Снимка: Архив infostock.bg
Първи газ за хъба "Балкан" през 2020 г. Първите количества природен газ, които биха се търгували на хъба "Балкан", ще влязат в България през 2020 г.
На 3 януари се изясни, че терминалът за втечнен газ при Александруполис ще се строи. На този ден бяха обявени резултатите от първия пазарен тест. От гръцката компания "Газтрейд", която провежда теста, съобщиха, че са участвали 20 фирми, които са заявили необвързващ интерес за общо 12,2 млрд. куб. м на година при капацитет на терминала 5,5 млрд. куб. м газ.
Компаниите не са само от региона на Югоизточна Европа. Сериозна част от големите международни търговци на газ също са изявили интерес към проекта, съобщиха от гръцката компания.
От българското министерство на енергетиката заявиха, че "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" са резервирали количества. Освен това българската страна чрез "Булгартрансгаз" иска да купи 20% дял от терминала, до който ще се доставя втечнен газ от САЩ, Катар и други държави. Българският газов оператор изчаква да мине пазарният тест за терминала и води преговори с "Газтрейд". Вероятно споразумението за купуване на акции от терминала ще стане по едно и също време с включването на гръцката държавна компания за търговия с газ ДЕПА в проекта. Очаква се тя също да купи 20% от дяловете.
Самата "Газтрейд" свързва терминала за втечнен газ и за регазификацията му с интерконектора Гърция - България, който също трябва да е готов през 2020 г.
"България е най-важната връзка във веригата, тъй като чрез междусистемната връзка Гърция-България (IGB) и националната газопреносна система на България са възможни достъпът и транспортирането на газ от Александруполис на пазарите в по-широкия регион на Югоизточна Европа като Сърбия, Македония, Румъния и Украйна", се казва в съобщение на гръцката компания от миналата година.
2019 и 2020 г. ще се окажат ключови за отваряне на пазарите на природен газ на Балканите и в Югоизточна Европа. През настоящата година ще се строи - и газовата връзка с Гърция, и терминалът при Александруполис, и довършването на Трансадриатическия газопровод (ТАП) от Гърция през Албания до Италия. И трите газови проекта ще заработят през 2020 г.
10 000 лева глоба за кметове заради мръсния въздух и за нелегални търговци на въглища. Глоба от 5000 до 10 000 лв. очаква кметовете, за които проверки покажат, че за срок от 1 година не са успели да редуцират регистрирания брой превишения на нормите за вредни вещества във въздуха или не успеят да намалят средногодишните нива на замърсяване. Санкцията ще бъде налагана, само когато липсата на положителни резултати се дължи на действие или бездействие от страна на кметове и е било в рамките на компетенциите им. При повторно нарушение законът предвижда налаганата глоба да бъде в двоен размер.
Това предвиждат обнародвани промени в Закона за чистота на атмосферния въздух.
От 1000 до 10 000 лв. ще е глобата за лице, което разпространява горива за битово отопление без регистрация, съответно с имуществена санкция до 50 000 лв. Промените предвиждат да се поддържа и регистър на лицата и обектите, разпространяващи твърди горива.
До половин година трябва да бъде изготвена наредба за изискванията за дървесина, която се използва за отопление. В наредбата ще бъде разписан и видът на опаковката и етикетите им. Глоба до 10 000 лв. и имуществена санкция от 10 000 до 50 000 лв. очакват и продавачите на въглища, които не отговарят на изискванията.
Без глоба до 15 януари за шофиране без винетки. Глоба за шофиране без платена електронна винетка няма да бъде налагана до 15 януари, докато не бъдат изчистени всички детайли по новата система. Това обяви Антон Антонов, директор на Националното ТОЯ управление в Агенция "Пътна инфраструктура". До 7 януари ще бъде осигурена възможност водачите да купуват електронни винетки с пари в брой, не само в областните пътни управления и офисите на А1, но и в пощите и бензиностанциите. Дотогава ще бъдат монтирани и 500-те терминала за самотаксуване на всички гранични пунктове и на възловите места в страната. Към момента са поставени автомати само на ГКПП "Капитан Андреево", а от днес и на Дунав мост.
От днес спират възможността за конвертиране на старите хартиени стикери в електронни. Шофьорите с хартиени винетки няма да бъдат санкционирани до изтичането на срока им, стига талоните да са правилно залепени на предното стъкло на автомобила. Причината за спиране на конвертирането, което и досега не беше задължително, а препоръчително, са генерираните над 150 опита за конвертиране на една единствена винетка към един номер на кола. От системата са засечени много опити за измама или тестване на системата и затова премахваме тази опция, обясни инженер Олег Асенов от Националното ТОЯ управление. В понеделник трябва да станат ясни и предложенията за новите тол такси, които се очаква да влязат в сила от 16 август, тъй като трябва да ги изпратим на Европейската комисия за одобрение до 16 февруари.
Кметовете вероятно сами ще трябва да стопанисват безплатните пътища, които ще бъдат извадени от републиканската мрежа, за която се изисква електронна винетка. Премиерът Бойко Борисов и представители на местните власти днес ще обсъдят механизма за освобождаване на определени участъци край градовете от винетни такси. Кметовете ще имат срок до 15 януари да предадат списъци с шосетата, от които искат да отпаднат електронните винетки. Така хората ще имат възможност да стигат до близките квартали на големите градове, които доскоро са били отделни селища, без да плащат. Желанията на общините са породени от прецедента, според който целият околовръстен път на столицата и Северната скоростна тангента, която осъществява връзка с няколко магистрали, ще бъдат ползвани безплатно от водачите.
Данъчни продават култова дискотека. В търг с тайно наддаване Националната агенция за приходите продава култова дискотека в гр. Враца - "GO PLAY", известна в цялата страна като "Буркана", заедно с кафене "Антик". Началната цена в търга е 881 хил. лв., а огледи на търговския обект "Кафе аперитив с коктейл бар" могат да се правят от 21 до 25 януари, е посочено в обявата на приходната агенция. За участие в търга трябва да се даде депозит в размер на 20% от началната цена, или малко над 176 хил. лв. Продаваното заведение е на първия етаж в сграда на ул. "Христо Ботев" №1 във Враца. Като самото заведение е на два етажа. Общата площ на продаваното заведение е 964,69 кв.м. Върху сградата обаче има учредена ипотека в полза на банка.
МВР се хвали с по-малко кражби на фона на шумни обири. На фона на няколко шумни и знакови домови обира националната полиция реши да се хвали с намаление на кражбите. През 2018 г. те са с около 5000, или 11 -12 на сто, по-малко в сравнение с 2017 г., обяви пред bTV вчера комисар Димитър Кошов, зам. началник-отдел „Криминална полиция" към Главна дирекция "Национална полиция".
На практика това означава, че отново има поне 50 000 домови кражби. Според полицейския шеф разкриваемостта им е 30-33 на сто. Грубите изчисления показват, че за пореден път поне 30 000 кражби вероятно ще останат неразкрити, разследванията по тях ще се водят срещу неизвестен извършител няколко години, докато накрая бъдат прекратени по давност. За последните 25 години такива прекратени разследвания са близо милион. Полицейският началник се похвали, че през миналата година и откраднатите коли били по-малко. За първа година имаме под 2000 регистрирани противозаконно отнети автомобила, твърди той. Комисарят отчете, че около коледните и новогодишните празници е било по-спокойно за служителите на реда в сравнение с предходната година. Имало и случаи на предотвратени кражби по сигнали на граждани, които са се обадили в полицията, след като са видели съмнителни лица. Получаваме повече сигнали за извършени престъпления, гражданите ни вярват повече, убеден е комисар Кошов.
Полицейските хвалби обаче дойдоха на фона на шумни обири. Жилището на спортния журналист на bTV Петър Бакърджиев беше обрано по празниците. Семейството, което живее в Горна Малина, разбира за кражбата, когато се прибира у дома на 1 януари. Откраднати са техника и бижута на съпругата му. Разбита и обрана е и съседната къща. По думите на Бакърджиев имало предположение кой е извършителят. „Човекът е известен, празнува имен ден в края на октомври, почти всички в Горна Малина го знаят. Хората в селото ми разказаха цялата му биография. Бил е в затвора 3 години, пуснали са го преди 2 месеца. 3 години не е имало едно пипане в къщите, а в последните 2 месеца има трето или четвърто", заяви Бакърджиев. „Всички трябва да сме единни и когато има такъв случай, той да бъде решен по някакъв начин. Очевидно едно село от 1000 души е тормозено от един човек. Не може да няма някаква реакция. Това се случва и на други места", подчерта спортният журналист на bTV. Той твърди, че в такива ситуации задължително трябва да се обаждаме на полицията, а не да си мислим, че не можем да разчитаме на нея.
Даренията на храна са се сринали с 50% въпреки отпадането на ДДС. C 50% са намалели дарените количества храна през последните две години въпреки премахването на ДДС, което се смяташе за основен проблем пред даренията. Сега обаче затруднението е предизвиквано от задължителното маркиране на продуктите със специален стикер, който указва, че те са дарение. Това съобщиха от Българска хранителна банка - единствената за момента организация в страната, която събира, складира и раздава дарени продукти с кратък срок на годност.
Маркировката бе въведена през 2017 г., когато отпадна начисляването на ДДС върху даренията за хранителни банки. Премахването на налога обаче не е стимулирало производители и търговци да предоставят безвъзмездно излишната храна, защото облепянето със специални стикери се е оказало още по-голяма спънка. Маркировката бе въведена като застраховка срещу злоупотреби с дарения и ощетяване на хазната. През 2018 г. са дарени 150 тона храна, докато през 2017 г. количествата бяха 200 тона, а през 201 б г., когато все още действаше режим на ДДС - 290 тона, съобщи пред "Блумбърг тв" Цанка Миланова, директор на Българска хранителна банка.
Още при приемането на законовата разпоредба за задължително маркиране на храната е било ясно, че това ще отблъсне бизнеса. "Излишната храна е логистична пречка за всяка фирма и тя се стреми колкото може по-бързо да освободи склада от нея. Маркирането обаче нарушава производствения процес, налага се опаковките да бъдат разрушавани и всеки единичен продукт да бъде облепен, а после наново пакетиран. Това е допълнителен финансов ресурс и логистичен проблем за фирмите", обясни Миланова. За да избегнат това препятствие, част от фирмите и през 2018 г. са продължили да правят даренията си със заплащане на ДДС върху храната, каза Миланова.
В момента се подготвя нов закон за храните и редица браншови и работодателски организации настояват маркирането да отпадне. "Българска хранителна банка е доказала, че може да осигури безупречна прозрачност и проследимост на храната. Не допускаме никакви злоупотреби", уверява Миланова.
Годишно в България се унищожава около 670 тона нереализирана в търговската мрежа и в заведенията храна. Малка част от нея бива "спасена" и предоставена на нуждаещи се.
Новите фабрики на България. Най-малко 800 млн. лв. ще бъдат инвестирани в индустрията на страната през следващите няколко години. Това показва своеобразната класация на "Капитал" на 15-те най-големи производствени проекта, които бяха обявени през 2018 г. Сумата е сравнима с тази от предходната година (830 млн. лв.) и на практика опровергава изявленията за срив на инвестициите. Но няма и бум в новите заводи. Ръст ще има, ако се добави например проектът на "Лукойл Нефтохим" - наскоро бургаската рафинерия получи близо 550 млн. лв. заем от собственика си като част от средствата за предстояща крупна инвестиция. Данните не включват и сумата около 170 млн. долара, която канадската добивна компания "Дънди прешъс металс Крумовград" влага в новата си мина, тъй като фокусът е само промишленото производство.
Без да има претенции за пълна изчерпателност, списъкът с представените проекти извежда няколко интересни заключения. Колкото и невероятно да звучи, две трети от подготвяните инвестиции в изграждането на нови или разширяване на съществуващи предприятия са в Северна България. Заради много по-развитата инфраструктура през последните години основната част от проектите се изпълняваха на юг от Стара планина и най-вече около Пловдив. Градът под тепетата неизбежно присъства в инвестиционните планове на бизнеса и сега, но на картата на новите фабрики се появяват и локации като Плевен, Ловеч и дори Враца, които привличат производители на автомобилни компоненти. Всъщност автомобилната индустрия остава ключов двигател на промишления ръст в страната. Отново в северната част е и най-голямата обявена инвестиция - на "Амилум" в Разград. В Русе пък освен разширение на съществуващ завод се появява и нова компания с планове за производство. Отново има инвеститор и в Шумен, където през последните години започнаха доста нови проекти с развитието на индустриалната зона. Всъщност самият "Индустриален парк Шумен" също подготвя около 6 млн. лв. вложение в развитие на следващата част от зоната. Преместването в Северна България има обяснение - там няма много конкуренция за работници, а заплатите са все още по-ниски. Въпросът е дали в обезлюделия регион ще се намерят достатъчно служители.
БНБ е наложила глоби на четири небанкови кредитни институции. Българска народна банка (БНБ) е наложила санкции на четири небанкови кредитни институции. Наказателните постановления са влезли в сила и са оповестени на сайта на централната банка през ноември и декември. Сумите варират от 5 до 20 хил. лв., като това са първите съобщения за подобни глоби за дружества без банков лиценз. Те идват, след като през август БНБ наложи въобще първата си санкция за административно нарушение в последните години от 2014 г. насам, откогато регулаторът е длъжен да обявява влезлите в сила наказания в специално обособена секция на сайта си. Става въпрос за 200 хил. лв. глоба за ПИБ за отпуснат кредит на един от акционерите й Ивайло Мутафчиев, обезпечен със залог на акции на самата банка.
Банкиране без лиценз
Най-същественото нарушение е на "Българска парична група" за извършване на банкова дейност без издаден лиценз от БНБ, което е санкционирано с 15 хил. лв. Дружеството е собственост на Ивелин Михайлов (54%) и Димитър Атанасов (46%), от които последният е бил изпълнителен директор до 2017 г., когато напуска и постът е зает от първия. От съдебните дела между "Българска парична група", което не фигурира в регистъра на финансовите институции, и регулатора става ясно, че БНБ е преценила, че то е извършвало публично привличане на влогове, които са били оформени като договори за съвместна дейност.
БНБ е започнала проверка след получен сигнал от Варненската окръжна прокуратура през 2016 г. При нея, базирайки се на годишни финансови отчети (ГФО) и изискана информация от "Българска парична група", централната банка установила, че от създаването му през 2008 г. до края на 2016 г. дружеството се занимава не само с предоставяне на парични средства на физически и юридически лица, но и с привличане на парични средства от физически и юридически лица.
През периода 2008 - 2011 г. дружеството финансира дейността си по предоставяне на заеми на физически и юридически лица предимно чрез кредитна линия, получена от Пощенска банка. Към 31.12.2008 г. кредитната линия била в размер на 108 900 лв., а привлечените парични средства от физически лица били в размер на 40 хил. лева, получени от сключени договори за съвместна дейност (скрит съдружник). Такива договори били сключени с 2 физически лица. През 2009 - 2011 г. размерът на кредитната линия запазвал абсолютния си размер, а останалата част варирала, като дружеството сключвало "Договор за съвместна дейност (скрит съдружник)" с физически лица и съответно "Договор за поръчка" с юридически лица. Като сумите и бройките лица остават сравнително ограничени.
След това между 2012 и 2016 г. обаче те се увеличават и се достига до привлечени средства от над 90 лица, а общата сума на отпуснатите кредити надхвърля 5 млн. лв. Според отчета на дружеството за 2017 г. активите му остават малко над 5 млн. лв., като компанията има едва 17 хил. лв. приходи.
Кабинетът решава за новите изтребители в сряда. Кабинетът ще разгледа на следващото си заседание другата седмица в сряда доклада на комисията, оценила офертите за новите изтребители, с които трябва да се сдобият ВВС и ако го одобри ще препрати въпроса към парламента, който има и последната дума. Това стана ясно от коментар на вицепремиера и военен министър Красимир Каракачанов по темата.
Както писа „Монитор" докладът отличава като фаворит пред офертите на Швеция и Италия за самолети „Gripen" и "Ëurofighter" предложението на САЩ за нови F-16. От американската компания производител на най-разпространения в Света изтребител „Lockheed Martins"пък вече дадоха да се разбере, че е възможна и оптимизация на разходите по проекта, разполагащ с бюджет до 1,8 млрд. лв. за модернизиране на бойната ни авиация, която все още разчита на старите руски МиГ-ове. От там изтъкнаха като предимство и пълния пакет за обслужване и въоръжаване на самолетите, който елиминира възможността от „скрити разходи". Освен това компанията разсея съмненията за забавяне на евентуалната поръчка, като обяви, че при подписване на сделка новият завод в Грийнвил може а произведе машините от най-новото и ползващо супермодерни технологии поколение на F-16, известно като Блок 70.
„Това, което трябва до се случи на 9 януари е да мине докладът, който съм пратил в МС, да бъде разгледан и ако правителството подкрепи констатациите, НС да даде мандат на правителството да преговаря. Лично аз смятам, че цената на изтребителите трябва да бъде намалена", каза Каракачанов във връзка с очертаващите се преговори със САЩ. Тогава по думите му следва да се направи предложение, ако офертата отговаря на нашите интереси, за подписване на договор, който да бъде ратифициран от НС. „На много от въпросите с техническите параметри не са подадени отговори с аргумента, че решението се взима от конгреса на САЩ и поради факта, че информация се подава след започване на преговори", обясни Каракачанов. МО шефът разкри също така, че е предложил, когато процедурата мине през парламента, преговорите да се водят от четирима министри-на финансите, на икономиката, на външните работи и на отбраната. Очакванията му били да има консенсус по темата и да бъде направен най-удачния избор за новите изтребители, които да могат да охраняват небето ни и при необходимост да се включват в бойни действия.
Още по темата:
Икономическият печат на 3 януари 2019 година
Икономическият печат на 2 януари 2019 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |