Теодор Минчев
Световната икономика е изправена пред много заплахи. Може би една от най-големите от тях е, търговската война между Китай и САЩ и фактът, че ръстът на световната икономика се забавя и ще продължи да се забавя през следващите две години. Около тази теза се обединиха участниците в панел - Макроикономически тенденции в инвестициите по време на седмия икономически форум Investor Finance Forum.
Като тенденции се очертава повече протекционизъм в световен мащаб и забавяне на китайската икономика.
Има много несигурност, много е трудна да се каже какъв ще е ръстът на световната икономика, особено след като не се знае какво ще се случва. При всички положения обаче, инфлацията в световен мащаб ще е факт, в среда на забавен ръст.
Инвеститорите трябва да вземат под внимание в по-голяма степен политиката и това не е нещо, което ще се промени скоро. Африка със сигурност ще започне да играе по-голяма роля, отпреди, но е много трудно да се прогнозира какво ще се случва след 100 години, просто защото технологиите се развиват с изключително ускорени темпове.
Политическото напрежение в Германия е високо, но в сравнение с останалите страни в Европа, страната е далеч по-добре позиционирана. Има много рискове пред стабилността за ЕС.
В краткосрочен план част от тях включват - Brexit. Реалността обаче е, че отвъд Великобритания Европа си има и други специфични проблеми, някои от тях са свързани с Италия.
Световният ръст ще зависи от геополитическата стабилност и инвеститорите знаят, че зависят от това.
Забавянето на инвестициите в България
Забавянето на преките чуждестранни инвестиции в България е факт през последните години. Те са били средно при 4.1% след 2008-ма година. По отношение на добавената стойност на чуждите компании в българската икономика обаче, тя е 33%, което е един доста висок процент.
Средните инвестиции в България са 4.1% след 2008-ма година. Брутната добавена стойност от чуждестранните компании. 33%, но Словакия и Унгария делът е близо до 50%.
„Важно е да се подчертае, че по време на бума на инвестиционното кредитиране много от средството се даваха за придобиване на вече съществуващи активи", коментира Георги Ганев, икономист и програмен директор по икономически въпроси в „Център за либерални стратегии".
„Чистата смяна на собственост не е нещо лошо. Ако погледнем към това, че смяната на собственост води до по-добър собственик, който продължи да инвестира, това е добър ефект. Когато се продават активи, този който ги продава го прави с ясната цел, че ще инвестира в нещо друго. Има двоен ефект", коментира Георги Заманов, главен изпълнителен директор на Алианц Банк България.
Може да се каже, че след кризата тази част преживя най-голям спад и ако вземем само инвестиции за нов производствен капацитет, там спадът е много по-малък. Това е причината добавената стойност от чуждестранни компании е повишила своя дял.
Преките чуждестранни инвестиции у нас, все още не са достигнали своя връх, смята още Ганев. Това може да важи за страни от ЦИЕ като Чехия и Полша, където разходите се увеличават и се доближават до тези в страните от Западна Европа, но в България ситуацията все още не е такава. Има капацитет за поглъщане на преки чужди инвестиции.
Спадът в потоците на преките чуждестранни инвестиции не е нито феномен само у нас, нито пък е временен феномен в световен мащаб, според Бурат Гюлкан, управляващ директор в Unlu & Co.
Износ на производство на изток
Нарастването на заплатите в ЦИЕ кара компаниите да започнат да изнасят своето производство на изток. В отговор, компаниите започват да преосмислят начина, по който инвестират. Някои започват да мислят да запазят производството в собствената си страна с роботизиране на производствата си. Това намалява риска от прекъсване на доставките.
„Става въпрос за деня на разплата, който винаги се е знаел, че ще дойде. Компаниите знаят, че инвестиране в страни с евтин труд е само временно решение. Сега става въпрос за ускорен ръст на заплатите и ако погледнем към Азия, Китай, където е налице сериозно повишение на заплатите, сега те губят позиции спрямо страни като Виетнам, Шри Ланка, Бангладеш", коментира още Гюлкман.
Страни, които до скоро не бяха подходящи за инвестиции се отварят, подобряват своите правни и данъчни режими. Те правят същите предложения като Китай преди 30 години. Този тренд се ускорява.
Настъплението на роботите
Вторият проблем, който ще излезе на преден план е, че светът е на път към нова индустриална революция. Технологията се развива толкова бързо, че съчетаването на изкуствения интелект и роботите ще расте. Това ще е новата тенденция на бъдещето, смятат пазарните експерти, участници в панела.
Роботите ще променят социалната среда в много страни. Възможно е да видим юридически проблеми. Всичко ще е при по-голяма скала, ще се случи по-бързо, ще има по-малко време да се реагира.
Това ще е много ясна тенденция и ще намали привлекателността на определени дестинации, за които ниските разходи са били основа на уравнението. Ако се заменят хората с роботи, които не си вземат отпуска, болнични и не се защитават от профсъюзи и може да е по-добре да се инвестира в САЩ, или Германия, вместо в Централна Европа.
Технологиите променят фундаментално картинката и ще видим развитите страни ще бъдат изправени пред социални размирици. Летвата е дигната много високо. Трябва да видим, как ще се справим с бъдещето.
Проблемна ли е междуфирмената задлъжнялост в България?
Нивата на задлъжнялост на корпоративния сектор в някои отрасли са притеснителни, в сравнение с други страни. В сравнение с ЦИЕ българския сектор е малко по-задлъжнял. В сравнение със Запада не е така. Структурата на тази задлъжнялост също е от значение. Облигационният дълг е малък в сравнение с ЦИЕ, делът на дълга различен от междуфирмения дълг е съпоставим. Междуфирмения дълг обаче, е по-висок. От една страна може да е следствие на неразплащане на сметки между фирми. Една част на тази задлъжнялост може да се дължи и на компании майки, които отпускат кредит на своите фирми.
Интересът на компанията-майка не е загубен. По тази линия, няма силно обезпокоителни данни.
Като позитивен тренд може да се обобщи факта, че фирмената задлъжнялост е сравнително висока и спада и със сигурност е доста под средното ниво, което в ЕС не се смята за проблемен и отново намалява през последните години.
Още по темата:
Лоши неща се случват на финансовите пазари!
Как да инвестирате в среда на висока волатилност
Фондовите пазари с най-ниски финансови оценки в света - къде е SOFIX?
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |