обещания още в предизборната програма на ГЕРБ ръст на учителските заплати с нови 20%, за което се заделят допълнителни 330 млн. лв.
Бизнесът ще пести по 1 млрд. лв. на година от приемането на еврото. По-ниски лихви и повече инвестиции в местната икономика са основните позитиви, които присъединяването на България към ERMII и еврото ще донесе. Само от спестени разходи за превалутиране от левове в евро във фирмите, които извършват международна търговия, ще остават по 1 млрд. лв. годишно, което се равнява на половината от декларирания данък печалба.
Изчислението е на Десислава Николова, главен икономист на Института за пазарна икономика, и беше направено пред аудиторията на годишната конференция "Сделки и инвеститори", която "Капитал" организира за 13-а година. Според Николова България трябва да работи активно за постигане на бърз резултат по очертаната цел с оглед на предстоящите догодина европейски избори, които могат да променят отношението към България и на благоприятния момент за присъединяване към ядрото на по-добре интегрираните европейски икономики.
Бързият ефект
Подобрение на рейтинга, което има отношение към лихвите, на които се финансира страната, и към интереса на международните инвеститори, е непосредственият ефект от положителен отговор на кандидатурата за ERM II и еврото, посочи Николова. Историческият преглед при последно присъединените държави показва подобрение от 1 до 2 пункта в рейтинга при двете събития. "Това очакване беше официално потвърдено и от Standard and Poors, които публикуваха съобщение, че в момента, в който България бъде приета в така наречената "чакалня на еврозоната", ще направят ревизия на рейтинга нагоре", посочи икономистът.
Тя илюстрира потенциала на по-ниските лихви с графика, съпоставяща равнището в България и в еврозоната за последните 10 години, според която устойчиво се поддържа разлика от 2%. "Тази разлика си остава стабилна и се дължи само на възприятията за риск", настоя Николова. По отношение на инвестициите тя прогнозира, че те биха нараснали с обемите и интензитета от годините след присъединяване на България в Европейския съюз. Сред стимулите за това ще е по-стабилният банков сектор, което ще бъде гарантирано от достъпа до 700 млрд. евро ресурс от механизма за фискална и банкова подкрепа в еврозоната и новото качество на надзора.
В Института за пазарна икономика са измерили и непосредствения икономически ефект за реалния бизнес при приемане на еврото, като калкулациите показват спестявания, равняващи се на около 1% от брутния вътрешен продукт. Отпадането на разхода за превалутиране ще донесе спестявания от 5 - 6 млн. евро годишно и за домакинствата. В същото време циркулиращите митове, че приемането на еврото ще доведе до голяма инфлация или ще увлече България по пътя на Гърция към банкрута, са несъстоятелни според института.
Моментът е сега
"Еврозоната непрекъснато се променя, тя все повече се приоритизира за сметка на останалите страни, членки на Европейския съюз, като има предложения за собствен бюджет. Еврогрупата става все по-влиятелна, интегрира се по-бързо от останалата част на ЕС. Ако не сме там, центробежните сили допълнително ще ни отдалечават в периферията", посочи Николова, според която моментът за кандидатурата на България за ERM II е подходящ и от гледна точка на това, че механизмът не е приемал нови членове от десетилетие, а през есента на следващата година предстоят европейски избори, които могат да променят отношението към България.
СУ цака студентите с карта за достъп в общежитията. Софийският университет "Св. Климент Охридски" налага на студенти, настанени в общежитията му, да ползват карти за достъп чрез неписани правила. За да ги допуснат до койките, домакините на общежитията карат живеещите да си вадят точно определена карта за отстъпки в търговски обекти, с която да се чекират при вход в местата за настаняване.
При липса на пластиката студентите се налага да се молят на портиерите, за да се приберат оплакаха се потърпевши пред „Монитор".
Най-старото висше учебно заведение у нас разполага с 6300 легла в общежитията в Студентски град. Този материален фонд се стопанисва и поддържа от университетското поделение "Социално-битово обслужване". Проверка установи, че университетът предлага собствена електронна карта срещу 10 лева на година, но ползват и външна фирма, която срещу 5 лева повече дава отстъпки за пазаруване, хранене и забавления. Различни видове карти дават достъп до общежитията според сайта на университета, но в нито една наредба или правилник на общежитията не е посочено изрично, че достъпът до сградите трябва да бъде с подобни пластики. Практиката през годините е била за достъп да се ползват и карти за градски транспорт, разказват студенти.
„Не е задължително студентите да използват ISIC карти за достъп до общежитие. Възможно е да използват всяка една от картите - СУ карта, СУ ISIC или СУ EYC", посочиха от университета на запитване на „Монитор". Наша проверка показа, че за да влязат студентите в 7 от 10 блока, портиерите поискаха една от изброените карти в останалите влязохме със студентската карта за градския транспорт.
Обърнахме са за мнение от Комисията за защита на потребителите (КЗП) относно настаняването в общежитията, откъдето поеха ангажимент да проучат случая. „Когато става дума за отношения между търговец и потребител, а тук за наемател и наемодател, първият има право да установи режим на достъп до сградата. Няма проблем общежитията да имат такова изискване за достъп чрез подобен тип карти, но след като бъдат уточнени условията", коментира практиката членът на комисията Константин Райков. На първо място на студентите още преди кандидатстване за настаняване трябва да имат пълната предварителна информация, че достъпът е ограничен и се контролира с определена карта, колко струва пластиката, кога се заплаща и на какъв период от време. От комисията се надяват, че „Студентски общежития" ще се съобразят и ще направят информацията достъпна за студентите още преди настаняването, за да бъдат избегнати съмненията за принуда на потребители да ползват услугата.
Хванаха данъчен ревизор с 15 000 лв. подкуп. Заловен е служител от отдел „Ревизии" в НАП в момент на получаването на предварително поискан подкуп от 15 000 лв., съобщиха градският прокурор на София Емилия Русинова и директорът на ГДБОП Ивайло Спиридонов.
Парите били първият транш от 45 000 лв., които трябвало да бъдат платени от управителя на фирма, за да му бъде съставян благоприятен ревизионен акт.
Преди това двама данъчни ревизори се свързали с бизнесмена, първоначално се срещнали на паркинг, а след това отишли в лоби бара на столичен хотел. Там те му казали, че за фирмата му са установени недекларирани печалби за около 800 000 лв. Няколко дни по-късно единият от данъчните - Любомир С., позвънил на бизнесмена по интернет и последвала втора среща. На нея той обяснил, че ако му съставят ревизионен акт с такива размери, това ще доведе до сезиране на прокуратурата и ДАНС и затова му предлагат вместо 800 000 лв.да направят акт за около 16-20 000 лв. Но в замяна на това той трябвало да им даде 45 000 лв. Било му казано още, че данъчните му правят отстъпка, защото по принцип вземали по 8% от сумата, но в конкретния случай решили да поискат 4%. След срещата изнудваният фирмаджия се оплакал в полицията, това е станало в началото на ноември. Оттам нататък е започнало разследване, при което са използвани всички видове СРС, каза Спиридонов.
Последвала трета среща между данъчния и изнудвания, която се състояла в Панчарево, защото служителят на НАП бил в отпуск и не му било удобно да ходи до София. Уговорките за подкупа продължили, бизнесменът заявил, че не може да изпълни условието да края на годината да даде по-голямата част от 45 000 лв. Накрая се разбрали плащането на стане на 3 транша - един през ноември, един през декември и последният през януари преди съставянето на ревизионния акт. Предаването на първите 15 000 лв. станало на 28 ноември близо до работата на Любомир С., където той бил задържан. На следващия ден е привлечен като обвиняем и предстои прокуратурата да поиска съдът да му наложи мярка за неотклонение „задържане под стража". През 2015 г. този служител на НАП със заповед е бил отстранен от работа заради престъпление от общ характер, но по-късно съдът го върнал на работа.
Още по темата:
Икономическият печат на 29 ноември 2018 година
Икономическият печат на 28 ноември 2018 година
Икономическият печат на 27 ноември 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |