Антон Антонов (вляво), директор на Националното тол управление, и Дончо Барбалов, зам.-кмет на София. Снимка: БТНЕС
На проведените днес в Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ) разговори със заместник-кмета на столична община Дончо Барбалов беше решено придвижването по цялото околовръстно шосе на София да се осъществява без да се заплаща за винетка, но относно въвеждането на пътни такси за ползването на Северната скоростна тангента преговорите продължават, съобщиха от пътната агенция.
След срещата зам.-кметът на София Дончо Барбалов уточни пред журналисти, че се търси начин до всяко населено място на територията на Столична община да има път, по който хората да могат да пътуват без да е необходимо да се закупуват винетки.
Специално по
казуса за Северната скоростна тангента
която е свързваща пътна артерия за транзитния трафик от автомагистралите „Хемус", „Тракия", „Струма" и по посока на ГКПП "Калотина" (бъдещата магистрала „Европа"), той каза, че разговорите продължават. „С колегите от АПИ имаме много добра комуникация и търсим приемливо в рамките на закона решение", подчерта Барбалов, цитиран от News.bg.
Преди срещата от Столична община обявиха, че целта на срещата е да се уточни шофьорите на леки автомобили, ползващи скоростната тангента за бърза връзка между северозападните и югоизточните квартали на столицата, да не бъдат ощетени и да не плащат за винетки.
Опасност за повече задръствания
Според предварително обявено становище на АПИ, по онези части от Околовръстния път като Северната тангента, която е свързващата пътна артерия за транзитния трафик, такси трябва да има заради преминаващите тежкотоварни автомобили. Ако и за шофьорите на леки коли бъде въведена пътна такса във вид на електронна винетка, има голяма опасност всички, които в момента използват тангентата, за да стигнат от единия край на София до другия, да избягват този маршрут и да преминават през центъра на града. Това ще увеличи задръстванията сутрин и вечер и замърсяването на въздуха ще се увеличи.
Скоростната тангента с винетка
На журналистически въпрос дали има срок за преговорите, след срещата Антон Антонов, директор на Националното ТОЛ управление в АПИ, каза, че лично той се надява до края на януари да има някакво решение. Докато бъде разрешен проблемът обаче, преминаването през скоростната тангента от 1 януари догодина трябва да става с винетка. „Ако водачите нямат стикери ще бъдат глобявани", предупреди Антонов.
По неговите думи, ако се вземе решение за освобождаване от такса на живеещите в околните населени места и ползващи скоростната тангента, трябва всички коли да бъдат освободени от таксата, тъй като АПИ няма как технически да проверяват само колите от София.
Докато бъде решен проблемът, и кметът на Нови Искър Даниела Райчев, която също участва в разговорите в АПИ, посъветва хората, които тръгват от Нови Искър за София и ползват скоростната тангента да си купуват винетка. „Има други пътища, които осигуряват достъп до София без да се минава през Северна скоростна тангента. Има директни трасета, които са освободени от винетна такса", подчерта Райчева, цитирана от Агенция „Фокус".
По нейните думи, единствено и само за Северна скоростна тангента се водят разговори, за да се намери законово решение тя да бъде освободена от тази такса. „За всичките други участъците от Околовръстното шосе това, което сме решили с АПИ, е, че няма да се заплаща винетна такса и съответно там няма да се осъществява контрол за винетка. Така че към момента всички граждани в рамките на Столична община имат достъп до София без да е необходимо да се заплаща винетка", обясни кметът Райчева.
Преди срещата от АПИ припомниха, че според действащата нормативна уредба началото и краят на населеното място се определят от съответната община и за ползването на пътната мрежа в конкретното населено място винетка не е необходима. Пътната такса е задължителна, когато превозното средство напуска населеното място и продължава пътуването си по участък от републиканската пътна мрежа, а именно автомагистрала, първокласен, второкласен или третокласен път. За общинската пътна мрежа винетка не е необходима.
Според някои медии, в една от разработките на АПИ винетки се предвиждали не само за Северната скоростна тангента, но и за двата пътя до Банкя, както и за отсечките за селата Гоpни и Долни Богров. При този вариант ще бъдат засегнати cофиянци, живеещи в pайоните Нови Иcкър, Банкя и Кремиковци. Това от АПИ обаче не беше потвърдено.
Вариант за временно решение
От АПИ, освен законодателно решение (промяна на действащата нормативна база) предлагат проблемът да бъде временно решен, като Столична община разшири територията си и постави знаци за края на населеното място от другата страна на Северната скоростна тангента. „Скоростната тангента е част от бъдещата автомагистрала „Европа". През България всяка година минават транзитно между 11 и 13 млн. тира. Поне 80% от тях преминават точно по този участък, т.е. няма как АПИ да се лиши от таксите, които трябва да вземе за преминаващите тежкотоварни автомобили", обясни педи няколко дни председателят на УС на АПИ инж. Светослав Глосов.
Равносметката
За първите 10 дни от старта на уеб сайта www.bgtoll.bg са продадени 3247 електронни винетки, които влизат в сила от 1 януари 2019 г. Стойността на продадените до момента е-винетки е 300 973 лева, съобщиха от АПИ
Най-много - 3025 броя за 293 425 лв., са годишните електронни винетки за леки автомобили с обща технически допустима максимална маса до 3.5 тона.
Интерес има и към новата уикенд винетка, която се въвежда от 1 януари 2019 г. Продадени са 32 такива за леки автомобили, както и 100 седмични, 36 месечни и 7 тримесечни електронни винетки за леки коли.
За тирове с обща технически допустима максимална маса над 12 тона са продадени 31 електронни винетки, като най-много са месечните - 20 на обща стойност 2760лева.
Осем са купените електронни винетки за тежкотоварни автомобили с обща технически допустима максимална маса от 3,5 тона до 12 тона и автобуси. Също осем са и продадените винетки за ремаркета на леки автомобили.
Най-много електронни винетки са продадени чрез уеб сайта www.bgtoll.bg - 1821 на обща стойност 167 931 лв.
От 17 декември до 27 декември са конвертирани към електронни винетки 30 400 хартиени винетни стикера. На сайта www.bgtoll.bg може да бъде направена справка в реално време дали подадената информация за конвертиране към електронна винетка е обработена и преобразувана ли е винетката.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |