Снимка: Архив infostock.bg
В пет града ще се търсят нови работници през 2019 г. През следващата година работодателите ще търсят нови служители във всички големи региони в страната, като основно те са съсредоточени в пет града. Това показва изследване на заетостта на "Менпауър груп", което обхваща данни от 620 работодатели в пет региона в България.
Най-много работници се очаква да се наемат в Пловдив, където нетната прогноза е заетостта да се увеличи с 12%, което е с 4 на сто повече в сравнение с края на тази година. Прогнозата за София се подобрява с 2% и достига до ръст от 9 на сто. Във Варна увеличението също е толкова. В Русе и Бургас заетостта ще се увеличава съответно с 8 и 7%.
Нивата се очаква да се увеличат във всички 10 индустрии. Най-добри са очакванията за сектори като финанси, застраховане, недвижими имоти и бизнес услуги - ръст от 25%. В строителството се очаква да се наемат с 19% повече работници. 14% е очакваното повишение в търговията на едро и дребно и 10 на сто в земеделието, горското стопанство и в производството. Най-слаби са прогнозите при миньорити и в публичния сектор - ръст от само 2%.
Работодателите от средно големи компании имат най-силни намерения за наемане на нови служители.
Като цяло обаче българските работодатели намаляват плановете си за увеличение на работниците, като перспективите са най-слаби в сравнение с последните четири години. 11% от фирмите смятат да увеличат персонала си, 7% - да го намалят, а 78 на сто не очакват промяна. Коригирана спрямо сезонните колебания, нетната прогноза за заетостта в страната е +8%.
Предпазливостта се обяснява с това, че в началото на годината компаниите изчакват да видят как ще се развият нещата, преди да вземат решения.
Превозвачи готвят протест в Брюксел. Българските превозвачи ще излязат на протест пред сградата на Европейския парламент в Брюксел заради т. нар. пакет "Мобилност".
Това заявиха представители на бранша на среща с транспортния министър Росен Желязков. Той обеща, че ще присъства на протеста, и ги увери, че са подготвени законодателни промени, които българските евродепутати да внесат.
Страната ни ще настоява за отлагане на забраната за седмична почивка в превозните средства, докато не се изгради подходяща и сигурна инфраструктура. По отношение на командировките на шофьорите Желязков ще настоява правилото да важи в рамките на 72 часа или 10 операции за месец.
Министърът ще предложи още водачите сами да удостоверяват в предприятията къде и кога ще ползват почивките си, вместо да се връщат на всеки 4 седмици.
Битка за 15 млрд. евро стои зад атаката срещу строителите. Битка за огромна сума между 12 и 15 млрд. евро се крие зад атаките срещу българските строители. Това е сумата, която се очаква да бъде усвоена от сектора по различни проекти през следващия програмен период. За да не случи това обаче върви дискредитация на бизнеса и поредица от необосновани нападки. "Няма фирма в Европа, която да не иска да участва в разпределението на баницата", заяви председателят на Камарата на строителите в България инж. Илиян Терзиев.
Атаките срещу бранша не спряха, а отношението към нас може да се определи като "унищожително", заяви той. Целта е да се дискеридитират българските компании или дори да бъдат ликвидирани преди старта на големите европроекти, като по този начин се защитават интересите на чужди компании, които искат да строят у нас.
Участвали сме с чужди фирми в консорциуми, партнирали сме си с тях и знаем, че както и досега пак ние ще свършим цялата работа, обясни Терзиев. И зададе риторичния въпрос "Коя външна строителна фирма докара у нас свои работници отвън?". Терзиев даде за пример и редица проекти като изграждане на летището в София и това на мигастрала "Люлин", в които чужди фирми печелиха търговете, но след това строителството бе изпълнено изцяло от родните компании като подизпълнители.
Чуждите фирми или ни продават своите референции за търговете и така утежняват цената, или участват само като консултанти и прибират разликата между платената на тях сума от възложителя и тази, която те от своя страна дават на български подизпълнители за свършване на работата, обясни и изпълнителният директор на Камарата на строителите инж. Мирослав Мазнев. Той припомни, че България е една от малкото страни в Източна Европа, която е запазила силен строителния си сектор. "Става въпрос за много пари - от там нататък може би моралът и скрупулите за някои хора изглежда по друг начин. Ние съжаляваме само за едно - че българи и още повече политици се подават на тази нотка и са склонни със своята изява, която цели преди всичко популизъм и събиране на гласове, да създаде негативна представа не само в България, а в Европа", допълни инж. Мазнев.
Смог ваканция въвеждат в училище. Всички училища в страната са в готовност да изпълнят общите мерки срещу мръсния въздух още при първото очаквано рисково запрашаване, съобщиха за "Труд" от Министерството на образованието и науката.
Това означава, че в дни с опасни нива на фини прахови частици децата с хронични заболявания на дихателните пътища ще могат да се освобождават от час по преценка на родителите им, като няма да имат неизвинени отсъствия. Ще се ограничава и провеждането на занятия на открито, както и посещенията извън училище.
Мерките бяха договорени от просветния министър Красимир Вълчев, Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) и Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в София преди няколко дни във връзка с наднорменото замърсяване в столицата.
Различните мерки ще се прилагат според обстановката, уточниха от МОН. Така в София данните за квартали ще се взимат под внимание. Ако прогнозата покаже, че ще има рисково замърсяване в "Младост", например, мерките ще важат. В същото време, ако в "Дружба" фините прахови частици са в норма, ще се провеждат редовни часове.
Министерства и агенции са си раздали над 118 млн. лв. бонуси перз 2018 г. Над 118 млн. лв. са си раздали като допълнително материално стимулиране "за постигнати резултати" тази година министерствата и подчинените им агенции и комисии, съобщи депутатът от левицата Драгомир Стойнев. БСП е получила данните по официален път от самите администрации. Министерството за европредседателството така е увъртяло отговора, че нищо не се разбрало.
Най-много пари са си раздали в Министерството на финансите - близо 43.5 млн. лв. От тях 29.3 млн. са получили служителите на НАП, а почти 7 млн. лв. - на Агенция „Митници".
Любопитно е, че на второ място по общ размер на бонусите е социалното министерство, което е раздало 13.2 млн. лв. Подчинените на министър Бисер Петков са сред по-нископлатените в държавната администрация, но пък не са малко - към неговите структури са 4717 социални работници от Агенцията за социално подпомагане (4.8 млн. лв. бонуси) и 2325 служители на Агенцията по заетостта (5 млн. лв.). Самото министерство е разпределило 2.25 млн. лв. между своите 382 служители.
На трето място по сума на премиите е МВР със 102 млн. лв. Министерството на транспорта си е разделило 5.4 млн. лв. Министерствата на правосъдието, на екологията и на земеделието са разпределили по над 2 млн. лв. всяко.
Щедри стимули е имало за всички администрации, които се замесиха в шумни скандали. Парите в тях се дават "на калпак", независимо че може не само да няма никакви постигнати резултати, а напротив - да има тежък провал. Например случаят с безпрецедентната криза с Търговския регистър, довел до поощряване на ръководството и служителите в Агенцията по вписванията с 600 хил. лв. За цялата година работещите там са си разделили 1.28 млн. лв., като най-тлъстите хонорари са отишли за ръководството и счетоводството.
Министерството на правосъдието е наградило подобаващо и служителите в централното си управление - с 1.1 млн. лв. През април от главния вход на затвора в София избягаха двама опасни рецидивисти, въоръжени с огнестрелно оръжие. Единият и досега е на свобода, по-късно и от затвора в Пловдив избяга затворник. Не само никой от отговорен фактор не подаде оставка, но за периода на тези инциденти са отчетени "постигнати резултати".
Пътната агенция „благородно" оправила мантинелата на опасния участък при Своге. Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) най-сетне постави мантинела на злополучния участък край Своге, където загинаха 20 души. Това се случи три месеца след катастрофата на автобуса на опасния завой. От агенцията вчера обясниха, че не било тяхна работа, но го правят заради поет ангажимент пред жителите на Своге, а и защото премиерът Бойко Борисов бил наредил. До последно АПИ твърдеше, че това е работа на общината. От общината обаче също отричат да носят отговорност за пътното съоръжение.
Шефът на АПИ Светослав Глосов се оправда за забавянето със следствените действия във връзка с инцидента."Спазваме стриктно сроковете, които сме поели пред премиера и омбудсмана, за цялостното ремонтиране на пътното трасе, изготвянето на проекти и монтаж на ограничителна система", заяви той пред "Нова тв" вчера.
От Пътната агенция обясниха, че на 5 декември е сменено съоръжение с дължина 10 метра. Диана Русинова от Института за пътна безопасност смята, че АПИ е сменила 10 метра от мантинелата, което не е целият проблемен участък, а ИПБ ще излезе с допълнително становище дали смененото съоръжение отговаря на норматива.
В продължение на месеци общината в Своге и АПИ спореха кой има задължение за поставяне на мантинела в участъка. Според общината участъкът е извън населеното място, въпреки че се намира след табелата за начало на града. "Община Своге няма задължения, свързани с мантинелата. Дали сме необходимите документи на съответните институции, каза зам.-кметът на Своге Валентин Михайлов. От АПИ пък твърдяха, че отговорността не е тяхна, а на общината.
Според местните хора завоят е много опасен и е причина за катастрофи. Те недоволстват, че мерките за обезопасяване са взети няколко месеца след катастрофата.
Гергов е получил 43 млн. лв. за "Дупката". Но Варна още не контролира придобивката. Община Варна е превела сумата от 43.2 млн. лв. за откупуването на 100% от дружеството "Централен универсален магазин Варна" на пловдивския бизнесмен и активист от БСП Георги Гергов. Това съобщиха от местната администрация за "Капитал".
До сделката за т.нар. "Дупка" в центъра на Варна се стигна, след като на 5 октомври тя бе одобрена с гласовете на ГЕРБ и ДПС във варненския общински съвет, но при съпротивата на БСП, партията в която членува Гергов и други десни политически формации. Веднага след това - на 10 октомври, без дебат и обосновка правителството взе решение да осигури парите от бюджета, те. всички данъкоплатци плащат за скъпия терен на Гергов.
"Централен универсален магазин Варна" няма дейност, а основният му актив е т.нар. "Дупка" - терен от почти 3 дка на централния бул. "Княз Борис I". До неотдавна компанията беше собственост на "Пълдин туринвест" - дружество на Гергов, но от документите, представени пред Общинския съвет във Варна стана ясно, че през юли т.г. то е било придобито от друга компания на "червения" бизнесмен - "Слънчев ден". Сега обаче в отговорите до "Капитал" общината твърди, че е подписала договор за покупката с "Пълдин туринвест" и ЦУМ, които поне според Търговския регистър към средата на годината са държали съответно 99.91% и 0.09% от капитала на "ЦУМ Варна".
Според информацията на Община Варна джирата за придобиване на дяловете в "Централен универсален магазин Варна" са подписани, а след вземане на решение от страна на Общинския съвет за определяне на членовете на Съвета на директорите в дружеството, промените ще бъдат отразени и в Търговския регистър. Така излиза, че Гергов е получил парите, но все още общината не е посочила мениджъри и не управлява закупеното дружество.
Златната "Дупка"
Теренът на "Дупката" с площ от 2915 кв.м на бул. "Княз Борис I" във Варна е изкоп, който стои неизползван от края на 80-те години на миналия век, когато там започва строежа на търговски център. Проектът е замразен, след като на мястото са открити археологически находки. Гергов бе собственик на "Дупката" повече от 10 години, но намеренията му да постои там "варненски ЦУМ" останаха нереализирани.
Цената от 43.2 млн. лв., които бюджетът отпусна за "Централен универсален магазин Варна" бе определена от независими оценители по поръчка на общинската администрация. Тя се основаваше на хипотезата, че имотът може да бъди застроен 100% и в него може да се изгради четириетажна сграда с три нива подземни гаражи, магазини и офиси. Анализ на "Капитал" обаче показа, че при изчисленията разходите за виртуалната сграда са били занижени, а приходите от пазарната й реализация - завишени. Освен това друга оценка, направена на "Центрлен универсален магазин Варна" само преди година по друг повод значително се различава от сегашната. При нея 100% от капитала на компанията бяха оценени на 9.4 млн. лв., или 4.5 пъти по-малко.
ГЕРБ предлагат проверката за конфискацията на имуществото да продължава вечно. Точно три дни след като Върховният касационен съд (ВКС) публикува тълкувателно решение, в което прие, че няма как да има конфискация на имущество, ако проверяваният е бил оправдан или разследването срещу него е било прекратено, председателят на правната комисия в парламента Данаил Кирилов (ГЕРБ) внесе законопроект, който го заобикаля.
Депутатът от ГЕРБ предлага още Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) да не е обвързана с никакви срокове, в които да извършва проверките си, и така на практика те да могат да продължават вечно.
Предложението на ГЕРБ е промените да важат както за приетия в края на миналата година Закон за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество, така и за висящите (около триста) производства по отменения закон за отнемане на незаконно придобито имущество.
Според Данаил Кирилов с предложенията законодателят "в пълна степен ще защити държавния интерес и ще обезпечи доказаната ефективност на гражданската конфискация".
По смисъла на двата закона проверка за незаконно придобито имущество започваше всеки път, когато някой е привлечен като обвиняем от прокуратурата. Тълкуването на близкия до ДПС и ГЕРБ председател на комисията Пламен Георгиев беше, че независимо от съдбата на наказателното дело - дали проверяваният е оправдан или прокуратурата е прекратила разследването, производството за конфискация може да продължи.
Публикуваното в петък решение на ВКС прие обратната теза - няма как да има конфискация на имущество, ако проверяваният е бил оправдан или разследването срещу него е било прекратено. Решението на върховната съдебната инстанция по граждански, търговски и наказателни дела беше предшествано от безпрецедентна клеветническа кампания срещу председателя на съда Лозан Панов, отделни съдии и дори правистите, дали независимо становище по делото.
Един ден след публикуване на решението в ексклузивно интервю за "Канал 3" Пламен Георгиев обвини председателя на ВКС Лозан Панов в липса на морал, тъй като е председателствал общото събрание, приело решението, а не е трябвало да го прави, тъй като е обект на проверка от комисията. Ден по-късно Данаил Кирилов внесе законопроекта.
5 търговеца скрили информация за глазиращи Е-та. Инспектори на агенцията по храните са хванали 5 търговеца не изписали върху етикета на пакетираните плодове информация за обработката им с добавки като глазиращи агенти Е904 и Е914, съобщиха от санитарното ведомство.
При останалите четири, от общо установените с несъответствия 9 обекта, пакетираните цитрусови плодове не са етикетирани с информация за извършената им обработка с консерванти (препарати за растителна защита) и с необходимото писмено предупреждение за потребителите, че кората е негодна за консумация.
За 2 седмици БАБХ е извършила 198 проверки на пакетирани пресни и замразени плодове и зеленчуци в цялата страна. Инспектирани са производствени обекти за пакетиране на пресни и/или замразени плодове и зеленчуци за продажба до краен потребител - обекти за пакетиране, складове за търговия на едро и магазини, предлагащи пакетирани плодове и зеленчуци. 12 са издадените предписания за отстраняването на установени нарушения в обектите, в това число 3 случая, при които не са посочени данни на пакетиращата фирма.
В хода на проверките не са констатирани несъответствия с качествените изисквания съгласно пазарните стандарти на предлаганите пакетирани пресни и замразени плодове и зеленчуци.
Един от седем ще изхарчи до 100 лв. за коледни подаръци. Около 15% от българските граждани или един от седем ще си позволи да изхарчи до 100 лв. за подаръци за Коледа и Нова Година, сочи проучване на потребителските настроения преди празниците на сайта за обяви OLX. 30 на сто ще си позволят суми между 200 и 300 лв., а около 26% - над три стотака.
Други 6 на сто ще отделят до 50 лева, за да зарадват близките си с някакъв подарък за празниците.
12 на сто ще пазаруват коледни подаръци онлайн, 65% обикалят и магазините, като 15% от тях за целта ще разчитат само по моловете.
Един от пет от анкетираните ще купи подаръци на всички свои роднини и приятели, 80% смятат да зарадват с подаръци само най-близките си. Около 2 на сто от анкетираните са заявили, че не могат да си позволят да правят подаръци за предстоящите празниците.
Още по темата:
Икономическият печат на 11 декември 2018 година
Икономическият печат на 10 декември 2018 година
Икономическият печат на 7 декември 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |