Снимка: Архив infostock.bg
Бизнесът в стрес - скъп ток заплашва икономиката. Няколко бизнес организации в страната се присъединиха към апела на Асоциацията на индустриалния капитал в България отпреди няколко дни и призоваха правителството, енергийното министерство и КЕВР да продължат либерализирането на пазара на електроенергия и пускането на дългосрочни продукти на енергийната борса.
Поводът е драстичното нарастване на цените на тока на борсата в сегмента "Ден напред", които от 60-70 лв. за мегаватчас в края на миналата седмица изведнъж скочиха на 200 и над 200 лева
в началото на тази. Това предизвика няколко машиностроителни предприятия да спрат работа, а други да ограничат производството си.
"Случилото се е резултат на много нерешени въпроси и закъснели реформи, липса на ясна визия за развитие и предвидимост в участието на централите на свободния пазар.
Не се предлагат дългосрочни продукти, конкурентни и предвидими цени. Засилва се популизмът с обещания за запазване на работни места в енергетиката и дългосрочното бъдеще на въглищните централи. Категорично заявяваме, че прехвърляне на тежестта от енергетиката към индустрията със свиващо се бизнес потребление ще е пагубно за икономиката", обясняват в общата си декларация Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК), Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ) и Българската камара на химическата промишленост.
Те имаха продължила до късно вечерта в сряда среща с министър Теменужка Петкова, председателя на КЕВР Иван Иванов и шефа на енергийната борса Константин Константинов.
След срещата Константинов заяви, че не е коректно да се говори за взривно увеличение на цената на тока с 350%, тъй като котировките са стигали толкова високи стойности само в отделни моменти. Той уточни, че за периода от 1 януари до 5 декември тази година средната стойност е била 39 евро за мегаватчас.
Според него на борсата има реална конкуренция и при регистрирани 80 участника всеки ден активни са 60. Константинов бе категоричен, че цените са близки до регионалните борси. Освен това вече има подписано споразумение с германската енергийна борса, което ще позволи фиксирането на цена за период от една година.
От бизнеса обаче казват, че износът на ток от България в момента е значителен, но въпреки това неговият принос във финансовото стабилизиране на енергетиката е нищожен. "Паралелно това води до риск за износ на друга продукция с по-висока добавена стойност и застрашава растежа, инвестициите и работните места в индустрията", твърдят бизнес организациите.
Според председателя на КЕВР Иван Иванов отговорностите на комисията са свързани с това да проучва дали няма обосновано предположение за манипулации на енергийната борса и с това се занимава специална работна група. Тя бе създадена преди 2 месеца, когато поради техническа грешка цените на тока в същия сегмент на борсата скочиха 7-8 пъти.
Рокади в борда на директорите на БДЖ: 2-ма шефове уволнени, нови на техните места. Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков извърши промени в състава на Съвета на директорите на "Холдинг БДЖ" ЕАД, съобщи на сайта си ведомството.
С протоколно решение на министъра като членове на Съвета на директорите на "Холдинг БДЖ" ЕАД са избрани Григори Григоров и Светломир Николов. Със същото решение като членове на Съвета на директорите са освободени Велик Занчев и Владимир Владимиров.
Назначеният одит е констатирал сериозни организационни пропуски в системата за прогнозиране, планиране и провеждане на обществени поръчки за доставки и услуги, свързани с поддръжката на подвижния железопътен състав. Одиторите сочат, че Съветът на директорите на "Холдинг БДЖ" ЕАД не е извършил анализ на докладвани неизпълнени мерки по ремонтната програма на дружествата, забавяне на обществените поръчки, недобро ресурсно осигуряване, липса на професионални кадри, както и липса на конкретни решения от Съвета на директорите за подобряване на състоянието на подвижния състав и други мерки за обезпечаване на графика на движение на влаковете.
За констатираните проблеми и пропуски министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията бе уведомен след възлагането на одитна проверка, започнала на 24 октомври 2018 г., се напомня в прессъобщението.
Пералнята на Банева въртяна и от свекървата. Мария Банева - 78-годишната майка на Николай Банев, е обвиняема за участие в организирана престъпна група, заедно със снаха си Евгения. Фамилната банда ще отговаря за присвоявания, данъчни престъпления и пране на пари в колосални размери - 1 млрд. 200 млн. лева. Това съобщи зам.-главният прокурор Иван Гешев, след като от Франция бяха върнати Николай и Евгения Баневи.
Заради напредналата възраст на Мария Банева, спецпрокуратурата ще я остави на свобода срещу парична гаранция, но за Николай и Евгения днес ще бъде внесено искане за постоянно задържане под стража.
Днес по обед Евгения и Николай Баневи бяха върнати с два различни полета от Франция с прекачване в Германия през летищата в Мюнхен и Франкфурт. Експерти обясниха, че мерките за сигурност забраняват в самолет да пътува повече от един конвоиран.
Репортерски екипи напразно чакаха на аерогара „София", но успяха да снимат само как в далечината първо съпругата, а после и мъжът й, обградени от полицаи, са свалени от стълбичката на самолета. На пистата двамата бяха качени в арестантски коли и откарани до гишетата на „Гранична полиция", а оттам - до следствените килии. По-късно от прокуратурата и МВР разпространиха кадри от пристигането, на които криеха лицата на милионерите.
Още на 21 октомври, при задържането им в Ница, съпрузите бяха обвинени задочно за присвоявания, данъчни престъпления и пране на пари, свързани с приватизирани от тях предприятия. Днес - на родна земя, спецпрокуратурата им предяви 5 нови, прецизирани обвинения (виж стр. 3) за 7 престъпления от общ характер (избягването на данъчни задължения е в 3 случая). Най-фрапиращо от тях е обвинението за пране на пари - за близо 1 млрд. и 200 млн. лв.
„Това са пари, отивали в офшорни сметки и ние сме поискали съдействие от властите в различните страни", каза зам.-главният прокурор Иван Гешев.
Засега обвиненията са за период от 2005 г. насам и за 4 източени предприятия -„Полимери" в Девня, Химически завод „Панайот Волов" в Шумен, „Елма" в Троян и „Топлофикация Казанлък".
Гешев обясни механизма на действие на приватизаторите Баневи така: „Влиза се в предприятието и наличните суми още с влизането са прибират кеш. Например в „Полимери" свидетели твърдят, че е имало суми от милиони долари, налични в касата, които били прибрани. След това започва това, което наричаме източване. Лека полека едно работещо предприятие се източва - парите вече влизат не в него, а в лични контролирани офшорни сметки. Предприятието започва да закъсва, след което всичко, което е като актив по различни начини и с неистински документи отива към тези лица. Пасивът остава за сметка на дружество и накрая откровено започва да се реже на скрап", добави зам.-главният прокурор.
Панелките в София поскъпнаха с 8%. Цените на панелките в София са се повишили с 8% през първите осем месеца на тази година. Средно жилищата в столицата са поскъпнали с 11 на сто, като най-голямо е увеличението при монолитното строителство - с 12%. Това показват данните на агенции за недвижими имоти.
Интересът към малките жилища - с една и две стаи намалява, а в същото време расте търсенето на тристайни и многоетапни апартаменти. Средната цена на квадратен метър расте от 766 евро на кв. м през 2014 г. до 1199 евро на кв. м в момента. Причината за засиления интерес към по-големи жилища е, че в последните три години пазарът е движен главно от купувачи, които придобиват жилища за собствено ползване и в по-малка степен с инвестиционна цел, обясни Младен Митов, анализатор в "Явлена".
Средният наем на двустаен апартамент от средновисокия и високия сегмент се увеличава, като варират между 950 и 1200 евро и 1300-1600 евро за тристаен, отчете Свобода Коджаманова, мениджър в консултантската компания Colliers. При къщите наемите достигат до 2000 евро.
Коджаманова открои като тенденция и нарастващият интерес към жилища извън София, а в топ три на предпочитаните квартали се нареждат "Малинова долина", "Младост" и "Изток".
Срещу министър Горанов започна и проверка за конфликт на интереси. Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) е започнала проверка за конфликт на интереси на финансовия министър Владислав Горанов. Поводът са медийните публикации за това, че той ползва безвъзмездно луксозен апартамент, даден му от неговия кръстник Иван Сариев, отговори председателят на антикорупционната комисия Пламен Георгиев на въпрос на "Сега".
Това е втората проверка срещу Горанов. Първата бе възложена на комисията лично от главния прокурор Сотир Цацаров и е за престъпление по служба и търговия с влияние. За извършването й бе даден 20-дневен срок, който изтича на 18 декември. "Тя ще приключи в срок", заяви Георгиев. Не е ясно колко време ще се проточи тази за конфликт на интереси.
Шефът на КПКОНПИ отказа да отговори вижда ли нещо нередно в поведението на министъра. "Нали разбирате, че аз, ако кажа, това ще е индикация? Особено за проверката за конфликт на интереси - ние сме петима членове. Аз по никакъв начин не бих искал да влияя на мнението на никой от членовете на комисията. След като приключи проверката, ще излезем с мотивирано решение", заяви Георгиев.
Проверките срещу Горанов започнаха едва след като в медиите се вдигна шум, че той е декларирал, че живее в чужд апартамент в суперлуксозния комплекс "Есте" безвъзмездно. Жилището е купено от кръстника на Горанов - Сариев, от фирма на бизнесмените Кирил и Георги Домусчиеви. Министърът живее там от 2012 г., но декларира това обстоятелство едва сега, тъй като бе приет нов закон, според който висшите чиновници вече са задължени да декларират ползването на чуждо имущество.
Горанов заяви първоначално, че кръстникът му е близък роднина. Но двамата нямат кръвна връзка. След това обясни, че отишъл да живее в жилището, защото децата и жена му се уплашили от земетресението в Перник през 2012 г., понеже обитавали висок етаж.
Сайтът "19 минути" съобщи, че е попитал банка ДСК как така е кредитирала през 2007 г. Горанови при условия, непостижими за останалите клиенти. „Кои сте вие, че да питате? Ще отговорим, ако ни пита прокуратурата", отговорил шеф в банката, пожелал името му да не бъде цитирано. Той не отрекъл, че по времето, когато семейството е получило кредит, през ДСК е минавал важен дял от социалните разплащания на бюджета, но посъветвал журналистите да не пишат по темата. Тогава Горанов е завеждал отдел "Социални плащания" в МФ.
Банкери предупредиха: Идва краят на ниските лихви. Краят на ниските лихви по кредитите идва. Колкото и незначително да е поскъпването, всички трябва да го имат предвид и отсега да си правят разчети за по-високи плащания. Това предупредиха вчера банкери навръх професионалния си празник - Никулден. Те отбелязаха също така, че трябва да сме готови за забавяне на икономиката, което ще се отрази и на доходите ни.
Вдигането на лихвите обаче не се очаква в следващите шест месеца. "Европейската централна банка вече обяви, че лихвеният растеж ще започне през втората половина на 2019 г., когато ще се пренесе и при нас", обясни вчера пред Би Ти Ви председателят на Асоциацията на банките в България и шеф на ОББ Петър Андронов. Той поясни, че вероятно ЕЦБ ще следва плавния преход за корекция на лихвените нива, който Федералният резерв на САЩ вече е започнал от втората половина на 2015 г. Оттогава Фед на осем стъпки е увеличил лихвата с по 0.25%, което е довело до вдигане на нивото от 0 на 2%.
Така в България може да се очаква поскъпване на кредитите с около 2 пункта в следващите две-три години. В момента те са на исторически ниски нива - средно 3.26% по ипотечните заеми и 8.6% по потребителските, по данни на БНБ.
"Едва ли ще има драматично увеличение върху лихвите по кредитите през следващата година. Те ще са в абсолютно поносими нива, но все пак нека да не теглим кредити на ръба на възможностите си", предупреди и шефът на Уникредит Булбанк Левон Хампарцумян.
Вдигането на лихвите все пак е добра новина за спестяванията, защото най-сетне нулевата доходност по депозитите ще се замени с положителни стойности, казаха банкерите. Те са категорични, че банковата ни система е в най-доброто си състояние за последните десет години. "Печалбите на банките растат, към момента българите държат малко над 76 млрд. лева в банковия сектор. Това, че продължават да държат основната част от спестяванията си в банки, не означава, че не инвестират - потребителската и инвестиционната активност на българите днес е най-висока", коментира още Андронов.
Банкерите коментираха и предстоящите проверки на качеството на активите на български трезори във връзка с присъединяването ни към Единния банков надзор на ЕС и чакалнята за еврозоната. "Това е стандартна процедура на ЕЦБ, тя има нужда да се запознае и да постави своята независима оценка на банковия сектор у нас, така че да знае какво ще контролира в бъдеще", поясни Андронов. Резултатите от този преглед ще бъдат съобщени през юни - юли идната година.
Апелативният спецсъд остави Иванчева и Петрова в ареста, можело да се лекуват и там. Бившата кметица на "Младост" Десислава Иванчева и заместничката й Биляна Петрова остават в ареста. Апелативният специализиран наказателен съд (АСНС) отмени определението на съдия Иво Хинов от Специализирания наказателен съд (СНС), с което той на 16 ноември промени мярката им за неотклонение "задържане под стража" в домашен арест, като се позова на влошаващото се здравословно състояние на двете жени заради условията в ареста на ул. "Майор Векилски", което им пречи да осъществяват защитата си. Освен това според съдия Хинов прокуратурата не е представила никакви данни, че двете могат да се укрият или да извършат ново престъпление.
Съдът: В ареста депресията може да се лекува така добре, както и в домашни условия
С определение от днес тричленен състав на АСНС е приел, че заболяванията на двете подсъдими могат да се лекуват в ареста. Нещо повече, съдът е опонирал на медицинското заключение на вещото лице, че промяната на мярката за неотклонение ще допринесе за подобряване на заболяванията на Иванчева - не само ендокринологичните, но и влошаващата й се депресия.
"Като се остави настрана, че този извод на вещото лице е необоснован, в Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС) са създадени механизми за адекватен и навременен контрол на здравословното състояние на задържаните лица", пише съдът по повод ендокринологичното заболяване на Иванчева. И изброява - имало медицински центрове и специализирани болници за активно лечение, където са изградени диагностично-консултативен блок, лаборатории и др. Имало и възможност за изпращане във външна болница за лечение, както и за привличане на външни консултанти. По тази причина престоят в ареста не бил пречка за надежден контрол и лечение.
Извън това съдът прави и смайващото откритие, че престоят на Иванчева в ареста не влияе даже на депресията й, въпреки заключенията на съдебнопсихиатричната експертиза, че проявите на това заболяване биха намалели при изменение на мярката за неотклонение в домашен арест.
Депресията е хронично заболяване, лекува се с медикаменти, което може да става и в ареста, казва съдът. Тази диагноза не е нова, сочи съдът, на Иванчева тя за първи път е поставена през юни 2015 г., после три пъти е била констатирана в медицинските заключения в рамките на наказателния процес от юни т.г. досега. В заключението на последната експертиза от 14 ноември се казва, че депресията е "психично страдание с хроничен ход и малка вероятност за спонтанна ремисия, като се овладява с медикаментозна терапия. Тя се прилага и към момента спрямо Иванчева и и ще продължи независимо от мястото, където пребивава - в следствения арест или домашна обстановка".
Същевременно, от мотивите на съда се разбира, че при престоя на Биляна Петрова в ареста здравословното й състояние даже се е подобрило. Съдът подчертава онази част от медицинската експертиза на Петрова, в която се казва, че не е установено влошаване на здравето й, нещо повече - имало "подобряване на контрола на артериалното налягане и на жлъчната патология".
Продължаването на ареста съдът обосновава единствено с опасността двете жени да извършат ново престъпление, ако бъдат пуснати. Тази опасност е мотивирана само с факта, че двете са обвинени за тежко престъпление, наказуемо с много високо наказание. Макар че в мотивите си съдът няколко пъти повтаря, че опасността от извършване на ново престъпление не може да бъде доказана само с тежестта на наказанието, практически никакви други аргументи не се сочат.
Защитата: Съдът вече не може да обосновава задържането с тежестта на престъплението
Потърсена за коментар, защитничката на Биляна Петрова адвокат Ирен Савова коментира, че на етапа на съдебното следствие е недопустимо съдът да мотивира ареста единствено с тежестта на престъплението и размера на наказанието, което се предвижда за него.
Крий фирмите, че прокурорите идват. На вратата се чука и се чува "Полиция, отворете!". Героят скача и трескаво изхвърля улики, пари или нещо друго през прозореца. Обикновено без особен смисъл, защото скоро влитат и го повалят на пода. Сцената се е превърнала в същинско кино клише.
Покрай разследванията на сайта "Биволъ" строителната "Джи Пи груп" беше обвинявана в нещо подобно - че по нощите гори документи за нагласени обществени поръчки. Изглежда обаче, че сходно развитие на забавен кадър се разиграва и в корпоративните структури около Георги Василев, който е единия съсобственик в потъналата в корупционен скандал и изпаднала в управленска немилост строителна компания. В двата дни след като на 14 ноември прокуратурата обяви, че е повдигнала обвинения на две лица от компанията за финансови престъпления и пране на пари, той е прехвърлил участията си в поне шест дружества. Това става ясно от вписванията в Търговския регистър по техните партиди, където според приложените договори сделките за многомилионни активи се сключват срещу символични суми. Купувачите в повечето сделки са видимо приближени лица на Василев, което обяснява и вероятната подбуда за светкавичната разпродажба от 15-16 ноември - да се скъсат преките връзки и да се минимизират щетите, ако се стигне до запори и искове от обвинението и Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ).
"Капитал" се опита да се свърже с Василев на мобилния му телефон, но той не отговаряше на обаждания и на текстови съобщения.
Черният петък в мол "Марково тепе"
Най-същественият от прехвърлените активи е 65% дял в "Марково тепе мол" - собственик на едноименния търговски център в Пловдив. Активите на компанията по баланс към края на 2017 г. са оценени на 35 млн. лв., но има и огромни дългове от над 115 млн. лв., които го извеждат до близо 90 млн. лв. отрицателен капитал. Задълженията обаче са основно към самия Василев, който преди няколко години ги изкупува от австрийската банка, кредитирала строежа, и така той взема контрола над мола през 2015 г.
Мажоритарният пакет е продаден на управителя на дружеството Александър Костов за 190 450 лв. - колкото е номиналната стойност на дяловете. От клеймото на нотариуса, при когото е извършено прехвърлянето, става ясно, че сделката е сключена на 16 ноември, в петък. Останалите съдружници остават без промяна - това са партньорът на Василев в "Джи Пи груп" и управител на строителната компания Владимир Владимиров-Житенски с 25% и Боряна Шехтова с 10%. Последната е бивш модел, съпруга на обвинения през 2009 г. като организатор на организирана престъпна група за разпространение на наркотици, грабежи и нанасяне на телесни повреди Христофорос Аманатидис-Таки (впоследствие делото е прекратено през 2015 г.) и сестра на съпругата на самия Георги Василев.
Това обаче не е единствената сделка за деня. Освен нея Василев и Житенски са продали и своите дялове в "Лукс имоти" - дружество без дейност, но с имоти за 1.5 млн. лв. по баланс. И двамата са получили по 15 хил. лв. от купувача - "Ритейл парк Пловдив", дружество с акции на приносител, което на последното общо събрание е било собственост на двама от членовете на борда му - Иван Ангелов (99.8%) и Валентина Василева (0.2%). Последната участва по аналогичен начин и в друга компания с акции на приносител - "Ви Кей Джи груп", която в далечната 1994 г. е регистрирана от създателите на ВИС-2 братята Васил и Георги Илиеви. Това дружество е известно като собственик на дискотека "Айсберг" в Слънчев бряг.
Редовен клиент
За нотариуса този ден сигурно е бил като дежа вю, защото на предишния - 15 ноември, Георги Василев отново е бил в кантората и е прехвърлил не една, а цели четири компании. Три от тях са продадени на Велизар Радев, чието име често се появява в структурите около "Джи Пи груп". Например през 2016 г. той за кратко става управител на създаденото от "Джи Пи" чрез апорт на сграда "Елмаз пропърти", което бързо е продадено на компания, свързана с Ружа Игнатова. Тя превръща сградата на софийския площад "Славейков" в централа на основаната от нея криптовалута OneCoin, често обвинявана, че е финансова пирамида. През 2017 г. по подобен начин става управител на "Люлин пропърти", учредено от фирмата на Василев "Итърнити" чрез апорт на имот, като впоследствие дружеството е продадено на Боряна Шехтова. В началото на тази година Василев е продал на балдъзата си и друга специално създадена компания с конкретен имот - "България билдинг", за 1.6 млн. евро. В момента неин управител е бившият футболист Даниел Боримиров, който е женен за сестрата на Таки.
Сега Радев срещу 5000 лв. се оказва собственик на същото това "Итърнити", което според отчета му за 2017 г. има 27.8 млн. лв. активи - основно имоти и практически никакви дългове. В добавка той купува за същата сума и "Евро травелс", което може да се похвали с 12.7 млн. лв. активи, от които на 10 млн. лв. кеш. Радев купува и "Фаст финанс", което не е декларирало дейност и където досега той е бил управител. Цената отново е по номиналната стойност на дяловете - 36 лв.
Освен сделките с Радев Георги Василев е продал и "Деком евро" с малко над 3 млн. лв. активи и 2.5 млн. лв. капитал за 5000 лв. на 30-годишния Васил Павлов. Седмица след придобивката си новият собственик е продал дела на "Деком" в дъщерното му "Джи пропъртис" (собственик на 4 дка имот в столичния кв. "Хладилника") на "Евро травелс" на другия нов собственик Велизар Радев за 9 лв. Сделката е от 23 ноември, когато прокуратурата официално обяви имената на двамата обвиняеми около разследването за "Джи Пи груп" - Георги Василев и Владимир Лозанов.
Средно 40% отгоре ни струва кешът от кредитна карта. Средно 40% може да достигне лихвата и таксите по обслужване на година в случай, че си позволим лукса да теглим кеш пари от банкомат с кредитната си карта. Т.е. на практика да я използваме като обикновена, дебитна. Това сочи справка в сайта "Моите пари".
Най-големият процент от почти 80% се начислява по един от картовите продукти на западна банка имаща бизнес у нас. За същата карта и ГПР-то за покупки е доста високо - над 60 на сто.
При останалите 10 от най-големите банки у нас максималното ГПР за теглене от банкомат се колебае в широки граници от 14.77% до 60.50%.
За това и финансовите експерти съветват кредитната карта да се използва единствено за пазаруване и за плащане на сметки отнлайн или през физически постерминали.
При ползване на кредитната пластика за пазаруване минималните разходи върху изхарчената сума са много по-ниски, сочат данните на „Моите пари". Те варират от 9,68% на година до 20,48%.
В годишните разходи на кредитните карти влизат и таксите за ползване, които за обикновените пластики обикновено са от 20 до 60 лв. Максималната такса по правило е за „златните" или „платинените" кредитни карти. За пластиките „специлизирани" в родната валута таванът на годишната такса е на ниво 196-260 лв., а в евро най-високите цени за ползване за 12 месеца са съответно 100 и 130 евро. Същите пари някои от банките вземат и като такса за разглеждане на документите.
„Зелен билет" и при жълт код за мъгла в София. „Зелен билет" на стойност 1 лв. за целия градски транспорт в столицата, ще може да се въвежда и при жълт код за мъгла. Предложението е на кмета на София Йорданка Фандъкова и бе одобрено от Столичния общински съвет.
До момента „зелен билет", който е част от мерките на кметство за справяне с мръсния въздух, се пускаше след реализирано превишение на фини прахови частици в два последователни дни. С новата промяна по-евтиния билет ще влиза в действие при прогноза на НИМХ за жълт код за мъгла, температурна инверсия, ниско атмосферно налягане и др. метеорологични предпоставки за задържане на фините прахови частици над София. „Това е една от много мерки за стимулираме на хората и насърчаване да ползват обществения транспорт. Тази мярка е въвеждана два пъти за тази година. Идеята се приема добре и макар с бавни стъпки хората се възползват не колкото заради цената, а заради кампанията и призива", обясни Фандъкова. „Зелен билет" бе пуснат във вторник, а Фандъкова отчета, че Центърът за градска мобилност (ЦГМ) е продал 74 478 документа. „Анализите показват, че поне няколко хиляди души са се отказали от личните си коли и са дали своя принос за подобряване на качеството на въздуха, който всички дишаме", посочи кметицата.
От своя страна шефът на комисията по околна среда в СОС Лорита Радева заяви, че ако по-честото пускане на „зелен билет" докара загуби на ЦГМ, те ще бъдат покривани от бюджета на кметството.
Фандъкова припомни, че общината има 2 одобрени проекта за подмяна на отоплителните станции на домакинства, греещи се с твърдо битово гориво. В момента на дърва и въглища се топлят около 55 хиляди домакинства, а с реализацията на проектите бройката ще бъде намалена с 1/3. Така общината ще предостави възможност за отопление на газ, с централно топлоподаване, електричество, а където не са възможни тези варианти - печки с пелети. По предложение на Фандъкова в бюджета на общината за следващата година ще бъде заложена пилотна програма за поставяне на филтри на домакинства. Ще се направи и анализ за кои домакинства и квартали тази мярка ще е най-подходяща.
Още по темата:
Икономическият печат на 6 декември 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |