Снимка: Архив infostock.bg
НАП започва проверки на търговците с криптовалути. НАП започва проверки на дружества, чийто предмет на дейност е покупко-продажба на криптовалути, съобщиха от приходната агенция.
Целта е да се установи дали фирмите и техните клиенти спазват данъчното и осигурително законодателство. Данъчните ще изследват също принципа на работа на платформите за покупко-продажба на такива активи.
Според НАП тъй като транзакциите, свързани с търговия с виртуални валути, са анонимни, има риск от укриване на приходи и неплащане на данъци.
От приходната агенция е направено проучване на български дружества, които притежават уеб сайтове за покупко-продажби на криптовалути, и вече са възложили контролни действия спрямо 9 дружества. След приключване на проверките, данъчните ще анализират събраната информация и за клиентите на тези платформи, за да установят дали са декларирали доходите от извършените от тях сделки.
От НАП напомнят, че доходите на физически лица от продажба или замяна на виртуална валута се декларират с годишната данъчна декларация и върху тях се дължи данък върху общата годишна данъчна основа (10 процента). Доходите от продажба на валутата се третират като доходи от продажба на финансов актив. Печалбите, които фирмите реализират от тази дейност, също подлежат на облагане по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане.
Срокът за подаване на годишните декларации за облагане на доходите на физическите лица, придобити през 2018 г., изтича на 30 април. В същият срок трябва да се плати и дължимият данък за довнасяне. Срокът, в който фирмите подават годишни декларации за облагане с корпоративни данъци, е 31 март.
"Бош" с център за автомобилен софтуер в София. "Бош софтуер иновейшънс" отваря скоро център за създаване и развитие на автомобилен софтуер в "София Тех парк", научи "24 часа".
Компанията е започнала да набира екип от началото на годината. Изпълнителният директор на "София Тех парк" Тодор Младенов потвърди, че софтуерното поделение на немската "Бош" е техен наемател от 1 януари тази година. "Заявиха, че им трябва пространство за около 120 човека и са настанени в инкубатора, тъй като има такава възможност и за подобни фирми", каза той.
В кратко съобщение на сайта на тех парка се казва, че "Бош" разчита в развойния център да продължи със създаването и развиването на софтуер за автомобилния сектор. Компанията работи за всички големи немски автомобилопроизводители, доставяйки им навигационен и диагностичен софтуер, както и такъв, подпомагащ управлението на автомобила, и други компоненти като хидравликата, горивната част и др. Отделно произвежда и оборудване за автосервизи, включително и диагностична техника за изгорелите газове.
Очаква се през тази или следващата седмица от "Бош" да подпишат договор, по силата на който държавата ще им даде клас за инвеститор и ще имат възможност да получат преференции по Закона за насърчаване на инвестициите. Според източници от сектора за производство на авточасти у нас идването на автоподелението на "Бош" у нас е свързано с евентуално привличане на голям производител на автомобили.
Преди около половин година генералният директор на "Робер Бош" ЕООД Михай Болдижар намекна в интервю за "24 часа", че компанията оглежда терени и площи за развиване на дейност в България, но без да спомене за какво става дума. Отделно от това "Бош" има развоен център в София, който разработва софтуер за домакински уреди, сгради и за енергетиката.
Нощно катерене - новата смъртоносна мания. Любители на опасни за живота силни усещания масово се втурват в нощни планински преходи, разказват пред "Труд" хижари от Черни връх. Правят го в лоши зимни условия, понякога без дрехи.
Голият бегач Кирил Радев, който навръх Нова година реши пеша и гол да стигне от центъра на София до Черни връх, не е единственият, който си качва адреналина с нощни преходи. Същата нощ петдесетина души избрали този начин за празнуване - за щастие, облечени.
Хижарите Ирина Костова и Чавдар Евтимов, които все още стопанисват заслона, разказват, че при астрономически явления фотографи и любители окупират върха. Проблем е, че много от тях са без подходяща екипировка и физическа подготовка, като така рискуват да пострадат сериозно. Другият проблем е, че част от тях сами планират да пренощуват в чайната. Ирина разказва как два пъти групи разбиват вратата и се самонастаняват.
Отпускат до 750 хил. евро на общините за градско развитие по европейска програма. Нови, до 750 хил. евро на проект, могат да получат общините за градско развитие. Средствата ще се отпускат по линия на европейската програма за градско развитие УРБАКТ III 2014-2020 г„ която в България се управлява от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
От 7 януари стартира втората, последна за периода 2014 - 2020 г„ покана за набиране на проектни предложения за Мрежи за планиране на действия. С наличния бюджет се очаква да бъдат финансирани около 23 проекта, съобщиха от МРРБ. Основната цел на Мрежите за планиране на действия е да се подобри капацитетът на градовете да управляват градски политики посредством интегрирани планове за действие.
Програмата финансирани проекти, свързани със засилване на научноизследователската дейност; технологичното развитие и иновации, подобряване достъпа до информационни и комуникационни технологии; повишаване конкурентоспособността на малки и средни предприятия; подпомагане преминаването към нисковъглеродна икономика във всички сектори; насърчаване адаптацията към изменението на климата, превенцията и управлението на риска; съхраняване и опазване на околната среда и насърчаване ресурсната ефективност; насърчаване устойчивия транспорт; насърчаване заетостта и подкрепа за мобилността на работната сила; насърчаване социалната интеграция, борба с бедността и всяка форма на дискриминация; инвестиции в образованието, обучението, включително професионално обучение за придобиване на умения и учене през целия живот.
Елитните гимназии в София масово са приемали ученици над планираното. Елитните гимназии в София, в които конкуренцията за влизане е особено сериозна, масово са приемали ученици над утвърдения прием. Гимназията, приела най-много "надпланови" младежи, е Втора английска - 24 деца, равняващи се на цял един клас. Най-скромно е увеличението на учениците в 35-о СУ "Добри Войников" - едва 2-ма души. Това показват данни на просветното министерство за надплановия прием в 10-те столични гимназии с най-високи приемни балове тази година.
На второ място, веднага след Втора английска гимназия, се нарежда Първа английска - с 22-ма допълнително приети осмокласници. На трета позиция пък е 73-то СУ "Вл. Граматик" - с 20 приети ученици в повече. В Испанската гимназия и в 22-ро СУ "Г. С. Раковски" се обучават по 14 деца в повече, в 91 -ва Немска езикова гимназия -15 повече, а във Френската гимназия -13 повече. В Софийската математическа гимназия извънредните ученици са 8, а в 133-то "А.С. Пушкин" - 5-има.
Данните бяха поискани от "Сега" във връзка с оповестеното намерение на МОН за законови промени, които да позволят допълнителният прием в гимназиите да става по бал, а не както досега - по усмотрение на шефовете на регионалните управления на образованието и в "особени случаи" - от просветния министър. Сегашните разпоредби разрешават надпланов прием при определени условия, но текстовете са така написани, че в елитна гимназия могат да влязат ученици, които изобщо не са държали изпити като останалите приети деца или нямат нужния бал за прием. Разследване на "Офнюз" наскоро показва, че в СМГ по този начин са приети 23-ма ученици в пети клас над планираното, а сред мотивите за това е текст в наредбата за финансиране на институциите, според която "в особени случаи при определяне на броя на паралелките броят на учениците в тях може да се завиши (...) след разрешение на министъра на образованието и науката по мотивирано предложение от директора на училището". Така обаче в един клас попадат ученици с отличен успех и такива, които не са успели да преминат нужната бариера.
От МОН уточняват, че всички приети над плана ученици са постъпили в съответните столични гимназии съгласно нормативната уредба. Министърът на образованието е разрешил увеличение на максималния брой на ученици в паралелки след "мотивирани искания на директори на училища от София-град - ученици с равен бал, близнаци, с двама починали родители, по уважителни здравословни и семейни причини".
При 79 млн. лв. бюджет парламентът се стиска за 100 хил. лв. за юристи. Абсурден спор за пари е причината Съветът по законодателството към Народното събрание, в който участват авторитетни юристи, повече от година и половина да не работи. Ръководството на парламента не желае да му плаща, затова през 2018 г. не му е поръчана нито една експертиза на проектозакон. В резултат законотворчеството на депутатите през миналата година беше критикувано като изключително некачествено, бяха приети куп лобистки закони във вреда на гражданите и бизнеса. Заради пълното бездействие на съвета и председателят му проф. Огнян Герджиков настоя преди Коледа той да бъде разпуснат. Следващата седмица се очаква да бъде взето решение за официалното му закриване.
Въпреки че в бюджета на парламента се предвиждат 100 хил. лв. годишно за правните експерти, председателката му Цвета Караянчева иска те да работят безплатно. „Мисля, че е въпрос на престиж да работиш за Народното събрание", заяви тя пред "Сега". От интервю на Герджиков за "24 часа" се разбра, че досега съветът е струвал 21 хил. лв. на данъкоплатците. Тези пари включват хонорари, обзавеждане, оборудване и канцеларски материали. Те са платени през 2017 г., а останалите 79 хил. лв. са останали в бюджета на парламента. През 2018 г. не е усвоена нито стотинка, по думите на Герджиков, въпреки че отново е имало предвидени 100 хил. лв. Няма информация за какво са изхарчени парите, а председателят на парламента Цвета Караянчева не отговори на този въпрос на "Сега". През 2018 г. бюджетът на парламента беше над 62 млн. лв., а т.г. - над 79 млн. лв. Въпреки това 100 хил. лв. за съветите на най-добрите юристи се струват много на Караянчева.
"През октомври 2017 г., когато съветът бе сформиран, дадохме на ръководството на Народното събрание тарифа по колко пари за час работа искаме. Първия път беше общо 6500 лв. за всички юристи, а втория път - около 16 000 лв., защото там беше тежка работата и участваха 12 души", обясни Герджиков. "До края на 2017 г. от парламентарното ръководство беше определена сумата от 100 000 лв., а изразходвахме около 20 000 лв., така че направихме сериозна икономия. След като смениха г-н Главчев, така и не получихме друга работа", разказа Герджиков пред "Сега".
Той каза, че след като депутатите нямат нужда от компетентно мнение по законите, не желае имената на колегите му, както и неговото, да „висят" на сайта на Народното събрание. В органа влизат 22-ма души, сред тях са проф. Васил Мръчков, който е бил председател на съвета по законодателството в предишни парламенти, а сега е заместник на Герджиков, проф. Анелия Мингова, проф. Валери Димитров.
Децата на работещи и студенти с повече точки за ясла в София. Децата на работещи родители и студенти ще получават повече точки при прием в столичните самостоятелни ясли. Това предвиждат промени в правилата за прием в яслите, внесени за обсъждане от зам.-кмета на София Дончо Барбалов и председателя на комисията по здравеопазване в Столичния общински съвет д-р Веселин Милев.
В момента децата на работещите и студентите в софийските ВУЗ-ове получават по една точка, а промените предвиждат да се дават вече по 2 точки. От общината имат намерение да затегнат още контрола при приема на деца със специални образователни потребности, или хронични заболявания. Малчуганите с подобни проблеми ще бъдат до 3 в яслена група, вместо до 5. Директорите на яслите ще бъдат задължени всяка седмица по време на класиранията да обявяват свободните места. Отписването на децата пък ще трябва да се отразява в тридневен срок в Информационната система за обслужване на детските заведения.
Вносителите на доклада предлагат и нововъведения. Първото е документите на малчуганите, които родителите представят в яслите при записване, да се съхраняват в срок от 5 години. Със заповед на кмета на София Йорданка Фандъкова пък ще бъде създадена работна група, която да следи за проблеми свързани с дейността на общинските самостоятелни ясли. „С всички промени се цели създаване на точни правила по регистриране, кандидатстване, класиране, записване, преместване и отписване на децата в общинските ясли. Измененията на правилата ще доведат до прозрачен и отворен механизъм за приема, както и контрол върху процесите на кандидатстване, класиране и записване, посочва се в мотивите на вносителите. Подобни промени, но отнасящи се за прием в детските градини, бяха публикувани на сайта на общинския съвет в средата на декември миналата година, като свободните места в детските градини и яслите в столицата ще бъдат обявени на 18 март, а първото класиране е на 10 май.
Още по темата:
Икономическият печат на 11 януари 2019 година
Икономическият печат на 10 януари 2019 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |