Снимка: Архив infostock.bg
Който гори боклук - ще мете 30 дни в парка. Промяна в Наказателния кодекс, с която да се въведе общественополезен труд за хората, хванати да горят боклуци и по този начин да замърсяват въздуха. Тази мярка ще предложат депутатите от управляващата партия ГЕРБ, съобщи шефът на парламентарната правна комисия Данаил Кирилов.
Идеята е всеки, който гори боклук, да чисти 20-30 дни градинки и паркове.
За да влезе санкцията във възможно най-кратък срок, се използва фактът, че в момента НК е отворен на 3 места по съвсем други поводи, включително за подсилването на наказанията при случаи на домашно насилие. Така реално текстът за замърсяването на въздуха ще може да влезе направо на второ четене и да бъде приет скоростно.
Този наказателен състав - пробация, вече го има, но не и за замърсяването на въздуха и водите, съответно за застрашаването на живота и здравето на хората, обясни Кирилов. Сега се налагат административнонаказателни разпоредби, по които институциите правят проверки и пишат наказателни постановления. Оттам нататък обаче не следва нищо, изтъкна Кирилов. И сега съществува член 352 от НК като обща разпоредба - който замърсява водите, въздуха и застрашава живота и здравето на хората, се наказва със затвор от 1 до 5 г. и глоба от 5000 до 30 000 лв. Проблемът обаче е, че от малоимотните граждани, които живят при тежки условия, каквото и административно наказание да им се наложи, няма какво да им се вземе, обясни Кирилов.
Искането за криминализиране на нерегламентираното горене на отпадъци е на столичния кмет Йорданка Фандъкова, която преди 2 седмици прати писмо до правната комисия в НС.
Търсят 5700 войници за 800 лева заплата. Недостиг от близо 5700 войници спъва изпълнението на всекидневните задачи на българската армия, свързани с бойната подготовка. Въпреки че проблемите с кадрите не са от днес, те добиват застрашителни размери, предупреждават експерти пред "Труд".
"Непопълнените щатове са за войници, сержанти и офицери", обясни за вестника началникът на отбраната генерал Андрей Боцев. Най-голям е недостигът на кадри за пехотата - почти 80% от общото количество. Там има дивизии, в които незаетите са в размер на 30-40%.
Не изтребителите, а липсата на хора е най-тежкият проблем, който трябва да решава войската ни и през 2019 година.
Военният министър Красимир Каракачанов е реалист за кадровия проблем в армията.
"В годините назад се натрупваха повече напускащи, отколкото постъпващи. Ако тази година успеем да закрепим 0 на 0, та дори и малко нагоре, смятам, че това ще е една много добре тенденция", обяви пред "Труд" Каракачанов. По думите му не е достатъчно само да бъдат събрани хора, а те да са мотивирани с "добро възнаграждение и добър социален пакет".
Малките заплати и ограничените права са двете основни причини, заради които желаещите да станат професионални войници се броят на пръсти.
В момента начинаещ редник у нас "се разписва" срещу около 800 лв. месечно.
По разчети в Българската армия, с които "Труд" разполага, в редиците на армията отдавна трябваше да има назначени и близо 3000 платени резервисти. Този план обаче не се изпълнява, като причината е същата - пари. Към днешна дата има сключени не повече от 700 договора с доброволци да служат в резерва.
Бум на туристи това лято, чака се 5% ръст и през зимата. Рекорден ръст на чуждестранните туристи през изминалия летен сезон и очакван силен зимен сезон - тези тенденции, подкрепени със статистически данни бяха представени от министъра на туризма Николина Ангелова в НС, след питане на депутатите Ася Пеева и Павел Христов.
По данни на министър Ангелкова последните 3 години бележат рекордни резултати в отрасъла, а сред мерките за запазване на тази тенденция е и удължаването на летния и зимен сезон. „По данни на БНБ приходите от международен туризъм за януари-септември 2018 г. възлизат на 3 млрд. 200 евро, като ръстът спрямо същия период 2017 г. е 7%. До октомври тази година над 8 400 000 са чуждестранните туристически посещения, те нарастват с близо 5 % за същия период година по-рано", заяви Ангелкова.
По отношение „крилата" на сезона само за май 2018 г. общият брой чуждестранни туристически посещения в България е близо 715 000, ръстът спрямо май 2017г. е 15,8%. За май и септември общият брой посещения е близо 1 700 000 чужденци или общ ръст от 9,8 %. Приходите от международен туризъм за двата посочени от Ася Пеева месеци възлизат на 680 млн. евро. По данни на ресорното министерство изминалия летен сезон е бил особено успешен, а заложените преди началото му прогнози са били реализирани. За юни-септември 2018 общият брой туристически посещения на чужденци е бил близо 5 500 000. Ръстът спрямо същия период миналата година е над 4%., като се работи в посока устойчивост на България като предлагана дестинация. Юни-август тази година 41% от осъществените почивки от български граждани са били в страната ни, те са посетили не само Черноморието, но и вътрешността на страната. По този начин се насърчават и развиват културно-историческите дестинации, създаването на винено-кулинарни маршрути, обхващащи над 100 общини.
Започва ново източване на КТБ чрез делата срещу цесиите. Фалиралата КТБ може да бъде допълнително източена с делата срещу цесиите между вложители, направени след рухването на банката - с изплащане на тлъсти адвокатски хонорари на "особени представители" на банката. Това алармираха пред "Сега" търговски съдии, които гледат процесите срещу тези сделки. След затварянето на банката много вложители, фирми и физически лица опитаха да спасят част от парите си, като си прехвърляха вземания и си погасяваха взаимно дългове. Така те избегнаха общия ред на удовлетворяване на кредиторите и ощетиха останалите, които не са действали по тази схема. Сега обаче синдиците оспорват част от тези сделки. Загубата от фалита на четвъртата по големина българска банка, чийто мажоритарен собственик беше Цветан Василев, се изчислява на около 4 млрд. евро.
Опасенията на търговските съдии, че останалото от банката ще се доизточи, идват от решение на Върховния касационен съд (ВКС) по такова дело. В него тримата върховни съдии твърдят, че по делото е трябвало да участва и представител на фалиралата банка, какъвто е нямало на долните две инстанции. В Закона за банковата несъстоятелност няма такова изискване. Мнозинството от съдиите от долните инстанции приемат, че тези дела, водени от синдиците на банката, се гледат, без самата фалирала кредитна институция да е страна. Причината е, че в момента, в който се открие производство по несъстоятелност, банката на практика умира, тя няма органи, няма кой да я представлява и няма възможност за оздравяване, дори да удовлетвори всички кредитори.
Но след като ВКС нарежда по делото да участва представител на банката, това няма как да е някой от синдиците й. Защото синдикът е завел иска срещу цесията, т.е. няма как той да е и ищец, и ответник. За целта на фалиралата банка трябва да бъде назначен адвокат, т.нар. особен представител. На него не се плащат минималните хонорари като на служебен защитник. Възнаграждението му минава по тарифата за адвокатските плащания. И макар и законът да позволява то да бъде намалено наполовина, тъй като делата са с огромен материален интерес, хонорарите могат да стигнат и дори да надминат 100 000 лв., обясниха магистрати пред "Сега". А единственото нещо, което адвокатите биха правили от името на банката в тези производства, е да присъстват в съдебната зала. Тези разноски се дължат от фалиралата банка, така би се стигнало до поредното й източване, този път за адвокатски хонорари, които ще са милиони левове.
ГЕРБ хвърли димка в битката с мръсния въздух. За пореден път ГЕРБ тръгна по най-лекото съпротивление и вместо да се заеме с реални мерки, се хвърли да преправя закони, този път по отношение на мръсния въздух. Управляващите обмислят поправки в Наказателния кодекс, с които да се въведе затвор за горене на отпадъци, които замърсяват въздуха, съобщи през уикенда Би Ти Ви. Обмисля се и глоба от 5 до 30 хил. лв. Освен по-строгите наказания управляващите обмислят и прилагане на мярка - обществен труд за гражданите, нарушили закона. Кметът на София Йорданка Фандъкова също подкрепя криминализирането на замърсяването на въздуха.
Нищо не пречи и сега на контролните органи да налагат наказания. Контролът обаче е кампаниен и тъй като не е редовен, не води до никакви резултати. Последните дни са доказателство за това - след като на 7 декември Столичната община се похвали с наложени 4 акта за нерегламентирано изгаряне на боклук в общински жилища в район "Възраждане", ден по-късно в района комините необезпокоявано пушеха с нова сила, а миризмите показват, че в печките не са сложени дърва.
Законът за управление на отпадъците и сега забранява изоставянето, нерегламентираното изхвърляне и изгаряне или друга форма на неконтролирано третиране на отпадъците. Глобата за нарушение е от 300 до 1000 лв., а при повторно нарушение - от 600 до 2000 лв. Същата санкция се полага от 2011 г. и за нерегламентирано изгаряне на автомобилни гуми или електрически кабели, както и други форми на нерегламентирано обезвреждане на отпадъци. Властите обаче се сещат да изпълняват задължението си да следят за нарушения само когато гражданското недоволство стане нетърпимо. За контингента, който най-често се занимава с тези дейности, и 300 лв. глоба вероятно е несъбираема, а повече от сигурно е, че до затвор никой няма да стигне и това ще е поредният неработещ текст в НК.
Министърът на околната среда също предпочита да ремонтира закони, вместо да ги спазва. В закона за чистотата на атмосферния въздух например е предвидено, че министърът, регионалните инспекции по околна среда и общинските органи могат да ограничават или да спират производствени и други дейности, когато видът и степента на замърсяването на въздуха от източника увеличават значително риска за човешкото здраве и за околната среда. От 2015 г. според друг текст от същия закон за въздуха общинските съвети могат да създават зони с ниски емисии на вредни вещества, да ограничават употребата на определени видове горива за битово отопление от населението, да ограничават движението на моторни превозни средства.
Планът Юнкер насочва още 1 млрд. евро към малките и средни предприятия в България. Близо 1 млрд. евро нови инвестиции ще бъдат насочени към бизнес проекти на малки и средни предприятия (МСП) в България по линия на Плана Юнкер до 2020 година. Това каза Андреас Бейкос, ръководител на българското представителство на групата на ЕИБ, пред участниците в инвестиционна конференция, организирана от институцията в София. България е на трето място в Европа по дял на усвоените средства по програмата, съотнесено към брутния й вътрешен продукт, и е сочена като пример, че Планът Юнкер изпълнява целите си за улесняване на достъпа до финансиране на най-нуждаещите се. На конференцията стана ясно още, че ЕИБ се подготвя да осигури финансиране за изграждане на газовата връзка между България и Гърция. Според сайта на институцията заемът ще е за 110 млн. евро при обща стойност на проекта от 240 млн. евро. Операцията е била одобрена от борда на банката през октомври и скоро се подготвя подписването на договора.
В отговор на нуждата от инвестиции
Подкрепата за бизнеса от страна на групата на ЕИБ ще продължи, тъй като потребителите са активни в използването на предоставяните ресурси и държавата изпитва остра нужда от инвестиции, стана ясно от изказванията на конференцията. Активността обаче трябва да идва от местния бизнес, който е инертен и с това заплашва бъдещето си. "Икономиката на България все още е във фазата на наваксването. След четири години на спад страната се върна към растеж и той е по-висок от средното за Европа. Но дали това ще се задържи така и какво ще се случи след пет години зависи много от това какви инвестиции се правят сега и новините не са добри", каза Андреас Бейкос.
Той представи актуалното изследване на институцията, което показва, че компаниите тук инвестират най-малко в Европа, въпреки, че имат достъп до финансиране. Причината е, че трудно намират квалифицирани служители и са несигурни за бъдещото си представяне. Кризата с кадрите пък идва като последствие на ниските заплати, които нито привличат, нито задържат работещите.
Най-малко инвестират малките и средни предприятия, показва още анкетата сред 476 фирми в България. Основно се влага в подмяна на съществуващо оборудване и много малко в технологии и интелектуални продукти. Компаниите, които инвестират в иновации, обикновено го правят чрез придобиване на вече същестуваща технология. Над 70% от предприятията нямат собствен разработен продукт, показва още изследването, според което 100% от иноваторите са експортно ориентирани и отчитат успехи в износа.
Любопитен детайл е, че фирмите, собственост на местни предприемачи, правят повече инвестиции в иновации, отколкото компаниите на чужди собственици. Това се обяснява с факта, че външните инвеститори отварят тук основно производствени дейности, които изискват предимно инвестиции в материални активи.
Производителността на труда нараства с 3.7% през третото тримесечие. Производителността на труда отново ускорява темпа си на растеж, като през третото тримесечие достига 3.7% на годишна база. За сравнение, през периода април - юни увеличението беше 3.1% по предварителни данни на НСИ. Подобно на предходните месеци, ускорението идва от нископроизводителния аграрен сектор, където работещите намаляват с 43.7 хил. души.
През третото тримесечие брутната добавена стойност в икономиката нараства с 3% спрямо същия период на 2017 г., като така запазва темпа си от предходното тримесечие. Най-голям принос за увеличението има имотният сектор.
Успоредно с производителността, НСИ публикува и ревизирани оценки за брутния вътрешен продукт на страната през третото тримесечие, като темпът е повишен леко от първоначалните експресни 3% до 3.1% на годишна база. Данните за инвестициите са ревизирани нагоре, докато оценките за износа са понижени.
Работещите намаляват
Броят на работещите в икономиката намалява нетно с над 35 хил. души през третото тримесечие спрямо същия период на миналата година, като спадът идва от самонаетите в аграрния сектор. Лек ръст има на хората на трудов и граждански договор, като новонаетите спрямо година по-рано са предимно в строителството (7.3 хил. души), IT и комуникации (5 хил. души) и публичния сектор (3.4 хил. души). Най-голям спад сред работещите на договор пък е видим в търговията, където наетите намаляват с над 10 хил. души спрямо юли-септември 2017 г.
Добавената стойност расте
Стойността на брутната добавена стойност в българската икономика, което е разликата между крайната стойност на продукцията и изразходваните за производството й стоки и услуги, достига 57.3 млрд. лв. към септември. През третото тримесечие брутната добавена стойност в икономиката нараства с 3% спрямо същия период на 2017 г., като основен принос за увеличението имат операциите с имоти. Тук промяната е с 21.6% нагоре спрямо периода юли - септември 2017 г., а общата брутна добавена стойност от операциите с недвижими имоти достига 7.9 млрд. лв. от началото на годината.
Най-високопроизводителни остават работещите в индустриалния сектор, където всеки зает създава средно по 7.8 хил. лв. от добавената стойност в икономиката. На второ място са услугите с по 7.4 хил. лв. на работник, а на трето - селското стопанство с 2.6 хил. лв.
Значителен ръст през третото тримесечие спрямо година по-рано имат също сектора на информационните технологии (5.2%), търговията (2.7%), индустрията (1.7%) и финансовия сектор (5.1%).
Още от статията на Капитал
Обират ни жилището с „коледна благотворителност". Хора, които уж събират пари за благотворителност за Коледа, ни обират жилището. За това алармираха от МВР, откъдето са изготвили препоръки как да се пазим от крадците по празниците.
Според експертите по сигурността вече се наблюдава тенденция по вратите на апартаментите да звънят различни хора, които често носят папки със сърцераздирателни снимки.
В повечето случаи събират пари за болни и бедни деца, с които да им подсигурят вечеря за Коледа. Сумите, които искат, са символични. Не в това обаче се крие опасността. Оказва се, че това са или доносници на крадците или дори самите крадци.
„Често зад благородната кауза се крият изпечени мошеници. Ако ги пуснете в дома си, все едно сами съобщавате на престъпниците какво има у вас", обясниха от полицията пред „Монитор". От там допълниха, че преди почти всеки един удар се събира информация, а бандитите стават все по-изобретателни, за да си я набавят.
Освен като просещи милостиня те могат да се представят и за амбулантни търговци, които продават дребни вещи като подаръци за празниците. „Предлагат играчки за елхата, малки статуетки, порцеланови чаши и др. Идеята им обаче не е да изкарат пари от дрънкулките, а да надникнат какво има в дома ви.
Столична община иска да строи паркинги заедно с бизнеса. Столичната община ще търси публично-частно партньорство за построяването на паркинги върху собствени терени, съобщиха от Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) след среща със зам.-кмета по финансите на столицата Дончо Барбалов, на която е бил представен проектобюджетът на София за 2019 г.
Барбалов е поискал подкрепата на бизнеса за реализацията на такива проекти, без да дава повече подробности по въпроса. Другата тема, по която местната управа е потърсила подкрепата от АИКБ, е новото райониране на страната. Притесненията на София са, че ако бъде извадена като самостоятелен район, може да се намалят получаваните от нея средства по европейски програми. В същото време обаче областите от Югозападния регион - Перник, Кюстендил, Благоевград и Софийска област, не са съгласни да са в един регион със София, тъй като столицата изкривява статистическите данни за региона с високи доходи и ниска безработица и акумулира по-голямата част от европейските средства и населението от съседните области. По темата председателят на управителния съвет на АИКБ Васил Велев е декларирал, че неговата организация ще подкрепи такова райониране на страната, което да не лишава София от достъп до еврофондовете, но и да не намалява интензитета на подкрепата за Югозападна България, което за съжаление е факт през настоящия програмен период.
Новото райониране трябва да води до нарастване на подкрепата за страната ни като цяло през новия програмен период, смята АИКБ. Пред бизнеса Барбалов е представил очакванията на Столична община догодина да бъдат изхарчени с 30 млн. лв. повече отколкото през настоящата година. "Рязък скок в бюджета за следващата година няма, тъй като не предвиждаме никакво увеличение на данъците и таксите, с изключение на промените в данък МПС и данък сгради за курортните селища, приети от парламента. Но от по-високия данък за старите автомобили приходите ще са толкова, колкото ще е отстъпката за новите коли с Евро 5 и Евро 6", обяснил зам.-кметът по финансите. Повечето приходи се очаква да дойдат от ръста на икономиката и на данъка за възмездно придобиване. Повече средства са предвидени за образование, здравеопазване, култура, социални дейности, отбрана и сигурност, както и транспорт и осветление.
Още по темата:
Икономическият печат на 7 декември 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |