Снимка: Архив infostock.bg
Шефът на Световната банка си тръгна заради Тръмп. Кристалина Георгиева c шансове да я оглави за постоянно. Шефът на Световната банка Джим Йон Ким си тръгва от поста заради сериозни разногласия с американския президент Доналд Тръмп. Това твърдят няколко независими източника, запознати с актуалната ситуация във финансовата институция.
За оттеглянето на Ким бе съобщено в понеделник, а постът му, засега временно, се поема от Кристалина Георгиева, която е главен изпълнителен директор на банката. Ким е информирал служителите на Световната банка в имейл, че напуска на 1 февруари - 3 години преди да изтече мандатът му, за да се присъедини към частна компания, фокусирана в инфраструктурни инвестиции в развиващите се страни.
По негласно споразумение между световните сили шефът на МВФ се излъчва от Европа, а този на Световната банка е номинация на САЩ. Поради това Джим Йон Ким - лекар по образование, бе избран през 2012 г. начело на банката.
Номинацията му дойде от тогавашния американски президент Барак Обама. "Време е експерт по въпросите на помощта за развитие да оглави най-голямата организация в тази сфера. За тази задача няма по-квалифициран от доктор Джим Ким", каза тогава Обама. Самият Ким заяви, че цял живот се е опитвал да разрешава социални проблеми по света.
Въпреки че не се е стигало до публични сблъсъци, оказа се, че разногласията му с Тръмп са значителни.
Темата за бежанците е едно от големите разминавания помежду им. Според лансираната от Ким политика всички световни сили трябва да обединят усилия, за да им се помогне.
"Трябва да започнем да инвестираме в ново бъдеще на Близкия изток и Северна Африка. Не можем да продължим да правим това, което правихме досега", заявява Ким и подчертава, че 15 милиона души в Близкия изток са били принудени да напуснат домовете си.
Световната банка и Ислямската банка за развитие дори обмисляха възможността да предлагат заеми на страни, изпаднали в кризи, предизвикани от масовото бягство на хора от Сирия.
Политиката на Тръмп относно бежанците е противоположна и той е настоявал Световната банка да използва финансиране, за да остават те в страните си, а не да емигрират.
Тристранката се събра за цената на тока, след 3 часа се стигна до отлагане на закона за горивата. Националният съвет за тристранно сътрудничество се събра извънредно във вторник, за да обсъди цените на тока за бизнеса след значителното поскъпване в края на миналата и началото на тази година.
В заседанието участваха АИКБ, КРИВ, БСК, КТ "Подкрепа", КНСБ, както и половината кабинет -вицепремиерът Томислав Дончев, министрите на енергетиката Теменужка Петкова, на финансите Владислав Горанов, на икономиката Емил Караниколов, на труда Бисер Петков, шефовете на парламентарните комисии по икономика и енергетика Петър Кънев и Делян Добрев. Присъстваха и шефът на КЕВР Иван Иванов, както и тези на БЕХ, НЕК, ЕСО и енергийната борса.
Синдикатите и работодателите поискаха мерки от държавата, тъй като поскъпването на тока щяло да доведе до поскъпване на стоки и инфлация.
Иван Иванов обяви за спекулации твърденията, че токът за потребителите ще поскъпне с 15-20%. От КЕВР заявиха още, че дадените им вече правомощия са достатъчни, и отхвърлиха препоръките на синдикатите за увеличаването им.
Според Владислав Горанов енергийната борса работи успешно, но при нисколиквиден и плитък пазар потенциалните възможности за опити за манипулации били реални.
Той допълни, че има и някои регулаторни решения, които могат да облекчат работата на борсата. Те били свързани с ангажимент ЕРП-та да купуват през борсата, но в момента те нямали стимул да го правят. Горанов бил готов да обсъди конкретни предложения за подобряване на работата на енергийната борса.
Въглеродните квоти бяха друга тема, обсъдена от тристранката. Петкова увери, че не е спирано да се работи по въпроса. Тя изрази готовност да се дадат държавни помощи на индустрията за компенсиране на въглеродните емисии.
Енергийният министър заяви още, че във вторник е изпратила интегриран план до ЕК, който ще съответства на Енергийната стратегия на България до 2030 г. Основният акцент в плана е запазването на мощностите от въглищните централи.
В него е заложено и увеличаване на дела на възобновяемите ни енергийни източници в крайното брутно потребление до 25%.
След 3 часа дебати до конкретни решения как да се укроти цената на тока за бизнеса, за да няма поскъпване, не се стигна, затова синдикатите поискаха нова среща - този път с премиера Бойко Борисов.
А икономическият министър Караниколов обяви, че ще предложи влизането в сила на закона за горивата да се отложи с 6 месеца. Той трябваше да действа от 28 януари.
150 000 гласа и си в Брюксел със 150 000 евро годишна заплата. Около 150 000 гласа ще осигурят на партиите участие в разпределянето на евромандатите, прогнозира пред „Труд" експертът по избори проф. Михаил Константинов. Според него този път активността ще е по-висока от тази през 2014 г., когато гласуваха 2,3 млн. българи. Годишната заплата на евродепутат е около 150 000 евро. Проф. Михаил Константинов обясни, че според него в следващия европарламент ГЕРБ отново ще имат шестима представители, БСП - петима, ДПС -трима, патриотите - двама и градската десница - един. В момента в Брюксел ГЕРБ имат шестима депутати, БСП - четирима, ДПС - четирима, коалицията ББЦ-ВМРО-ЗНС-Гергьовден - двама, а разпадналият се Реформаторски блок - един.
Интригите около водачите на листите започнаха още през есента. Най-публични станаха споровете и подмолните номера в левицата и при патриотите. В БСП шумът е около това, дали председателят на ПЕС и бивш лидер на социалистическата партия, Сергей Станишев отново ще бъде начело на червената листа. Разминаванията между Станишев и сегашния председател Корнелия Нинова са една от най-коментираните теми в партията. Преди Нова година се пусна слух, че в критериите за участие в листите за европарламент Нинова ще включи и отношение към Истанбулската конвенция, която бе повод за разнобоя й със Станишев. Шефът на ПЕС настояваше БСП да подкрепи конвенцията, а Нинова и ръководството на левицата останаха твърдо против.
Според леви стратези едва ли председателката на социалистическата партия щяла да стигне до това, да отстрани Станишев от водаческото място в листата. Ако това се случело, гласовете в БСП щели да се разцепят и това щяло да се отрази пагубно на резултата. На заседанието на червения конгрес на 26 януари се очаква да станат ясни критериите за участие в листите за европарламент. Социалисти коментираха пред „Труд", че на никой от сегашните червени депутати в Брюксел не му се тръгва оттам. Деница Златева и Кристиян Вигенин също гледали към Брюксел. Очаквало се през март в Националния съвет да постъпят поне 50 имена на номинирани за листите. По устав в БСП именно пленумът определя водача и реди листата, според получените гласове.
Поскъпва стажът за пенсия. Българите, на които не им достига стаж за пенсия, вече ще плащат повече, ако искат да си купят осигурителен стаж, съобщават от Националния осигурителен институт.
От 1 януари размерът на вноската за един месец стаж става 110,88 лв. при 100,98 лева през миналата година.
Причината е повишаването на минималната работна заплата от 510 на 560 лева през 2019 г. Размерът на вноската се изчислява с процента, определен за фонд "Пенсии" за родените преди 1 януари 1960 г., който за 2018 г. и за 2019 г. е 19,8%, от минималната заплата.
Задава се нов хаос - смяната на касовите апарати. След хаоса с винетките се задава нова драма, която може да доведе до блокиране на работата на стотици хиляди фирми в страната - поредната смяна на касовите апарати и софтуера за управление на продажбите. Вчера Националната агенция по приходите (НАП) предупреди търговците да побързат с подмяната. ИТ специалистите обаче твърдят, че дадените срокове са прекалено кратки и масово търговците няма да бъдат подготвени за тях.
Спорът идва на фона на продължаващите вече четвърти месец консултации между НАП и производителите и внедрителите на въпросния софтуер заради множеството неясноти в новите изисквания в наредбата за фискалните устройства. "Сроковете са изпълними, ако не се чака последният момент. Важно е всеки търговец да се свърже с производителя на софтуера и да обсъдят техническите изисквания и необходимите промени", посъветва Пламен Димитров, заместник изпълнителен директор на НАП.
Регистрираните по ДДС търговци имат 80 дни да направят това, тъй като срокът е до 31 март. За фирмите без ДДС регистрация срокът е до края на юни 2019 г. За повечето от фирмите това означава да купят нови касови апарати, което ще коства на бизнеса най-малко 120 милиона лева.
Промените бяха направени през септември м.г. в наредбата за фискалните устройства, като преди това бяха приети и изменения в Закона за ДДС. Целта на финансовото министерство и НАП е да се спрат опитите за укриване на обороти и избягване на плащането на данъци чрез издаване на фиктивни касови бележки и избирателно отчитане на продажбите. От 1 април тази година се забранява едновременната употреба на касов апарат и софтуер за управление на продажбите, без те да са свързани помежду си. Освен това софтуерът не може да бъде използван от търговците, ако не е получил одобрение от НАП за съответствие с новите изисквания. Въвеждат се и нови изисквания към касовите апарати - всяка бележка трябва да има отпечатан QR код и данните за нея да се подават към сървърите на НАП в реално време, а не както сега - веднъж седмично или месечно. Новите правила забраняват издаването на т.нар. служебни бонове.
Още с появата на новите текстове експерти алармираха, че наредбата изобилства от непрецизно формулирани текстове, които могат да се тълкуват по различни начини. Въпреки обсъжданията и уверенията на НАП, че неясните текстове ще бъдат прецизирани, корекции в наредбата все още не са предложени.
Българските власти се потопиха по скандала с либийския танкер. Скандалите около задържания в Бургас преди две години либийски танкер "Бадр" (Badr) ескалираха и вкараха България в международен скандал и дипломатически конфликт. Българските власти обаче нямат официална позиция. Само транспортният министър Росен Желязков заяви, че това били "частно-правни взаимоотношения с международен елемент". МВнР не коментира. Прокуратурата също не се занимава с казуса. Според МВР всичко е наред и по случая няма никакви нарушения.
Либийските власти обаче окачествиха случилото се в пристанище Бургас като пиратски действия и заплашиха, че ще задържат всеки български кораб в свои води, съобщи "24 часа", като цитира арабски медии. Либийците твърдят, че завземането на танкера е станало с помощта на Граничната полиция и Морската администрация на България. Случаят стигна до ООН.
Какво е известно?
Либийският кораб е задържан през ноември 2017 г. по искане на българска частна фирма "Булгаргеомин Лтд", която твърди, че има стари вземания от Либия. Компанията предявява морска ипотека върху плавателния съд за обезпечаване на вземания на държавната компания "Булгаргеомин" ЕАД. Следват съдебни и административни спорове, които завършват с противоречащи си решения. С определение на Бургаския апелативен съд е наредено корабът да стои в пристанището като обезпечение за бъдещ иск за 9.2 млн. долара по търговско дело срещу малтийски търговец. На 29 януари 2018 г. ВКС отменя това определение и нарежда либийският кораб да бъде "безусловно освободен от арест в пристанище Бургас". На 31 януари 2018 г. - т.е. само два дни по-късно, директорът на Морската администрация в Бургас издава заповед, с която е забранено отплаването на танкера. Посоченото основание са текстове от Кодекса на търговското корабоплаване, според които капитан на пристанище може да задържи всеки кораб, ако има нарушение на разпоредби на закона или на договор, по който България е страна. Неговата заповед е потвърдена от Бургаския административен съд. На 2 януари 2019 г. обаче ВАС отменя решението на Бургаския съд и заповедта за задържане на кораба, издадена от капитана. Така основание за задържане вече няма и корабът може да отплава.
Със законодателни промени защитените зони могат да станат незащитени. Забраните и ограниченията в защитените зони от мрежата "Натура 2000" да бъдат включвани само по необходимост и по преценка на министъра на екологията - това е една от промените в Закона за биологичното разнообразие, които предлагат от Министерството на околната среда и водите в законопроект, който беше публикуван за обществено обсъждане на страницата на ведомството. В аргументите си от ведомството посочват, че европейската директива за местообитанията не изисква въвеждането на забрани за дейности в защитените зони.
"Практиката показва, че подобна политика по-скоро създава негативно отношение в заинтересованите страни към природозащитата. В други държави, членки на ЕС, този подход не се прилага. С промяната задължението за включване на забрани се заменя с възможност за въвеждане на забрани и ограничения по изключение и преценка на компетентния орган", се казва още в мотивите на МОСВ. В Закона за биологичното разнообразие и сега не се посочват забрани за дейности в защитените зони, а това ставаше в заповедите за обявяване на дадена местност за защитена, както и в плановете за управление на тези зони. С промените от МОСВ предлагат забраните да се налагат по преценка на министъра.
Изключване на терени от защитената зона
С предлаганите от ведомството на Нено Димов поправки се дава и възможност за промяна на статута на защитените зони и изключването им от мрежата на "Натура 2000", ако има наличие на нови научни данни, установени след обявяването на защитената зона, или бъдат констатирани грешки.
Освен това се въвежда и задължение за лицата и организациите, които набират и анализират първични данни за местообитанията и видовете, които са обект на специална регулация по Закона за биологичното разнообразие, да ги предават на МОСВ. "В много от случаите тези данни не са известни на МОСВ като компетентен орган по околна среда. В тази връзка е от изключителна важност МОСВ да разполага с тези данни, за да може да прилага политиката по управление и опазване на тези целеви обекти по ефективен начин", посочват от ведомството на Димов.
С промените се предлагат и нови структури на управление на мрежата "Натура 2000" на национално и регионално ниво. Съществуващият досега Национален съвет по биологичното разнообразие се заменя с Национален консултативен съвет за "Натура 2000" към министъра на околната среда. Той ще се определя със заповед на министъра и в него ще влизат представители на изпълнителната власт, на Националното сдружение на общините, областните управители, на РИОСВ, на браншови и работодателски организации и неправителствени организации. За последните са въведени редица изисквания. Те трябва да имат клонова мрежа с териториален обхват не по-малко от две регионални инспекции по околна среда и водите, да са изпълнили поне една дейност в сферата на опазването на околна среда и биологичното разнообразие, членска маса и да нямат задължения към държавата или общините, на чиято територия е регистрирана неправителствената организация.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |