Снимка: Pixabay
Факт е, че държавата е заинтересована от развитието на износа, чрез който се разширяват пазарите на местните фирми и се повишава ефективността на тяхната дейност. Но какво представлява по същество износа? Едно от определенията за износ гласи, че износът е продажба на местни стоки от дадена страна за чужбина. В тесния смисъл на думата включва само стоките, които са произведени или преработени в страната, а останалите - внесени и изнесени без преработка, се наричат реекспорт.
Износът е изключително важен за икономиките, особено за отворена икономика като българската. По данни на Националния статистически институт (НСИ), през периода януари - август 2018 г. износът на стоки от България за ЕС се увеличава с 11.1% спрямо същия период на 2017 г. и е в размер на 24 917.5 млн. лева. Основни търговски партньори на България са Германия, Италия, Румъния, Гърция, Франция и Белгия, които формират 68.0% от износа за държавите - членки на ЕС.
През август 2018 г. износът на стоки за ЕС нараства с 13.0% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 3 307.1 млн. лева.
По данни на НСИ, при износа на стоки от България за ЕС, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, през периода януари - август 2018 г. в сравнение със същия период на предходната година най-голям ръст е отбелязан в секторите „Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. горивата)" (26.7%) и „Храни и живи животни" (23.5%). Спад не се наблюдава в нито един от секторите.
Източник: НСИ
Износът от ЕС за останалите държави по света е по-важен от всякога. Той осигурява над 36 милиона работни места в цяла Европа - две трети повече от броя им през 2000 г., като 14 милиона от тях са заети от жени. В допълнение износът на ЕС към останалата част от света генерира 2,3 милиарда евро добавена стойност в ЕС.
От 2014 г. броят на работните места, осигурени благодарение на износа, се е увеличил с 3,5 милиона. Заплащането на тези работни места е средно 12 % по-високо от това в останалите стопански отрасли.
Комисарят по въпросите на търговията Сесилия Малмстрьом заяви относно „Проучването: търговията осигурява над 36 милиона работни места в ЕС": „Това проучване ясно показва, че търговията означава работни места. Износът от ЕС за други държави по света осигурява препитанието на голям и все по-нарастващ брой граждани във всяко кътче на Европа. Почти 40% от гражданите, чиито работни места се осигуряват благодарение на търговията, са жени. Секторът на търговията на ЕС осигурява милиони работни места далеч отвъд границите на ЕС, включително в развиващите се страни. Това е поредното доказателство, че търговията е и може да бъде от полза за всички: това, което е добро за нас, е добро и за нашите партньори по света."
Благодарение на износа се разкриват и осигуряват работни места в целия ЕС, като броят им нараства. Най-голям ръст от 2000 г. насам е отбелязан в България (+312%), Словакия (+213%), Португалия (+172%), Литва (+ 153 %), Ирландия (+147%), Естония (+147%) и Латвия (+138%).
Трябва да се отбележи, че износът от Франция за останалите държави по света осигурява около 627 000 работни места в други държави-членки на ЕС.
И накрая, износът от ЕС за държави от други части на света осигурява близо 20 милиона работни места извън ЕС. От 2000 г. насам броят на тези работни места се е увеличил повече от два пъти.
Така например повече от 1 милиона работни места в Съединените щати са осигурени по линия на производството на стоки и услуги от САЩ, които се включват в износа на ЕС посредством световните вериги на доставките.
Още по темата:
Първи сме в EC пo pъcт нa paбoтнитe мecтa, cвъpзaни c изнoca
Над 11% ръст в износа на България за ЕС през периода януари - август
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |