Инж. Глосов: До края на януари е-винетки ще може да се купуват от над 4500 точки в страната. До края на януари гражданите ще могат да купят е-винетка от над 4500 точки в цялата страна. Няма фалстарт на електронната система, а технически проблеми при въвеждането на нов и сложен продукт, които се отстраняват веднага, каза инж. Светослав Глосов. Правим анализ на проблемите и най-вероятно ще предявим претенции към изпълнителя, съгласно договора, за неспазване на графиците. Той подчерта, че досега не е платена и стотинка на изпълнителя на електронната система "Капш". Това съобщиха от пресцентъра на АПИ.
В момента гражданите могат да купят винетка по четири начина: от апарати за самотаксуване, сайта www.bgtoll.bg и мобилното му приложение, на каса в офисите на Областните пътни управления и на Мобилния оператор „А1". Вече се продава и на касите на „Easypay", като постепенно ще ги има в цялата страна. От следващата седмица поетапно ще се продават на каса и в големите вериги бензиностанции -,,ОМВ", „Петрол", „ЕКО", както и в клоновете на „Български пощи". До месец ще започне и продажбата през банкоматите на БОРИКА. Системата се разширява непрекъснато, съобщи инж. Глосов.
На ГКПП „Калотина" освен терминали за самотаксуване вече са оборудвани и работни места за продажба на е-винетки в брой на каса. Такива ще има и на „Кулата", на Дунав мост при Русе и на „Капитан Андреево". Апарати за самотаксуване са монтирани на пунктове „Отоманци", „Гюешево", „Капитан Андреево",,Дунав мост" - Русе, „Кардам", „Дуранкулак". Монтирани са устройствата и на „Станке Лисичково", „Златарево" и „Оряхово".
Хората с увреждания ще получават по-висока месечни добавки. Над 600 000 инвалиди имат право на нова помощ от началото на 2019 г. Размерът й зависи от процента на увреждане и е от 24 до 198 лв. В понеделник обаче, когато започва изплащането на пенсиите за тази година, повече от половината от хората с увреждания ще останат с намалени пари, предаде NOVA.
От 25 години Тихомир е непълно неподвижен. Мъжът остава прикован на легло след тежка катастрофа. Към пенсията си за инвалидност досега той е получавал и интеграционна добавка от 30 лв. Мъжът вече няма да ги получава. За сметка на това ще има право на нов вид месечна помощ, която ще бъде и в по-голям размер.
Проблемът е, че по-високата месечна добавка ще бъде преведена в средата на февруари. Тя ще се превежда от Агенцията за социално подпомагане. Според Тихомир това забавяне е можело да бъде избегнато.
Новата месечна помощ ще е между 24 и 198 лв. Тя ще зависи от степента на увреждане и линията на бедност, която през тази година е 348 лв. За да получават новата финансова помощ, хората, които досега не са вземали интеграционни добавки, ще трябва да подадат заявление до края на март в Агенцията за социално подпомагане.
Потреблението на ток през 2018 г. намалява с близо 3% въпреки ръста на икономиката. Противно на очакванията икономическото оживление през 2018 г. не успя да доведе до по-голямо потребление на електрическа енергия. Данните на Електроенергийния системен оператор дори сочат, че има спад в консумацията вътре в страната, което е важен сигнал за бъдещото планиране и развитие на електроенергийната система на страната. Защото ако тенденцията се запази, изграждането на нови мощности ще бъде неоправдано.
По-ниските пазарни цени на електроенергията в България спрямо региона обаче са стимулирали износа, който се увеличава с повече от 40%. Именно възможността за сделки зад граница е и причината да има лек ръст в производството на ток през 2018 г. Допълнителната енергия обаче е генерирана от водноелектрическите централи, докато дейността на АЕЦ "Козлодуй', ТЕЦ и ВЕИ намалява.
Обратна зависимост
Общоприетата теория от близкото минало твърдеше, че ръстът на БВП неминуемо води след себе си и по-голямо потребление на електроенергия. Това впрочем е и една от основните тези в доклада на БАН от 2017 г., с който управляващите мотивираха рестартирането на проекта АЕЦ "Белене" - колкото повече се развива България, толкова повече мощности ще й трябват.
Практиката обаче показва съвсем друго нещо. Консумацията на ток в страната през миналата година, когато БВП се очаква да расте с над 3%, намалява с 2.84% - от 39 701 776 до 38 574 877 мегаватчаса. На пръв поглед това може и да не изглежда значително, но реално става дума за почти 1.2 млн. МВтч, или точно половината от цялото количество зелена енергия за 2018-а. Измерено по друг начин, за производството на тези 1.2 млн. МВтч е необходима мощност от 140 МВт, която трябва да работи без прекъсване през цялата година. За сравнение, малките блокове на ТЕЦ "Марица изток 2" са с мощност 185 Мвт.
Какви обаче са причините за по-ниската консумация на ток? На първо място това е климатът - по-меките зими изискват по-малко отопление, а по-хладните лета - по-малко охлаждане. През 2018-а бяха изпълнени и двете условия. Друг важен фактор са енергоефективните технологии в индустрията и енергоспестяващите уреди. Термопомпите например могат да отдават 4-5 пъти повече топлинна мощност от използваното електричество. В бита пък печки, хладилници, перални, осветление и др. също стават по-ефективни, като влиянието им през следващите години ще се засилва поради по-дългия жизнен цикъл на старите уреди. Вероятно принос за по-малкото електропотребление има и санирането на жилищни сгради.
Важният износ
Спадът при вътрешното потребление през миналата година засега не е проблем за енергийната система на страната. Той е напълно компенсиран от износа на ток, който се увеличава с 41.7% - от 5 508 408 до 7 804 498 МВтч. Въпреки впечатляващия ръст обаче рекорд няма, тъй като в предишни години България е изнасяла по над 10 млн. мегаватчас.
Възможностите за износ на електроенергия зависят най-вече от цената на тока и причината за по-добрите резултати през 2018 г. са именно по-ниските цени на Българската независима енергийна борса спрямо тези в Румъния, Гърция, Сърбия и т.н. С развитието на свободния пазар обаче се очаква тези разлики да става все по-малки и съответно българската електроенергия да стане по-малко конкурентна от сега.
КТБ все пак възкръсна като обезпечен кредитор на "Елит петрол". С необичайно бързи действия за обичайното си темпо Софийският апелативен съд (САС) се намеси в делото за несъстоятелността на "Елит петрол" и практически възкреси КТБ като заложен кредитор на контролираната от Гриша Ганчев компания. С определение от 13 декември съдебният състав, воден от зам.-председателя на САС Бистра Николова, е отменил определението, с което Видинският окръжен съд спря поисканото от синдиците на фалиралата банка вписване. То се базира на поправката на депутатите от ДПС Делян Пеевски, Йордан Цонев и Хамид Хамид в Закона за банковата несъстоятелност, действаща със задна дата и даваща на синдиците права да възкресяват освободени обезпечения в периода от поставянето на банката под специален надзор до обявяването й в несъстоятелност.
Нещо повече, видинският съдия Васил Василев изпрати и преюдициално запитване до Съда на ЕС в Люксембург, с което моли за тълкуване дали новите текстове на Пеевски и компания не противоречат на правото на съюза. Именно на това основание той спира вписването, докато съдът не се произнесе. Апелативните съдии и длъжностните лица по вписванията към Търговския регистър обаче напълно са игнорирали висящия спор в Съда в Люксембург и с бързи действия възстановяват КТБ като заложен кредитор. Това създава сложен юридически казус доколкото банката към момента има залог, без да има признати вземания, тъй като кредитите на "Елит петрол" бяха погасени чрез прихващания. Те се оспорват в съда, но досега делата не са окончателно решени и синдикът на дружеството не е приел КТБ в списъка на кредиторите.
Форсирана хронология
Определението на Окръжен съд - Видин, предизвикало бурята, е от 3 октомври. Въпросното преюдициално запитване е изпратено на 15 октомври и делото в Съда на ЕС е образувано на 17 октомври. Оттогава следва относително затишие до началото на декември.
На 7 декември "Капитал" описа казуса в статия "Как в Люксембург ще четат Пеевски". През следващия уикенд последваха реакции във вестника на Пеевски "Монитор" и присъдружния сайт blitz.bg.
Още на следващия ден - 10 декември, САС образува дело по депозирана жалба от синдиците на КТБ срещу спирането на регистърното производство, чрез което банката в несъстоятелност се опитва да се върне като заложен кредитор. Делото е разпределено на съдия Бистра Николова, която от октомври 2017 г. завежда търговското отделение на САС, а през лятото на 2018 г. беше назначена за зам.-председател на съда по предложение на председателя му Даниела Дончева. Делото е разпределено автоматично на Николова като докладчик, като причината е, че във въпросния ден само тя и Дончева не се водят със 100% натовареност. Протоколът от разпределението е подписан от самата Николова.
Още 13 декември съставът, воден от Николова и включващ Милен Николов и Тодор Тодоров, се произнася с окончателно определение, отменящо това на Видинския окръжен съд. То е изпратено до Агенцията по вписванията.
И така на 17 декември в Търговския регистър КТБ е възстановена като заложен кредитор на "Елит петрол".
Мъгла обвива борбата с мръсния въздух. В мъгла е обгърнат отговорът на въпроса какви конкретни мерки ще вземат седемте общини, одобрени за европейско финансиране в борбата срещу замърсяването на въздуха от битовото отопление, показа проучване на "Труд".
Местните управи на Пловдив, Бургас, Видин, Димитровград, Монтана, Смолян и София тепърва ще правят проучвания какви са най-добрите варианти за намаляване на фините прахови частици с индекс 10, които са най-опасни за здравето и живота на хората.
Между общините ще бъдат разпределени 111 442101 лева по Приоритетна ос 5 на Оперативна програма "Околна среда" (ОПОС) - "Подобряване на качеството на атмосферния въздух".
Кметствата са избрани по определени критерии, като основните бяха да е налице действаща програма за борбата срещу смога и определени наднормени нива на мръсен въздух. 17 общини не бяха одобрени за финансиране, а седемте трябва да подпишат договори с Управляващия орган (УО) на ОПОС към Министерството на околната среда и водите. Спуснатите от там изисквания са, че стратегиите на общините срещу смога трябва да са на два етапа. Първият е проучвателен - тоест да се набележат конкретните мерки, на които всяка местна управа ще заложи. Но и мерките са ограничени. Старите печки на твърдо гориво (дърва, въглища), могат да се сменят с такива на пелети или друг вид биомаса, уреди на ток (климатици), или избраните домакинства да бъдат включвани към мрежи на парно или природен газ, където има такива.
Проблемът е, че в парите от Брюксел е заложено присъединяване към газоразпределитени или топлофикационни мрежи само, ако до сградата има тръби. Дори и тогава това е най-скъпата част.
Много скъпо за България излиза и отоплението на пелети - ако на дърва едно семейство може да изкара зимния сезон с около 600 лева, то с пелетите сметката отива на 1500 лв. Нужно е и отделно помещение, където да се складират.
12% от БГ фирмите със забавени плащания. Дванадесет процента от фирмите у нас се оплакват от забавени плащания. Това показва статистика на Евростат за 2017 г. Този показател поставя страната ни в средата на класацията, като най-много фирми имат същите затруднения в Италия (20%), докато в Румъния процентът на забавени плащания е само 4%.
Една четвърт или 25% от мениджърите, които са стартирали фирми у нас, не изпитват затруднения. За разлика от нас 41 % от фирмите във Великобритания не изпитват затруднения, а в съседката ни Румъния процентът достига 28%. В другия полюс се нареждат Италия, където всяка десета фирма е ок, за сметка на другите девет, и Гърция, където делът на фирмите без затруднения е 8%.
Останалите български предприемачи се оплакват най-много от периоди, в които нямат достатъчно работа и клиенти (21%), административна тежест (9%). По-малък дял имат моменти на тежки финансови киризи (5%) или се оплакват от липса на достъп до финансиране (4%). Единствената категория, в която самонаетите българи не се оплакват, е липса от достъп на доходи по време на болест, което показва, че данчъно-осигурителните ни политики нямат липси, за разлика от други европейски държави.
Данните показват, че самонаетите хора в Европа за 2017 г. достигат 33 милиона. Най-голям дял от тях (23%) са имали подходяща възможност, за да стартират бизнес. Само 16% продължават семейния бизнес, а други 15% го правят заради практика.
Гъвкавото работно време е причина за 11 % от европейците да стартират бизнес, а същият дял хора не намират достатъчно добра работа и това е мотив да основат своя фирма.
Всяка трета нова пенсия е инвалидна. Пенсионната реформа продължава да оказва ефект най-вече върху хората с най-голям принос към общественото осигуряване. По-малко хора успяват да се пенсионират по общите условия, но една трета от новите пенсии продължават да бъдат инвалидни, а все повече търсят начин да излязат в пенсия предсрочно. Това става ясно от последния анализ на Националния осигурителен институт за новоотпуснатите пенсии.
През първите шест месеца на 2018 г. в пенсия са излезли 46 461 българи, със 7.8% по-малко, отколкото през същия период на 2017 г. От тях обаче само 23 937 са с лична пенсия за осигурителен стаж и възраст. При хората от масовата трета категория, които са излезли в пенсия по общите условия, намалението е с 9.7% спрямо същия период на 2017 г. Те са едва 18 151 от всички нови пенсионери. Това са хората, за които възрастта и стажът за пенсия растат всяка година, като през 2018 г. за жените бяха необходими навършени 61 г. и 2 месеца и 35 г. и 6 месеца стаж, а за мъжете - навършени 64 г. и 1 месец и 38 г. и 6 месеца стаж.
След бума на нови пенсионери в сектор "Сигурност" ситуацията при тях се нормализира. В пенсия са излезли само 492-ма души от тази категория, което е 2.2 пъти по-малко, отколкото през първото полугодие на 2017 г. (1094). Това обаче си има обяснение - за тях в края на миналата година изтече преходният период за пенсиониране по старите, по-благоприятни условия. От 2016 г. за военни, полицаи и т.н. за първи път беше въведена минимална възраст за пенсия и това доведе до бум на "млади" пенсионери от силовите ведомства. Повечето обаче побързаха да се пенсионират още в първата година на гратисния период.
Обратната тенденция се наблюдава при хората, които се решават на предсрочно пенсиониране. Техният брой остава малък на фона на общата статистика, но пък увеличението им е значително - с 18.8% спрямо първите шест месеца на 2017 г. Предсрочно са избрали да излязат в пенсия 1499 души, а недостигащият им стаж е средно 10.5 месеца. Срещу това те получават намалена пенсия.
При инвалидните пенсии, които са трън в очите на управляващата коалиция, също има намаление, но по-малко - 5.3%. Тези пенсии обаче стабилно остават около една трета от всички новоотпуснати лични първи пенсии - за първото полугодие на 2018 г. са 34.7%, а за същия период на по-миналата година бяха 34%. От януари до края на юни миналата година 13 906 лица са получили лични пенсии за инвалидност поради общо заболяване.
Шофьори, строители и инженери ще са най-търсени през 2019 г. Хроничният недостиг на работна ръка у нас се задълбочава, гладът за кадри и през 2019 г. ще е най-голям в София, Пловдив, Варна и Бургас, а най-много ще се търсят не програмисти и мрежови специалисти и компютърни техници, а шофьори, строители, продавачи и готвачи. Това е картината, очертана от мащабно проучване на Агенцията по заетостта сред бизнеса. Като цяло две трети от работодателите у нас искат да наемат хора през тази година, като само в София фирмите са готови да "глътнат" 83 хиляди души. В същото време едва 3% от фирмите смятат да правят съкращения.
Агенцията е изследвала какво е търсенето на кадри в две основни групи професии. В първата група са такива, които изискват високо образование или специфична правоспособност. Именно в нея най-много свободни места се очертават за шофьори, инженери, здравни и просветни работници. В другата група професии най-голям глад ще има за оператори на машини, продавач-консултанти, шивачи, строители и готвачи. Така през 2019 г. фирмите ще търсят повече от 1000 работници, които да работят с машини. Ще са нужни и над 5600 професионални шофьори за всички видове транспорт - леко- и тежкотоварен, пътнически, международен, селскостопански и др. Касиерите и охранителите също лесно ще си намерят работа.
Любопитно е, че според проучването владеенето на български език става важен фактор за наемане на работа наред с чуждите езици и компютърните умения. Фирмите ценят все повече хора, които са инициативни, предприемчиви, дисциплинирани, способни да работят под напрежение и готови да учат.
След три години
Според анкетата след три години работодателите ще имат нужда от почти 30 000 специалисти с висше образование. Най-много ще се търсят инженерите по електротехника, електроника и автоматика, следвани от машинните инженери, специалистите по информатика и компютърни науки, комуникационна и компютърна техника. Най-трудно ще си намират работа юристите и химиците. Популярните направления като „Икономика", „Администрация и управление" и „Туризъм" са в средата на класацията. Средните специалисти също ще бъдат много търсени в следващите 3 години. В 40 професионални направления ще има нужда от над 81 000 работници с такава подготовка. Над 9 хил. нови работни места се очертават в производството на текстил, облекло, обувки и кожа.
340 телефонни терористи отиват на съд за година. Близо 340 телефонни терористи, които подават фалшиви сигнали до тел. 112 отиват на съд всяка година. Те най-често получават като наказание общественополезен труд или глоби между 2000 и 5000 лева. Това показва проверка на „Монитор" в различни съдебни решения на осъдени по чл. 326 ал. 1 от Наказателния кодекс, който гласи, че „който предава по радио, телефон или по друг начин неверни повиквания или заблуждаващи знаци за помощ, злополука или тревога, се наказва с лишаване от свобода до две години или с поправителен труд".
До момента обаче случаите на пратени в затвора са единични. Повечето провинили се сключват споразумение с прокуратурата и получават наказание „общественополезен труд". В зимните месеци телефонните терористи са наказвани да хващат лопатите в помощ на снегопочистващите фирми, а лятно време метат и почистват, след като ги изпратят да правят уборки на градинки и улици. Така например жена от Радомир, която се обадила, че искат да я изнасилят няколко мъже и да я убият, ще трябва да почиства няколко седмици пред блока си.
Причината е, че целият ресурс на полицията бил вдигнат, за да я защити, докато тя просто си седяла на кафе с приятелката си.
Мъж от Ивайловград пък ще помага в близка община с боядисването на детските площадки, защото над 11 пъти потърсил помощ от полицията за измислено отвличане. До постановяването на присъда се стига, след като се подаде неистински сигнал до спешния телефон 112. Най-напред той трябва да бъде регистриран и подаден до съответната областна дирекция или районно на МВР. Едва когато екипите реагират и установят, че обаждането е било неистинско, тогава се преценява дали да се търси отговорност на човека, който го е подал. Това става, след като събраните материали се изпратят до съответната прокуратура. Според данни на МВР всяка областна дирекция праща по един сигнал месечно до прокуратурата. Това са около 30 сигнала на месец или 360 годишно. Не всяко разследване обаче стига до съда. Често самото държавно обвинение предлага да се освободи от наказателна отговорност обвиняемият.
Последният такъв случай е от Стара Загора. Делото е с номер 1145 от 2018 година. Според записаното в материалите млад мъж заседнал сам да пие. Имал две цели бутилки с домашна ракия и още половинка, която му останала от предния ден.
Запрянов: Офертата за F-16V е най-добрата. Офертата за самолетите F-16V е най-добрата. Това коментира зам.-министърът на отбраната Атанас Запрянов пред БНР по повод процедурата за избор на нов изтребител.
По думите му тя е напълно завършена, а самолетите се предлагат окомплектовани. Тази седмица темата трябва да се обсъжда в МС, а след това НС трябва да дадe мандат на военното ведомство, заедно с това на финансите, икономиката и на външните работи да започнат преговори с американското правителство. Запрянов разясни, че едва на по-късен етап ще има разговори с фирмата „Lockheed Martin", която предлага на страната ни F-16.
"Смятаме, че ако постигнем с американците обещаното намаление, българската армия ще получи технологично поколение самолет и част от оръжейните му системи, и оръжията му ще бъдат от пето поколение - те са същите, каквито са на Ф-22 и Ф-35", аргументира се той. По думите му така България ще има същото качество на своята бойна авиация, каквото и Гърция, която също ще мигрира техните F-16 до блок 70, на Румъния и почти на Турция. Запрянов разясни, че за да се вмести офертата в бюджета ни от 1,8 млрд. лв. е достатъчно САЩ да намали стойността ѝ с няколко процента.
Междувременно президентът Румен Радев за пореден път коментира процедурата за избор на изтребители, като определи конкурса за опорочен и удар върху страната, европейските партньори и американската страна.
Още по темата:
Икономическият печат на 4 януари 2019 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |