Снимка: Архив infostock.bg
Варна преди София в класация за качеството на живот. Варна се оказва преди София в световна класация за качеството на живот, която се изготвя два пъти годишно от сайта Numbeo.com. Той подрежда общо 226 града по света по 9 критерия, като оценките се правят от потребителите на сайта.
Според общата оценка столицата ни е на 159-о място пред градове като Будапеща, Букурещ, Белград, Рим и др. Варна е на 141-о място.
София има много прилични резултати за трафика заради сравнително малкия престой в задръствания, по цени на стоките и на имотите. По някои от тези критерии тя се класира дори на 25-о и 30-о място. Добри са резултатите на София и за качеството на здравеопазването и сигурността. Това, което дърпа резултата й надолу, е замърсеността на въздуха.
Варна се е класирала по-нагоре, тъй като оценките й по повечето критерии съвпадат с тези на София, но замърсяването на въздуха в морската ни столица е оценено като далеч по-малко, отколкото в София.
Пловдив, който до миналата година също присъстваше в тази класация, този път е изпаднал от нея.
В първата десетка на класацията присъстват само австралийски, американски и швейцарски градове. На първо място е столицата на Австралия Канбера, а в топ 10 са още Аделаида, Брисбейн, новозеландската столица Уелингтън, също така Цюрих и Айндховен. Всички те имат равни на София или дори по-лоши резултати по критерия престой в задръствания, но по всички останали имат много по-високи оценки. Освен Айндховен другите европейски градове на челни места са Копенхаген и Виена.
Министър ще разрешава дейности, не на строитество, в защитени зони по Натура 2000. Сегашната забрана за дейности в защитените зони по Натура 2000 може да бъде заменена от по-меки мерки - ограничения или препоръки за постигане на целите на защитената зона, по преценка на министъра на околната среда и водите. Тази възможност се дава с промяна на Закона за биологичното разнообразие, която е пусната за обществено обсъждане от Министерството на околната среда и водите.
Мотивът на министерството е, че Директивата за местообитанията никога не е изисквала от страните членки в защитените зони да се въвеждат тотални забрани. "Практиката показва, че подобна политика по-скоро създава негативно отношение у заинтересованите страни към природозащитата", се посочва в мотивите. От МОСВ посочиха пред "24 часа", че изискването на директивата е просто да се вземат мерки за недопускане на влошаването на състоянието на местообитанията.
Например освен забраните за строителство в много Натура зони в Североизточна България сега там има и забрана за дълбока оран на земята, за трайни насаждения и т.н.
Освен това в закона се създава възможност зоните по Натура 2000 да не са вечни - те ще могат да се преразглеждат, когато се появят нови научни данни или когато се открие, че параметрите на зоната са определени въз основа на грешки в научните данни или изследванията, по които е определена зоната. Друга важна промяна е, че първичните данни за местообитанията на птици и животни, въз основа на които се определя дали една зона ще е под закрилата на Натура 2000, или не, вече ще са притежание на МОСВ.
Гигантски сом връща надеждата на дунавските рибари. Огромният сом, хванат край Русе разбуни рибарите по течението на Дунав от Видин до Силистра и тъгата им по гигантските моруни. „Това си е жив късмет и то невиждан. По това време - насред зимата и то при ниски води, рибата в реката е кът. Едва хващаме по някой дребосък, какво остава да измъкнеш такъв гигант!, коментират рибарите в Ломско.
Късметлиите Димитър от Пиргово и приятелят му Стефан Тодоров от Русе излезли за риба на 31 декември и хвърлили мрежата си в района на Дунав мост, съобщава „Русе медиа". Още в първите минути мрежата потънала и мъжете видели огромния сом, който с мъка извлекли. Само главата на гиганта се оказала около половин метър, а на кантара чудовището, дълго 2,78 м, заковало 138 кг.
„Толкова голяма риба по това време е направо чудо!", казва 63-годишният Николай Станев - Кольо Попа от село Долни Цибър. А той кръстосва голямата река от десетилетия. През 1998 година е извадил от Дунав 106 кг сом, а през 2005година 154 кг мустакат гигант.
През последните месеци обаче реколтата на мъжете с мрежи е доста слаба.
Преди моруните бяха златна мина.„Една моруна - тежка 200-250 кг, пълна с хайвер беше като шестица от тотото. Месото и се продаваше на добра цена, а хайверът вървеше само във валута.", спомнят си старите рибари. След влизането в Евросъюза ловът на моруни с мрежи и кърмаци беше забранена. Сега сомовете са разрешени за улов гиганти в голямата река.
Конфискуваният в Бургас либийски танкер вкара България в международен конфликт. Либия ще задържа всеки български кораб, влязъл в нейните пристанища. Новината за заформилия се международен скандал беше разпространена от "24 часа" и по-късно от други български медии.
Корабната война между България и Либия се заформи, след като "Морска администрация" и Гранична полиция са съдействали на частен съдебен изпълнител за конфискуването на кораб, собственост на либийската държавна корабна компания G.N.M.T.C. Случаят беше описан подробно в "Биволъ" миналата седмица.
Според сайта либийският танкер BADR е бил арестуван на пристанище Бургас през ноември 2017 г., след като "Булгаргеомин Лтд." ДЗЗД е представил фалшива морска ипотека върху плавателния съд за обезпечаване на вземания на фалиралата държавна компания "Булгаргеомин" ЕАД. Няколко съдебни решения обявяват ареста му за неправомерен, като последното от Върховния административен съд идва дни след като корабът обаче вече е със сменен собственик, флаг, екипаж, име и е изведен в международни води.
От Министерството на транспорта коментираха пред "Капитал", че официална информация за заповедта за задържане на български кораби от либийска страна не е стигала до тях. От Министерството на външните работи не отговориха на въпросите на "Капитал".
Да си вземеш танкер
Историята датира от 1992 г., когато държавната соц компания "Булгаргеомин" предявява претенции срещу срещу либийската морска компания за около 9 млн. долара.
В наши дни в България се появява обединението от 3 компании "Булгаргеомин Лтд." ДЗЗД, което включва фирмите "Тектона" с 50% и "Моран Трейд" и "Моран Уест" с по 25% на Венцислав Кръстев, на когото са прехвърлени в началото на 2018 г. Обединението било купило вземане на държавната "Бугаргеомин", която е в несъстоятелност, пише "Биволъ", като по документи това се е случило през 2013 г. от синдик Христина Стаматова, бивша квесторка на КТБ. Към 2013 г. "Булгаргеомин Лтд." ДЗЗД е представлявано от Димитър Йосифов Борисов, управител на фирмата за чистота "Титан - АС", и Костадин Борисов Анакиев.
Българското обединение пусна становище в понеделник, в което обясни защо има право на тези вземания. "На 01.04.1995 г. първоинстанционият съд в Триполи се произнесе по делото от 1992 г., осъждайки Либия да заплати сумата от 1 138 942 либийски динара заедно със законно установената лихва в размер на 5% годишно до пълното погасяване на задълженията. По силата на договор от 2013 г., подписан от синдика на държавното предприятие "Булгаргеомин" ЕАД Христина Иванова Стаматова, дружеството бе приватизирано, като всички активи, имуществени права, търговска марка и ноу-хау на дружеството станаха собственост на "Булгаргеомин Лтд." ДЗЗД", пише в становището на компанията.
Компанията твърди, че повече от 5 години прави опит за събиране на дължимите вземания и са "правени десетки срещи с високопоставени лица на либийската държава". Още през 2003 г. дружеството "Булгаргеомин" ЕАД е изгонено неправомерно от Либия, твърди наследникът му. "С това си действие либийските власти лишиха "Булгаргеомин" ЕАД от възможността му да се защитава по правен и съдебен ред на територията на либийската държава", продължава становището.
MTG се отказа да продава "Нова тв" на Петр Келнер. Шведската компания Modern Times Group (MTG), която е собственик на "Нова тв", обяви, че е решила да прекрати споразумението си за продажба на телевизията на чешкия инвестиционен фонд PPF на Петр Келнер.
Решението идва, след като през лятото КЗК със спорни аргументи не разреши сделката, а съдът сякаш умишлено проточи първото гледане на казуса за май тази година. Реално управляващите не харесаха Петр Келнер за собственик на една от двете най-гледани телевизии.
Сега от MTG обясняват, че започват преговори за продажба с други заинтересовани. По информация на "Капитал" интересът при събирането на оферти преди близо година е бил слаб - само три окончателни предложения, като с по-ниска цена от тази на Келнер са били гръцки и унгарски кандидати.
Шведският отказ
"Прекратяването на договора с PPF Group е следствие от решението на българската Комисия за защита на конкуренцията (КЗК) да отхвърли предложената продажба на PPF, както и изтичането на удължената крайна дата по договора за покупко-продажба", се казва в изявлението на MTG. От компанията уточняват, че са влезли в разговори за продажбата на "Нова" с други заинтересовани компании.
От MTG обясняват, че очакват до март тази година да приключи разделянето й на две компании - MTG и NENT Group. "Нова" ще остане част от MTG до приключването на продажбата. "Нова броудкастинг груп" е 95% собственост на MTG, а регистрираните в Люксембург източноевропейски медийни холдинги притежават останалите 5%.
На официалния сайт на MTG пише още, че компанията е договорила кредитна линия в размер на 1 млрд. шведски крони от банка Nordea, което ще осигури допълнително финансиране за MTG след разделянето и листването на борсата на Nordic Entertainment Group (NENT Group) през първото тримесечие на 2019 година.
MTG влезе в България през 2007 г. чрез придобиването на Balkan Media Group, която управлява телевизионните канали Diema. През 2008 г. MTG купи "Нова". В България основният конкурент на "Нова тв" е bTV.
Миналата година PPF Group приключи придобиването на телекомуникационните активи на норвежкия мобилен оператор Telenor в България, Унгария, Черна гора и Сърбия при оценка от 2.8 милиарда евро.
Търговци на горива плашат с протест на „жълти жилетки" и у нас. Блокада на границите и протест с жълти жилетки в различни градове готвят през тази седмица от Националното сдружение на търговците и превозвачите на горива. Близо 100 фирми, които членуват в сдружението, настояват за спиране на спорния закон за горивата, който трябва да влезе в сила в края на януари. Според тях той ще изхвърли зад борда голяма част от сегашните участници в петролния бранш и ще доведе до монопол в търговията с горива, а оттам и до неизбежно повишаване на цените.
"Поръчани са над 1000 жълти жилетки. Те ще носят надписи "Национално сдружение на търговци и превозвачи на горива" и "Лобистките закони ни убиват", заяви Симо Симов, говорител на сдружението.
Проектът за нов Закон за административното регулиране на икономически дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, както е цялото му наименование, бе внесен през март от депутати от почти всички политически партии начело с Емил Димитров-Ревизоро от "Обединени патриоти". Той е и председател на комисията за борба със сивата икономика - водеща за приемането на закона. В мотивите бе записано, че основна цел е да се изсветли пазарът на горива в България. На практика обаче той ще доведе до ограничаване на конкуренцията в полза на големите компании от Българската петролна и газова асоциация начело с "ЛУКойл България". Приемането на закона бе съпроводено от редица протести на останалата част от бранша. Някои от недоволните, например едрите зърнопроизводители, които ползват ведомствени бензиностанции, успяха да отхлабят първоначално предвидените ограничения.
Собствениците на малки бензиностанции и на пунктове за пълнене на бутилки с пропан-бутан обаче продължават да търсят подкрепа за спиране на закона. Според новите разпоредби те трябва да отговарят на по-високи изисквания за капитал, да правят допълнителни банкови гаранции и да приспособят помещенията си според нови правила, които за повечето фирми са непосилни. Затова сдружението ще иска от омбудсмана да атакува закона пред Конституционния съд. "Условията в него са поредна бариера за навлизането и оставането на пазара. Този закон е обида за всеки средноинтелигентен човек в страната", заяви вчера Пламен Стоянов от ръководството на Националното сдружение на търговците и превозвачите на горива.
Пощи и бензиностанции се включват „поетапно" в продажбата на винетки. Драмата с електронните винетки продължава.
На фона на гръмките обещания на властта за лесно плащане на пътните такси - по много начини и от много места, задействането на мрежата от "точки" става бавно и ще отнеме време.
От "Български пощи" съобщиха, че във вторник по обяд започват да продават е-винетки, но това ще стане "поетапно". Засега не е ясно кои са пощенските станции, в които първо ще бъдат готови да обслужат шофьорите, и кога ще бъдат включени всички клонове на държавното предприятие.
След фалстарта на новата система от понеделник винетки трябваше да се продават и в големите бензиностанции на каса, както и да има на разположение работещи терминали за самотаксуване. В неделя шефът на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) Светослав Глосов обеща, че пътните такси ще могат да се плащат на над 4500 места.
Вчера само една от големите вериги бензиностанции в страната (Shell) отговори на в. "Сега" и обяви, че в много от обектите им има терминали за продажба на винетки. Не е ясно обаче къде по бензиностанциите е възможно човек просто да отиде на касата и да плати. Едва в събота е започнало включването на касите на Easypay към тол системата. От Нова година телекомът А1 усилено се рекламира като продавач на е-винетки - чрез мобилно приложение и на каса.
Заради гафовете с е-винетките в събота по разпореждане на премиера Бойко Борисов, с постовете си се разделиха директорът на Националното тол управление Антон Антонов, Веселин Давидов - член на АПИ, и Радослав Николов, съветник на регионалния министър.
Часове преди да бъде свален от поста, Антонов бе категоричен, че "скоро" терминали ще има на всички гранични пунктове. Вчера стана ясно, че при Дунав мост 2, на границата с Румъния, все още няма устройства за електронни винетки. Причината - техниката не била освободена от митницата.
Четири терминала за продажба на електронни винетки има на граничния пункт „Дунав мост" в Русе. Устройствата са били доставени в ранния следобед в петък, съобщава местна медия.
Центрове за инвалиди без рампи и логопед. Дневни центрове за деца с увреждания не разполагат с рампи за инвалидни колички, рехабилитатори и логопеди. Това показват резултатите от проверките на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), предоставени на „Монитор".
Инспекциите на специализираните институции бяха разпоредени от премиера Бойко Борисов след среща с хората с увреждания през лятото, на която те се оплакаха, че услугите не са на ниво. Освен липсата на рампи, в някои от сградите на центровете няма и парапети за подпомагане на трудноподвижните подрастващи, показали проверките. Проблем с достъпната среда е установен в 5 от всички 92 специализирани институции в страната. На места инспекторите са констатирали и липса на уединение на децата при къпане, както и невъзможност вратите на тоалетните, ползвани от малчуганите, да се отварят от персонала при произшествие.
В 3 от дневните центрове пък изобщо не били предвидени логопеди, рехабилитатори и психолози, а в други два числеността на персонала не била съобразена с ползвателите на услугата. Поради липсата на физеотерапевти и рехабилитатори, в някои от центровете невролози или лекари с призната специалност по психиатрия назначавали рехабилитацията на децата.
По закон всяка от специализираните институции е задължена да има педагог, логопед, психолог, детегледач, рехабилитатор и социален работник. Наемането на квалифицирани специалисти в част от центровете обаче се оказва почти невъзможна мисия. „В някои дневни центрове се наемат външни специалисти на граждански договор с цел удовлетвореност на нуждите. Обикновено става дума за педагози, психолози, ерготерапевти, музикотерапевти. За някои от децата в дневните центрове пък психологичната и логопедичната подкрепа се осигурява в сродни социални или образователни услуги", коментираха от Агенцията за закрила на детето пред „Монитор".
Служителите в проверените центрове споделили пред инспекторите още, че има нужда от специалисти, които умеят да работят с деца аутисти, защото те не се чувствали подготвени, а броят им с всяка година нараствал. Именно осигуряването на обучение на персонала в част от специализираните институции е друго констатирано нарушение при проверките им. Сред заключенията на инспекторите е и че не може да бъде осигурена подготовка за трудова дейност на децата с увреждания, защото в страната ни нямало специалисти, които да оценят потенциала им. Затруднение с набирането на персонал за центровете се наблюдава не само в големите градове, но и в малките населени места, като най-сериозен е проблемът със социалните работници, психолозите, логопедите и трудотерапевтите. Текучеството в областите Пловдив, Бургас, Хасково и Смолян се дължи на икономически добре развития пазар на труда. Причината е, че специалистите се насочват към сфери с по-добро заплащане, обясниха ДАЗД. В малките населени места, като селата Асеновец и Добромирци и градовете Ракитово, Ивайловград и Панагюрище, пък изобщо нямало специалисти, с които да бъдат обезпечени центровете. В нито един от центровете не е констатиран проблем по отношение на осигуряването на здравословно хранене и оказване на първа долекарска помощ, уточниха от агенцията.
Още по темата:
Икономическият печат на 7 януари 2019 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |