До дни пускат 12 млн. лева за най-големия обект в Пловдив. Дойде редът на един от най-големите обекти в Пловдив -прокарването на пътен възел, който минава под жп линията за София и ще свърже районите "Западен" и "Южен". Това ще стане чрез съединяване на улиците "Модър" и "Царевец". "До дни пускаме обществената поръчка, която е за 12 млн. лева. Това ще е най-мащабният обект догодина", съобщи кметът Иван Тотев. Финансирането е от общинския бюджет.
Предвижда се разширение на ул. "Модър", а също и на "Царевец". Пробивът под жп линията вече направен по ОП "Транспорт", но тепърва предстои да се изливат бетонни стени и облицовка. Отсечката ще е с две платна с по две ленти. Очаква се тя чувствително да облекчи трафика. За този обект се говори от десетилетия.
Уличните ремонти, които в последните години мъчат пловдивчани, продължават и през 2019-а, въпреки уверението на кмета, че няма да се разкопават важни улици. Избран е изпълнител, който да реализира реконструкцията на бул. "Христо Ботев" в участъка от Бетонния мост до Коматевския надлез. Заедно с него ще се работи и в отсечката на бул. "Копривщица". Поръчката е за 7 млн. лева. Кметът Иван Тотев обясни, че ще се прави на етапи.
Банско отваря частично пистите от понеделник. От понеделник в Банско започват да работят част от пистите. До откриването на всички дневната карта ще струва промоционално 35 лева, двудневната - 65 лева, а карта за три дни - 95 лв.
65 лева става дневната карта по време на сезона, съобщиха от курорта.
Така през този сезон единствено Витоша запазва цените на картите за каране. При Банско, Боровец и Пампорово има леко увеличение.
Проблемът е в цените на тока. Миналата година те бяха вдигнати неколкократно вече при обявени цени на скикартите и от курортите нямаше как да реагират. "При това положение нямаше как да се справим на старите цени", обясни маркетинговият директор на ски зоната в Банско Иван Обрейков.
В Боровец и Пампорово този сезон дневната карта е 58 лева, като двата курорта изненадващо изравниха цените.
На Боровец бе подменен и единственият нов лифт в България - този на Мартинови бараки.
На Витоша правят и невероятен жест към децата, като картата за тези до 12 години е намалена на 1 лев. До момента тя струваше 26 лева. Цената е на нивото на планинската застраховка.
"Целта ни е все повече деца да ходят в планината. Така смятаме, че изпълняваме ангажиментите си към децата на София", заяви директорът на "Витоша ски" Радослав Пеев.
Зоната край София е изключително важна и за кандидатурата на България за младежки олимпийски игри през 2024 година.
В Банско спазиха обещанието и цената на картата за лифта до Бъндеришка поляна и обратно за лица с увреждания става 1 лев. Същото се отнася и до придружителите им.
Наркотици взимат над половин милион българи. Около 565 000 българи на възраст между 15 и 64 години са опитвали наркотици поне веднъж в живота си. Към дрога са посягали общо 11,2% от хората в тази възрастова група (между 472 000 и 565 000 души), като това е най-високият дял, откакто се води подобна статистика у нас.
Данните са от последното Национално представително проучване на нагласите и употребата на психоактивни вещества сред населението, предоставено на „Труд" от Националния център по наркомании.
„Въпреки че изследването е проведено в края на 2016 г„ в общата популация за период от година - година и половина, данните не могат да бъдат различни и към момента", обясни за вестника д-р Виолета Богданова от Национален център по наркомании. За сравнение през 2012 г. 8,6% са употребили наркотик поне веднъж, през 2008 г. те са 6,4%, а през 2005 - 5,2%.
„Това е тенденция, която се изостря през последните години", уточни Александър Панайотов, директорът на Национален фокусен център за наркотици и наркомании.
1.2 млрд. лв. за нови водопроводи. Близо 1,2 млрд. лв. ще получат ВиК дружествата в 14 области в страната по Оперативна програма "Околна среда 2014-2020". Инвестициите са предвидени за изграждане на 800 км нови водопроводи, канализация, пречиствателни и помпени станции, съоръжения за третиране на утайки.
Пет от Регионалните прединвестиционни проучвания вече имат зелена светлина от JASPERS-парньорство между Европейската комисия, Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за възстановяване и развитие. Това са проектите на градовете Видин, Враца, Стара Загора, Перник и Ямбол, съобщиха от регионалното министерство.
До две седмици положително становище се очаква да получат и прединвестиционните проучвания на Кърджали, Пловдив и Русе.
От проектите ще се възползват два милиона българи. Предвижда се и да бъдат обявени над 190 обществени поръчки.
Държавата ще обяви кризистна ситуация, ако 250 мигранти минат границата за ден. Кризисна ситуация на границата с Турция ще има, ако 250 мигранти влязат у нас незаконно за едно денонощие. Това е записано в плана за действие при извънредна ситуация на МВР.
„Извънредна ситуация възниква при незаконно преминаване на държавната граница на повече от 250-300 лица за денонощие и запълване капацитета на дирекция „Миграция" над 70%", пише в документа. Според последната информация през септември арестите на „Миграция" са били запълнени почти 60%. Там могат да бъдат държани максимум 700 души, а през септември са били настанени 418. Пак през септември са арестувани 464-ма души. Едва 98 от тях обаче са задържани при влизане на българска територия. В огромната си част - 293 души - са арестувани във вътрешността на страната, т.е. успели са да влязат незаконно, без никой да ги засече.
При кризисна ситуация на границата трябва да се мобилизират допълнителни сили на МВР, армията, ДАНС, военното и цивилното разузнаване, както и други институции, предвижда планът. МВР трябва да има готовност да изпрати спешно на браздата повече граничари, жандармеристи, както и полицаи от вътрешността на страната. ДАНС и разузнаването трябва да усилят наблюдението и да търсят повече информация за причините за засиления натиск. В арестите на МВР трябва да се увеличи капацитетът за настаняване на хора.
МВР разчита на сериозна помощ от армията, става ясно от плана. Още в процеса на подготовка за засилена миграционна вълна на военните се възлага да предоставят армейски терени с отпаднало предназначение за изграждане на временни палаткови лагери, където да се настаняват чужденците. Сред другите им задачи е осигуряване на военни с оръжие и техника, които да помагат на МВР, както и да охраняват морската граница с патрулни кораби и хеликоптери. Армията трябва да има готовност и да изгради лека временна ограда от режеща тел, ако се наложи. Военните ще трябва да организират и изхранването на мигрантите във временните палаткови лагери, както и да осигурят полицията с допълнителна техника.
Разузнаването предварително трябва да знае какво се случва в страните, откъдето идват най-много мигранти, както и в Турция предвижда планът. Освен това там има и работни групи по тероризма и миграцията, които се привеждат в необходимия работен режим.
Цените на жилищата ще останат същите и догодина. Цените на жилищните имоти в столицата вероятно ще се задържат на сегашните си нива и догодина. Това сочат прогнози на компанията "Бългериан Пропъртис", оповестени през миналата седмица. По данни на брокерите през третото тримесечие темпът на нарастване на цените в страната се е забавил до 3% на годишна база. В София ръстът е с 5% спрямо същия период на миналата година - далеч от отчитаните в първите тримесечия, по различни данни, над 10 на сто. Неотдавна анализ на консултантската компания Knight Frank показа, че столицата отстъпва значително назад в световната класация по ръст на цените на жилищата през второто тримесечие.
Прогнозите отразяват както тенденцията за успокояване на цените, които растяха в последните няколко тримесечия, така и намаляването на броя на сделките. Средната цена на жилищата в столицата през третото тримесечие на годината е 1090 евро на кв. м спрямо 1086 евро на кв. м през второто тримесечие и 1092 евро на кв. м в началото на годината. Това е доста под нивото отпреди десет години, когато цените бяха достигнали 1260 евро на кв. м, коментират от агенцията.
Въпреки задържането на цените и намаляването на броя на сделките през третото тримесечие, по данни на националната статистика, са издадени почти 300 нови разрешителни за жилищни сгради в столицата, което е 14.5% ръст спрямо същия период на миналата година. Това е и своеобразен рекорд за последните години, коментират от "Бългериан Пропъртис".
Резултат от засиленото строителство е и нарастващото предлагане на жилища ново строителство. Най-много купени жилища през третото тримесечие има в квартал „Витоша"(средно 960 евро/кв. м), "Кръстова вада" (270 евро/кв. м), "Студентски град" (1070 евро/кв. м), "Манастирски ливади" (1010 евро/кв. м). Популярен е и квартал "Връбница 2" (960 евро/кв. м) с продължаващи активни продажби на изгодни жилища ново строителство. През последната година има засилващ се интерес към затворени комплекси със собствени паркове, зеленина, детски площадки и зони за отдих. Най-скъпо продавани са жилищата в центъра и в квартал "Лозенец" - между 1650 и 2000 евро на кв. м. По традиция най-предпочитани са двустайните апартаменти, които са 65% от общо закупените жилища. 25% от купените имоти са тристайни, а 1-стайните са 8%. Средната площ на закупените жилища е 79 кв. м.
Ковачки си уреди още 1.3 млн. лв. от студения резерв. На 29 ноември държавният Електроенергиен системен оператор е подписал договор със свързания с Христо Ковачки ТЕЦ "Брикел" за осигуряването на студен резерв в периода от 1 декември до 31 март догодина. Споразумението е за предоставянето на 40 МВт разполагаема мощност за 2903 часа, които не работят, но получават пари, за да стоят в готовност и при необходимост да бъдат активирани. В случая ще бъдат платени 1 273 836 лева. Централата е била единствен кандидат в обявената седмица по-рано процедура и е предложила тарифа само с 3 ст. под максимално допустимите 11 лв./МВтч.
Тук важното е, че Ковачки продължава да е сред двамата любимци за студен резерв (другият е ТЕЦ "Варна" на Доган), въпреки че през януари 2017 г., когато имаше рекордно потребление на ток, две от неговите централи не успяха да заработят. Тогава той беше глобен, но въпреки това пак е на печалба от договора си.
Да печелиш, без да работиш
За тази зима свързаните с него ТЕЦ "Бобов дол", "Топлофикация Русе" и ТЕЦ "Марица 3" вече си осигуриха големи договори с ЕСО за предоставянето на студен резерв. Първата централа ще получи малко над 12 млн. лв., втората - 6.81 млн. лв., а контрактът на третата е за 6.61 милиона. Или общо 25.4 млн. лв., които с новия договор на "Брикел" набъбват до 26.7 милиона.
Въпреки това властелинът на студения резерв тази зима е централа на Ахмед Доган - ТЕЦ "Варна". След като бе продадена от CEZ в края на 2017 г., тя бързо бе пренастроена да работи на природен газ, а не на въглища, и през лятото се уреди с договори за студен резерв на стойност над 27 милиона. Това означава, че всеки ден до края на юни 2019 г. Доган ще получава по 63 хил. лв. от ЕСО само за да държи ТЕЦ "Варна" в готовност. При активиране на централата приходите стават десетки пъти по-големи.
За "Капитал" от системния оператор обясниха, че през настоящата година вече се е налагало активирането на един блок от ТЕЦ "Варна" поради завишени товари, непланирани в графиците на търговските участници. Последно това се е случило на 18 ноември заради първите повишени товари в системата, продиктувани от рязкото застудяване. Тогава е бил активиран и един блок от ТЕЦ "Русе".
Нужен, но проблемен
Според енергийния министър Теменужка Петкова има изискване студеният резерв да е в размер на най-голямата единична мощност в системата - в нашия случай един от 1000-мегаватовите блокове на АЕЦ "Козлодуй". Правилото обаче не е конкретно записано в някакви разпоредби, откъдето тръгват и съмненията.
Общинските съвети ще определят заплатите на кметовете. От януари 2019 г. кметовете в България ще могат да получават заплата, равна на тази на министър (по груби сметки - близо 4600 лв.), независимо от големината на населеното място, което управляват. Топката е в ръцете на общинския съвет, който ще гласува ежегодно новия размер на основното възнаграждение на градоначалниците. Това са част от промените, предложени в Наредбата за заплатите на държавните служители и на Постановление № 67 за заплатите в бюджетните организации, публикувани в портала за обществени консултации на Министерския съвет.
Друга порция изменения стеснява категориите и повишава границите, по които се определят заплатите на всички държавни служители, които са около 130 хил. души, според оценката на въздействието, публикувана заедно с проекта. Предложенията са в етап на обществено обсъждане до 27 декември тази година. Ако бъдат приети, те ще влязат в сила от 1 януари 2019 г.
Новите заплати на местната власт
В момента заплатите на кметовете зависят от броя на жителите в населеното място, което ръководят. Така кметът на Столичната община например, може да получава основна заплата между 1200 и 3100 лв. на месец, на Варна, Пловдив и Бургас - между 1000 и 2700 лв., а кмет на кметство с до 500 души население - от 460 до 1500 лв. Предложените промени отменят долната граница на кметското възнаграженние и залагат само една максимална - заплатата на министър, която по груби сметки излиза около 4575 лв. Решението ще взема общинския съвет, който всяка година ще гласува размера на заплатите в местната власт.
За областни управители пък горната граница се повишава от сегашните 2700 лв. до 80% от заплатата на министър, или 3660 лв., а за заместниците им - 80% от заплатата на областния управител. Възнагражденията на други постове като главния държавен здравен инспектор, ръководството на АПИ, на ДФЗ и други ще се определят от ресорните министри.
В обхвата на предложението влизат не само кметовете, заместниците и наместниците им, но и ръководители на агенции, на комисии, областни управители и заместниците им. Тези промени ще засегнат близо 5 хил. души. Сред мотивите на управляващите за тези предложения е премахването на дисбаланси между заплатите на органите на власт и служителите от подчинените им администрации, които след последните промени в правилата могат да получават повече от ръководителите си. Вносителите обаче предупреждават, че приемането на нормативната промяна може да доведе до други диспропорции като резултат от субективните преценки на общинските съвети, а не на база оценка на управлението.
В година на избори за местна власт промените донякъде приличат по-скоро на покана към кметове и областни управители да си вкарат автогол, отколкото опит да се намалят диспропорциите в заплащането на държавните служители, както се посочва в мотивите.
И на държавната администрация
Промените засягат и възнагражденията на държавните служители и начина на осъвременяването им. В момента заплатите на администрацията се състоят от два компонента - основна заплата и допълнително възнаграждение (бонус). Основната заплата е разписана в матрична скала, въведена през 2012 г., която на практика залага минимални и максимални граници на сумите, които може да получава всеки служител в държавната администрация според позицията му в йерархията. Сега се предлага да се свие броят на категориите - от шест на четири, както и да се повишат самите суми, защото заплатите изостават от тенденциите в частния сектор.
Глобите от КАТ двойни в почивните дни. Всяко нарушение по празниците, без значение колко е голямо или малко, ще струва по 10 контролни точки на шофьорите, както и двойна глоба. Това обмислят от МВР, които преди седмица са направили заседания по проблема с безопасността по пътищата.
Промените се очаква да влязат до седмица, за да могат да обхванат почивните дни по Коледа. След това те ще важат за всеки уикенд и за всеки празничен ден. Така например ако в почивен ден караме технически неизправно превозно средство, ще губим двойно повече точки. Вместо 5, както е по закон, те ще са 10. Ако не носим колан, отново ще следва същото наказание. Говоренето по телефона също ще ни струва десет контролни точки вместо сегашните 4. Ще ни се наложи и да платим двойно по-голям акт.
Идеята на промените е да се намалят катастрофите, които стигат своя пик в почивните дни, а загиналите са много повече от тези в делниците. „Шофьорите трябва да бъдат дисциплинирани. Не искаме да събираме повече пари от глоби, а да научим шофьорите, че не са сами на пътя и че отговарят за безопасността и на останалите участници в движението", обясниха от Пътна полиция пред „Монитор". От там смятат, че новите правила ще имат положителен ефект най вече за недисциплинираните водачи.
Мобилен екип събира бездомни в София. Мобилен екип обикаля из улиците на София и помага на бездомните хора да бъдат откарани в кризисните центрове на общината. По този начин от „Московска" 33 се опитват да намалят нощуващите бездомници из града в студа.
В екипа е включена и Общинска полиция, уточниха от кметството пред „Монитор". И двата кризисни центъра за настаняване на бездомни хора в „Захарна фабрика" вече работят на пълни обороти.
От четвъртък до неделя над 200 човека са потърсили подслон.
Преди два месеца от ръководството на центровете поискаха средства за консумативи и препарати за хигиенни цели, които им бяха осигурени от Столичната община. Кризисните центрове осигуряват храна и подслон на бездомни от началото на декември до края на март всяка година. Сигнали за скитници може да се подават на телефон 112.
Още по темата:
Икономическият печат на 30 ноември 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |