Снимка: БГНЕС
В България горивата продължават да поевтиняват. Цената на един литър от най-масовия бензин А-95 падна до 2.05 лв. за литър във вторник, а на дизела - до 2,25 лв./л. Промяна при метана не е съществена и той се търгува за 1.04 лв./литър, показват обобщените данни от бензиностанциите в България, отчитани от специализирания сайт fuelo.net.
Така цените на трите вида най-масови горива у нас следват устойчива тенденция на понижение през последния месец. От 1 ноември бензинът А-95 е поевтинял с 32 стотинки, с 16 стотинки по-евтино се продава дизелът, а понижението при метана е с 6 стотинки.
Как ще се развива пазарът на горива у нас
в значителна степен ще зависи от цените на петрола на световните пазари, като се има предвид, че 40 на сто от пазарната цена на бензина и 41 на сто от тази на дизела зависи от котировките на „черното злато". А те през последния месец падат постоянно и в момента са около 62 долара за барел при европейския вид Brent.
Вижте още: Цените на петрола се покачват, очакват се съкращения на добивите от ОПЕК
В момента на световните пазари има
дисбаланс между търсенето и предлагането на петрол
с нарастване на излишните количества. Затова Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и още няколко страни извън картела, вкл. и Русия ще се срещнат след два дни, на 6 декември във Виена, за да обсъждат дали да не въведат ограничение на добивите. Такова ограничение беше въведено от началото на 2017 година, когато ОПЕК и други страни извън картела, вкл. и Русия, подписаха споразумение за намаляване на предлагането с 1.8 млн. барела на денонощие.
Какво ще решат световните производители
Според различни източници, запознати с предстоящата среща, ще бъде обсъдено намаляване на добивите с между 1 и 1.2 млн. барел на ден. Това може да помогне, ако САЩ не увеличи производството си на суровината и то най-вече на шистов петрол. Според последните данни на държавната Агенция за енергийна информация на САЩ (EIA), средните добиви през ноември са били 11.5 млн. барела на ден.
По този показател САЩ изпреварват Саудитска Арабия - лидерът на ОПЕК, която е произвела средна по 1.1 млн. барела на ден, и изостават съвсем малко от Русия, която е произвела средно по 1.7 млн. барел на ден, по данни на Министерството на енергетиката на Руската федерация.
Ако бъде постигната договореност за намаляване на добивите, прогнозите са за поскъпване на петрола до 67-70 долара за барел, което означава, че у нас цените би трябвало да се повишат с около 10-12 процента или с около 20-22 стотинки за бензина А-95 и с около 25-27 стотинки за дизела.
Още по темата:
Колко и как може да поевтинеят бензинът и дизелът
Никой не контролира върнатите за преработка некачествени бензин и дизел
Какво говори понижението в цената на петрола за световната икономика
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |