Снимка: Архив infostock.bg
Ще има нови преговори по пакета "Мобилност". Европейската комисия е готова да съдейства при провеждането на дискусиите и за започване на преговори между институциите, заяви еврокомисарят по транспорта Виолета Булц, след като се срещна с транспортните министри на България, Унгария, Литва и Полша, с които обсъди законодателните реформи в сектора.
След срещата с нея транспортният ни министър Росен Желязков изказа увереност, че връщането на камиони и шофьори на всеки 4 седмици ще отпадне, както и, че ще се отложи въвеждането на забраната за спане в кабините на камионите, докато не бъдат изградени достатъчно места за паркиране и почивка.
Желязков получил уверение от Булц, че ЕК ще започне да изгражда такива места във всички държави членки. За това вече била изготвена карта.
АПИ остана само с един началник след оставка и на шефа й Глосов. След поредната оставка в ръководството на АПИ - тази на председателя на управителния съвет Светослав Глосов, агенцията остана само с един началник. Бившият й шеф Дончо Атанасов остана единственият член на управителния съвет.
Председателят му Глосов депозирал оставката си пред премиера Бойко Борисов в сряда сутринта преди заседанието на кабинета.
"На редовна оперативка при премиера, която се провежда всяка седмица във връзка с въвеждането на електронната система за таксуване, бяха обсъдени проблемите през първите дни на 2019 г. Премиерът остро разкритикува организацията по въвеждането на системата и поиска политическа отговорност. Глосов незабавно реагира и депозира оставката си", съобщи регионалният министър Петя Аврамова в Министерския съвет.
Самият Глосов потвърди: "След разговора, който проведохме с премиера, считам, че аз нося повече отговорност от тази, която беше поета в началото на седмицата." Той добави, че е направил за АПИ каквото е могъл и няма лоши чувства към премиера - напротив, той бил постъпил правилно.
Проблемите с въвеждането на е-винетките доведоха до още три оставки в събота. Едната от тях даде третият и последен член на управителния съвет на АПИ Веселин Давидов.
Отиде си и директорът на Националното толуправление Антон Антонов. Той се задържа на поста си едва два месеца, след като беше назначен през първата седмица на ноември миналата година. Третата оставка даде Радослав Николов, съветник на регионалния министър.
Милиарди изгоряха за циганската интеграция. По 1 милиард лева годишно плаща хазната само за „социално включване" на циганите, заяви пред „Труд" депутатът от Обединени патриоти Искрен Веселинов. Той бе категоричен, че никой не може да каже колко пари на българските данъкоплатци са изхарчени за интеграция на циганите, но със сигурност са десетки милиарди лева. Сметки и статистика по темата няма. През февруари 2017 г. тогавашният служебен министър по еврофондовете Малина Крумова обяви, че държавата ще плати 1 млн. лева за мониторинг на ромската интеграция, който в края на годината ще даде яснота колко средства са похарчени за циганите и какъв е ефектът. Това така и не се случи.
Според данни от последното преброяване през 2011 г. ромите в България са 326 000. По данни на експерти в момента реално те са между 800 000 и 1 200 000 души.
„Рамковата програма за равноправна интеграция на ромите в българското общество" от 1999 г. е първият правителствен документ, с който се поставя началото на опитите за приобщаване на най-многобройното малцинство към нормите на обществото. Най-много пари за циганите обаче бяха налети по време на т.нар. Декада на ромското включване, която започна през 2005 г. по инициатива на Джордж Сорос. В доклад от 2006 г. анализаторите Лъчезар Богданов и Георги Ангелов твърдят, че ползите от декадата ще са за 15-30 млрд. лв„ а разходите ще са 700 000 - 1,1 млрд. лв.
Няма разчети колко пари по европейските програми са изхарчени през годините на прехода за интеграция на циганите. Още преди влизането на България в европейското семейство по предприсъединителната програма ФАР за интеграция са похарчени 40 милиона евро. Още 20 милиона евро, получени като заем от Европейската банка за развитие, бяха дадени за изграждане на ромски жилища в София, Пловдив и Пазарджик.
В настоящия програмен период само по ОП „Развитие на човешките ресурси" се предвижда за „социално-икономическа интеграция на маргинализирани общности като ромите" да бъдат разходвани около 130 000 000 лв., като прогнозата е от тези средства да се възползват 19 380 лица от ромски произход.
На съд отиват мерките срещу мръсния въздух. Под съд е дадено решението на Комитета за наблюдение на Оперативна програма „Околна среда" (ОПОС) кои български общини ще получат европейско финансиране за подобряване на качеството на атмосферния въздух. Жалби в Административния съд в София са подали кметът на Горна Оряховица Добромир Добрев и колегата му от Русе Пламен Стоилов. И двете общини бяха отрязани от достъп до пари по Приоритетна ос 5 на ОПОС. С решението си Комитетът на практика ги лишава от важна безвъзмездна помощ в борбата срещу замърсяването от битовото отопление.
Както „Труд" писа, 7 общини бяха одобрени и между тях ще бъдат разпределени 111 милиона лева от Брюксел. Това са Пловдив, Бургас, Видин, Димитровград, Монтана, Смолян и София (виж карето). Местните управи, за които пари няма, са 17, като сред тях са Русе и Горна Оряховица.
Горна Оряховица
Пред „Труд" кметът на Горна Оряховица потвърди, че е обжалвал пред Административния съд в София две решения на Комитета за наблюдение на Оперативна програма „Околна среда".
Първото е отпадането на една от допустимите мерки - поставянето на електростатични филтри на комините, които според експертите са най-бързо приложимата и ефикасна мярка за България. Попитан дали това ограничение не се налага от Брюксел, кметът каза: „Никой не ни налага. Мерките си ги пишем в България".
Второто е недопускането на Горна Оряховица до самото еврофинансиране, въпреки че градът постоянно е в топ 3 за най-запрашен въздух у нас.
Борсовата цена на тока в България от дни е най-висока в региона. Почти двойно по-скъпа е електроенергията на борсовия сегмент "Ден напред" за първите 10 дни на 2019 спрямо последните на 2018 г. Данните на енергийната борса показват, че от 1 до 10 януари средната цена на електроенергията е 147.56 лв./мВтч. За сравнение, нивата от последните десет дни на декември са 78 лв./МВтч. Или за този кратък период има поскъпване на електроенергията с близо 90%.
Тенденция на силен ръст няма на пазарите в Румъния, Сърбия и Унгария, с които се сравняваме.
Цените тук и при съседите
Погледнато само за последните четирите дни от началото на тази седмица, средната цена на пазара "Ден напред" е 172.25 лв./мВтч. След като средната базова цена за 7 януари бе 156 лв./мВтч, за 8 януари тарифите скочиха до рекордните 207 лв./мВтч. Днешните нива са 143 лева за мегаватчас, но това е средната стойност на сделките, които се сключваха вчера (пазар "Ден напред"), когато се проведе извънреден Национален съвет за тристранно сътрудничество именно заради проблемите в енергийния сектор. Договорите за доставки с утрешна дата (10 януари) отново с високи - 183.6 лв./мВтч.
За сравнение, от началото на седмицата в Румъния средните нива са 159.95 лв./мВтч, като най-висока е цената за доставка с дата 10 януари - 172.28 лв./мВтч. В Унгария пък средните нива за дните от 7 до 10 януари са 150.82 лв./мВтч, а в Сърбия - 149.48 лв./мВтч. Разликата става още по-голяма, когато се прибави и задължителната за българския пазар такса "Задължение към обществото", което е 38 лв./мВтч.
Кабинетът ще поиска от парламента одобрение да прегoваря за F-16. Правителството ще поиска от Народното събрание да одобри започване на преговори с правителството на САЩ за придобиване на нови изтребители F-16, както и да направи промени във вече гласувания проект за инвестиционен разход. Това обяви пред журналисти военният министър Красимир Каракачанов след днешното закрито заседание на Министерския съвет, на което бе разгледан и одобрен докладът за придобиване на нов тип боен самолет за Военно-въздушните сили, в който се предлага изборът да е между F-16 и шведските "Грипен".
На брифинга присъстваха още минисъра на икономиката Емил Караниколов, началникът на отбраната ген. Андрей Боцев и командирът на Военновъздушните сили ген. Цанко Стойков. На заседанието министрите са одобрили доклада на междуведомствената работа група за придобиване на новия боен самолет
Така на практика правителството очаквано взе решение да предпочете американските бойни самолети F-16V и да преговаря за закупуването им в сделка на стойност поне 1.8 млрд. лв. Офертата на производителя Lockheed Martin е предпочетена от управляващите, въпреки че тя е изначално по-скъпа от тази на Grippen и най-вероятно надхвърля заложения в инвестиционния проект таван на цената от 1.8 млрд. лв. Също така американската корпорация засега твърди, че едва ли ще успее да се вмести в заложения срок за първите доставки, който е две години. Затова се налага и промяната - или "отклонението", както го нарече Каракачанов, в одобрения през лятото от парламента проект за инвестиционен разход.
Винетки има тук-там, контрол няма никъде, а АПИ вдигна ръце. Хаосът с продажбата на електронни винетки за автомобилите не намалява и краят му не се вижда, въпреки че продължават уволненията в АП И. "Поетапното" въвеждане на системата е доникъде и не е ясно кога елементарната услуга ще е достъпна за всички българи. Особено голям проблем това е в малките градчета в страната. Системата все още няма връзка с КАТ и на практика пътните полицаи няма как да осъществяват какъвто и да било контрол. От АПИ продължават да не отговарят на въпросите на "Сега" кога тази връзка ще е факт. Под натиск от премиера Бойко Борисов председателят на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) инж. Светослав Глосов също подаде оставка и тя бе приета.
За оставката на шефа на АПИ се разбра преди редовното заседание на Министерския съвет вчера. Премиерът Борисов поискал доклад от АПИ и от регионалното министерство за провала на електронното таксуване и по време на разговор със Светослав Глосов и регионалния министър Петя Аврамова настоял за поемане на отговорност. Глосов незабавно изпълнил нареждането. В събота отново по разпореждане на Борисов с постовете си се разделиха отговорникът за електронната система в Управителния съвет на АПИ Веселин Давидов и шефът на специално създаденото към агенцията тол звено Антон Антонов. Отстранен бе и един от съветниците на регионалния министър - Радослав Николов. Реално обаче от постовете си са отстранени всички ръководители, които имат досег с електронната система, а АПИ остава под ръководството на инж. Дончо Атанасов -бивш шеф на агенцията, сега член на управителния й съвет.
Глосов заяви, че е направил "каквото можал" за ведомството. „Трудностите доведоха до неприятни моменти и недоволство от гражданите. Трябва да се поеме повече отговорност от началото на седмицата", заяви Глосов. Само ден преди това той упорито твърдеше, че няма фалстарт със системата за електронни винетки и проблемите са само моментни затруднения на някои места и ще бъдат отстранени своевременно. В края на миналата седмица Глосов бе категоричен, че АПИ се занимава не само със системата за електронни винетки и затова не би подал оставката заради проблемите с въвеждането на новата система.
Регионалният министър Петя Аврамова обяви, че се работи по "окомплектоване" на управителния съвет на пътната агенция, така че да няма сътресения в работата. Тя дори се похвали, че непрекъснато се работи за въвеждането на нови начини за купуване на е-винетка.
Кметове ще взимат министерски заплати. Кметовете ще могат да получават министерски заплати, гласува вчера кабинетът на редовното си заседание. С промени в наредбата за заплатите в държавната администрация се дава по-голяма свобода на общинските съвети да определят възнагражденията на кметовете на общини, райони и кметства, като се фиксира единствено максималният размер - до заплата на министър, т.е. около 4600 лв. В момента заплатите на градоначалниците са значително по-ниски и варират в определени граници в зависимост от броя на населението в общината - от 730 до 2700 лв., като най-високото възнаграждение получава кметът на столицата Йорданка Фандъкова - 2900 лв. През тази година са местните избори и не е сигурно дали навсякъде общинските съвети ще гласуват по-високи възнаграждения.
Повишение на заплатите ще получат и областните управители. В момента таванът им е 2700 лв., а с промените се предвижда той да стане 3700 лв. Заместник областните управители пък ще получават 80 на сто от основната месечна заплата на областния управител. До 2700 лв. може да скочи заплатата на шефове на държавни комисии и агенции, на някои експерти по опазване на околната среда и по усвояването на евросредствата. Техните възнаграждения обаче трябва да се одобрят от Съвета за административна реформа по предложение на ресорните министри в зависимост от числеността, бюджета и функциите на съответната администрация. Целта е да бъде изравнен дисбалансът в заплащането между различните органи на власт, съобщи правителствената пресслужба. Промените влизат в сила със задна дата от 1 януари 2019 г.От началото на годината с 10% са увеличени и заплатите на всички чиновници. Заедно с 20% увеличение на учителските възнаграждения това струва на бюджета близо 1 млрд. лв. допълнителни разходи.
Правителството актуализира и въведената през 2012 г. скала за определяне на заплащането в държавната администрация. Оттогава тя не е променяна, въпреки че минималната работна заплата е увеличена почти двойно. Това е довело до големи диспропорции в заплащането в една и съща администрация. Почти навсякъде имало случаи на служители с висока квалификация, голям опит и отлични оценки на атестациите, но с изоставащи заплати в сравнение с колегите им на аналогични длъжности, назначени след 2012 г.
Дават 1000 лв. за пребития военен. С пълно единодушие общинският съвет на "Марица" реши да отпусне еднократна парична помощ от 1000 лв. за ефрейтор Валентин Димов от Войводиново, който бе пребит от роми.
Предложението за финансовата подкрепа на семейството с 2 малки деца бе направено от съветничката от селото Мария Николова.
"Благодаря за подкрепата на кмета на "Марица" Димитър Иванов, който, въпреки че е в отпуск, дойде веднага след инцидента и заедно с мен беше сред хората. Радвам се, че общината има воля да промени нещата във Войводиново", заяви кметът на селото Димитър Тосев.
Общинският съвет на "Марица" прие и декларация, с която осъжда всички форми на физическа саморазправа и подкрепя мерките и действията, предприети от компетентните органи срещу подобни прояви.
Кралев: Строим 4 стадиона за кандидатурата за Мондиал 2030. Министърът на младежта и спорта Красен Кралев обяви в интервю за bTV, че в България трябва да бъдат построени или реконструирани 4 стадиона, за да може в страната ни да се играят мачове от световно или европейско първенство по футбол.
Съвместните кандидатури за домакинство на Евро 2028 и Мондиал 2030 вече се подготвят, като са създадени работни групи, които да определят каква инфраструктура трябва да бъде изградена за успешното избиране на четирите балкански страни - България, Сърбия, Гърция и Румъния, за домакини на големите футболни форуми. В момента единственият стадион, който отговаря на изискванията на ФИФА за такова събитие, се намира в Букурещ.
Това е един политически акт, с който ясно заявяваме, че тези четири държави искат да направят Балканите едно добро място за живеене и са готови да отстояват общите си политически и икономически интереси заедно. Не можем да си правим реклама по този начин, защото от тук нататък предстои много работа. Поемаме един огромен ангажимент, което значи, че трябва да отговорим на всички условия за добра инфраструктура, за да можем да кандидатстваме. Наясно сме, че в четирите държави има само един стадион, който е годен да домакинства подобен формат и той е в Румъния", заяви Кралев в студиото на предаването "Тази сутрин".
От България се изисква да има 4 такива стадиона, които могат да приемат важни мачове, като най-вероятно "Васил Левски" ще претърпи ремонт и разширяване и ще бъде построено ново съоръжение в София. Пловдив и Варна са другите два града, в които могат да бъдат изградени стадиони с капацитет над 40 000 зрители.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |