Снимка: БГНЕС
Цените на горивата в България продължават да падат и тази тенденция със сигурност ще продължи и в началото на следващата година, тъй като котировките на петрола на световните пазари в последните дни се сриват. Като се има предвид, че на световните стокови борси се търгуват предимно фючърси (цени за доставка след месец), най-вероятно цените на бензина и на дизела ще продължат да падат и през януари догодина.
В празничния ден на Коледа, средната цена на един литър от най-масовия бензин А-95 падна до 1.97 лв. за литър, а на дизела до 2.17 лв./литър. Промяната при газа (пропан-бутана) е по-малка - до 0.94 лв./литър. Така за два месеца - от 25 октомври, когато всъщност цената на петрола започна да пада от пика си - 75.42 долара за барел при европейските фючърси на петрол Brent и 66.23 долара за барел при фючърсите на американския лек суров петрол (WTI), бензинът А-95 е поевтинял с 41 стотинки, дизелът се е понижил с 25 стотинки, а пропан-бутанът е спаднал с 14 стотинки, показват обобщените данни от бензиностанциите в България, отчитани от специализирания сайт fuelo.net.
Срив на цените на петрола
С повече от 6 процента се сринаха цените на петрола в последната кратката търговска сесия в деня преди Коледа. Котировките на „черното злато" достигнаха едногодишно дъно, най-вече заради притесненията на инвеститорите за забавяне на ръста на световната икономика. При такъв темп на понижение през следващите два работни дни преди Нова година фючърсите на американския лек суров петрол (WTI) и на европейския вид Brent може да загубят около 45% само през четвъртото тримесечие на отиващата си 2018 година, обобщават анализатори, потърсени от „Ройтерс" за коментар.
Другата причина за резкия спад на суровината е, според различни източници, че трите държави, които произвеждат най-много петрол - Русия, САЩ и Саудитска Арабия, са близо до рекордните си добиви.
Пазарите бяха подложени на допълнителен натиск, тъй като частичното спиране на дейността на американското правителство засили опасенията за икономическия растеж. Инвеститорите бързо се преориентираха към „сигурни активи" като злато и държавни дългови, като разпродаваха петролни фючърси и акции.
В понеделник фючърсите на WTI затвориха на ниво от 42.53 долара за барел, с 6.7% под последното затваряне миналия петък. Фючърсите на Brent поевтиняха с 6.2% до 50.47 долара за барел. Вчерашната търговия бе съкратена само до обед в навечерието на Коледните празници. Цените продължиха да намаляват след приключването на официалната сесия, уточнява „Ройтерс".
WTI и Brent поевтиняха съответно с 44% и 41% процента от своя пик през октомври. Само през миналата седмица те загубиха 11.4% и 10.7% от стойността си.
Накъде ще вървят котировките на „черното злато"
На този етап Организацията на страните-износителки на петрол (ОПЕК) и други 10 държави, извън картела, вкл. и Русия, не реагират на срива на петролните цени, заради празниците, но от началото на следващата 2019 година те ще намалят общо добивите си с 1.2 млн. барела на ден, с което се очаква до седмица пазарът да започне да се балансира и цените да започнат да се повишават. От това количество 800 хил. барела са предвидени за страните от ОПЕК и 400 хил. барела за държавите извън картела.
Това на практика е второто споразумение от групата ОПЕК+. В края на 2016 г. отново във Виена същите държави-производителки се договориха да намалят общо добивите си с 1.8 милиона барела на денонощие. Договорът стартира от началото на 2017 г. и бе продължен до края на 2018 г. През юни 2018 г. групата ОПЕК+ съгласува целите за излизане от преизпълнението по отношение на условията в споразумението.
След като започне да действа актуализираното споразумение, от CNBC прогнозират, че през първото тримесечие на 2019 г. Brent може да стигне средно 65 долара за барел, през второто тримесечие да се покачи до 68 долара за барел, а през третото - до 70 долара. Дали тази прогноза ще се случи, е доста спорно. Особено като се има предвид политиката на САЩ по отношение на добивите на суровината. Производството на шистов петрол се очаква да се повиши до над 8 млн. барела на ден за първи път в края на декември, а общите добиви на суровината да превишат 11.7 млн. барела на денонощие, обяви миналата сряда държавната Агенция за енергийна информация (EIA) на САЩ.
Последните данни сочат, че производството на руски петрол е достигнало рекордните 11.42 милиона барела на денонощие в края на миналата седмица, а това означава, че САЩ ще бъдат новият лидер по добив на „черното злато", като се има предвид, че през октомври и ноември за определени дни изместваха Русия от първото място.
Руският министър на енергетиката Александър Новак побърза да успокои пазарните участници. В интервю за руския телевизионен канал Русия 24 той каза вчера, че споразумението за намаляване на добивите, сключено между страните от ОПЕК и другите държани извън картела, ще позволи на пазара на петрол да се стабилизира през първото полугодие на следващата 2019 година.
По думите на Новак, спадът в търсенето на петрол през зимата, както и занижената икономическа активност в света и намалението на котировките на фондовите борси, засегнаха волатилността на петролния пазар в края на тази година. "Струва ми се, че през първата половина на годината, в резултат на съвместни действия, които бяха консолидирани от споразумение през декември тази година между ОПЕК и страните извън ОПЕК, ситуацията ще бъде по-стабилна, по-балансирана", подчерта руският министър.
Новак смята, че през лятото, поради традиционното нарастване на търсенето, пазарът ще се балансира. „Първото тримесечие на 2019 г. ще покаже каква е реалната ситуацията на пазара", каза Новак. Той добави, че досега не е имало предложения от партньорите по пакта ОПЕК+ за среща за обсъждане на нестабилността на петролния пазар, но по думите на Новак, ако е необходимо, тази възможност е предвидена по споразумението.
Как ще се развива пазарът на горива в България
На този етап ще следва тренда на пазара на петрол, като се предвид, че 40 на сто от пазарната цена на бензина и 41 на сто от тази на дизела зависи от котировките на „черното злато" (виж графиката по-горе). А те както вече посочихме през последните два месеца падат постоянно и в момента са около 50.5 долара за барел при европейския вид Brent, който се преработва от доставчиците на горива по веригите бензиностанции в страната. Ако Brent падне под 50 долара за берел, тогава цените на бензина ще слязат с още поне 8-10 стотинки, а на дизела със 7-9 стотинки.
Цените на бензина и дизела в България са едни от най-ниските в ЕС, затова не може да се очаква, дори и с протести, парламента по предложение на правителството да намали акциза на горивата, нито пък производителите да намалят производствените си разходи.
След януари, ако казаното от руския министър на енергетиката Новак се случи и заради споразумението за намаляване на добивите от групата ОПЕК+ петролът поскъпне, у нас също ще започне обратният процес на повишаване на цените на бензина и на дизела.
Още по темата:
Бензинът поевтиня с 32 стотинки за месец, дизелът - с 16 стотинки
Колко и как може да поевтинеят бензинът и дизелът
Петролът поевтинява трета поредна сесия на фона на нарастващите добиви в САЩ
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |